obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Všechno, co vidíme nebo v co věříme, je jen pouhým snem ve snu."
E. A. Poe
obr
obr počet přístupů: 2915348 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39471 příspěvků, 5737 autorů a 390242 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Strom ::

 autor Nuvi publikováno: 07.02.2011, 23:12  
 

Od narození, každý den, tu stojí a roste vzhůru za sluncem. Několik let už sílí jeho kmen, koruna houstne obalena zelenavým listím a kořeny se nezdolně drží v zemi. Vždy byl šťastný tam, kde byl, avšak nyní v době, kdy dospěl, se v něm probudila zvědavost a touha podívat se za obzor, neboť zde na jeho straně svahu byl jediným stromem on a tak není divu, že po tolika letech zatoužil po něčem víc, než nabízí společnost trsů trávy, mezi nimiž nalezl i pár přátel. Ale to mu dnes už nestačilo, byl pevně rozhodnut, že musí nalézt někoho, vedle koho by mohl růsti dál, někoho s kým by měl více společného, než to, že by s ním rostl na stejném místě. Ve chvíli kdy dosáhl nynější velikosti, zanesl mu vítr vanoucí z druhé strany naději, že nemá daleko k tomu, co hledá. Musí překonat veškerou nepřízeň a vzepřít se samotě, a tak vší silou, jež usměrňuje do nevídaných trhavých pohybů, vyrvává své kořeny za pomoci příznivého větru ze země, která se rozhodla proti jeho vůli určovat jeho budoucnost, v které nebylo o jiném místě jeho žití naprosto nic. Po úporných záchvěvech se mu podařilo vyprostit z okovů zeminy a kamení. Nevelkými kroky, které byly neskutečně namáhavé, neboť pro něj byl tento pohyb naprosto neznámý, šel kupředu. Neví se, jak dlouho mu to trvalo, ale nakonec vydržel, i když ho to stálo obrovské množství energie a soustředění. Dosáhl cíle a poprvé v životě stál na místě, kam dříve jen matně dohlédl. Stanul na vrcholu a polit vně svého dřeva svěží mízou, měl první možnost pohlédnout na vše, co bylo dodnes skryto. Tento pohled byl plný rozčarování a pocity s myšlenkami, jež teď vnímal, se vrývaly nezapomenutelně do jeho mladé kůry. Uviděl před sebou snad nekonečný pás lesa táhnoucí se až do nového neznáma. Bylo zde tolik stromů, že si je v životě nedokázal ani představit. Padla na něj tíha nové cesty, která bude ještě bolestivější, než ta předchozí. Bude muset projít obrovským lesem a hledat v něm toho, vedle něhož by si přál zakořenit. Nyní je velmi zranitelný a nemůže si dovolit jakýkoli pád, neboť by nejspíše znovu nevstal. Nemá mnoho času, nechce-li dopadnout jako mnoho těch, kteří to zkusili před ním a zůstali vyvráceni ležet na zemi, kde se jich zhostil mech, samota a stín. Rozebíhá se vstříc svému osudu, rozhodnut nevzdávat nic, dokud z něj neopadá jeho poslední listí.


 celkové hodnocení autora: 99.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 21 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Harpyje 30.04.2014, 14:32:55 Odpovědět 
   Krásně napsáno. Cit, košatost, vnitřní bohatost.....krásně se mi to četlo a nějakým způsobem nitro pozdvihlo :)
 čuk 14.02.2011, 7:52:44 Odpovědět 
   Pěkně napsaná alegorie lidského osudu. Mně se líbí kombinace touhy, vzdoru a činu. Po formální stránce by snad bylo lepší rozdělit text do tří odstavců. Možná že poslední odstavec nové touhy mohl být trošku rozveden.
 Tlouie 08.02.2011, 18:14:26 Odpovědět 
   Text mi sedl, v poslední době mám ráda atmosféru nebo prostředí přírody. A symbolika stromu se mi líbí; člověk, jeho přirozený charakter a jeho cesta se na něm dá velmi dobře vyobrazit (kořeny pod zemí, kmen, koruna u nebe) - s tím, že si s tím člověk může docela dobře vyhrát, ne každý může brát ty jednotlivé části stejně. Tady se mi to líbí, takovým neagresivním, ulehčeným způsobem...symbolika tam není nijak složitě zašifrovaná, při čtení jednotlivé věci poměrně plynule vyplývají na povrch, ale zároveň nekřičí...Pro mě poklidná, příjemná procházka lesem. Nemyslím si, že tento text měl strhnout, jako spíš tiše zapůsobit.
 zahradník 08.02.2011, 2:36:16 Odpovědět 
   Opět další Tvůj výborný existencialismus. Tvůj strom obdivuji a nechť je nám všem za vzor - ne každý má sílu takto jít v životě za svojí svobodou, až za hranici nemožného, vzepřít se všemu, co determinuje a svazuje náš život. Ale často jsme to my sami, kdo si do cesty stavíme nejvíce překážek, ne okolní společnost...
 Šíma 07.02.2011, 23:11:49 Odpovědět 
   Zdravím!

Text je hodně symbolický, obrazný, za onen strom by se dalo dosadit i člověka (i s jeho životem, dospíváním, vykořeněním z rodného místa /rodiny/ a vydáním se do neznámá za svými sny a cíli).

Když tak nad tím uvažuju, ono se zdá, že tam na druhé straně kopce, či kdekoliv jinde, kam až oka dohlédne může být lépe (a tráva může být "zelenější")... A když tam pak dorazíme, zjistíme, že jsme na tom ještě hůře, než před tím.

Náš strom zjistil, že není sám, a namísto jednoho svého "soukmenovce" nalezl celý les... Popis padlých stromů, kteří tento proces nezvládli je zajímavý, nejenže poukazuje na možnost "pádu", ze kterého se dotyčný již nemusí zotavit, ale také může být jistou pobídkou k překonání všech těžkostí a nástrah, avšak cíl je v tomto případě hodně daleko...

Tu a tam bych dopiloval stylistiku a... nemůžu si odpustit takovou malou poznámku (či otázku): Nemohl by být příběh "osamělého stromu" rozepsán více? S větším důrazem na pocity onoho stromu? S podrobnějšími popisy prostředí, aby vynikla ona atmosféra? (Slunce, vítr, déšť, střídání dne a noci, musela to být přeci fuška, strom není člověkem a tak se mohl pohybovat pěkně pomalu a čas běžel. Mají také stromy svůj "charakter"?)

Nebylo by špatné si z textem více pohrát, ale v tomto případě jde jen o návrhy a vypsání pocitů ze čtení Tvého textu (nic víc za tím nehledej). Uvidíme, jak text zapůsobí na další čtenáře! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
strážce
(30.10.2019, 10:32)
aldebaran
(22.10.2019, 14:59)
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
obr
obr obr obr
obr
Jen tak
Vena
Kost a kůže
Anavi
Den
Pinocchio
obr
obr obr obr
obr

Doznání
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr