obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915081 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39005 příspěvků, 5688 autorů a 387556 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Temnota 1 čast. ::

 autor antivirus publikováno: 30.11.2010, 18:50  
Čaute toto je nova serie snažil jsem se zlepšit,tak uvidime jak to šlo jsem zvědavy na vaši kritiku budu rad:).
 

Měsíční svit prosvětloval temnou noc jemně bělavým světlem.
„Už jsme tu?“ Zeptal se nedočkavě muž menšího vzrůstu zahalený v černé kápi.
„Hleď před sebe!“ Zasyčel druhý muž, který byl o dvě hlavy vyšší a jednou tak hubenější.
„Nemusíš být na mně hned tak nevrlý, jsem tu jen proto, že mně pán poslal s tebou, i když nechápu, proč zrovna mě!“ Zavrčel muž, kterému se zdálo chováni společníka vůči staršímu nezdvořilé.
Vyšší muž zpomalil, jako by čekal nečekanou návštěvu. Hlupák, jde si jako by byl na výletě, jestli mně ještě jednou naštve, tak se neudržím. Těkal pohledem na levou i pravou stranu. Že bych něco zahlédl? Ne, to se mi jen zdá. Radši to obhlédnu. Vyšší muž dal zahalenou levou ruku opatrně za záda. Ukázal na společníka zaťatou pěst.
„Já už nemůžu.“ Řekl znaveně menší muž.
„Dobře, na pár minut se zastavíme.“ Odpověděl ochotně.
„Děkuji, Mulde.“
„To je dobré, Rugosi.“ Muld, který měl podezření, se posadil na silnici, po které kráčeli a otočil se na dům, který stál na pravé straně. Dům měl nádech medově žluté barvy, okna měla čtvercové ražení a dveře obdélníkového tvaru o velikosti dospělého člověka. Ale co Mulda zaujalo, nebyl dům ale strom spíše jeho větvičky, které se houpaly tam a zpátky a vrhaly stíny na celý dům. Žádny vítr, nic a větvičky se houpou, jako by nebyl letní den ale podzim či dokonce zima. Mňauuuuuuu, uslyšel Muld zvuk, který vycházel od stromu. Už vím, je to jen obyčejná kočka a kvůli tomu jsem se zdržel pár minut, jak sprosté.
„Jdeme!“ Zavelel Muld. Oba vstali ze země a vydali se dál. „Jdeme!“ Zavelel Muld. Oba vstaly ze země a vydaly se dál. Po pár minutách cesty kdy řadové domy začinaly byt unavujicí,narazily na ůzkou stezku která byla po stranách lemována keřiky a stromky menšího vzrůstu.
„Toto je cesta k cili“ Pod zamnou odpoveděl nepřítomně Muld.
„No jasně šefe,táto zaprašená cesta plná zeleně a doví čeho ještě je cesta k našemu cíli?“ Muld neodpoveděl a ztratil se ve tmě.
„Počkej!“ Rugos sešel na stezku a nasledoval Mulda.
„Už jsem tu.“
„Ticho“ odpoveděl Muld. Stezka byla užší než Muld předpokládal sotva se sem vlezl jeden dospělý člověk. Už jsme skoro tam,světlo v dalí značí určitě náš cíl.
„Muldeee!“ Zakřičel Rugos
„Co chceš? Chceš nás snad prozradít!“ Zavřískl písklavím hlasem Muld.
„Otoč se hlupáků!“ V hlase mu byl znát strach. Otočil neochotně hlavu do zadu, to co viděl ho vůbec nepotešilo. Stezka po které šli se začala propadávam do černých temnot země. Je na tom něco zvlašního,ale to ted nebudu rešit.
„Kam se ztratil Rugos?“ Puklina nabýrala na rychlosti. Asi hned neuteču tak ze mě bude mastný černý flek. Když si uvědomil, jak se puklina rychle blíží, nechtěl zahálet a co nejrychleji se dostat ke světlu. Chtěl vyrazit, ale uvědomil si, že je tady něčím držený.
„Sakráááá!“ Zavřískal.
Věděl, že jestli do patnácti sekund něco neudělá, bude po všem. Z ničeho nic mu v ruce přistál neznámý předmět.
„Protego!“ Zakřičel co nejhlasitěji mohl.
Kouzlo se uvolnilo. Rychle se vzpamatoval a začal se prodírat křovím a stromky ke světlu, které bylo vzdálené pár metrů. V půlce cesty se stezka s pár stromy a keříky začínala měnit k nepoznaní. I stromky ze změnily k nepoznaní, místo malých zelených stromečků vyrostly na místě obrovské šedivé stromy s mnoha větvičkami a černým listím, které připomínalo nejčernější noc. Místo malých keříku začaly růst neprostupné trnité keře, které už tak neškodné nebyly. Světlo, které svítilo tak jasně, se začínalo ztrácet. To stihnu, to stihnu. Muld uviděl, jak světlo bledne a stezka tedy spíše les, se uzavírá. Uviděl poslední skulinku, která byla jeho poslední šancí. Vyskočil a proletěl dírou, která se o sekundu později zavřela.
„Ještě jedna sekunda a byl bych zavřený v tom hrůzostrašném lese, zajímalo by mně, kde je ten hlupák Rugos!“
„Já jsem tady.“ Odpověděl s veselým hlasem Rugos.
„Kde jsi zmizel hlupáku?“ Vyštěkl a v jeho hlase byl znát obdiv, ale i nepřátelský tón.
„Kouzlo.“ Jeho hlas zněl výsměšně. Muld se pomalu sbíral ze země, nohy ho ještě brněly z adrenalinu, který zažil před chvílí. Vstal a celý se otřásl.
„Už jsem v pohodě.“ Podíval se na Ruguse, který seděl na kmeni stromu a mluvil sám se sebou.
„Jdeme.“ Zavelel Muld.
„Myslím, že není potřeba, cíl máš před sebou.“ Jeho hlas zvážněl. Podíval se, jestli si z něho neutahuje a vpravo od kmene stál hřbitov. Jsme tu, teď musíme získat tu věc a možná, ano, možná zlo se vrátí v plné síle! Celý se otřásl při tom pomyšlení. Vzhlédl, svit měsíce osvětloval nápis na bráně, který zněl: Rerotvský a...
„Kde to jsem“ Chlapec, který ležel ve své posteli, se probudil.
„To byl jen sen nebo…?“


 celkové hodnocení autora: 50.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 28 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Radmila Kalousková 01.12.2010, 14:33:17 Odpovědět 
   Ahoj,
jak už bylo řečeno, text je velice odbytý. Není v něm ani zatím řečeno nic nového, vše už tu bylo ve velice velice podobném, né-li stejném provedení. Uvidím, jestli se to trošku rozjede a vylepší celková forma v dalších dílech.
RK
 ze dne 01.12.2010, 14:43:12  
   antivirus: Ahoj:)
Ok děkuji za kritiku pokusim se nezklamat uvudime...:)
měj se pěkně...
anti
 Guardianes 30.11.2010, 19:31:11 Odpovědět 
   Tak jsem se zájmem čekal na zveřejnění a teď jsem trochu na rozpacích.
Poslal jsi mi text, který jsem ti opravil a poukázal na četné chyby, částečně ti ukázal, jak jej vypracovat, více "vybarvit" a nakonec jej sem dáš s těmi naprosto stejnými chybami. Navíc si nelze nevšimnout, že první část, asi tři odstavce, prošla korekturou, soudě podle textu,
který jsi mi prvně poslal, i když ne bezchybnou, ale zbývající text je "naostro", jakoby ten zbytek už tvoje kamarádka zapoměla zkouknout. Tomu opravdu nerozumím.
Nezlobím se, že jsem makal zbytečně, to se stává, alespoň jsem se trochu procvičil, jen prostě nerozumím tomu, proč jsi chtěl pomoct, když sis z té pomoci nevzal k srdci v podstatě nic.
„Jdeme!“ Zavelel Muld. Oba vstali ze země a vydali se dál. „Jdeme!“ Zavelel Muld. Oba vstaly ze země a vydaly se dál. - tohle je opravdu zajímavé, jako bys ten text dával dohromady postupným kopírováním a vkládáním jednotlivých vět, ale soudě podle toho, že jsi tam nakonec nechal obě, jednu správně a druhou špatně napsanou, vyzní mi to tak, že sis nakonec ani nedal tu práci to po sobě přečíst.
Nevím, co k tomu víc napsat, snad jen hodně štěstí v dalším psaní.
 ze dne 30.11.2010, 20:37:47  
   antivirus: Omlouvam se máš pravdu udělal jsem chybu nemam k tomu omluvu že jsem to neopravil a nic...:). Pokusím se příště zlepšit a uvidíme jak to pujde asi jo nebo ne...
 Šíma 30.11.2010, 18:48:56 Odpovědět 
   Zdravím!

Než se pustíme do samotného textu, dovolím si malou poznámku: nespěchej, nespěchej a ještě jednou: nespěchej!!! Spěch při psaní není dobrým pomocníkem. Trpí potom nejen stylistika, ale také gramatika. Myslím tím zbytečné a přehlédnuté (nebo zbytečně přehlédnuté) pravopisné chyby a překlepy. Čím je text vymazlenější, tím lépe se čte a spokojenější jsou i samotní čtenáři...

Tak a jedeme dál! ;-) "Vypadá to na fantasy," řekl jsem si a nemýlil jsem se. Zatím jsi nám přednesl takovou malou výpravu do neznáma, nebo tichou infiltraci, která se trochu zvrhla. Pokud byli oba kouzelníci, proč nepoznali, že je okolí místa (kam se vydali) začarované? Nebo bylo toto kouzlo tak dobré a silné, že si jej nevšimli? Jenže to by toto malé dobrodružství (kdy se úzká stezka za domky se zahradami promění v temný les a postavy se zastaví až u hřbitova s jazykem na vestě) nesmělo být snem! ;-) Popisy ani dialogy nejsou vcelku špatné, více podrobností by však nezaškodilo. Text je úsměvný, i děsivý zároveň... Jak je libo. Nápad je to zajímavý (přestože to všechno tu už bylo - i v docela jiných obměnách), ale i tak se mi líbí, žes udělal z celé první kapitoly jen sen (noční můru) jednoho kluka, o kterém zatím nevíme ani zbla!

Teď ta horší část - technická stránka věci (gramatika, stylistika, typografie):

- pozor na opakování slov a slovních obratů (nebo i motivů, pokud se zamyslíme nad obsahem toho, co nám chtějí samotná slova sdělit)

- pozor na psaní přímé řeči a textu za ní - za čárkou, otazníkem a vykřičníkem (i třemi tečkami) se píše na začátku uvozovací věty malé písmeno - za tečkou velké. Pokud věta na přímou řeč nenavazuje přímo, ale text pokračuje dál, píše se velké písmeno. Když jsme u přímé řeči, schází Ti na jejím konci občas znaménko - i přímá řeč je běžná věta, jen je oddělena uvozovkami od popisného textu

- když píšeš o myšlenkových pochodech (nepřímé řeči), bylo by dobré napsat, kdo si to myslí (čtenáři Ti do hlavy nevidí) a také ji dát například do kurzívy, aby byla odlišena od popisného textu prostřednictvím tohoto html tágu: [i]text kurzívou[/i] ;-)

- pokud bylo vše v této části jen něčím snem, bylo by dobré toho chlapce lépe představit, zřejmě se tak stane v další části. Postava chlapce je poněkud nevýrazná, nastává ihned střih. Pročpak má takové noční můry? Je mi jasné, že nesmíš hned na své čtenáře vše vybalit, že jo? Pokud jsi chtěl vyvolat otázky ve svých čtenářích, alespoň u mne se Ti to povedlo. Uvidíme v dalším díle!

Vypsané nedostatky:

-- „Už jsme tu?“ Zeptal se nedočkavě muž menšího vzrůstu zahalený v černé kápi. -- „Už jsme tu?“ zeptal se nedočkavě muž menšího vzrůstu zahalený v černé kápi.

-- Vyšší muž zpomalil, jako by čekal nečekanou návštěvu. Hlupák, jde si jako by byl na výletě, jestli mně ještě jednou naštve, tak se neudržím. -- Vyšší muž zpomalil, jako by čekal nenadálou návštěvu. Hlupák, jde si jako kdyby byl na výletě, jestli mne ještě jednou naštve, tak se neudržím. (pozor na opakování slov v souvětích za sebou, za druhým souvětím - zřejmě myšlenkovým pochodem jednoho z mužů, mohlo být blíže určeno, kdo si to pomyslel - pro orientaci)

++ „Já už nemůžu.“ Řekl znaveně menší muž. ++ (tady je to správně, viz znaménko na konci přímé řeči a pokračování popisné věty)

-- Žádny vítr, nic a větvičky se houpou, jako by nebyl letní den ale podzim či dokonce zima. -- vrazil bych čárku před "ale" / Žádný (přehlédnutý překlep)

-- Po pár minutách cesty kdy řadové domy začinaly byt unavujicí,narazily na ůzkou stezku která byla po stranách lemována keřiky a stromky menšího vzrůstu. -- Po pár minutách cesty, kdy řadové domy začínaly byt unavující, narazili na úzkou stezku, která byla po stranách lemována keříky a stromky menšího vzrůstu. (chybí čárky, slovní spojení: kdy řadové domy začínaly být unavující - bych dal jako vloženou větu z obou stran mezi čárky, stejně tak schází čárka před "která", pozor také na chybějící mezery v textu a hromadu překlepů, čtenáři si všimnou a sebemenší vada v textu sníží pozornost na chybky, namísto, aby se čtenář věnoval ději)

-- „Toto je cesta k cili“ Pod zamnou odpoveděl nepřítomně Muld. -- „Toto je cesta k cíli, pojď za mnou," odpověděl nepřítomně Muld. (tolik chybek v jedné větě?)

-- „No jasně šefe,táto zaprašená cesta plná zeleně a doví čeho ještě je cesta k našemu cíli?“ -- „No jasně šéfe, tato zaprášená cesta plná zeleně a kdo ví čeho ještě, je cesta k našemu cíli?“ (schází čárky i mezera za interpunkcí, opět plno překlepů)

-- „Ticho“ odpoveděl Muld. -- schází znaménko na konci přímé řeči (čárka, nebo vykřičník -- odpověděl?)

-- Stezka byla užší než Muld předpokládal sotva se sem vlezl jeden dospělý člověk. -- Stezka byla užší, než Muld předpokládal, sotva se sem vlezl jeden dospělý člověk. (opět schází čárky v souvětí)

-- Už jsme skoro tam,světlo v dalí značí určitě náš cíl. -- chybí mezera za interpunkcí, v dáli (opět překlep)

-- „Otoč se hlupáků!“ V hlase mu byl znát strach. -- „Otoč se, hlupáku!“ V hlase mu byl znát strach. -- (tady je velké písmeno správně, text pokračuje, věta přímo nenavazuje na přímou řeč, pozor však na chybějící čárku - slůvko "hlupáku", ve kterém máš chybu, je oslovení, ač je to k nevíře) ;-)

-- Otočil neochotně hlavu do zadu, to co viděl ho vůbec nepotešilo. -- Otočil neochotně hlavu dozadu, to co viděl, ho vůbec nepotěšilo. (dozadu - vcelku, pozor na chybějící čárku, spočítej si slovesa v souvětí, napoví ti, kolik je v souvětí asi vět, přehlédnutý překlep - nepotěšilo)

-- Stezka po které šli se začala propadávam do černých temnot země. -- schází čárka před "se", propadávat (překlep)

-- Asi hned neuteču tak ze mě bude mastný černý flek. -- schází čárka před "tak", věta mohla být lépe formulovaná (stylistika) -- Jestli hned neuteču, bude ze mě mastný černý flek.

-- Z ničeho nic mu v ruce přistál neznámý předmět. -- copak mu přistálo v ruce???

-- V půlce cesty se stezka s pár stromy a keříky začínala měnit k nepoznaní. I stromky ze změnily k nepoznaní, místo malých zelených stromečků vyrostly na místě obrovské šedivé stromy s mnoha větvičkami a černým listím, které připomínalo nejčernější noc. -- začínala měnit k nepoznání/stromky se změnily k nepoznání (nepoužívej stejné, nebo podobné motivy za sebou) -- I stromky změnily svou podobu, namísto...

-- Jsme tu, teď musíme získat tu věc a možná, ano, možná zlo se vrátí v plné síle! -- ...možná se zlo vrátí v plné síle! (stylistika)

-- „Kde to jsem“ Chlapec, který ležel ve své posteli, se probudil. -- „Kde to jsem?“ chlapec, který ležel ve své posteli, se probudil.

Tak, na poměrně krátký text je toho dost... Takže? Průměrné hodnocení? Ještě hůře... Škoda těch chyb, překlepů a občasných nedostatků ve stylistice (vše se dá naučit, i opravovat svůj text a vychytat mu všechny viditelné chybky a překlepy). S překlepy Ti pomůže i kontrola pravopisu ve Wordu, nebo Textovém editoru (OpenOffice), nebo ekvivalentem od české firmy (602 Textový editor). Při psaní a dokončování však nesmíš spěchat, text je Tvým dítětem, které posíláš do světa. Jak se mu povede, záleží jen na Tobě? Že je to klišé "jako prase"? Je, ale co naplat? ;-)))

Uff, myslel jsem ještě na horší známku... Snad mé mírné nadhodnocení bude dostatečně motivující, abys příště věnoval své práci větší péči, jinak bude známka mnohem horší!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
strážník
(19.2.2019, 15:02)
Lodník
(5.2.2019, 19:04)
Maryen
(5.2.2019, 12:53)
Peter Lacey
(22.1.2019, 19:24)
obr
obr obr obr
obr
Život
Gropswell
Šťastný den...
Droom
Připravená
blbenka
obr
obr obr obr
obr

Střípky ze závěru dlouhé cesty
honzoch
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr