obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska neotáčí světem."
F. Jones
obr
obr počet přístupů: 2915657 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39753 příspěvků, 5802 autorů a 392262 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Povídka první ::

Příspěvek je součásti workshopu: Z pohádky do pohádky
 autor Katy Kvapilová publikováno: 13.10.2006, 14:49  
Mravenec a líná veverka
 

Leze takhle mravenec lesem a hledá, kde by si na chvíli odpočinul. Jenže v takovém lese to není jak tak. Všude jehličí co píchá do noh, mokrá tráva, co studí nos, larvy a červící pod listím a třeba i mravenečník, co má pořád hlad. V tom mravenec potká línou veverku.
"Ahoj veverko. Jak se máš? Mohl bych tě o něco poprosit? Nemohla bys vylézt na tenhle strom a podívat si, kam bych si mohl jít odpočinout?" Veverka otevřela jedno oko, otevřela druhé oko, promnula si oči a zeširoka si zívla. "Ne, nemohla. Mám tu důležitější práci než lozit po stromech." Mravenec zůstal opařený stát na místě. "Práci? A jakou? Vždyť tady stejně jen celé dny jen spíš a nic neděláš." Veverka se urazila: "já že nic nedělám? A to by mě zajímalo, jak jsi na to přišel!" "Jednoduše. Vidím tě tu celé dny se jen válet a čekat, než ti nějaký ten ořech spadne pod nos!" Veverka se vítězně usmála. "No tak vidíš, já ti přeci říkala, že mám důležitější práci! Čekám, až z tohohle stromu spadnou všechny ořechy, no a pak bych ti snad mohla ukázat cestu. Ale teď mě neotravuj, to čekání je namáhavé a já si potřebuji trochu odpočinout." Mravenec se tupě podíval na veverku. "Tak si tedy odpočívej, ale z tohohle stromu ti žádný ořech nespadne! Je totiž smrk!" Veverka vylítla a stoupal si před mravence. "Cože? Tohle, tenhle strom, to je smrk? J e vidět, že jsi jen hloupý mravenec. Každý lesní tvor přece ví, že smrky rostou na severu lesa u bažin a že tenhle strom je líska!" "Líska? Copak má líska jehličí?" Veverka se teď hluboce zamyslela, což u ní není zvykem, a proto jí trvalou pěknou chvíli, než jí konečně něco napadlo: "Jehličí? A kde vidíš jehličí? Ty malý mravenečku, z tvé výšky se ti ty lísky možná zdají jako jehličí, ale já ti říkám, že je to listí!" Mravenec se na veverku opět tupě podíval: "Já bych spíše řekl, že bys potřebovala brýle, aby se ti to jehličí nezdálo jako listí. Jestli jehličí vidíš jako listí, pak mě vidíš jako jezevce." Veverka je vztekem bez sebe. "A já ti říkám, že to listí je! A každý jiný lesní tvor ti řekne to samé!"
V tom mravenec vidí, že o deset stromů dál se právě belhá medvěd. Zavolá ho na pomoc: "Medvěde! Medvěde! Pojď sem za námi!" "Proč bych tam chodil! Takovou dálku, takovou dlouhou okliku. Už tak js m dost unavený. A navíc, Kdo by mi pak poradil, kudy mám jít domů." Mravenec pohotově dopoví: "Veverka přece! Vyleze na strom a řekne ti, kudy máš jít!" Medvěd se zastaví, chvíli přemýšlí, což u něj není zvykem, a proto mu trvalo pěknou chvíli, než konečně něco řekl: " No tak dobře." Když k nim došel, ač nerad a velmi unavený, zeptal si, co od něj potřebují. A mravenec začal vysvětlovat: "Veverka tvrdí, že musí počkat, až z téhle lísky spadnou všechny ořechy a až potom se může podívat, kam si můžu jít odpočinout. Já ale tvrdím, že je to smrk. Pověz nám, medvěde, kdo má pravdu?" Medvěd se znuděně podívá na mravence, pak na veverku, potom si prohlédne strom z jedné strany, pak z druhé, potom se zase podívá na mravence a praví: "Ať se dívám, jak se dívám, líska to není. Ale že by to byl smrk? Vždyť přece každý lesní tvor ví, že smrky rostou jen na severu lesa u bažin, tak co by dělal tady? Nezbývá mi než říct, že je to líska." veverka toho hned využije:"Já ti to, mravenečku, říkala. A tys mi nevěřil! Teď už mě nech odpočívat, to čekání mě unavuje." " No počkej!" vyhrkne mravenec, "ale teď musíš přeci medvědovi poradit, kudy má jít domů!" "Už jsem ti přece říkala, že musím počkat, až spadnou všechny ořechy a až potom se můžu podívat, kudy má medvěd jít." Mravenec se naštve: "Ale já ti říkám, že z tohohle stromu ti nikdy žádný ořech nespadne!"
A tu mravenec vidí, že kousek dál běží myš. Zavolá jí tedy na pomoc: "Myško! Myško! Pojď za námi!" Myš, která zrovna předjížděla šneka na hlavním tahu z okresu Ježkov do okresu Dubová, prudce zabrzdila až nabourala do svodidel. "Proč bych za vámi chodila? Konečně jsem našla cestu, po které se dostanu k mé matce do nory. Jak bych se tam pak dostala?" Mravenec opět pohotově odpoví: "Veverka ti pak přeci ukáže, kudy se tma dostaneš! Vyleze na strom a poradí ti!" Myš se hluboce zamyslela, což u ní není zvykem a proto jí pěknou chvíli trvalo, než souhlasila a se svým vozítkem vyjela blíže k nim. "Tak copak ode mě potřebujete?" A mravenec zase začal vysvětlovat: "No, veverka tvrdí, že musí počkat, než z tohohle stromu spadnou všechny ořechy a až potom mi poradí, kam bych si mohl jít odpočinout. Já tvrdím, že je to smrk a že z něj žádné ořechy padat nebudou. Veverka zase tvrdí, že je to líska, a tak jsme zavolal na medvěda aby nám poradil a ten řekl, že smrky rostou jen na severu lesa u bažin a tak je to tedy líska. Pověz nám, myško, co si myslíš ty?"
Myš se znuděně podívá na mravence, pak na veverku, pak na medvěda, potom si prohlédne strom z jedné strany, pak z druhé, vrátí se k nim a praví: "Ať se dívám, jak se dívám, jako líska to nevypadá. Ale že by to byl smrk? Každý lesní tvor přece ví, že smrky rostou jen na severu lesa u bažin, takže mi nezbývá nic jiného, než říct, že je to líska." veverka toho opět využije: "Já ti to, mravenečku, říkala. A tys mi nevěřil! Teď mě nech tedy spát, musím si odpočinout." "Ale přeci musíš ukázat cestu myšce a medvědovi!" řekne mravenec. Veverka otevře pravé oko a odpoví: "Mám přeci důležitější práci, už jsem ti to říkala." Mravenec už nevěděl, jak by to vyřešil. Po jeho pravici stál unavený medvěd, po jeho levici nabouraná myš ve svém vozítku a veverka si jen tak před nimi spala.
Po nějaké chvíli se k nim přiblížila žába, ale ani si jí nevšimli. "Kvákvá, co se to tu děje za shromáždění?" Všichni se lekli. Mravenec tedy začal zase vysvětlovat: "chtěl jsem si jít někam odpočinout a tak jsem poprosil veverku, aby mi poradila a podívala se ze stromu, kde by bylo dobré místo. Ona ale tvrdila, že musí počkat, až z téhle lísky spadnou všechny ořechy. Já ale tvrdím, že tenhle strom je smrk. Zavolal jsem teda na pomoc medvěda, ať nám řekne, co je to za strom. A medvěd řekl, že smrky rostou jen na severu lesa u bažin, že je to líska. Zavolal jsem na pomoc ještě myšku, ale tak řekla to samé, co medvěd. Tak teď tu musíme čekat,až z tohohle stromu spadnou všechny ořechy a pak nám veverka řekne, kudy máme jít."
"Kvákvá. A to vás, vy hlupáci, nenapadlo, že jste na severu lesa a proto tu může být smrk? Kvávká, hlupáci. Kde myslíte, že jsem se tady vzala já? Kvákvá, z bažin přece." A mravenec se začal radovat, myš se začala radovat i medvěd se začal radovat, ačkoliv nerad a velmi unaven, a žába se radovala s nimi. Líné veverce nezbylo nic jiného, než jim poradit, kudy se medvěd dostane domů, myšce, jak se dostane na hlavní tah mezi okresem Ježkov a okresem Dubová a mravenečkovi, kam si může jít po tak náročném dni sladce odpočinout. A veverka? Ta se přestěhovala na jižní stranu lesa, protože- jak každé lesní zvíře ví- na severní straně u bažin žádné lísky nerostou.
A co z toho plyne? Že když už jsi v koncích, vždycky přijde nějaká pomoc, a třeba i z bažin ze severu lesa ;o)


 celkové hodnocení autora: 89.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 47 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Milan Březina 17.10.2006, 12:58:50 Odpovědět 
   Děkuji za účast ve workshopu. Mám strašně rád bajky a moc dobře vím, jak těžké je napsat jednu takovou dobrou. Tohle dílko bych k takovým rád přidal. Je pravda, že by ještě sneslo trochu úprav. Mmě osobně připadá, že děj nějak zbrkle utíká a těch zvířátek je možná až zbytečně moc. Navrhoval bych méně zvířátek a trochu zvolnit, pak by to byla opravdu velmi podařená bajka.
 Luciena 16.10.2006, 18:31:43 Odpovědět 
   No nějakou tu úpravu by to opravdu sneslo, ale jinak se mi ten nápad líbí.
 Gandalf 13.10.2006, 16:14:30 Odpovědět 
   Milá Katy, jelikož je tento WS určen dětem a to ne jen tak nějakým dětem, je třeba dbát na vše, byť i malé detaily. Mám tu před sebou tři stránky tvého textu, kde především převládá červená barva z mého redaktorského pera: překlepy, nesrovnalosti v časových rovinách, opakující se slova, nevhodně použitá přirovnání... především by bylo fain, kdyby si každý ten svůj text vložil do wordu, aby se vyvaroval četným překlepům - není to závod, kdo dřív ;)Tak, ale teď k obsahu - bajka je moudrá volba, neboť ji děti přijímají velmi dobře. Příběh je pěkný, ale zdá se mi, že nepřirozeně popoháněný kupředu a někde až strohý. Ale jsi první a to se také musí zohlednit :) Takže ode mě za 2, jelikož překlepy jsou jen kosmetickou vadou na kráse a ta se dá snadno odstranit ;)Díky moc za účast! A pokud bys zvládla ty ilustrace, určitě tě beru do grafického týmu LA :)
 ze dne 13.10.2006, 16:52:44  
   Katy Kvapilová: No, já to psala ve wordu, ale jak vidím, tak mi asi opravoval sám slova na nějaké nesmyslné výrazy :o( Ale i přesto děkuji za komentář ;o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Psí planeta
pilot Dodo
Sněhová beze sn...
Láďja
Příběh jedné ve...
zmrazek
obr
obr obr obr
obr

SMS k narozeninám
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr