obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé."
Caesar
obr
obr počet přístupů: 2915542 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5772 autorů a 391753 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Příběh XIII. Důlní ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Deník Psychopata
 autor Gilbert Cunninghamm publikováno: 04.05.2010, 8:35  
... a opět je tu příběh
 

Vrků! „Mnohým lidem zůstává nezjevena pravá podstata tohoto paradigmatu, a myslím, že není možno se v tomto mýlit, protože koncepce celého problému napovídá nemístnosti celé situace, ze které by zcela jistě mohly vyplývat jiné a adekvátnější termíny; a nežli se pustíme do samotné analýzy této kompetence je nutno říci, že jejich mohutná interesovanost, kterou projevili v této záležitosti se jeví jako vnitřní exhaltace propagandistické samoúčelnosti. Tím samozřejmě nechci říct, že by bylo nemožné podílet se na vstřícné intervenci, která zahrnuje samozřejmě deduktivní schopnosti a konvergentní myšlení, ale také samotnou indukci a divergenci jevů, které by podle daného, emanujícího plánu měly vybíhat do volného abstraktna.“ pravil umolousaný, potrhaný dělník a pokračoval v kutání.

V celém konceptu tohoto problému se vyjímalo ono nesnědené jablko včera ráno u snídaně. Hrdinou celého dne se tak stal Ivo, který odmítl jakékoli sousto, zcela v zájmu ostatních pracantů, kteří se o jablko dělili. Zmatenosti celé situace přidalo, že se vše odehrávalo v jedné neblaze vyzdobené jídelně, kde svítila snad jen jediná žárovka, což se jeví jako málo, když vezmeme v potaz 20 metrů čtverečních a ani jedno okno.
Ivošek byl od přírody moc hodný, nesobecký egoista. Vlastní jídlo odmítal, a nechával jej ostatním, aby se dostatečně najedly, aby byli silní k další namáhavé důlní činnosti. Přeci jen, kopání v databázích je poněkud obtížné. Nutnost muskulatury a vlastně fyzické zdatnosti jako takové je zcela nezbytná. Ivo rád nosil blikající králičí uši, aby vynikl v davu, kde se mu zdálo, že jeho třímetrový vzrůst zaniká v chumlech lidí.

„Podívej se do tmy.“ pravil a jeho nemohutná hlava se prodrala okénkem velkým jako pěst. Bylo to okénko vedoucí ze světnice, kde byl Ivo ubytovaný. Viděl tenounký pronikající paprsek tmy, uvažoval, jak tmu nepustit dovnitř – inu, použil svou hlavu jako špunt. Bylo to, pravda, zcela neotřelé, nicméně je pravda, že měl markantní problém dostat svou hlavu zpět na špalek, když si chtěl uvařit slepičí vývar.
Když zjistil, že doma nemá kuchařku, vyšel ze svého mrakodrapu a zaklepal na dveře protější restaurace v pětadvacátém poschodí (nízko). „Nemáte, prosím, kuchařku?“ Otázal se slušně a tváří se mu mihnul náznak kajícnosti.
„Ale zcela určitě!“ Odvětila servírka, jež mu otevřela. Otočila se na podpatku, jala se sehnat kuchařku.
Když se vrátila, nesla podpaží mohutnou, prostorově výraznější dámu v černých koktejlkách. „Tak to je naše kuchařka. Jmenuje se Bramboranda Uvařsisnámi. Pochází z Gruzie, ale jistě vám to řekne sama.“ Pravila drahá servírka a postavila Bramborandu na zem.
„Fy fite, še ja byt doblá kuchaška?“ zeptala se, vytvořila na svém lehce brunátném obličeji svůdný pohled a mrkla na Iva. Ivo zrozpačitěl, ale nakonec řekl: „No, samozřejmě, chtěl bych slepičí vývar.“
„Ale to nebute ploblemek, hnet se fam na to podifam. Milando, omlufit fy mě u šéva? Ja butu podřebofat spoustu charapurtí!“ Zatvářila se Bramboranda neskonale roztomile.
Ivošek nevěděl, co dělat, ale nakonec shledal nutným uzmout Bramborandu z restaurace pod paži a donést si ji do svého mrakodrapu. Učinil tak a postavil ji k plotně přímo vedle veliké borovice vejmutovky, která zrovna vařila na žlutém knoflíku modrozelený kabriolet.
„To je ale roftomily bejfak!“ Hlesla Bramboranda a poohlídla se okolo na Ivovu prostornou světnici.
Když však spatřila Iva, polonahého, když se zrovna hnal do koupelny a v ruce držel velkou gumovou kachničku, rozvzlykala se. A jak tak vzlykala, Ivošek pod ni postavil veliký kastrol a chudák Bramboranda vyplakala slepičí vývar. Když už vyšel ven s ručníkem místo bederní roušky zakřičela na něj: „Fy ochafne šuňě!“
„Děkuji za ten fyfar.“ reagoval zmatený Ivo. Prozřetelně ze sebe strhnul ručník a odhalil tak své nové kalhoty, které kdekoho vždy ohromily. Bramboranda přestala plakat vývar a Ivo se zase blýsknul v očích druhých lidí.
Bramboranda však tím pláčem zhubla natolik, že se mohla vydávat za jakousi neznámou pornoherečku. Prohodila tedy své blond vlasy a počala Ivoška svádět k milostným kopulacím, nebo i jiným afektovaným hrátkám. Ivo se na ni vrhnul, aby jí nalepil lepící páskou přes obličej jakési ornamenty, avšak ona jeho snahu vyhmátla přesně mířenou ranou mezi oči.

Když se Ivo probral z kómatu, měli spolu čtyři děti. Ivo se sice pokusil jedno po druhém zabít, ale nakonec byl donucen se jich zřeknout. Což ho skutečně ranilo a stáhnul se tak do společenského ústraní, aby mohl tvořit veselé příběhy o všemožných úmrtích. A když za ním přišel někdo z dělníků nebo nějaký novinář, odbyl ho chechotem a větou: „Já mám takovou depresi!“
Od té doby ho všichni znali jako významného mudrce, který kdysi zbouchnul Gruzijskou ženu a měl s ní čtyři (někteří spekulovali o osmnácti) dětí. Pravda však stála mimo zorné pole mas. Ivo byl celoživotně zneužívaný, jako nekonečný dobrák a hodný chlap.

Ke konci života se však rozlítil tolik při pohledu na seschlou palmu, že ubil svým obrovským, kachním peříčkem všechny okolo něj, a v poklidu spáchal sebevraždu, když se vrhnul z mostu, který měl konzistenci zrosolovatělé nohy, zrovna ve chvíli, když po něm jela Lenka s Karlem.


 celkové hodnocení autora: 93.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 13.08.2010, 13:11:31 Odpovědět 
   Zdravím! Opět! ;-)

Tvé texty nejsou pro každého! Ne každému je podobný styl vlastní (zdá se podle počtu komentářů a návštěv). Ale čert to vem... Třeba čtenáři nevědí, oč přicházejí! Ano, možná namítneš: "O nic!" To je také možné! ;-)

Jedna až Dvě.

P.S. Něco mi tam chybí. Líbí se mi začátek, pak občas něco, ale počin je to vskutku zajímavý! Ano, možná by autor mohl říci: "Ale šímo, ty vůbec nemáš vkus a smysl pro absurdno! Pro skutečné pojetí tohoto šíleného stylu, který je mi vlastní..." Ano, usmíval jsem se! Možná je to trochu málo propečené, ale vypečené zcela určitě! ;-)))
 čuk 04.05.2010, 8:34:45 Odpovědět 
   Opět absurdní bránici lechtající text, místy vtipný i realisticky. Parodie na nepřiměřenost a "okecávání" tématu do nesrozumitela s přehršlí odborných a cizích slov (k čemuž směřují mnozí kritikové). Protimluvy i nečekané obraty, popisy, dialogy a charakteristiky rovněž pobaví. Dost ujeté, i když Ivoše, realisticky vzato, musí být čtenáři líto. Pro nerealisticky smýšlející je to opravdu fajn týpek. Není ta vejmutovka trochu obsese? Možná, že jsou v textu spojovací nitky s předchozími povídkami.
najedly?
 ze dne 04.05.2010, 15:36:59  
   Gilbert Cunninghamm: Jistě správně! Děkuji, ó absurdní.

V textu jsou vskutku spojovací motivy, které prochází vlastně všemi povídkami a postupně se přidávají a variují. Ostatně jako repetitivní sekvence absurdních dramat - i zde je spíše náhled do absurdního světa....
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Bublina mýdla
Zuzi Kinslen
Na hranici svět...
Apinby
Rouhání
Betwithell
obr
obr obr obr
obr

Ztracená 9.část
Kondrakar
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr