obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915489 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39726 příspěvků, 5764 autorů a 391397 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Nalezení nikdy neztraceného ::

 autor Bucifal publikováno: 13.02.2011, 20:14  
 

Probudila se s hlavou zatěžkanou povinnostmi. Spěchající a postrádající čas, připravila se na další svůj pracovní den. Měla časově velice vytížený život a i přes to si zvykla nepoužívat ke svému přemisťování jakoukoli dopravu. Při její rychlé chůzy zněly jasné a stručné zvuky podpatků. Cestou do práce míjela mnoho lidí, mnoho různých osudů.Nevšímaje a nemyslíc na nic jiného, než na své pracovní schůzky a jednání. Tato žena, velice krásná vysoká s dlouhou a překrásnou hřívou blond vlasů, si zvolila kariérový život. Ne, nelitovala. Neměla také proč, její předci měli podobné osudy a ona rodinný život vlastně ani neznala. Právě procházela urostlým a zeleným parkem, který se v těchto brzkých ranních hodinách zdál tichý a klidný. V dálce vidouc před sebou sedící osobu.. Starý muž. Již mu zdraví nesloužilo, ale jednou za čas vyšel ven do toho krásného parku. Jeho vlasi zářily stříbrem, obličej seschlý a plný vrásek jež mu tam vryl jeho hořký život. V jeho očích bylo znát, že viděly mnoho a mnohé co vidět nechtěly. V rukou svíral dubovou hůl, jež mu usnadňovala chůzi. Měl na sobě teplý kabát, černé žehlené kalhoty a starý černý klobouk. Když zaslechl klapot podpatků škubl sebou. Asi instinktivně, asi byly podmětem jeho pohybu staré děsivé vzpomínky, ktěré byly tímto zvukem doprovázeny. Žena se přibližovala. Z hlouby toho starého a zničeného člověka se vydral hrozný palčivý kašel. Žena svraštěla své obočí jako by se právě probudila a uvědomilasi, kde je. Všimla si kašlajícího starce.
,, Jste v pořádku? Mohu vám pomoci?“ Muž přestal kašlat.
,,Jste to vy? Jste Jolana Michteriingerová?“ Žena udiveně hledí muži do očí. Obličejem jí přeběhne její bývalá dětská něžnost, krása a bezprostřednost...
,, Pane učiteli?“ Nadšeně mu podá svou krásnou jemnou ruku a všimne si vytetovaných čísel, po kterých se vždy jako dítě tázala. Obejme muže. Už není starcem, usmívá se a vzpomíná na ty nádherné časy.
,,Tak dlouho jsem vás neviděl má drahá Jolanko!“
V tu chvíli neexistoval čas ani formality světa. Byl zde jen starý učitel a malá malinkatá a mladičká Jolanka. V tom lásky plném objetí, tečou slzy štěstí ze shledání. Jolana nikdy nebyla vychována vlastními rodiči, kteří byli vysoce postavení politici a diplomati, ale pouhým panem učitelem, který jí nahradil rodinu. Po patnácti letech společného života s milým profesorem se odstěhovala společně s rodinou za oceán a zde žila až do minulého léta. Návrat zpět v rodnou zem a setkání s jejím milovaným učitelem ji naplnilo novým rodiným cítěním. Poznala to, co tí bylo dosud tajeno a zatoužila po velké rodině...


 celkové hodnocení autora: 85.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 13.02.2011, 22:17:00 Odpovědět 
   Po drsných básních přišel sentimentální text (parodovaná učitelka versus pravzor učitele) Nápady nemáš špatné, ale házíš je na papír moc hr hr a prvoplánově. Text si víc pročítej a snaž se ho víckrát přepisovat. Šíma má pravdu.
 Šíma 13.02.2011, 20:13:05 Odpovědět 
   Zdravím!

Náhlá a nečekaná setkání, či "znovunalezení" již ztraceného přítele, či známého, i toto se v životě stává a děje. Na první pohled příběh o ničem novém nevypovídá. Mohlo být ono setkání zpracováno lépe? Například i ze strany toho muže (a nejen z pohledu oné ženy)? Jiskřička poznání? Pochyby? Špetka strachu? (ten strach tam přeci jen je, viz ono leknutí našeho starého muže) Něco, co by tento textík učinilo uvěřitelnější a plastičtější. Pozor také na moře chyb v textu, mnohé jsou naprosto zbytečné - přehlédnuté a zbytečně hyzdí samotný text (dovolil jsem si je vypsat níže). Tož tak...

Co mi padlo do oka?

--> Měla časově velice vytížený život a i přes to si zvykla nepoužívat ke svému přemisťování jakoukoli dopravu. --> přesto

--> Při její rychlé chůzy zněly jasné a stručné zvuky podpatků. --> chůzi

--> Cestou do práce míjela mnoho lidí, mnoho různých osudů.Nevšímaje a nemyslíc na nic jiného, než na své pracovní schůzky a jednání. --> (chybějící mezera mezi souvětími)

--> V dálce vidouc před sebou sedící osobu.. --> (jen tři tečky - ani více ani méně, nehledě na použití přechodníku v této větě, ve které nemá zřejmě své opodstatnění, ačkoliv se jeho tvar zdá být správný)

--> Jeho vlasi zářily stříbrem, ... --> Jeho vlasy zářily stříbrem, ...

--> Asi instinktivně, asi byly podmětem jeho pohybu staré děsivé vzpomínky, ktěré byly tímto zvukem doprovázeny. --> které + 2x asi v jednom souvětí (nejspíš?)

--> Žena svraštěla své obočí jako by se právě probudila a uvědomilasi, kde je. --> (schází čárka před "jako by" a "uvědomila si" - nejde o jedno slovo)

--> ,, Jste v pořádku? Mohu vám pomoci?“ --> (pozor na nadbytečné mezery v přímé řeči, tento nedostatek se v textu opakuje)

--> ,,Tak dlouho jsem vás neviděl má drahá Jolanko!“ --> (chybí čárka před "má drahá Jolanko" jde o zvolání či oslovení)

--> Poznala to, co tí bylo dosud tajeno a zatoužila po velké rodině... --> ... co jí bylo dosud tajeno ... (nejspíš překlep)

Textík je možná trochu více překombinovaný, nebo naopak málo rozvedený. Nejspíš v tom sám nemám zcela jasno. Příště si po sobě svůj text lépe (a pozorněji) pročti a vychytej mu všechny blechy! ;-)
 ze dne 19.02.2011, 17:24:30  
   Bucifal: Oj, oj. Jak vidím páchám zrůdnosti. Slova letí hlavou moc rychle, přemýšlení nad gramatikou už nestíhám. Nevadilo by, když tento text přepíši a vložím ho na Saspi o trošku rozepsanější a snad už bez hrubek?
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
endlessness
(3.4.2020, 01:58)
Elis66
(1.4.2020, 21:52)
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
obr
obr obr obr
obr
Klam 11,5
obr.cz
Na druhém konci...
Josef Novotný
Cena odvahy - 3...
Anne Leyyd
obr
obr obr obr
obr

VEĎ TI UŽ ZASE VYSKAKUJÚ
Adam Javorka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr