obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2916112 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Inteligenční kvocient ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Vypravěč - času a prostoru
 autor Apinby publikováno: 11.12.2010, 17:54  
Sci-fi. Co kdyby naše budoucnost záležela jenom na jednom testu našeho IQ? Jak by vypadal svět?
 

1)
Tomáš seděl bez hnutí v lavici a pohrával si nervózně s propiskou. Ruce měl zpocené a žaludek se mu svíral. Byl si dobře vědom toho, že se nyní rozhodně o jeho budoucím životě jako důstojníka.

Do místnosti s dvaceti pěti žáky přišel starší učitel s šedivými vlasy a hlubokými vrásky v obličeji. Na sobě měl flanelovou košili a džíny. Mezi studenty byl znám jako Šaman, ale vlastním jménem se jmenoval Voborný.

„Žáci, právě jsem dostal vaše vyhodnocení. Nevím, kdo jak dopadl. Vše je anonymní a musím vás upozornit, že je to jenom předběžné vyhodnocení. Opravdovou zkoušku budete dělat až za týden,“ konstatoval Voborný a rozdával po třídě zapečetěné obálky.

Tomáš si i tak vůbec neoddychl. Stejně to bylo velmi stresující, protože tento předběžný test měl nastínit výsledky u opravdové zkoušky.Když mu přistála obálka s jeho jménem na lavici, směle se pustil s její otevírání. Uvnitř našel papír s jeho iniciály a nakonec i s výsledkem.

„Vážený absolvente IQ testu, dosáhl jste devadesáti dvou bodů,“ stálo na bílém papíru.

Tomáše chytla ukrutná žaludeční bolest, jak se mu sevřel žaludek. Bylo mu na zvracení ze všeho toho. Hlavně ze sebe. Očekával něco mezi sto dvaceti až sto třiceti bodů, aby se dostal na důstojnickou kadetku. S devadesáti body může tak pracovat jako zedník na stavbách nebo v dole, ale nikdy z něj nebude důstojník.

Nejvíce ho však dorazily radostné výkřiky jeho spolužáků. Z jedné strany slyšel sto dvacet, z druhé strany sto třicet bodů. Téměř všichni se radovali, až na pár idiotů a nyní mezi nimi byl i Tomáš. Nejraději by se propadl do země. Hlavou mu však zajiskřila myšlenka, udělám cokoliv, abych dosáhl svého cíle.

2)
Temná ulička v tovární čtvrti byla chladná a nepřívětivá. Z kanálů se linula pára a vzduchem se šířil pach něčeho zkaženého. Tomáš pobral odvahu a vyrazil do černoty. Přes cestu mu několikrát přeskočil potkan a musel se stále vyhýbat poházeným odpadkům. V dálce zahlédl nějakou postavu, která šla přímo proti němu.

„Ty jsi Tomáš?“ zeptala se tajemná postava zahalená od hlavy až k patě mužským hlasem.

„Ano. Jsem to já,“ odpověděl Tomáš.

„Ten co zradil?“ zeptala se znovu mužská postava a šáhla do kapsy, snad po zbrani.

Tomáš neváhal ani vteřinu s tajným kódem: „Jidáš!“

Zahalený muž vytáhl ruku z kapse a zdálo se, že se i uklidnil, když zjistil, co je ten mladík zač. Poté pokračoval: „Máš tady prachy?“

„Jo mám,“ Tomáš vytáhl s třesoucí se rukou ruličku bankovek a ukázal jí muži. Napjatá atmosféra by se dala krájet i tupým nožem. Odvážného absolventa orosil pot na zádech.

Pašerák na oplátku vytáhnul z černé bundy malou pilulku a navzájem si předali z ruky do ruky ruličku bankovek a tabletku. Pašerák si rychle přepočítal peníze a když byl spokojen, rozešli se, co nejrychleji to šlo.

Když byli oba dva na odchodu, muž ve stínu se ještě se zájmem v hlase zeptal: „Na co to chceš? Ta pilulka ti může klidně spálit mozek.“

Tomáš se zastavil a přes rameno odpověděl: „Moje budoucnost si to žádá!“

3)

Tomáš opět seděl v lavici a nedočkavě zase čekal na jednu obálku, tentokrát na opravdové vyhodnocení. Teď to nebude žádný anonymní test, teď to bude buď důstojnická kadetka, nebo zednické učiliště.

Do místnosti vstoupil Šaman v doprovodu pohledné ženy, která držela obálky. Vypadala velmi atraktivně a nejspíš jí bylo něco mezi třiceti pěti až čtyřiceti. Tvářila se velmi důležitě.

„Milí žáci, tohle je paní Pokorná od DERMATU. Dorazila k nám, aby vám oznámila vaše výsledky. Teď požádám o slovo paní Pokornou,“ Šaman se pousmál na atraktivní ženu a ustoupil do rohu třídy. Důležitá ženská vystoupila do popředí.

„Než vám budu povídat jednotlivé výsledky, nejdříve bych vám vysvětlila, co tyhle testy říkají o vaší budoucnosti.“

Paní Pokorná se rozhlédla po třídě. Na chvíli se zadívala i na Tomáše, který jí věnoval jen letmý pohled.

„Jsou to nejmodernější psychologické testy, které měří inteligenci, která je tak důležitá pro budoucí vaše povolání. Jak asi tušíte, míra inteligence je rozdělena do několika kategorii. IQ osmdesát až devadesát, to znamená pomocní dělníci na stavbách a zametači chodníků. IQ devadesát až sto, zedníci a dělníci v továrnách. Sto až sto patnáct IQ jsou vedoucí dílen a předáci na stavbách. Sto patnáct až sto třicet, učitelé, úředníci a další taková povolání. A sto třicet a více, profesoři a inženýři. Je to všem jasné?“ zeptala se Paní Důležitá s vytesanou tváří.

Po třídě se rozlévalo ticho a napětí. Tomášovi bilo srdce a chtělo se mu zvracet.

Ženská od DERMATU pokračovala: „A teď budu hlásit jednotlivé výsledky. Jiří Dostál, sto deset bodů. Marek Vařejka, sto dvacet dva bodů, bravo! Tomáš Studený, sto třicet šest bodů IQ,“ Pokorná se pozastavila ve výsledcích a rozhlédla se po třídě, „kdo je ten chlapec?“

Tomáš nemohl věřit svým uším a očím. Opravdu to zabralo. Děkoval Bohu a snad i tomu pašerákovi. Tomáš zvedl ruku.

Ženská se na něj podívala, změřila si jej od hlavy k patě a potom se suše zeptala: „Mladíku, na co se chceš přihlásit?“

Tomáš nejdřív nemohl pobrat slova, ale nakonec ze sebe vykoktal toto: „Chci jít na důstojníka.“
Divná baba se překvapivě zatvářila, snad první výraz za celou dobu, a poté řekla: „Z vás mladý muži bude jednou velký generál!“

Tomáš se pousmál a myslí mu projela divná myšlenka, bude hájit zájmy společnosti, která ho chtěla odsoudit na základě jednoho testu?


 celkové hodnocení autora: 82.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 20 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Kaileen 11.12.2010, 19:16:59 Odpovědět 
   Poslední myšlenku bych oddělila dvojtečkou, ale to nic nemění na její zajímavosti. Otázka možná ani tak nezní, zda to Tomáš bude chtít, důležitější mi připadá otázka, zda toho bude schopen. Na druhou stranu je pořád reálná šance, že důstojnickou školu ani neudělá :) anebo že z něj nebude jeden z nejdůležitějších mužů. Zajímavý text.
 Šíma 11.12.2010, 17:54:11 Odpovědět 
   Zdravím!

Tvůj příběh, jehož začátek jsem právě dočetl, se zamýšlí (a také pohrává si s myšlenou), jaké by to bylo, kdyby lidé i v budoucnu podváděli (už jako studenti) a obcházeli tak zavedená pravidla. Vždyť je tento problém starý jako lidstvo samo. Vždy chtěl někdo obejít systém a dostat se tam, kam neměl díky svým vlastnostem a dovednostem přístup. Otázkou je, zda se dá prostřednictvím inteligenčního kvocientu (ať už byl ten test jakýkoliv) určit "velikost inteligence" daného jedince, pokud přihlédneme k faktu, že inteligence může být i emoční, tvořivá, komunikační, či jiná. A počet bodu nemůže zahrnout všechny lidské vlastnosti, pouze stanovit předpoklady k možnostem dalšího studia - zda to dotyčný student zvládne! Nesmím však zapomínat, že ve Tvém světě je možné cokoliv a záleží jen na Tobě, jak si Tví hrdinové povedou. Myšlenka je to každopádně zajímavá, proto se těším na další část, jsem zvědavý, jak si náš malý "podvodník" asi povede! Praskne to? Nedokáže se prosadit? Další pokračování určitě napoví, tedy pokud vůbec bude nějaké a nešálí mě smysly (tedy zrak a má mysl příliš nespekuluje)! Uf...

Několik maličkostí:

-- Do místnosti s dvaceti pěti žáky přišel starší učitel s šedivými vlasy a hlubokými vrásky v obličeji. -- a hlubokými vráskami v obličeji. (vráska ~ vráskami)

-- Tomáš pobral odvahu a vyrazil do černoty. -- a vyrazil do temnoty.

-- Tomáš vytáhl s třesoucí se rukou ruličku bankovek a ukázal jí muži. -- a ukázal ji muži. (koho co - ji - tu ruličku)

Dal jsem lepší dvojku a přeju mnoho zdaru v dalším psaní! ;-)
 ze dne 14.12.2010, 14:49:58  
   Apinby: Děkuji za komentář, pokračování bude :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Malý princ
Vermillion
Bílý, hebký...
Majrenka
Neocortext19
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr

Třída Speciál
Dědek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr