obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo žije z naděje, zemře hlady."
Walter Benjamin
obr
obr počet přístupů: 2915449 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39660 příspěvků, 5754 autorů a 391091 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Kapitola I ::

 autor Elizabeth D. publikováno: 25.12.2010, 23:25  
První kapitola, zatím nedopsané knihy. Hrdinka se vrací na místo, kde trávila dětství. Naštěstí má u sebe klíče od starého bytu. Bez nich by neměla kde spát. Dostane se do bytu? Bude tam někdo?
 

Byla noc. Šla jsem ulicí, kterou dobře znám. Uviděla jsem dům, kde jsem se narodila, kde se zrodil můj život, kde má duše nalezla tělo. Vstoupila jsem. Chtěla jsem rozsvítit, ale nešlo to. Udělala jsem jen pár kroků a ovanul mě pach krve a moči. Chtěla jsem utéct, ale nemohla jsem. Musela jsem jít dál. Procházela jsem chodbou, ale onen pach sílil. Znala jsem jej jen z ulice, od bezdomovců co se poprali či zabili psa, aby měli co jíst, ale nikdy jsem ho necítila v domě, v mém domě. Každý krok, který jsem udělala, ve mě vyvolal vzpomínky na střední školu, kdy jsem po nocích, jako byla tahle, chodívala do ulic, jen tak na skleničku či cigárko, s Natalí. Natalí byla moje nejlepší přítelkyně. Už od školky do té doby než ...
Byla jsem už u schodiště, když se ozvala rána. Zastavila jsem se. Čekala jsem, jestli se ozve další. Neozvala se. Teprve až jsem slyšela jen svůj dech, pokračovala jsem dál. Vystoupala jsem po schodišti do prvního patra. Po dlouhé době jsem sem šla, ani jsem nevěděla, jestli tady někdo bydlí. Vzala jsem svůj starý klíč a odemkla. Dveře se otevřely.
Vstoupila jsem do svého starého bytu. Byla tady tma, světlo nešlo rozsvítit, asi vypadl proud v celém domě. Vzala jsem mobil, abych si s ním posvítila na svůj pokoj. V celém bytě bylo ticho, jediné co jsem zaslechla, byl zvuk zapnuté pračky. V mém pokoji, z dávných časů, bylo vše na svém místě, jako by mi bylo znovu šestnáct. Ani nevím, proč jsem se sem vracela. Jen proto, že jsem neměla kde přespat? Šla jsem si prohlédnout další pokoje. Pomalu jsem směřovala do kuchyně, kde jsem ucítila vůni koláče, který pekla moje „mamka“ každou neděli. Byla jsem překvapena, že vůně zde vydržela již několik let. Prošla jsem kuchyní a mířila do koupelny za zvukem pračky. Chtěla jsem se podívat, co se pere. Proč je zapnutá? Bydlí tu někdo? Byla jsem však příliš unavená, že jsem si řekla, že to zjistím až ráno.
Ve své staré posteli jsem nemohla usnout, musela jsem přemýšlet nad tím, jestli sem někdo přijde. Byt byl zatím prázdný. Usnula jsem, až pračka utichla.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Kaileen 26.12.2010, 12:21:21 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Kaileen ze dne 25.12.2010, 23:50:22

   Vím, co myslíš, taky tak někdy dopadnu. Zkus třeba vynechat řádek, podle mě to bude pak přehlednější a lepší jak takový chumel, zvlášť u delšího textu. Je to samozřejmě jenom můj názor, nechci ti něco diktovat.
 Kaileen 25.12.2010, 23:50:22 Odpovědět 
   Ahoj,

zatím mám stejný dojem jako Šíma. Uvidíme dál. V tuto chvíli nezbývá než doufat, že další kapitola nebude takový jednolitý chumel slov. Snad si pohraješ s členěním odstavců. I u tak krátkých textů se to vyplatí, lze tím třeba zvýšit napětí, což by tomu kousku dílka výrazně prospělo. Takže držím palce do dalšího pokračování.
 ze dne 26.12.2010, 12:09:59  
   Elizabeth D.: Ahoj,
odstavce tady chybí , ale ve svém počítači je mám :). Díky, za podporu.
 Šíma 25.12.2010, 23:24:24 Odpovědět 
   Zdravím!

První část toho zatím mnoho neřekne. Naše hrdinka se vydává do "starého domu", ve kterém v dětství bydlela. Ten čas je však pryč, nyní je dům patrně obývaný bezdomovci, nebo i z části opuštěný. Napadá mě, proč tam jde v noci? Který "vítr" ji tam zavál? Možná je po těch letech i tato čtvrť "pochybná" (podle toho, jak ses snažila popsat prostředí, ve kterém se ocitla). Mohla být "vůně" v kuchyni po těch letech ještě tak silná? Nejde mi o vybavené asociace, ale o to, že ten dům (i byty v něm) musí být po tolika letech dost "vyčichlé" a nasáklé pachem "rozkladu"... Tedy dost neutěšené, jak jsi sama uvedla... (mrk)

Rýpnul bych si do několika "maličkostí": popisy hlavní hrdinky by nezaškodily, čtenář by si alespoň udělal nějakou představu. Pokud nebyla v domě (nebo bytě) elektřina, jak mohla jít ta pračka? (pokud nebyla na baterie) Pozor také za mezery před interpunkcí (viz tři tečky). Textík neurazí, ale ani nenadchne, uvidíme v dalším díle!

Přeji nejen hezký zbytek večera... ;-)
 ze dne 26.12.2010, 12:06:58  
   Elizabeth D.: Ahoj :)

Díky, za komentář. Chybky jsem už opravila.
Mej se ;)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
elizabeth139
(3.2.2020, 06:34)
obr
obr obr obr
obr
Random z hviezd...
meduza
Prašivá posádka...
Kyako
Drink
Seky
obr
obr obr obr
obr

Gembler
pilniczek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr