obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když chce osud někoho zničit, udělá z něho hlupáka."
Publilius Syrus
obr
obr počet přístupů: 2916008 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5843 autorů a 393385 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: O rytíři a drakovi ::

Příspěvek je součásti workshopu: yburan akbáhoP
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Povídky z okurkové lahve
 redaktor Šíma publikováno: 26.01.2011, 20:24  
Tak, mé múzy se nade mnou konečně slitovaly a já si dovoluji vám předložit svůj příběh - pohádku naruby. V textu se nacházejí také slůvka psaná v německém jazyce. Znalost tohoto jazyka je výhodou a znalci mi snad i případný překlep prominou. Mí šotci neumí správně česky, natož německy! Doufám, že se budete bavit alespoň tak, jak jsem se bavil při psaní tohoto dílka... ;-)
 

      Za devatero horami, devatero lesy a devatero řekami, v kraji oplývajícím mlékem a strdím, žil v jednom velkém kopci – v dobře zařízené jeskyni – drak. Nebyl to však drak obyčejný, měl sedm hlav a byl na to patřičné hrdý. Co hlava to znalost jiného jazyka, dohromady se však domluvit neuměly, protože nenašly společnou řeč. A tak se jeskyní tu a tam "nesly" hádky v různé řeči, češtinu nevyjímaje.

      Jak šel čas, začal se drak nudit a proto občas pořádal sám pro sebe vyhlídkové lety nad okolní krajinou. Tu a tam sezobl nějakou tu krávu, vysmál se rozčíleným sedlákům s vidlemi zdviženými k nebi, či rozbořil uhlířům milíř, aby jim sežral uhlí, které v něm pomalu zrálo. Nedovedete si přestavit, jaká je to pro draka dobrota. Jeho bezstarostné výlety do okolí však nezůstaly bez následků. Jeden rytíř, který dostal neprávem jméno Ba-ja-ja, díky svému přikyvování: „Ba, ja, ja!“, on to byl Němec jako poleno a jmenoval se Hanz, se totiž rozhodl, že jej po zásluze potrestá a skolí...

      „Hej draku, ty vylez ven!“ ozval se zčistajasna hlas postaršího muže před drakovou jeskyní. Podle řinčení plechů šlo zřejmě o rytíře. I ptáčci na okamžik přestali zpívat. „Draku vylez! Sofort!

      Rytíř si odplivl do trávy, zhluboka se nadechl a pak se zamračil jako nebe před bouřkou. Ve skutečnosti však bylo bez mráčku a slunce svítilo o sto šest. Jemu začínalo být trochu horko. Ono stát v rytířském brnění na přímém slunci není jen tak. Plechy se časem nahřejí a jeden se cítí tak trochu jako maso na rožni. Po drakovi nebylo ani památky, proto se vydal pomalu ke vchodu do jeskyně.

      „Vylez draku! My budeme bojovat spolu! Mach schnell...“ zakřičel rytíř do jeskyně, až z ní vyletělo několik vyplašených netopýru. Drak však stále nikde, čas zvolna ubíhal, když tu...

      „Was?“ zeptal se drak německy, když jedna z jeho hlav na dlouhém krku vykoukla z jeskyně a pak se začala divoce smát, až jí od tlamy vyrážely nekontrolovaně mraky dýmu a snopy jisker. „Ty? Se mnou?“

      „Ja, ja!“ souhlasil rytíř. Jeho koník byl opačného názoru, odcválal někam pryč z mýtiny před jeskyní a zmizel bůh ví kam.

      „A kde máš koně?“ zeptala se jej tatáž hlava.

      „Was?“ zarazil se rytíř nechápavě. „Was ist das: koně?

      „Kde máš koně?“ smál se mu drak a naznačil provokativně: „I-h-a!“

      „Mein Gott!“ plácl se rytíř do čela, div mu nespadla helma z hlavy. Ono to brnění už také nebylo prvotřídní kvality. Rytíř to nebyl příliš zámožný a proto podle toho taky vypadalo jeho vybavení.

      „A zbraně?“ pokračovala tatáž hlava. „Waffen!?

      „Du meine Fresse!“ zabědoval rytíř, který měl zbraně pověšené u sedla. „Ich... waffenlos... Jsem beze zbraně!“

      „Jak se jmenuješ?“ zeptal se ho drak soucitně. „Name!?

      „Hanz!“ řekl rytíř smutně. „A ty?“

      „Já?“ zarazil se drak. Ono to nebylo jen tak. Sice měl sedm hlav, ale jak se jmenoval, to vážně nevěděl. Otočil se ke svým hlavám, ty však mlčely. „Jsem drak... Prostě... Drak! Der Drachen!

      „Aha,“ souhlasil rytíř. „Ach so!

      „Poslyš...“ zamyslel se drak a sedl si vedle rytíře. Byl to pohled k popukání. Rytíř beze zbraně a drak, kterému se šupiny leskly na slunci jako démanty. Křídla měl obyčejně složená na zádech, nyní však jedno z nich rozprostřel nad nebohým rytířem. Ono být filosofem, to není jen tak. Obyčejný drak by sežral rytíře i s brněním a pak si hlasitě říhl, avšak tento drak byl docela jiného ražení. „Proč jsi vůbec přišel?“

      „Proč?“ zeptal se jej rytíř.

      „Warum?“ řekl mu drak německy.

      „Já chtěl jsem princeznu a půl království...“ pokrčil rytíř rameny. „Jsem chudý... Armselig...

      „Geistesarm? Chudý ducha?“ zeptal se jej drak soucitně, jako by nevěřil, zda to má rytíř v hlavě v pořádku.

      „Nein!“ oponoval mu rytíř. „Já nebýt idiot! Niemals! Hrad pryč! Rodina pryč! Lidi pryč! Jsem na mizině... Und keine Prinzess!“ dal se znovu do pláče.

      „Ty hledáš princeznu?“ nechápal jej drak. Z nozder odfrkl oblaka páry a našedlého dýmu. To už je dávno, co se s těmi nafoukanými princeznami zahazoval. Děsilo jej to ještě dnes. „Prinzess?

      „Ja, prinzess, freilich...“ řekl rytíř a pokynul hlavou.

      „Ne, žádnou princeznu u sebe v jeskyní nemám!“ řekl mu drak a zavrtěl přitom všemi hlavami.

      „Was?“ zarazil se rytíř.

      „Jo,“ řekla mu hlava, která rozuměla německy. „Žádná princezna! Co by tu dělala? Ženský...“

      „Ja, ja, ženský!“ souhlasil rytíř. „Fraulich... Aber...

      „Žádné: aber!“ plácl jej drak po zádech levou přední, div nevyplivl rytíř plíce. „Já jsem filosof!“

      „Ernstlich?“ zeptal se jej rytíř, div se nezačal smát.

      „Ja,“ souhlasil drak německy. „No a? Žrát princezny mě už nebaví... Jsou děsně ukecané! A vůbec, taková tučná kravka vydá za sto princezen...“

      „Kravka?“ zamračil se rytíř.

      „Die... Kuh!“ řekl mu drak a hlasitě si uprdl. Nedaleko div nechytl lískový keř. „Pardon...

      „Co my budeme dělat?“ zeptal se rytíř bez bázně a hany draka, jehož hlavy jej ze všech stran zvědavě okukovaly, až z toho šel strach.

      „Dáma? Šachy? Karty?“ navrhovala sedmá hlava rytíři.

      „Karty?“ nechápal jej rytíř. Popravdě ani netušil, o co by měli spolu hrát, když drak u sebe neměl žádnou princeznu.

      „Kartenspiel...“ pousmál se drak. Rytíř nevypadal na to, že by kromě zabíjení draků dovedl také něco jiného. Čím dál víc mu jej bylo líto. Už si ani nepamatoval, kdy se naposled utkal s nějakým rytířem. Rytířů bylo už jako šafránu, stejně tak princezen. Ty, které se nevdaly, zůstaly starými pannami, nebo se píchly o trn a usnuly stoletým spánkem. Bohužel, nebyl po ruce žádný rytíř, či princ, který by je probudil ze stoletého spánku.

      „Warum... O co my budeme potom hrát?“ nechápal jej rytíř.

      „No,“ zamyslel se drak. „Mám v jeskyni nějaké to zlato, drahokamy a tak... To drahé kamení je těžko stravitelné a tak jsem je ukládal do truhly...“

      „Das Gold?“ zarazil se rytíř. „Zuviel? Zlata mnoho?“

      „Ja, ja!“ napodobil drak rytíře.

      „Aber...“ začal rytíř. „Co když já prohraju?“

      „Keine Angst!“ zamračil se drak. „Žádný strach... Nudím se, je to děsná otrava!“

      „Was?“ nechápal jej rytíř jako obvykle. Čekal boj s drakem na život a na smrt a ne nějaké filosofické disputace. „Ty nudíš se?“

      „Die Langweile,“ řekl drak smutně a vyfoukl obláček páry. Pak několikrát kýchl a hlasitě si uprdl. „Entschuldigung...“ špitl drak. Ono ty krávy mu ve střevech dělaly hrozné větry, ale nedejte si je, když vám chutnají.

      „Ja, ja...“ mávl rukou rytíř. „Co my budem hrát?“ zeptal se draka, který na chvíli zmizel v jeskyni, aby se vrátil s malým stolečkem a židlí. Ono po těch princeznách toho v jeskyni zbylo hodně, tak proč to nevyužít.

      „Dáma?“ zakýval drak hlavami. „Brettspiel?

      „Ja, ja!“ pokýval rytíř hlavou. „Sicherlich... gut, gut!

      „Jdeme na to!“ řekl drak a kdyby mohl, promnul by si tlapy tak, jak to dělají lidé. Vlastně mu šlo jen o hru, než o výhru a něco za ní. Také od rytíře nic nečekal. Jen trochu té zábavy a rozveselení, ono pobývat v jeskyni o samotě mnoho let, to není jen tak. Když rytíře usadil do křesílka a na stoleček rozložil hrací plán a připravil kameny, zeptal se věcně: „Farbe?

      „Schwarz, bitte...“ řekl rytíř. Drak jen pokynul souhlasně hlavou. Černou měl sice raději, připomínala mu uhlí z milířů, ale budiž. Nechtěl hosta zbytečně dráždit, když svolil k tomuto klání, které bylo zajímavější, než souboj s mečem či kopím. Sice mu nějaká ta zbroj po rytířích zůstala, ale hodila se leda tak ke šťourání se v zubech.

      Čas běžel jako splašený. Poledne bylo brzy to tam. Blížil se večer a oni byli stále zabraní do hry. Souboj stíhal souboj a tu vyhrál drak, tu zase rytíř. Už ani nepočítali výhry, prostě jen tak hráli pro radost. Drak však měl sedm hlav a proto myslel na to, jak to s rytířem zaonačit, aby se v příštích letech tolik nenudil. Avšak ať už přemýšlel jakkoliv, pořád nemohl na nic přijít. Sice nebyl na rozdíl od rytíře chudý jako myš, ale bohatství mu nezaručovalo všechna privilegia, jak tomu bývalo u rytířů.

      „Zaplatím ti!“ řekl drak rázně. „Bezahlen!

      „Warum?“ zarazil se rytíř. I on byl rád, že nemusí s drakem bojovat o život.

      „Deshalb,“ řekl drak a zamával trochu křídly. „Proto... Co kdybys mi dělal společnost?“

      „Auf immer?“ vyděsil se rytíř. „To jako nafurt?“

      „Nein!“ uklidnil jej drak. „Zeitweise... Tu a tam... Co ty na to?“

      „Co na to já?“ zamyslel se rytíř. „A co za to? Gehalt?

      „Gold und Edelgestein!“ řekl drak rázně a bylo to. „Plácneme si? Sich die Hand drauf geben?

      „Ja, ja!“ řekl rytíř. „Sicher!

      A bylo to. Pro draka i rytíře nastal čas blahobytu. Občas sice zmizela nějaká ta kravka v okolí, ale rytíř, který se usadil nedaleko jeskyně a postavil si na blízkém kopci hrádek, vše vždy ke spokojenosti sedláků vyrovnal a ještě jim dal i něco navíc. Českým pánům jeden podivínský Němec zase tolik nevadil, nehledě na to, že také i on musel do státní kasy dávat nějaké ty peníze. Takže byla spokojenost na obou stranách. A ostatní měli od draka nadobro pokoj. Alespoň že nechtěl pojídat princezny, jen tu a tam se spokojil s nějakým skotem. Tedy krávou, nebo býčkem... A pokud již oba nezemřeli, či se rytíř neoženil, žijí spolu v sousedství spokojeně dodnes...


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 13 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 34 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 60 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 2:24:11 Odpovědět 
   27. 07. 2014

Jaká škoda, že jsi do rozhovoru nezapojil všechny hlavy, ale nenudil jsem se.
 ze dne 01.08.2014, 13:22:33  
   Šíma: Nezapojil? Moje chyba... ;-)
 phaint 04.02.2011, 13:31:49 Odpovědět 
   Přišlo mi to takové naučné - že je o moc lepší se lidsky (nebo po dračím) dohodnout než do sebe řezat, a že je někdy lepší jeden netradiční parťák na šach než celé stádo princezen :) Jen mi celou dobu vrtá hlavou, jestli oni v němčině nepíšou "Hans" ?
Osobně bych se obešla bez posledního odstavce, ale to je věc úhlu pohledu, směru větru a podobně. Díky.
 ze dne 04.02.2011, 13:43:14  
   Šíma: Ahoj, dík za zastavení a komentík!

Hm... Hans - Hanz? Asi máš pravdu! (mrk) Stejně tak, že jde o poněkud "vlažnější vyprávění"! Uhodila jsi hřebíček na hlavičku! ;-)))
 čuk 04.02.2011, 12:21:19 Odpovědět 
   Četlo se dobře, pohodový text, ale čekal jsem větší odvaz, ostatní hlavy byly opominutý, takhle kdyby mluvily i jinými jazyky, aby byl rytíř víc vynervovaný.
Sakra: mírumilovný drak, to kazí rodičům strašení drakem.
 ze dne 04.02.2011, 12:25:18  
   Šíma: Díky, čuku, za zastavení i kritiku! Myslel jsem na angličtinu a slovenštinu... Hihihi, ale nakonec jsem to nechal jen na jedné hlavě! Ano, zbořil jsem onen obraz draka strašáka! Hihihi... S větším odvazem máš pravdu! Jo, jo...
 Kaileen 03.02.2011, 16:19:53 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Kaileen ze dne 03.02.2011, 12:53:36

   To já jen tak, protože není toho moc, do čeho by se v Tvém textu dalo rýpnout - z mého pohledu, někdo jiný to zas může vidět jinak ;)
 ze dne 03.02.2011, 19:46:05  
   Šíma: ;-)
 Kaileen 03.02.2011, 12:53:36 Odpovědět 
   Pěkné, ta němčina tam vyloženě pasovala. Opravdu jsem neměla problém si to představit. Jen otázka: nepíše se před "a proto" čárka? Jinak ale nemám co dodat, mně se to líbilo přesně tak, jak jsi to napsal, nic bych neměnila. Výborné čtení.
 ze dne 03.02.2011, 13:32:37  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík! Jsem rád, že se líbilo! (mrk)

Píše, nebo nepíše se před "a proto" čárka? Uff... Nevím, a proto jsem se musel hluboce zamyslet... Nic! Hlava děravá... Nejspíš půjde o to, jak je daná věta (či souvětí) postavená. Hů, nemohl jsem si vzpomenout, jakým slovním druhem slůvko "proto" je... (nejspíš příslovce i spojka) Hlava děravá musela hledat na netu... ;-)))
 JAB 03.02.2011, 8:20:52 Odpovědět 
   Příjemné počtení, ale spíš mě zaujalo podání než samotný příběh, který je, přiznejme si to, bohužel v celku o ničem. Což je škoda, neb dané zasazení příběhu šlo vyšponovat do mnohem větší absurdity.
2
 ze dne 03.02.2011, 11:31:20  
   Šíma: Zdravím!

Jo, jo, mohlo se stát "milion věcí", ale řekl jsem si, když jde o tu "pohádku"... Třeba taková hádka draka s rytířem o princeznu, nebo by mohl drak nutit princeznu naopak princi, že takovou rachejtli nechce a ještě by mu za to nabízel hory a doly, aby si ji jen vzal... Drak vegetarián! Hihihi... Dík za zastavení a komentík! ;-)
 Lyrie 02.02.2011, 18:27:44 Odpovědět 
   Závěrečné odstavce mi přišly poněkud zdlouhavé, začátek pěkně odsejpal, pak se to nějak zvrtlo a já se přistihla, že přeskakuji poslední rozhovor... Ale nápad dobrý, netradiční :_)
 ze dne 02.02.2011, 18:35:50  
   Šíma: Jejda... Díky za zastavení a komentík! ;-)
 Aini 01.02.2011, 17:57:20 Odpovědět 
   Není co vytknout, možná příště dodat překlad k cizím slovům, aby jako bylo jasno...
:-))))))))
 ze dne 01.02.2011, 18:34:20  
   Šíma: Jooo, díky moc za zastavení a komentář! Ono, víceméně opakuji v dialogu (při replice dotyčného hrdiny - draka, či rytíře) i stejné vyjádření v českém jazyce... Fuj, to je šroubované vysvětlení! Prostě to tam máš většinou nejdřív v němčině a pak v češtině - tedy aspoň myslím, už si přesně nepamatuju, jak jsem to psal! ;-)))
 40 31.01.2011, 13:45:35 Odpovědět 
   Zvolený jazyk byl, pravda, trochu dost jízlivý. Východní jidiš, překlad: "Kdo nejí česnek, nesmrdí..."
 ze dne 31.01.2011, 14:01:56  
   Šíma: Díky za překlad! ;-)
 40 31.01.2011, 13:24:39 Odpovědět 
   Ještě zkusím veřejné čtení doma před spaním, ale za sebe mohu říct, že jsem se dobře bavil. Nacionální výhrady k hlavním hrdinům (vícejazyčný drak a německý rytíř) v českých zemích by byly, ale jak se česky říká: "Nyš ka knobl, štynkt men nyšt..."
 ze dne 31.01.2011, 13:39:37  
   Šíma: ;-)))

Jsem rád, že se líbilo a děkuji za zastavení!

P.S. Huh, copak asi znamená ta věta v uvozovkách? Mezi námi, německy neumím, učil jsem se angličtinu, ale nějak mi to přišlo dobré, pustit do českých zemí německého rytíře! Už jsme si jich v historii užili dost, tak proč ne v této "humorné" formě? (mrk)
 Jujacek 29.01.2011, 17:30:56 Odpovědět 
   Líbilo! :)
 ze dne 29.01.2011, 17:32:00  
   Šíma: Dík! ;-)
 rudolf z falknova 28.01.2011, 11:07:39 Odpovědět 
   maloučko mi tam ta němčina vadila, ale zase chapu že rytíř byl němec a tak tam být musela. (každopadně jsem si slovník pořizovat nemusel :-) ) četlo se mi to dobře fajn nápad. myslím pěkná pohádka (kritiku neumím sory, ale tak chvala taky potěší jestli se nepletu)
Ps: jo s tím rozpáleným brněním na slunci to je pravda obdivuju toho rytíře, že ještě dokázal tu Dámu hrát
 ze dne 28.01.2011, 14:12:18  
   Šíma: Díky za návštěvu a pozitivní kritiku! Tuším, že si ten rytíř svou zbroj nakonec přeci jen odložil... ;-) Já je obdivuju taky (ty rytíře), chodit v konzervě a bez ventilace, brrrr! Hihihi...
 Pelion 27.01.2011, 13:09:28 Odpovědět 
   Zdravím, pane!
Drak byl patrně šikulka obratná a kameny tahal svými drápy. Živě si to představit umím. Text, bez zbytečných „kudrlinek“, je lehce stravitelný. Německy neumím, tak snad to máš gramaticky správně.
- bůh ví? = buď bůhví, nebo Bůh ví.

Snad jsem moc náročný, ale chybí mi tam výraznější pointa. Na druhou stranu – pohoda, klídek, tabáček, také není k zahození… Tedy… bez tabáku, neboť už přes dvacet let nekouřím.
Opatruj se!
Pelion
 ze dne 27.01.2011, 20:53:23  
   Šíma: Díky moc, milý Pelione za návštěvu a pozitivní kritiku! ;-)
 Govrid 27.01.2011, 8:41:03 Odpovědět 
   Dobrý příběh - jen si nedokážu představit, jak takový obrovský drak může hrát dámu s člověkem...
 ze dne 27.01.2011, 10:55:49  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík, jsem rád, že se textík líbil!

P.S. Netuším, jak mohou ti dva hrát dámu... Musíme se zeptat toho draka, nebo rytíře! Hihihi... Bohužel, moc německy neumím... ;-)))
 salvator 27.01.2011, 0:46:14 Odpovědět 
   Milý příběh. Takový až poklidně plynoucí, řekl bych. I takové mám rád, vždyť, není třeba vždy hnát draka, nebo cokoliv jiného, až kamsi do... kdovíkam.
Kdo ví, kde je vlastně drakům konec...
Měj se hezky, Šímo. S.
 ze dne 27.01.2011, 10:54:22  
   Šíma: Díky, jsem rád, že se líbilo! ;-)
 Dědek 27.01.2011, 0:36:39 Odpovědět 
   Gute arbeit.
 ze dne 27.01.2011, 10:53:37  
   Šíma: Díky, snad jsem v té "němčině" nikde nešlápl vedle! (mrk)
 čuk 26.01.2011, 23:29:43 Odpovědět 
   Budu komentovat a známkovat až po uzavření nominací a vyhlášení vítěze. Mělo bychom to tak udělat všichni účastníci.
 ze dne 27.01.2011, 10:54:01  
   Šíma: Díky za zastavení, čuku! Také se zatím zdržím hodnocení...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Sraz GESHEM po ...
Centurio
Neocortext26
kilgoretraut
Renfieldův synd...
Doll
obr
obr obr obr
obr

Jako bonbónky
obaleč
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr