obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915591 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39873 příspěvků, 5780 autorů a 392023 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Diverze ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Povídky z okurkové lahve
 redaktor Šíma publikováno: 07.08.2010, 21:31  
Kdo to nezažije, nepochopí! Šotkům zdar! ;-)
 

      Ono to není jen tak, ono to dá děsnou práci a nedivte se, že jsou pak následky všelijaké. O čem to sakra mluvím? O zdrhání... O neotáčení se... O pelášení, seč vám síly stačí! Ano, někdy je lepší zdrhnout, než se dát zabit. A věřte mi, já to vím nejlépe... Ale popořadě, abyste byli v obraze, dovolte, abych vás provedl nejen oním osudovým dnem, kdy se i samotný Internet otřásl v základech!

      Ten den byl docela obyčejný. Já i můj parťák jsme naoko spali na roštu za katrem. No, už vám ani nevím, proč jsme byli v báni, ale to je nakonec jedno a není to zase tak důležité. Prostě jsme bručeli, no. Neřeknu vám, zda byl čtvrtek, pátek, nebo sobota. Jen jedno vím určitě, neděle nebyla, to vím na beton! Tuším, že bylo i dokonce malinko zamračeno. Ono to také není žádný med, když vám slunce svítí do ksichtu a vy se pokoušíte o svůj životní kousek. A utíkat z basy, to není jen tak. Jednoho hlídají jako oko v hlavě a já a můj parťák jsme byli rádi, že po nás nezačali rovnou střílet.

      Prostě jsme ten plán kuli celou noc. Dokud byl žhavý a dokud nám to šrotovalo. Nejdříve jsme museli najít ten správný moment, kdy byla ostraha dost lenivá na to, aby zjistila, že jim chybí dva svěřenci. Ono s těma bachařema nebyla legrace a ukecat je, to nepřicházelo v úvahu. Maximálně jsme mohli dostat do čuně, nebo by nám nedali celý den žádné jídlo, ani pití. Za trest! Kdo byl za katrem, ten určitě ví své. A nám se to už přestalo zajídat! Prostě jsme zdrhli ještě za úsvitu, kdy se všem klíží zraky a ti, kteří celou noc nespali, byli rádi, když mohli zavřít oči a ti, kteří chrápali od božího večera do božího rána, ještě nebyli dostatečně vzhůru, aby zasáhli. Dobře jim tak...

      Ano, určitě vám to už docvaklo! Zdrhli jsem a se vší parádou! Hledali nás celý den. Už se zdálo, že to vyjde, když nedaleko od lapáku chytli mého komplice. On se jim tam promenádoval před očima a dělal haura. Blbec jeden. To já jsem na nic nečekal a zdrhal pryč. Dokonce i psa za mnou pustili, ale setřásl jsem jej, všechna čest. Pak se den schýlil k večeru. Z dálky jsem viděl svého kámoše, jak sedí znuděně a zničeně za mřížema a bachmani jej hlídají o sto šest. Věděl, že to posral a že hned tak brzo neuteče. To já se schovával ještě celou noc a celý den. Sice jsem neměl co jíst, ale žil jsem v naději, že na něco v nejbližší době narazím.

      A taky jsem narazil, ale nebylo to k jídlu. Co myslíte? To byste neuhodli. Přesekl jsem jim telefonní vedení, aby nemohli zavolat posily. A taky jsem našel nějaký tlustý kabel, ale bůh ví, co v něm vedlo. Možná kabelovka pro bachaře, možná i něco jiného. Už jsem něco slyšel i o tom Internetu a tak jsem pro jistotu zrušil i ten tlustý kabel. Když už sabotáž, tak ať to stojí za to! Pokud mám zařvat, tak pro pořádnou věc a ne pro nějaké to zašívání. Partyzánština mi šla vždy! A byl jsem na to patřičně hrdý. Ale byly to nervy, to vám povídám, protože pracovat bez patřičného nářadí, to dá dřinu. Nehledě na fakt, že jsem musel být pořád ve střehu.

      Výsledky se dostavily brzy. A nejen můj život se proměnil v Peklo. Na druhý den ráno běhali všude kolem lidé a kontrolovali vedení. Brzy zjistili, že jim počítače a telefony nefungují tak jak mají a vydali se hledat příčinu poruchy. Protivník byl velmi vynalézavý a inteligentní, protože šel rovnou po kabelech. Závada byla nalezena, dráty odstraněny a opraveny. A protože si dali dvě a dvě dohromady, brzy se krajem rozšířila zvěst o našem nepodařeném útěku. Nastal velký hon. Prchal jsem dlouho a úspěšně. Skrýval jsem se na těch nejnepravděpodobnějších místech, aby mě nakonec vyčenichali psi. Hajzlíci! Ano, okolnosti byli proti mně a já byl po dlouhém skrývání přeci jen dopaden. Čekal jsem tvrdý trest, který se však nekonal. Něco bylo špatně a tak stále čekám, jaké následky bude mít můj útěk a má diverzní činnost. Pomsta se prý servíruje za studena, já však nezapomínám a věřím, že oni také ne...

      Kdybychom se již neviděli, nebo kdybyste o mně již nečetli žádnou zprávu, pak jsem zcela jistě padl za své ideály a přesvědčení. Loučím se s vámi, já - Osmák degu, hrdinný bojovník za svobodu a nezávislost.

P.S. Je to divné, ale stále se svým parťákem žijeme... Jak sami určitě víte, nikdo nezná dne ani hodiny a naše stráže jsou i nadále ostražité. Zdá se, že zemřeme ve svém vězení, protože náš trest byl prodloužen na doživotí! Čekal jsem nejvyšší trest, ale zdá se, že nám přeci jen dali milost. Možná jsem to neměl dělat, ale navzdory svému poznání mne stále hřeje ten pocit, kdy jsem ty dvojnohé lidi pořádně nasral! Běhali jako najatí a chvíli trvalo, než přišli na to, která bije!

*****


Poznámka autora: V první neděli měsíce Srpna, dvou tisící desátý rok po narození Krista, zaútočila jednotka Osmáků degu v počtu dvou členů na telefonní a internetové spojení blíže nejmenovaných a nic netušících obyvatel. Přestože se akce podařila a škody byly napraveny, zůstává jejich čin nejen v paměti jich samotných, ale také jejich věznitelů, kteří je chovají v kleci a narušují tak jejich práva na svobodu a svébytný život! Poprava byla odložena na neurčito a trest změněn na doživotní žalář bez možnosti odvolání, protože jejich převýchova je (zdá se) naprosto nemožná...


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 10 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 33 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 42 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 2:20:47 Odpovědět 
   25. 07. 2014

Že jde o zvířátka, mě napadlo až později. Pak přišlo druhé čtení a představoval jsem si je v kleci, po útěku v pokoji a spícího Šímu, který vůbec nic netuší.
 ze dne 01.08.2014, 13:33:58  
   Šíma: Chudák autor! ;-)))
 Kondrakar 20.09.2011, 16:06:11 Odpovědět 
   Zdravím,
tak to, že se jedná o hlodavce mi došlo, až když ses o nich zmínil. Bylo to psáno pěkně lstivě. Nemáš v sobě taky něco z jejich lstivosti?
 ze dne 20.09.2011, 20:03:01  
   Šíma: V Čínském horoskopu jsem prý Krysa! ;-))) Možná proto! Dík za zastavení a komentík!
 Dani 15.10.2010, 18:03:51 Odpovědět 
   Dobré, Šímo. Jen se stydím za to, že mně docvaklo, že se jedná o osmáky, až při jejich zmínce :-) Ale o to legračnější to pro mě bylo. Za jedna
 ze dne 15.10.2010, 18:41:01  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík, osmácí jsou pěkní lumpíci!!! ;-)
 Anna Weberová 17.08.2010, 16:29:19 Odpovědět 
   Ahojky, líbilo, i když jsem tušila od začátku, že to bude nějaké zvířátko. Připomnělo mi to, jak jsme kdysi po kolejích běhali jako šílenci a hledali uprchlou tarantuli, nikdo si nemohl být jistý, komu se v noci bude promenovat po obličeji... :-) 1
 ze dne 17.08.2010, 17:38:14  
   Šíma: Jako na koleji? ;-))) Ze začátku jsem si představil dráhu (dvě koleje spojené pražci), ale pak se mi to zdálo na hlavu, tak jsem si řekl, že půjde nejspíše o ubytování vysokoškoláků! ;-))) Díky za návštěvu a komentík a jsem rád, pokud se líbilo!
 Pelion 10.08.2010, 19:59:47 Odpovědět 
   Zdar, pane!

Úsměvné, odlehčené a hlavně (kupodivu) krátké.
Líbilo se mi to.
Holt, není osmák jako osmák.
Zkus těm "darebákům" poslat fakturu k proplacení výše uvedených škod... Za pokus nic nedáš... Hezký večer!
 ze dne 10.08.2010, 20:51:38  
   Šíma: Díky, Pelione za zastavení a komentík! ;-) Osmáci jsou skrblové (jako strýček Skrblík) a nedají ani pětník! To by si raději nechali koleno... No, prostě jsou lakomí a basta! ;-)
 Viktor 10.08.2010, 13:26:26 Odpovědět 
   nenašel jsem chybu, která by stála za zmínku.. :)

celou dobu čtením strávenou jsem se křenil, byť jsem si omylem přečetl závěrečnou poznámku( a chvíli mnírně zmateně uvažoval, jestli před osmáka degu mám zařadit sedmáka degu a za něj deváťáka degu, než jsem seznal, že se jedná o "žvíže zvící křečka")

:o)))
 ze dne 10.08.2010, 14:04:29  
   Šíma: :-DDD

Jsou to osmáci! Hihihi... Ale jinak číst ani psát neumí! Děkuji za zastavení a komentík!!!
 Siggi 10.08.2010, 13:01:29 Odpovědět 
   Tyto nečekané zvraty se mi líbí a také se mi líbí, jak je to napsané. 1.
 ze dne 10.08.2010, 14:03:53  
   Šíma: Děkuji, jsem rád, že se líbilo! ;-)
 Amater 08.08.2010, 19:03:04 Odpovědět 
   Cha já čekala délku dálnice D5 a ono nic, ale líbilo se mi to, i když jsme si už na začátku říkala.... Tio nebudou obyčejní vězni, to za tím něco bude a ono bum emzáci! Skvělý i s tím tlustým kabelem... smích
 ze dne 08.08.2010, 21:16:30  
   Šíma: Osmáci! ;-) Emzáci jsou z vesmíru, to by ještě scházelo, aby u nás přistáli mimozemšťané!!! Hihihi... Děkuji za zastavení a komentář! ;-)
 chris ONNE 08.08.2010, 18:30:21 Odpovědět 
   Zdravím šímo!

Mě to docvaklo až téměř v půlce povídky, že je to o tom prachsprostém sabotážním činu! ;-). Tohle nemá chybu! Četlo se to jedna báseň. Dokonce bych to ani nezkracoval, možná bych to ještě malinko opepřil a něco přidal. (Já vím, jednou si stěžuji, že je to dlouhé, jindy zase, že je to krátké… u mě si prostě nevybereš! ;-))
Ta poznámka tam být nemusela, tak to alespoň vidím já, ale každý to vidí jinak.

Dávám jedničku a trochu škodolibě držím palce vězňům při jejich příštím útěku… ;-)

Chris
 ze dne 08.08.2010, 21:17:31  
   Šíma: Děkuji za zastavení i kritiku! ;-))) Snad budou bachaři ostražití a ti osmáci už podruhé, ne... Napotřetí! Neutečou! ;-)))
 salvator 08.08.2010, 18:10:28 Odpovědět 
   Nazdar Šímo
ne že bych od tebe nezvládl číst ty delší kousky, tenhle je však myslím tak akorát. Mám rád tyhlety myšlenky zvířátek, které jsou všude kolem nás a mezi námi, už drahnou dobu se chystám na něco většího a hlavně delšího, co se tohoto tématu týče. Nepřichází však ta správná inspirace.
Osmáci se ti moc povedli.
To jsou holt ty životní inspirace.
Mimochodem, s tím trestem beze zbytku souhlasím s tebou.
Měj se Šímo.
 ze dne 08.08.2010, 21:18:12  
   Šíma: Děkuji moc za zastavení a komentík! ;-)
 Charlotte Cole 08.08.2010, 13:33:51 Odpovědět 
   Na tebe mi to přijde trochu krátké, ale jinak líbilo. Ani ta poznámka na konci mi nevadí... :)
 ze dne 08.08.2010, 15:27:50  
   Šíma: Zdravím! Krátké? Krátké... Copak musí šíma psát furt dlouhé věci? ;-))) Děkuji za zastavení i komentík a jsem rád, že se tato jednohubka líbila!
 Sakora 07.08.2010, 22:14:36 Odpovědět 
   Humorná příhoda popsaná vhodným hovorovým jazykem. Strhlo mě to a pobavilo :-))
 ze dne 07.08.2010, 22:23:13  
   Šíma: Šíma se klaní a děkuje se slovy: "Potěšení na mé straně!" ;-)
 Jujacek 07.08.2010, 21:58:30 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Jujacek ze dne 07.08.2010, 21:54:54

   To znááám :D Jednou jsem myslela, že o prst přijdu :/ Já mám doma tři potvůrky, co koušou - potkyše, ale upřímně jsem je na zem, kde jsou kabely, ještě nepustila :D :) Není zač... ;)
 ze dne 07.08.2010, 21:59:26  
   Šíma: Nepouštět! Osmáci sprostě zdrhli! ;-)
 Jujacek 07.08.2010, 21:54:54 Odpovědět 
   Potvůrky jedny :) Moc pěkné :) 1
 ze dne 07.08.2010, 21:56:45  
   Šíma: Jo, jo... A taky koušou! Už mě stačili i několikrát kousnout, jeden z nich mi dokonce visel na prostředníčku (možná to byl ukazováček) a nechtěl se pustit! ;-) Dík za zastavení a komentík!
 Aini 07.08.2010, 21:42:52 Odpovědět 
   Tvrdší mluva a nakonec jde o osmáka
to se četlo svižně a výsledek překvapil
1
 ze dne 07.08.2010, 21:55:44  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík, jsem rád, že se líbilo! ;-)
 Ekyelka 07.08.2010, 21:27:07 Odpovědět 
   Zdravím.
Pěkná hříčka, jen co je pravda, i když místy mi vadil rozšafný tón diverzanta-vypravěče. Osobně bych ho stylizovala spíš do ostřejšího tónu, ne tak shovívavého a znějícího téměř jako vyprávění najedeného hobita. Závěrečná kurzíva je pak už zcela zbytečná, jen duplikuje samotbný závěr povídky. Nehldě na to, že jsi v poznámce autora nasekal možná víc chyb než v celém textu dohromady :)
Dneska jsem už ale byla obviněna z dobré nálady, tak přimhouřím oko i u tebe. A zavři si šotky!
 ze dne 07.08.2010, 22:08:12  
   Šíma: Jak může být někdo "obviněn z dobré nálady"? Vždyť je to príma ne? A nezáleží na tom, čím se člověk "opil"... ;-)))
 ze dne 07.08.2010, 21:55:00  
   Šíma: :-DDD

Díky za publikaci i kritiku! Co se té poznámky týče, prostě jsem ji tam musel dát! Za šotky se omlouvám, nějak vyhrávají (na body)! ;-) Druhým radím, jak si mají své texty pořádně pročíst a sám (ačkoliv jsem i tento několikrát čet) na tom nejsem o nic lépe! Ještě jednou díky a hezký večer přeju!

P.S. Ti osmáci mě fakt nasrali! Ne, že ne! :-|
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Sericho
(13.7.2020, 08:23)
biceps
(11.7.2020, 21:54)
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
obr
obr obr obr
obr
RUBÁŠ
Tilda
Opičie slzy
aegitalos
A pak že se nic...
Washti
obr
obr obr obr
obr

Královna plesu
MarkízDeSade
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr