obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Znovu milovat znamená, že se srdce vysmívá rozumu."
Théodore de Banville
obr
obr počet přístupů: 2915657 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39753 příspěvků, 5802 autorů a 392262 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: VÍLA ROSIČKA ::

Příspěvek je součásti workshopu: Z pohádky do pohádky
 autor Luciena publikováno: 25.10.2006, 10:05  
Ze sbírky pohádek "Pohádky od maminky na dobrou noc" - určeno menším dětem.
 

Víla Rosička žila na Zvonkové louce. Její tančící siluetu jste mohli zahlédnout za ranního rozbřesku, když padla rosa. Její bosé štíhlé nožky se při tanci země sotva dotýkaly. Přestože Rosička žila na louce sama, byla velice šťastná a nic jí k radosti nechybělo. Rozkvetlé modré zvonky jí k tanci hrály cinkavou melodii a se zalíbením se na její hbité nožky dívaly. Pod slunečními paprsky se víla každý den rozplynula a proháněla se až do večera po louce v podobě svěžího vánku.
Na okraji Zvonkové louky stála už po léta opuštěná stará chalupa. Střechou už dávno dovnitř zatékalo a komínem se proháněla meluzína. Kdysi tu žila stařenka, která v malé zahrádce, obehnané laťkovým plotem, pěstovala bylinky. Když je chodívala za ranního rozbřesku sbírat, Rosička ji často doprovázela. Víla povídala stařence novinky z louky a kraje lesa a stařenka na oplátku naučila Rosičku znát jednotlivé byliny. Rosička se dozvěděla, že nejvíce léčivých látek je v rostlinkách právě za svítání, že na kašel je dobrý jitrocel a tymián, na snížení teploty čaj z prvosenky a violky, na klidný spánek meduňka a na bolavé bříško máta.
Jenomže to už bylo dávno a teď v chalupě bydlela jen myší rodinka. A vypadalo to, že to tak zůstane napořád.
Až jednoho letního dne se přijel na rozpadlou chalupu podívat nějaký pán. Dlouho ji obcházel a pořád něco zapisoval do bloku, který měl s sebou. Na stromech se nepohnul ani lísteček, ale jemu neustále lehký vánek čechral vlasy, to jak mu Rosička zvědavě nakukovala přes rameno.
Netrvalo dlouho a pán si přivedl další pány z města a potom začala jezdit na louku hlučná nákladní auta a vozila stavební materiál a stará chalupa se pomalu měnila v pěkný bílý domek s červenou střechou. Pán se tvářil moc spokojeně.
Zato Rosička byla smutná. Mezi kapkami rosy se stále častěji třpytily i její slzy. A zvonky místo k tanci zvonily na poplach.
V zimě, kdy víly spí pod sněhovou peřinou, byl na louce klid. Až s jarem se do bílého domku nastěhovala rodinka. Pán se svojí paní a malou holčičkou Leničkou.
Jindy by Rosička radostně tančila po svěžích zelených stéblech trávy, ale toto jaro neměla víla na tanec ani pomyšlení. Den ode dne byla průsvitnější a průsvitnější, až hrozilo, že se rozplyne docela.
Potom ale malá Lenička najednou onemocněla. Paní byla zrovna s holčičkou sama doma, pán byl na pár dní pracovně ve městě i s autem, takže paní ani nemohla Leničku odvézt k doktorovi. Lenička ležela v postýlce a třásla se zimou, přestože venku bylo horko a sluníčko svítilo ze všech sil.
Paní dávala dcerušce na rozpálené čelo mokré obklady, ale holčičce bylo stále hůř. Paní tedy zatelefonovala svému muži, aby se co nejdříve vrátil a přivezl nějaké léky.
Rosičce bylo holčičky moc líto. A tak za svítání nasbírala bylinky a vydala se s nimi do bílého domku. Nesměle vstoupila do kuchyně, kde paní seděla s hlavou v dlaních a plakala. Lehounce ji pohladila po rameni a položila před ni nasbírané bylinky.
Paní se nejdříve polekala, když před sebou uviděla průsvitnou postavu, ale ve chvíli, kdy pohlédla do Rosiččiny vlídné tváře, všechny obavy byly náhle pryč. Poděkovala víle a rychle uvařila Leničce bylinkový čaj s medem, který jí brzy ulevil od teploty a Lenička mohla klidně usnout a nabrat zase nové síly.
Když přijel pán z města s léky pro Leničku, paní ho vítala a hned mu radostně sdělila, že Leničce už je mnohem lépe. Také mu řekla o Rosičce. Tomu se ale pán smál a své ženě nevěřil. Ta ale věděla své a když o několik dní později sázela do své zahrádky léčivé rostliny, lehký vánek jí čechral vlasy, přestože na stromech se nepohnul ani lísteček.


 celkové hodnocení autora: 94.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 33 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 28.06.2007, 23:21:02 Odpovědět 
   Když jsem se ponořil do textu, měl jsem dojem, že tento text slyším předříkaný nějakým vyprávěčem, jakobych si pustil pohádkovou desku na "dobrou noc" a na okamžik se stal dítětem! :-) Nechci být vlezlý, ale podle mého soudu to nemá chybu...
 ze dne 29.06.2007, 8:39:06  
   Luciena: Děkuji :-)
 Snílek 04.03.2007, 10:09:51 Odpovědět 
   Hezké, těším se, až to na tvých stránkách najdu.
 Kondrakar 03.01.2007, 17:20:58 Odpovědět 
   Souhlasím s ostatními. je to tkové miloučké a něžňoučké. nechceš ukázat ještě něco z toho almanachu pro mrňousky?
 ze dne 04.01.2007, 8:52:05  
   Luciena: Dávám to trochu do kupy, ještě dodělám nějaké ilustrace a potom bude kompletní dílko k vidění (a přečtení) na mých www stránkách.
 Jan Urban 04.11.2006, 21:26:38 Odpovědět 
   Pohladí ta pohádka, opravdu pohladí.
 Maura 25.10.2006, 21:11:27 Odpovědět 
   Miloučké, škoda, že nemám ještě vnoučátko. Ale já si zamlouvám jeden výtisk tohoto almanachu, schovám si ho pro mrňousky a taky na památku
 amazonit 25.10.2006, 12:03:10 Odpovědět 
   hezké, příjemné, čtivé, něžné:o))
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Cestovní
Danderfluff
Búrka
Beduín
Lapání
Polly
obr
obr obr obr
obr

SMS k narozeninám
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr