obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je jako Opera. Člověk se tam nudí, ale vrací se tam."
Gustav Flaubert
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Odvrácená tvář slunce ::

 autor Gothaj publikováno: 04.02.2011, 22:27  
 

Ráda se ukazuješ na veřejnosti. Když jsem tě tam před lety spatřil poprvé, nevycházel jsem z údivu. Kromobyčejně obyčejná sexbombička odnaproti. Hříva temná, že by leckterý havran sinal závistí, třpytná jak noční obloha rozprostírající se nad nekonečnou pustinou. Dráždivá vůně nepoznaného; první nesmělé dotyky našich stínů ve světle pouličních lamp. O kvantové fyzice si se dokázala bavit se stejným zaujetím jako o štrikování či dramatu, o který se postarali sešívaní v osmdesáté deváté minutě řádné hrací doby. Nechyběl ti smysl pro detail, ani špetka světáckého nadhledu. Ukradla si mi třináct let života a já byl, coby spolupachatel, vždy rád na místě činu. S rolí tvé oběti bych se nikdy neztotožnil a vyšetřovat naši kauzu by byl tuším lehký střet zájmů. A ten se dnes už nikomu neodpouští.

Kde není nouze o dobrou vůli, tam jsou koneckonců i ty pomeje řízné jako křen a vrchní ať se třeba na hlavu staví. O hlavní slovo, buď jak buď, hlásí se čas, ten neomylný kat lepších zítřků, který si nezávisle na čemkoli zkrátka dělá co chce a prochází mu to bez postihu. Rychlost a směr svého plynutí, zcela nepochybně, podřizuje okolnostem. A když si usmyslí, vykoupe si tě tak, že na to nezapomeneš.

Dopoledne jsem ti byl nahlásit změnu trvalého bydliště. Pokoj pro nezvané hosty, uvnitř mé hlavy, nechť ti slouží k plné spokojenosti až do konce mých dnů. Já vím, už bylo i líp, ale na mě si prstem neukazuj. Záleží na vývoji počasí, vždycky tomu tak bylo. Ostatně, neznám nic stálejšího, než právě to počasí. Špatné počasí. Kecy? Ne. To jsou holá fakta bez příkras. Vzpomínáš? Stalo se to nečekaně jednoho parného léta. Přihnaly se, bůh ví odkud, a oblékly vše barevné do uniformní šedi, snad aby nikdo nevyčníval. Nacucané těžké mraky, co se tvářily, že zas bude o kapku hůř. Dlouho si se nerozmýšlela a rozehnala ty ošklivé černé ovce po všech koutech oblohy. Nad jednou takovou „paní vyčůranou“ si mávla rukou, z hecu domalovala duhu a ještě si u toho dokázala vypadat sexy. Na takový okamžik, věř mi, se v životě nezapomíná.
Jasně, že ses mi líbila…, a co? V životě se ti musí tu a tam něco líbit, aby nestál úplně za hovno. Byla si na můj vkus příliš kontroverzní, taky malinko výstřední, časem mi to začalo vadit. Časem jsem tě začal nenávidět.

Ráda se ukazuješ na veřejnosti. Zprvu jsem si myslel, že mezi vámi něco je. Že ráda vyhledáváš jeho společnost, že ho miluješ. Ok, změnila se spousta věcí, začal jsem být ve svých úvahách poněkud střízlivější. Ty a můj osud. Bizardní představa. Nedovedu si představit více nevyrovnaný pár. Ačkoli…
Říkali o tobě hodně divný věci. Varovali mě před tebou, prý jsi povrchní vypočítavá mrcha co si jde tvrdě za svým. Že člověka jen využiješ a poté vyplivneš na jednu obrovskou hromadu hnoje. Ale věř hlupákům a pomatencům. Ve chvíli, kdy si ke mně pojala důvěru, dovolila si mi nahlédnout do své duše. Zahlédnout tam odvrácenou tvář slunce, udržované při životě koňskou dávkou sebeklamu, vyžadovalo užít lsti; co si v důmyslnosti nezadá nic s bojovým plánem, kterak odebrat retardovanému kojenci, chlubícímu se ošklivou tělesnou vadou, oblíbenou hračku.
Prokoukl jsem tě a zaplatil vystřízlivěním. Byl to jen dlouhý sen, ale můžeme něco tak skutečného ještě nazvat pouhým snem? Odhaluješ přede mnou tu uhrovitou tvář, dříve ukrývanou za neonovým úsměvem prodejné děvky s příslovečnou drzostí hejna rozjívených opic. Změnila ses k nepoznání. Začal jsem se bát, klást si otázky. Temná oblaka vyplnila prostor nade mnou, vše je zas tak skutečně šedé. Zdám se být nenapravitelným.


 celkové hodnocení autora: 96.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Gothaj 22.04.2011, 11:16:47 Odpovědět 
   díky:)
sem rád že se líbilo
 Jujacek 17.04.2011, 8:51:59 Odpovědět 
   Ahoj,

i když na podobné texty moc nejsem (protože mi dá pěknou práci to někdy pochopit - ale pšt! :D), líbilo se mi to. Má to takový svůj náboj.
 Gothaj 05.02.2011, 9:27:16 Odpovědět 
   Tisíceré díky! Za slova uznání, za střelhbité opublikování příspěvku
 Šíma 04.02.2011, 22:26:50 Odpovědět 
   Zdravím!

Text se zdá být určitým ohlédnutím za něčím - tedy jakýmsi bilancováním - zde za soužitím s někým, kdo s dotyčným "vyprávěčem" nejspíš pěkně vymetl. Do žen a do džbánů jeden nevidí a ona něžná stvoření dovedou každou chvíli překvapit - mile, či naopak nemile. Ono ani my muži nejsme dokonalí. Odvrácená strana slunce? Možná i života, takové dočasné či trvalé zatmění (mysli, možná i osudu), kdy se prostě nedaří a člověk je nenapravitelný snílek a věčný fantasta, co když to příště prostě vyjde? Takových nenapravitelných lidských existencí je nejspíš na světě nepočítaně. Tak... Textík je prostě čtivý (co se délky týče tak akorát), plný popisů událostí a zamyšlení (o ní, o něm, o životě). A o tom, jak se (ne)stát nenapravitelným...

P.S. Mé druhé já si odfrklo a řeklo jen: "Není to špatné čtení..." Krátké a výstižné, uvidíme, co na tento text řeknou další čtenáři. ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Konec začátkem
Sophie Dawson
Sofijské nebe
wojczech
Marnivá
Domčuška@liasPoppy
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr