obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je sen bdícího."
Aristoteles
obr
obr počet přístupů: 2915778 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39713 příspěvků, 5825 autorů a 392910 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Ježeček ::

 autor Lara publikováno: 21.10.2010, 8:58  
Pohádky pro nejmenší
 

Na městských ulicích se převalovala zrnka prachu. Toho večera Ježeček daleko od smogu tuneloval svou noru v hlubokém lese. Udělal si tam velkou spoustu chodbiček a do každé z nich umístil jeden perníček. Vskutku se po nich mohl utlouci. Způsob získávání těchto perníčků však nebyl příliš čestný. Kradl je z balkónů, kde si je lidé nechávali uležet pro pozdější konzumaci.

A dnes je opět čas před Vánocemi, kdy přichází Ježečkova chvíle. Vzduch je mrazivý, avšak ve velkém městě nesněží, nesněží ani v hlubokém lese. Ježeček si jako tradičně vezme svou pruhovanou hnědo-červenou šálu a vyrazí na lup. Navleče si tedy pás s dvěmi malinkými tryskami a frrrrrr už letí vzduchem. Při letu se kochá krásnou krajinou a nad ním je zatažená šedivá obloha.

Ještě netuší, že za rohem jednoho oprýskaného domu na něj čeká chlapeček. Již z dálky byly vidět jeho napuchlé oslintané prstíčky. Jmenuje se Bedříšek, hrozně rád jí a nepředstavitelně u toho mlaská. Jednou viděl Ježečka, jak jim krade z balkónu perníčky a od té doby měl na něj spadeno. Jeho baculatý obličejík s červenými líčky se rozzářil, když jej spatřil plachtit vzduchem. Připravil proto svůj prak ke střelbě. A prásk.

Ježečka šutr z praku sejmul přímo do očička a už závratnou rychlostí padal k zemi. Pronikavá bolest mu pulzovala hlavou. Bedříšek jej brzy našel svíjet se na zemi. Rozhodl se na něj jít po dobrém a zeptal se ho: „Ježečku, dávám ti poslední šanci, řekni mi, kde jsi schoval všechny perníčky!“ Zmítající se Ježeček mu všechno popravdě vyzradil. Bedříšek následně vzal svou pletací jehlu, ježečka napíchl a opekl si jej nad ohněm.

Byl to romantický večer. Oheň plápolal, hvězdy nesvítily, Bedříšek si broukal tichou písničku a Ježečkovo tělíčko se pomalu opékalo. Když Bedříšek snědl Ježečkovo tělíčko, dostal chuť na dezert. Vypravil se tak ještě v noci do hlubokého lesa přímo do Ježečkovy nory.

Stěží se nasoukal dovnitř. V úzkých uličkách se téměř nemohl hýbat. Po chvíli plížení do útrob země cosi zapraskalo. Hliněné stěny nevydržely a sesypaly se na ubohého Bedříška. Po několika dnech se udusil hlínou.


 celkové hodnocení autora: 90.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 6 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 16 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 42 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Lišák 21.10.2010, 20:28:13 Odpovědět 
   Tohle je hodně ulítlý. Opravdu hodně. Pohádka pro nejmenší to není ani náhodou. Bohužel to není ani pohádka pro dospělé. Mám pocit, že to není ani pohádka. Já osobně takovým věcem říkám výžblebt. Nemůžu v tom najít nic, co by se mi alespoň trochu líbilo. Přijde mi to spíše trapné než úsměvné. Tenhle styl prostě skousnout nedokážu.
 ze dne 25.10.2010, 0:35:16  
   Lara: No jo, není to rozhodně pro každého... možná ani pro většinu... a možná ani pro menšinu :) Jinak děkuji za komentář. Ulítlá to já občas jsem... :)
 Charlotte vL 21.10.2010, 18:35:21 Odpovědět 
   Asi budu vypadat divně, ale já to nechápu. Ani jako pohádka mě to nezaujalo.
a) pohadka by mela mit pro deti smysluplny dej, nejlepe s nejakym ponaucenim.
b) pohadka pro dospele? To mi tam chybi ironie, satyra nebo neco podobneho. Navic Jezecek s tryskovym pohonem? Na to ti neskoci ani deti.
c) konec ve stylu hororu - pro mě zbytečně nevysvětleně násilný

navic mam pocit, jako by to psalo vic lidi, moc casto podle me stridas zpusob stavby vet a jejich zabarveni....
[cit.]Navleče si tedy pás s dvěmi malinkými tryskami a frrrrrr už letí vzduchem. [cit.] takovy hravy zpusob, me osobne se moc libi.

vs.

[cit.]Pronikavá bolest mu pulzovala hlavou. Bedříšek jej brzy našel svíjet se na zemi.[cit.] pulzovala, svíjet se? slova úplně jiného typu, popisná, expresivní

vs.

[cit.]Ježečka šutr z praku sejmul přímo do očička[cit.]
v celé "pohádce" používáš relativně spisovné výrazy, tak proč najednou "šutr" a "sejmul"?

Na druhou stranu, když to čtu podruhé, poučení z toho možná i plyne, jen nevím, jestli to Bedříška zasypalo proto, že chtěl ukrást zpátky (jo, byl a by to taky krádež) nebo proto, že chudinku Ježečka snědl. Kdyby to byla pohádka Pro nejmenší, jak píšeš v perexu, tak by to asi nemělo být tak nejednoznačné.

Poslední věta už je zbytečná (navíc si nejsem jistá, jestli se jde udusit hlínou O:-) ) Neznamkuji (bylo by to 3---- a nerada davam jine znamky nez jedna nebo dva..)
Snad jsem tě moc nedemotivovala, když čtu ostatní komentáře, většině lidí se to líbilo, možná jsem jenom já tak divná.
Ch.
 ze dne 25.10.2010, 0:32:00  
   Lara: Kdoví, možná jsi spíš moc normální :) Musím poděkovat za dlouhý komentář. Pobavil mě. No musím uznat, že se ve mě skrývá více osobností. Snad to má tedy vliv na mé velmi různorodé psaní :) No a nejmenší děti si musí zvykat, že život není jednoznačný. Mimojiné kradl ježeček, kradl Bedříšek (navíc zabíjel), a oba skončili prostě blbě. Já osobně se domnívám, že udusit se dá naprosto vším. A že u hlíny to opravdu není nijak náročné. Narozdíl např. od peří nebo rtěnky. Co by si Ježeček počal bez svých trysek?
 Ariadne 21.10.2010, 17:46:48 Odpovědět 
   pro děti to je příliš drsné a pro dospělé to je o ničem...
mám ráda černý humor, ale zde žádný není, neboť černý humor sice pojednává o krutých věcech, ale tyto věci vtipně opisuje a naznačuje...
Např. tato věta: Bedříšek následně vzal svou pletací jehlu, ježečka napíchl a opekl si jej nad ohněm - nemá s černým humorem nic společného..
 ze dne 25.10.2010, 0:23:36  
   Lara: No jo, možná to není černý humor. Možná je to jen výkvět z hlavy jednoho psychopata :) ještěže je nás víc...
 Ash 21.10.2010, 15:51:55 Odpovědět 
   Uff, jak řekl Disorder. Jako pohádka to začíná a jako horor končí. Četlo se mi to ale dobře, takže pokud mám známkovat, bude to za 1.
 ze dne 25.10.2010, 0:21:38  
   Lara: To je dobře, že se četlo dobře :) Děkujů za známku. Pohádky často nemají daleko k hororům :)
 Gilbert Cunninghamm 21.10.2010, 13:43:46 Odpovědět 
   Souhlasím, myslím, že tento dekadentní Ježeček stál opravdu za úpadek. ovšem zákeřní chlapečci jsou téma opravdu nehezké, záludné a nervydrásající :)
 ze dne 25.10.2010, 0:18:40  
   Lara: Takový chlapeček... Bedříšek... a ty oslintané otylé prstíčky! Brr... vskutku... představ si, že za tebou v noci příjde a...
 Carolina 21.10.2010, 13:40:56 Odpovědět 
   Ahoj, pohádka začínala opravdu pěkně a musím říct, že i ten konec nemá chybu. Povedený zvrat, sice bych asi konec pozměnila, ale pro starší děti... proč ne
 ze dne 25.10.2010, 0:16:29  
   Lara: Děkuji, až se jednou rozhodnu vydat knihu pro děti, tak budou konce asi opravdu trošku pozměněny :)
 Disorder 21.10.2010, 9:12:47 Odpovědět 
   Pohádkový začátek, nečekaný zvrat, tragický konec s ponaučením. Pohádka je trošku drsnější, ale já mám černý humor ráda, takže jí musim pochválit. :)) "A proto, milé děti, nikdy nechoďte do Ježečkovo nory bez lopatky a kyslíkové bomby." :D
 ze dne 25.10.2010, 0:15:05  
   Lara: Bez bomby ani ránu :)
 čuk 21.10.2010, 8:57:10 Odpovědět 
   Pohádka začíná pěkně mile, pohádkově ujetě. Pak poznáme potvoru dítě, které stihne trest, trochu horor, ale na děti výchovně působící, i zastrašováním nečekaným trestem. jelikož děti často nepříjemně překvapí unfér jednáním, je někdy na ně jít i trochu unfér způsobem. Drasťák pro milovníky zvířat a vlastě i dětský horor varující před krutostí.
 ze dne 25.10.2010, 0:13:51  
   Lara: No jo, děti se musí vychovávat :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Som úžasný, mil...
Nix Raven
Procházka budou...
Džordž J.S.
Psanci černých ...
Lester
obr
obr obr obr
obr

Děda
SiLK
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr