obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Bojíš-li se smrti, kde nalézáš odvahu žít?"
estel
obr
obr počet přístupů: 2915551 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39826 příspěvků, 5773 autorů a 391839 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Na starém železe ::

 autor BaD publikováno: 23.06.2010, 9:01  
...
 

polož si má milá
polož hlavou svou
na reznoucí kov
tak chladný
chladnoucí už celá staletí

přikryj se něhou milá má
přikryj schránku svou
něhou ze syntetických vláken utkanou
schránku svou křehkou
křehkou jako schránka motýlí

nech vodu studenou milá má
studenou tak
jak jsou chladná nebesa
skrápět tvé tělo
v provazech z nebe padat

do spár v tom železe
v tom starém kovu milá má
zři: tvá bolest tam
tvá bolest odtekla
aby ji nahradila nová


 celkové hodnocení autora: 97.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.8 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 20 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 55 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Mab 05.11.2010, 15:54:19 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Mab ze dne 05.11.2010, 14:42:44

   Dvojka není tragédie, to souhlasím. Rozhořčil mě ale tvůj redaktorský komentář. Ono právě s tou opatrností je to těžký, čuku. Ty jako redaktor stojíš v nelehké pozici; hodnotit a komentovat poezii je jako chůze po tenkém ledě. Všichni víme, že poezie publikovaná na saspi je převážně rázu intimního a v takových případech si její autor nenechá hnedtak něco líbit ("je to moje báseň", "já to tak cítím", "já si o sobě můžu psát tak, jak já sám uznám za vhodné"...) - přičtěme to částečně jeho neprofesionalitě a částečně jeho labilitě. V takových případech by nevhodný komentář mohl autorovi třeba i způsobit újmu a záporně se podepsat na jeho další tvorbě. Proto smekám před tvou houževnatostí a shovívavostí, když vidím, jaké "klenoty" před tebe coby redaktora často saspiřani staví.
Čuku, jsou ale případy, kdybys ty právě jako redaktor měl být kritikem a diskutérem. Jsi tu přeci jen vyšší autoritou a saspiřani od přijmou to, co by od jiných nerozdýchali, právě proto, že máš nadhled a odvedl jsi tu pořádný kus práce.

Myslím, že spolu komunikujeme pod dílem, které by si zasloužilo konstruktivnější kritiku (i negativní!) a dokonce by ji i uneslo, stejně jako autor sám. Proto mě udivilo, že jsi tu předložil interpretaci obsahu a obešel jsi celistvější kritiku, která by opodstatnila známku. Mě nevadí ta dvojka, jenom mě překvapila, protože bych ji tu neočekávala a o to víc jsem byla zvědavá na tvoje výhrady.
 Mab 05.11.2010, 14:42:44 Odpovědět 
   Dovoluji si nesouhlasit s čukovou interpretací.

Tohle není žádné mučení, je to rozkoš. Je přece nutné opustit starý smutek, aby mohl přijít nový (je to stejné jako s radostí); to přece vědí básníci (a hlavně ti dekadentní) líp, než kdo jiný. Takový je zákon života. Člověk musí jít dál a je skvělé, když mu to dokáže někdo druhý připomenout.
Což mě přivádí k myšlence, že autor zas až takový sadista asi nebude.

Co může být krásnějšího, než položit horkou hlavu blouznící běsem na chladný kov a nechat všechnu bolest odtéct? A syntetická něha, která přikrývá křehkou schránku tvoří výborný obraz skořápky, či kukly, ze které se vyloupne znovuzrozený člověk schopný čelit věcem, jež přijdou.
Tolik k mému výkladu podle osobního čtenářského zážitku.

Užitou formu kvituju velmi kladně; ani v nejmenším nenarušuje sdělení. Blíží se klasičtějšímu pojetí poezie a to vyžaduje vyšší zvládnutí řemesla. Vybočuje-li (a většina zdejších čtenářů míní, že jo) z tvé doposavadní tvorby, pak jedině v dobrém smyslu slova. Zvláště pak oceňuji vnitřní rytmus básně.

Upřímně nechápu redaktorskou dvojku a vadí mi, že zde nenacházím ani zbla jejího odůvodnění.

(Předpokládám, že "vnitřní pocit neštěstí a nenaplnění muže" či "pesimistický konec" tu není brán jako podklad pro hodnocení poroty.)

Tohle je přece literární server, proboha!
 ze dne 05.11.2010, 15:16:26  
   čuk: Mab, neberu ti tvoji interpretaci, svou však i po odležení považuji za přiléhavou, na mne tak báseň působí. Proboha, je takové neštěstí udělit dvojku? A musí se vůbec zdůvodňovat? Snad se dá přečíst mezi řádky mého komentu-tys přečetla jinak. Rozkazovací způsob mi připadá nejen studený, ale i mučící, milá má mi zní cynicky. Mám-li to vyjádřit naprosto přehnaně, abys porozuměla: báseň mi připomíná ukládání dívky k věčnému spánku na šrotišti .) Nebo jinak řečeno polopatě: za nepříliš etický rozkaz a cynismus dávám dvě- což je dobrá známka, a spíš to, že záporný pocit přebývá, je zhoršení v tom, že kladný pocit se nevyvolává. Jak jistě víš, kritické názory se mohou lišit a liší se, v původním hodnocení jsem přece netlačil na pilu a umožňoval různé výklady
A třeba: stará bolest života lze nahradit novoubolestí v smrti. Zkus položit horkou hlavu na kolejnici, a syntetická něha může být něhou rubáše - když už jsi se zmínila o dekadenci- tak zde je.
PS: A já nejsem porota ani kritik či diskutér, pouze píšu opatrné komenty a známkuji opatrně, neboť jinak příspěvek nevyjde. Dovedeš-li tak dobře vnikat do myšlenek a poezie jiných, a máš li jasná objektivní kriteria ( má-li je vůbec někdo), přihlaš se mezi redaktory.
 Hanulka222 26.10.2010, 19:23:38 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Hanulka222 ze dne 29.06.2010, 18:22:17

   Jako všichni... :) (Nebo aspoň já.)
 jiřička 26.10.2010, 8:58:28 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: jiřička ze dne 23.06.2010, 9:16:07

   Prostě by ser mi to líbilo jako baladické podání; já si to tak četla...
 Hanulka222 29.06.2010, 18:22:17 Odpovědět 
   Snažila, snažila jsem se nedívat na jméno autora a hodnotit objektivně.
Problém je v tom, že tam, kde začíná báseň, končíš ty a naopak. Buď jsi úplně někdo jiný nebo jsi objevil novou cestu a v tom případě si musím zvyknout... :)
 ze dne 25.10.2010, 17:31:32  
   BaD: Děkuji za zastavení a za přečtení. Problém autentičnosti autora, to je věc:-) Otázka, jestli jsem někdo jiný by byla látko spíš pro filosofickou debatu, nicméně v racionálním pojetí jsem stále stejnou osobou. Jen se zkrátka s časem měním. Ale uklidním tě, či spíše poděsím - novou cestu jsem nenašel, nýbrž stále ji hledám:-)
 40 28.06.2010, 8:39:56 Odpovědět 
   Dobrý. Jelikož jde o dnešní dobu a dnešní vztah, jeví se mi docela optimistická, reálná, taková "moderní poetika", již jsem schopen přijmout. Na rozdíl od moderního chrlení nezcelasmyslných slov a tvarů. Jakoby Machar strávil pár dní v dnešním světě a dal si dostaveníčko na starém železničním mostě...
 ze dne 25.10.2010, 17:28:24  
   BaD: Fascinující odhad pane Čtyřicítko :-) Inspirací mi bylo opravdu jakési dostaveníčko na železničním mostě. Dokonce jsem při psaní myslel právě na vyjádření nějaké klasičtější poetiky, která by tohle dílko (ač dle reakcí chladné) vymanila ze studené sterilnosti současné tvorby (mám pocit, že pro každou dobu je soudobá poezie jaksi chladně nepříznakovou).
Ach, vyjadřuji se trochu toporně a nesrozumitelně, raději toho nechám. Jen... díky.
 Nancy Lottinger 23.06.2010, 20:07:44 Odpovědět 
   Ahoj BaDe, při čtení mě napadlo, že někdy je méně více. Možná bych pár slov dala úplně pryč. Ale to už bych se ti v tom moc vrtala. Špatné to není, jen je to jiný styl, než na jaký jsem u tebe zvyklá O:-)
 ze dne 25.10.2010, 17:22:16  
   BaD: Ahoj:-) To víš, jsem samé překvapení (to jsem myslím psal už několikrát, takže to asi bude pravda). Samozřejmě to není můj styl, ale dostávám se do období, kdy se pokouším najít nový výraz. Spíš lituji, že jsem se zde nepokusil ještě o svázanější veršovou formu a že tady může rytmus čtenáři trochu unikat. No a hlavně jde o jakousi stylizovanou výpověď, určenou jedné osobě, ale snažil jsem se samozřejmě i o jakýsi přesah. Takže ve finále tady veřejnosti ukazuju spíš svůj pokus o nový výraz (a čekal jsem nějaké ohlasy) než samý obsah básně, kterému se tu většina lidí (ty však nikoli) věnuje.
 Šíma 23.06.2010, 15:08:32 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 23.06.2010, 15:05:13

   Balada ve verších je to správné slovo!!!
 Šíma 23.06.2010, 15:05:13 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 23.06.2010, 15:03:56

   P.S. Ano, není to špatné čtení, ale přeci bys neudělal z kozla zahradníka! ;-)))

šíma (prozaik amatér, ne však poeta, v poezii plavu jako zednická sekera - ke dnu)
 Šíma 23.06.2010, 15:03:56 Odpovědět 
   Jo, trochu studené (skoro jako ten "psí čumák"), ale líbí, bo to má něco do sebe... Takové ty "poetické hovadiny" (rýmy, rytmus a spol.) hodnotit nebudu, bo sám nerýmuji! ;-)))
 ze dne 25.10.2010, 17:20:13  
   Šíma: Díky za gratulku, milý BaDe! ;-) Uvidí se! (mrk)
 ze dne 25.10.2010, 17:16:13  
   BaD: Děkuji a zároveň trochu opožděně gratuluji k povýšení do redaktorského stavu - kdo jiný by mohl rozproudit publikaci než Šíma? :-)
 jiřička 23.06.2010, 9:16:07 Odpovědět 
   na mně je to studené; byla by z toho hezčí balada...?!
 ze dne 25.10.2010, 17:14:53  
   BaD: Děkuji za zastavení. Mohla byste trochu objasnit svůj komentář? Trochu mu nerozumím, zjevně je psán trochu narychlo.
 čuk 23.06.2010, 9:00:24 Odpovědět 
   Vypadá trochu jako mučení, trochu jako utěšování, ovšem s pesimistickým koncem. Je-li tam něha, pak je drsná (ovšem v jednu chvíli utajovaně něžná). Hodně metaforicky vzato i takto krutosladká nebo sladkokrutá láska může být. Muž je ovšem dominantní a trochu sadistický nebo poučující a formující svůj protějšek, ale i tohle se někomu líbí. Z básně čiší zima, snad skutečná snad ji zanechává odcházení. Ale ten muž může být takovým i z vnitřního pocitu neštěstí a nenaplnění.
 ze dne 25.10.2010, 17:12:37  
   BaD: Zdravím, díky za publikaci i za názor. Zvláštní, jak takové dílo může působit. Já jako autor vycházel ze zcela reálné situace a celkem mě zaskočilo, jak (dle komentářů asi většina) čtenáři text vnímají.
Snad za to může ten imperativ... Inu, kdo ví :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Bodláčí
Danderfluff
Cena odvahy - 1...
Anne Leyyd
Housle
l.o.r.i
obr
obr obr obr
obr

O zahradním nábytku
SvaEl
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr