obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Ženy jsou jako sny - nikdy nejsou takové, jaké bys je chtěl mít."
Luigi Pirandello
obr
obr počet přístupů: 2916108 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Plátna ::

 autor Liam S. Azai publikováno: 10.02.2011, 17:56  
Mám rozepsáno plno textů. Nejsem schopný už půl roku žádný dokončit. Najednou tohle. Trvalo mi to pár hodin. Nechápu to, ale baví mě to – nehorázně moc. Snad to pobaví i vás :)
 

Když mi dorazila pozvánka na tradiční novoroční večírek u Dory Maar, který se měl konat zítra od desíti ráno do čtyř odpoledne, byl jsem opravdu překvapen. Nejen, že jsem si do té doby myslel, že večírek se má konat večer, ale hlavně že novoroční večírek se má dělat na Silvestra a ne v květnu.

Dorazil jsem kolem jedenácté hodiny a celá akce byl už v plném proudu. Již z dálky jsem poznal Doru. Dora, celým jménem Dora Maar s kočkou, byla rozpustilá hranatá dáma neurčitého věku. Přivítali jsme se spolu a za chvíli se k naší malé debatě přidal i Monet. Loni prý vyhrál soutěž o nejhezčí plnovous. Je pravda, že jsme si jeho plnovousu vždy velmi vážili a pokaždé, když jsme chtěli Moneta oslovit, nejprve jsme oslovili jeho plnovous.

Dalí jako obvykle dorazil pozdě a jako obvykle měl i netradiční omluvu. Prý se mu roztekly hodinky! Všichni jsme se jeho historkám smávali, teda až na Doru, která měla po té ošklivé nehodě ústa pod uchem, což jí činilo značné potíže obzvláště u dentistů. Dodnes je takovým veřejným tajemstvím, že za tu nehodu vlastně mohl sám Picasso. Původně se měl dostavit i on, ale prý má na dnešek už od ledna naplánováno, že začne nové období, a takové věci se neodkládají podobně jako daňové přiznání.

Náhle jsme zaslechli hrozivý výkřik z vedlejšího pokoje. Všem bylo jasné, co se stalo. Edvard přijel! Edvard Munch byl zvláštní chlapík. I když měřil 185 centimetrů, byl menší než všichni ostatní lidé stejné výšky. Navíc býval obvykle natolik vyděšený, že vypravil-li ze sebe alespoň výkřik, byl důvod k oslavě. Všechno se to událo zrovna ve chvíli, kdy mi Monet vyprávěl, jak otřesně mu vymalovali pokoje. Najal si na to jakéhosi Pollocka, který bydlí naproti přes ulici. Podle jeho slov to vše bylo velmi kafkovské. Já mu na to řekl, že bych si spíš dal pár chlebíčků a on pohladil svůj plnovous.

Kolem druhé hodiny odpoledne jsme na zemi našli kus ucha zabaleného do novin. Dora dostala poetický nápad: „Ať si ho každý zkusí a komu padne nejlépe, toho bude!“ Tato zábava nám vydržela poměrně dlouho, než zpod stolu vylezl Vincent a ucho nám sebral. Dal nám místo něj vázu se slunečnicemi. Vázu jsme si zkoušet nemohli a tak jsme se raději přesunuli na zahradu.

Kdo ví, jak dlouho bychom na té zahradě ještě byli, kdyby z ničeho nic nezačali pršet desítky mužů v kabátu a buřince. Vypukla panika, takže mám už jen značně kusé informace. Dalí nasedl na hořící žirafu a odjel směrem ke Katalánsku. Monet chtěl zachytit kouzlo tohoto okamžiku a všechny upozorňoval, aby se nehýbali. Gogh opět někde ztratil své ucho a pobíhal zmateně po celé zahradě. Dora Maar s kočkou se rozběhla prakticky všemi směry naráz, čímž zmátla nejen nás, ale hlavně sebe.

Jestli si správně vzpomínám, tak tu bouři meteorologové pojmenovali Magritte.

Bylo mi jasné nejen to, že něco končí, ale i že něco začíná a že si asi budu muset dát sprchu, abych tu myšlenku dovedl až do konce.


 celkové hodnocení autora: 97.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Lišák 11.02.2011, 16:37:39 Odpovědět 
   Tak tohle je velmi povedené, opravdu jsem se pobavil. Kupodivu jsem i dokázal zařadit postavy, takže jsem si navíc trochu pohladil ego.
taky mi to připomnělo jeden vtip: "Víte kolik surrealistů je potřeba k zašroubování žárovky?"
"Ryba."
 ze dne 12.02.2011, 19:04:43  
   Liam S. Azai: Děkuju za komentář :) Moc mě potěšilo, že tě to pobavilo.

Vtip jsem neznal, ale je opravdu povedený a výstižný :o))
 čuk 10.02.2011, 17:54:55 Odpovědět 
   Pobavil jsem se, ale nejvíc mohli vychutnat znalci malířů a milovníci absurdit. Možná že malířské reálie mohly být víc naznačeny. Nevím, jestli čtenář pochopí, že Doru "znetvořil" na plátně Picasso. A někde bych přidal na absurditě. Když tam byl Monet, mohl by tam být i Manet a byli by si jistě vykrákali plnovousy kvůli písmenku. Na okraj by mě zajímalo: zda se oni malíři v životě potkali nebo mohli potkat.
Magritte byl malíř a zakladatel nadace, jistěže způsobil bouři (ale bez Wkikipedie bych se to nedověděl). Surrealisté ale byli i před ním, alespoň si to myslím. (Nebo ne?)
 ze dne 10.02.2011, 19:37:16  
   Liam S. Azai: Ahoj čuku, děkuju za komentář a rychlou publikaci. Jsem opravu moc rád, že tě to pobavilo :)
Je pravda, že čtenář bez znalosti malířského umění (alespoň základního) si tento textík asi moc neužije. Co se týče přidání reálií, tak tam jsem měl strach, že bych zničil takový ... "částnečně spontánní" charakter projevu, o který jsem se snažil.
Přidávat na absurditě jsem se rovněž trochu bál, aby to ... nevim, zkrátka aby to nevyznělo jako úplná blbost :) ale určitě by to šlo, máš pravdu, stále ještě pro to hledám cit.
Nápad Manet - Monet se mi moc líbí, škoda, že mě to nenapadlo. :)
Ohledně toho, zda se mohli potkat, tak se přiznám, že třetí pilíř, na kterém jsem tento text stavěl, byl anachronismus. Zpětně (tj. když jsem měl text napsaný) jsem ale zjistil že skoro všichni (až na Gogha, který zemřel relativně mladý) by se mohli potkat a muselo by se to odehrát kolem roku 1900. Celkem mě to překvapilo. Ale není mi známo, že by se něco takového událo.
Narážka na Magritta byla myšlena obzvláště v souvislosti s jeho obrazem Golconda, kde jsou vyobrazeny desítky levitujících mužů v buřinkách. Muž s buřinkou byl vůbec častým námětem jeho tvroby (pokud si vzpomínám, tak obzvláště v jeho pozdní tvorbě). Surrealisté byly i před ním, pokud vím (tak jak říkáš) :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Magie dřevostav...
Džordž J.S.
ZERO I 3.část -...
Carljack
Nebezpečný srše...
Visla
obr
obr obr obr
obr

Kapitola 8
dark_stuff
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr