obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"To, co vychází ze srdce, nebývá nikdy směšné."
F. Caballero
obr
obr počet přístupů: 2915782 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5825 autorů a 392930 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Silně konspirační maturitní slohovka!!! ::

 autor MC_Kejml publikováno: 09.06.2010, 8:24  
Písemná maturitní zkouška z českého jazyka

Kamil Beer

Téma: I takoví jsou mezi námi, volný slohový útvar

Výsledná známka 3 až 4, nakonec 3. Zda se dílo povedlo, posuďte sami.
 

1. Cíl - muži za oponou
2. Světová konspirace
3. I takoví jsou mezi námi

I takoví jsou mezi námi. Když oko zvídavého čtenáře pohlédne na toto téma, první věc, která ho napadne, je pravděpodobně něco nápadného, jako rasové rozdíly, intelektuální výše, paleta názorů nebo rozmanitost v oblékání.

Osobně is myslím, že málokdo prohlédne tento závoj povrchonosti a uvidí až do děsivých roklin skutečné světovlády. Zamysleme se teď nad tím, kdo vlastně vládne světu.

Je to parlament Evropské unie? Je to skupina G8? Je to summit NATO nebo rada prezidentů? Je to Barack Obama? A co na to Jan Tleskač?

Ne... Ačkoli jsem sám byl ještě donedávna odpůrcem konspiračních teorií, byly mi prezentovány nepříliš komerční materiály o možném spiknutí. Nejsem žádný Bisák ani MI-sák, ale neměl jsem tomu důvod nevěřit. A tak jsem si já, občan moderní společnosti, položil otázku: ,,Kdo jsou skuteční loutkáři ve světovém schématu věcí?" Odpověď jsem dostal nasnadě: Skupina Bilderberg.

Skupina Bilderberg se formovala v USA už za raných let 20. století. Složená byla z mistrů bankéřů a obchodníků té doby - Rockefellera, Rothschilda a dalších mocných mužů. Můžeme se zeptat sami sebe, jak se tito peněžníci dostali k moci, ale v tom, co si povíme, to nehraje velkou roli.

Tito zámožní jedinci prý stojí za děsivým schématem tvorby peněz z dluhu, za jedenáctým zářím, pátým květnem a světě, div se, i za světovými válkami. To je však jen špička ledovce.

Můžeme polemizovat nad tím, proč by tito mocnáři chtěli působit smrt milionů lid, ale na to nám u odpoví soudruh Stalin: ,,Smrt jedince je tragédie, smrt miliónů statistika", sekundovaný Machiavellim: ,,Účel světí prostředky". Nu a když už jsme u sibiřského řezníka, na mysl nám přijdou další jména: Adolf Hitler, Mao Ce-Tung nebo Pol Pot. Tito historičtí vojevůdci se pokoušeli nastolit světovládu silou, kdežto domnělý žid Rockefeller se o to snaží pasivně, ovládnutím trhu a mysli jedince, uniformitou a pokořením inteligentního člověka. Modří už vědí, že řeč je o 1984.

Domnívám se, že jejich prvním experimentem je komunistická Čína. Zamysleme se nyní nad tím, co si vlastně pod červenožlutou vlajkou představit. Je účelem Číny zadržení přivalu Asiatů do okolního světa? Je pro svoji šíři nedobitelným a neovládnutelným státem, proto v ní ještě nedošlo k převratu? Nebo, což je sice za vlasy přitažené, ale nahrávající naší teorii - testují nový světový řád "New World order", který se snaží Bilderberg nastolit?

Obyčejně nekoukám lidem do talíře, ale každá schůzka Bilderberg byla pod maximální ochranou, účastníci sezváni z různých zemí různě rozmístěných a nikdy žádná informace nepronikla ven. Pokud se to musí tajit, jistě to není nic dobého.

Otázkou však je, zda si lidstvo nechá těmito pány konat velkou potřebu na hlavu. Odpovědí je samozřejmě ne. Cosi je ve vzduchu, není to nijak centralizované, proniká to do všech míst.

Lidem už se nelíbí, kam svět spěje. Přes relativně malé podniky, zabývající se např. ekologií, humanitárními službami, zdravotnictvím nebo vzděláním, vznikají i investigativní skupiny reportérů, kteří jednou pohlédli za oponu a to, co tam viděli, se jim vůbec nelíbilo.

Zeptejme se však sami sebe: "Když teď víme, co nás čeká a nemine, na jakou stranu se přidáme?"

Zamlouvá se nám spíš dohled Velkého bratra a Ideopolicie, nebo tento zhoubný nádor vyřízneme ven?

Jistě. Možná jsem moc hrubý, ale vůbec se mi to nelíbí. Málokdo si uvědomuje, co to tím pádem znamená, já však ano, a pokud si toto čte nějaký školní Svobodný zednář nebo Iluminát, se staženým ocasem říkám, že se o nic pokoušet nebudu. A co ostatní? Kam se přidají?

Revolucionáři, milionáři, pozorovatelé - vždyť i takoví jsou mezi námi.


 celkové hodnocení autora: 93.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 3.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 12 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 32 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Thaddeus Colman 13.06.2010, 18:32:06 Odpovědět 
   Dlouho jsem přemýšlel, jestli komentář napsat, či ne, protože nelichotivé komentáře píšu opravdu nerad. Pokud si odpustím rozepisování, zkrátka toto dílo prohlásím za blábol. Blábol, který by šlo svést na to, že jeho autor se snažil vybočit z řady. Což není špatně, ale je to hrozně nebezpečné - pokud to vyjde, je to výjimečné, pokud ne, dopadne to takto.
 ze dne 13.06.2010, 22:33:04  
   MC_Kejml: Díky za zastávku.
 Matylda Kratinová 13.06.2010, 17:44:43 Odpovědět 
   Na rovinu, ve skole jsem slohovky vzdycky nenavidela. Pro me slohovka znamenala to, ze se budu muset pretvarovat, napsat to tak, aby se to cestinarce libilo. Dobre jsem vedela, ze alternativnim postojum a nazorum moc nefandi, ze chce zanrovou cistotu, duchaplnost a podobne veci.

Skolni slohovky, ty maturitni nevyjimaje, jsou takove psani na zakazku. Na rovinu: z drtivy vetsiny lidi na prvni pokus nevypadne dilo hodny vydani. Clovek pod tlakem provadi vselicos, podle hesla "Tonouci se stebla chyta".

Tvoje prace tomu odpovida. Psal jsi ve stresu (ktery nutne kazda pisemna maturita obnasi), se snahou efektne zapusobit (kdo ne), ale nedostatecna informacni priprava a celkove malo casu na korekce zpusobilo, ze z tvyho pera vylezlo to, na co tu ted koukam. V dusledku to pusobi dost levne, prestoze umysl byl uplne jiny.

Muj nazor je, ze skolni, natoz maturitni slohovka o autoru nerekne nic, spis naopak mlzi. Naucit nekoho psat od piky, bez niceho, si myslim nejde. Dotycnej v sobe musi mit jistou vymluvnost, drzost a lehkou davku exhibicionismu, kterou pak zuroci slovem. A hlavne musi se umet nad problem povznest. Ani jedno me ve skole nenaucili, a ze nase cestinarka na gymplu byla das. K tomu proste musi clovek dojit sam.

Tady prave ten nadhled schazi, protoze s nim pak sam prichazi kritickej pohled na vec. Na druhou stranu objektivni to nebude nikdy, protoze objektivita neexistuje. Tvori pouze subjekty a ty vyprodukujou jen texty a nazory, v nichz je kus jich samych.
Takze asi tak. Proste ses snazil a nevyslo to. Zivot jde dal.
M.
 ze dne 13.06.2010, 22:32:52  
   MC_Kejml: Díky za komenta a pochopení ;)
 m2m 10.06.2010, 12:46:46 Odpovědět 
   Ahoj.

No, možná chápu, proč jsi dostal podprůměrnou známku, ale nejsem učitel, takže to jako není stoprocentní. Ovšem vybrat si tohle a psát o tomhle maturitní slohovku, no... chce to velký koule a odvahu, protože už jen námětem si koleduješ o průměrnou. Na nadprůměrnou by to vytáhlo snad jen řemeslo, ale tady v takovéhle "stati" řemeslo plně využít nejde. Odvaha zariskovat námětem se tak kloubí s bojácností zariskovat formou a třeba moje maturitní slohovka byla námětem bojácná, formou experimentální. A podařilo se.

Ale popořádku.

Prve jsem se zarazil, když jsi popsal, kterak Bilderberg vznikla v raných dvacátých letech a pak najednou může za světové války. Pokud bych byl puňťa a rejpal, řeknu, že první světovou byla válka sedmiletá (1756-63), ale i kdyby světová byla první (1914-18), Bilderberg byl ještě v plínkách.

[nedobytelný]

Hlavní problém pak ale vidím v celkové nerozvážnosti textu. Malý pokrok v argumentaci znamená velký skok v závěru, který prostě nemáš nijak podložen. Konspirační teorie vždycky vyžadují argumenty a Ty je nemáš. Všechno, co říkáš, je jen snůška slov, která ničím nedokazuješ, a - čuk už to řekl - je z toho vlastně bulvár.

Volný slohový útvar nabízí velkou řadu možností a Ty sis vybral něco, co je Ti třeba blízké, ale literárně to neumíš podat. Už to platilo v MTP, platí to tady. Vezmeš-li si hlubokou myšlenku, musíš ji umět podat. Zde ji musíš umět představit tak, aby čtenář neměl jinou možnost, než Ti uvěřit.
Vyhýbal bych se takovým textům. Jsou náročné, mnohem náročnější, protože pod slupkou kritiky musí být odůvodněné "proč", což jsi zde "jakoby" nějak vynechal.

I já se kloním spíše k té průměrné až podprůměrné, maturitní slohovku bych si od Tebe představoval jinak.
Celkově totiž máš téma "I takoví jsou mezi námi", ale vůbec k němu nespěješ, až najednou poslední odstavec tuhle frází zmíní. A to je celkem škoda.
Pamatuj, cyklus, cyklus, cyklus, povídka / text / fejeton (atd.) uzavřený v cyklus znamená půl úspěchu. Začátek je konec a konec je začátek.
Třebas někdy na pívu Ti to vysvětlím blíž, už takhle se tu moc rozepisuju.
 ze dne 10.06.2010, 23:08:52  
   MC_Kejml: Dík za velký koment, příště na tom podání zkusím zamakat..
 lotty 10.06.2010, 12:06:41 Odpovědět 
   Ahoj,
když jsem tenhle textík četla, ani jsem nevěděla, jaký ti k němu napíši komentář. Trochu mě zaskočilo to, jaks odbočil od tématu. Jo. Přijde mi to jako odbočení. I takoví jsou mezi námi ve mě spíš evokuje srovnávání lidí, jejich charakterů a činů. Rozhodně by mě nenapadlo tlachat o ekonomice, o vládě. Z počátku mi tvá sohovka připadala jako docela zajímavá úvaha. Nicméně směrem, kterým jsi se ubral, sis slohovku trochu pošpinil. Kdybyses věnoval úvodnímu tématu od odstavce osobně si myslím..., bylo by to mnohem lepší. Už na základce nás učili, že se nemáme zabývat úvodem, při takových slohových útvarech, že máme rovnou nastínit problematiku.
V úvodním odstavci se zmiňuješ "už první věc" no a kde je ta druhá nebo ty následující věci. Tady jsem očekávala, že se trochu rozepíšeš.
Vláda a řízení není zrovna moje specializace. Myslím si, žes měl opravdu navázat na úvodní problematiku a zamyslet se nad tím, cos psal v prvním odstavci. Tedy to, co odlišuje lidi. To by pak bylo vypovídající o tom, že i takoví jsou mezi námi. Uvést příklady třeba géniů, literátů, obyčejných lidí a porovnat životní úroveň těchto lidí. Politika s tím dle mého názoru nemá nic společného.
Máš tam asi jednu nebo dvě chyby. Podle hodnocení by to bylo asi za tři. Já dávám čtyřku se svojí obhajobou výše. Nezlob se, ale nijak mě to na trojku nepřesvědčilo.
 ze dne 10.06.2010, 23:07:49  
   MC_Kejml: Děkuji ti za obsáhlý komentář, něco si z něj vezmu :)
 Šíma 09.06.2010, 10:44:36 Odpovědět 
   Máš pravdu, Kamile! Kdopak asi tahá za provázky? Jak je možné, že peníze nevydělávají zase peníze ale jistá zadluženost? V bance se peníze nemnoží, ale vznikají díky úvěrům a půjčkám (tedy díky dluhu). Ekonomika je křehká záležitost a otřese s ní kdejaká živelná katastrofa, válka, nebo i dočasný nedostatek paliv. Napadlo mě, že i lidé pracují na dluh, ale dluží jim zaměstnavatel, nebo zákazníci (pokud se jedná o soukromého podnikatele). Celý systém je založen na očekávání splnění našich požadavků a vyrovnání dluhů... Děs a hrůza!

Napadá mě otázka, zda opravdu nemáš svým způsobem pravdu, přestože jen kloužeš po povrchu tohoto problému. Ale, podíváme-li se na tento problém lépe, co je lepší? Říci lidem pravdu, kdo tento svět řídí? A nebo jim dát jen určité indície, aby se rochnili v obrovském množství lží a polopravd? A pokud by na světlo světa přeci jen pronikla nějaká informace, byla by určitě tak absurdní, že by jí lidé nevěřili... Ještěže jsou na světě šťouraví lidé, kteří se nenechají odradit, jen mám obavy, aby neskončili jako ti, které nechal všichni ti mocní diktátoři odstranit z cesty...

Text je o všem a zároveň o ničem. Nic nevysvětluje, jen nastiňuje a klade otázky. Odpovědi si již musíme najít sami. Možná dílko nepřipadlo porotě (maturitní komisi) dost zajímavé, proto jej ohodnotili průměrnou známkou. Mohlo být napsáno výstižněji a lépe? Na to, že měl na vypracování jen určitý čas, nehledě na nervové vypětí a vybičování mozkových závitů do mašima to není zase tak špatné! Také jsem kdysi maturoval a vím, co jsou to za nervy. (Ale třeba jsi byl klidný jako ledová svinga, kdo ví?) ;-)))

Dvojka!
 ze dne 09.06.2010, 14:04:34  
   MC_Kejml: Děkuji za zastávku a zajímavého komenta :)
 čuk 09.06.2010, 7:33:42 Odpovědět 
   Je-li toto nahlédnutí za oponu a není doloženo konkretněji, pak je to článek pro politický bulvár. V jeho kontextu je psáno pěkně, ale demagogicky. Úvahy jsou trochu divoké, otazné je, zda povedou k zamyšlení nebo jestli budou působit naopak demotivačně pod dojmem poplašných zpráv. Text je dost přetažený, tak je nejpravděpodobnější, že se čtenář pousměje a nebude ničemu věřit (ani těm skrytým mechanismům, protože naše světové divadlo zákulisí rozhodně má).Lze ocenit jak k náznakům faktů přivěšuješ hrozny konstrukcí, vytvářených velmi sebevědomou razancí. Pokud by měl být text vážněji, pak by měl být konkretnější a podložen i citacemi. Z jiné strany může být považováno za parodii. Nebo recesi. Podle způsobu psaní se zdá, že se mezi světovými "loutkáři" pohybuješ jako nezřený stín a nakukovatel pod všechny pokličky. Pak se hodnocení vrací k přiléhavosti k tématu: zřejmě je málo opřeno o vlastní zkušenost a postřehy. Je zřejmě dost odchýlené od tématu a neověřitelné. Nedá se o tom seriózně diskutovat. Dát známku za odvahu (je-li tomu tak, jak píšeš, taky by ti někdo měl jít po krku)?
Nebo fantazii (pak je to málo vtipné a konspiračnost více rozvedena)? Realisté s ustálenou představou světa, který nemíní měnit v chaos, dají známku jako ti při písemce dali. My pochybovači se snahou k recesi dáme známku, která je průměrem.
 ze dne 09.06.2010, 10:15:31  
   MC_Kejml: Díky za komenta a zveřejnění :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
XXVII.
Marek Dunovský
Na schodech
Anna Weberová
Oko - 1.kapitol...
Terka007
obr
obr obr obr
obr

3.kapitola
Mon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr