obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád."
Elbert Hubbard
obr
obr počet přístupů: 2915454 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39673 příspěvků, 5755 autorů a 391166 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: O Jednorožci. ::

Příspěvek je součásti workshopu: Z pohádky do pohádky
 autor Annún publikováno: 27.10.2006, 0:35  
Krátká povídka o Jednorožci.
 

O Jednorožci

Krajina šedavá se pomalu ze spánku nočního probírá, ptáčci cvrlikají písně jitru a příroda opět barvu dostává. Spanilé slunce oranžové na východě ospale vstalo, paprsky zlatými orosenou trávu na louce ozářilo. Celá louka se kapičkami chladné ranní rosy třpytila, jako by ji luční víla zářícími, blýskavými diamanty posela. Luční kvítky rozmanité, poupátka své otvírali a k slunku jasnému hlavičky skloněné pozvedali. Vánek vlahý po lukách širých něžně pofukuje a modrými lučními zvonky hravě pohupuje. Potůček studený přes zelená luka chvátá, zurčící voda průzračná přes kameny skáká.

Na břehu potůčku se bytost kouzelná objevila, hlavu sklonila, aby se chladné vody napojila. Bílá srst se leskla, jako čerstvě napadlí sníh, dlouhé štíhlé údy s bílými střapečky u kopyt. Krásně tvarovaná sličná hlava s hnědýma očima, co jsou hluboké a posmutnělí v nich má pohled. Ocas i hřívu bílou stříbrnými nitkami protkanou a na čele dlouhý spirálovitý roh, co září barvou duhovou.
Když se za jitřního slunečního svitu na vysokém travnatém pahorku postaví. Tu jeho postavu ušlechtilou v ranním třpytu neuvěřitelně nádherná a magická aura obklopí. Od lesklého rohu se světelné paprsky odrážejí a v duhových odlescích na zem kolem něj dopadají. Při běhu přes hluboké hvozdy, zelená luka i širé pláně, hříva třpytivá na šíji ztepilé mu větrem vlahým vlaje. Kopýtka stříbrná na kamení zvuk zvonivý vydávají, jako když rolničky stříbrné na tamburíně hrají. Slechy špičaté a s velmi bystrým sluchem, který každé sebemenší křupnutí větévky i ruch zaslechne.
Stvoření plaché, jež do lidských duší vidí svým bystrým zrakem, je v tajemných koutech luk, lesů a hor schované. Z úkrytu svého, jen za brzkého rána, pozdního večera a za jasné hvězdné noci vychází. Kdy měsíční světlo svou bledou září mu cestu ozáří a nebo tehdy, kdy slunko zlatavé se ještě nízko po obzoru prochází.

Zvíře bájné o kterém se pověsti různé vypráví, že pouhé jeho zahlédnutí, velké štěstí přináší.
Prach ze třpytivého rohu, prý všechny neduhy zahání, rány hluboké zacelí a těžce nemocné zázračně uzdraví.
Jednorožce bájného nikdo z lidí chytit nedokáže, ani ochočit si ho jen tak někdo z nás nemůže. Jedině nevinná dívka, dobrého srdce a čistě duše se k němu přiblíží a pohladit jej bez obavy může.
Jednorožec - kouzelné stvoření z bájného světa, který v našem čase již dávno nežije. Známe jej pouze z krásných pohádek, starých bájí, dávných mýtů a dětské fantazie.


 celkové hodnocení autora: 94.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 10 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 27 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Ekyelka 05.01.2007, 18:55:53 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Hogvana ze dne 28.10.2006, 13:53:12

   chichit... dámy, vycházíte obě z klasického archetypu sivého jednorožce jako tvora absolutně čistého. Podle pověstí a legend se ho mohou dotknout pouze stejně čisté bytosti - z lidí tedy jenom panny (a ovšem panicové, ale těch moc nebylo, tak co). Což na druhou stranu nechává široširé pole naopak pro bytosti jako jsme třeba my, abychom si mohly s jednorožcem coby postavou, mýtem i symbolem trochu pohrát...

Annún: chybky odstraní v nehrubší podobě word s nastaveným pravopisem, jako jemnější síto pak použij třeba hlasitou četbu - zároveń ti to odhalí i stylistické lapsy, příliš dlouhé věty atd. atd. (uvádím jen příklady)
Co se týče samotného příběhu - viz výše. :) Věřím, že třeba nejsi zvyklá dívat se na klasické mýty novým pohledem, případně si ani neuvědomíš, že něco pro tebe nového je ve skutečnosti už staršího data; i mně se to několikrát stalo. Zatím jsem nepátrala moc do hloubky, jak hluboké jsou tůně WWW, co se týče mýtických postav, ale každý slušný slovník cizích slov (nad 70 000 hesel), případně propracovanější atlas/encyklopedie mýtů jsou spolehlivým průvodcem. A ještě lepší inspirací...
Takže končím s psaním pod okraj ;)
 ze dne 05.01.2007, 22:39:14  
   Annún: Díky za komentář. Já nemám zas až tolik času, probírat se mýty, i když je mám ráda a pohádky též. Většinou to co píšu je takový pohled z mé strany. Jak si tu či onu věc či bytost v určitém momentu představuji. Tady je jednorožec výhradně zvířecí bytost, ale v mém příběhu o princi a bílém jednorožci, to už tak není. Každý příběh je pouze má fantazie.
Věř mi, že word používám i s nastaveným pravopisem, ale opbčas je mi to stejně prd platné. Pořídila jsem si i pro radu slovník synonim a základy pravopisu, přesto se tam vždy najde nělaká chyba. Teď mi pomáhá jedna kamarádka s kontrolou rhubek a interpunkce, tak řece jen je to už o něco lepší.
 čuk 05.01.2007, 18:44:40 Odpovědět 
   Styl se mi zdá být přeexponovaný a trošku cingrlátkový. Snaha o verš je sice chvályhodná, dodává určité bájivosti, ale zase ruší přirozenou poetičnost. Dostává to potom styl starobylý, jako na př. u Sv. Čecha. Je to fantazijní líčení, škoda, že charakteristika není doprovázena nějakou akcí.
 Kondrakar 05.01.2007, 18:13:04 Odpovědět 
   Chybek a překlepů, jak už bylo řečeno, je dost. le, líbilo se mi to. takový svěží mi to připadalo. jinak za 2
 ze dne 05.01.2007, 22:44:57  
   Annún: Děkuju ti za komentář i za známku.
 Hogvana 28.10.2006, 13:53:12 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Hogvana ze dne 27.10.2006, 17:43:05

   to Annún: viděla jsem už minimálně dva dva filmy kde se jednorožce mohla dotknout jen čistá dívka a rozhodně v psané formě tohle téma zpracovávalo už několik autorů, ať už amatérů (třeba moje kamarádka :-) nebo i těch co se psaním živí. Až něco najdu dám třeba vědět :-) ale neber to jako útok na svůj příběh, je to jen můj názor. Třeba Pověst o třech bratrech se mi líbila.
 Hogvana 27.10.2006, 17:43:05 Odpovědět 
   Souhlasím s Lucienou, že těch chyb je tam poměrně dost. A souhlasím i s Markem.x, že to působí trochu lacině, mám dojem, že něco takového jsem četla, ale i viděla už x-krát. Takže bych to hodnotila trojkou.
 ze dne 27.10.2006, 19:19:08  
   Annún: S těma chybama souhlasím, protože dobře vím, že se tam vyskytují jen já, ať to čtu po sobě třeba tisíckrát, prostě je nenajdu a nevychitám. Ale s tím co říkáš, že si něco podobného četla už x-krát tak musím říci, že si dobrá, protože já o jednorožcích znám jen jednu pohádku a to Poslední jednorožec. Možná jsem zaslechla zmínku třeba v Harry Potterovi, ale jinak nic. Sice je to laciné, ale z mé mysli.
 Luciena 27.10.2006, 8:19:35 Odpovědět 
   Vzhledem k množství chyb bych asi normálně hodnotila trojkou, ale líbí se mi, jak je to celé poetické. Jako by měl člověk možnost nahlédnout někam dál, než je mu běžně umožněno... Takže za 2. Ty chyby jsou opravdu zbytečné!
 Marek.x 27.10.2006, 8:11:27 Odpovědět 
   Na povídku to moc nevypadá. Je v tom spoustu krásných obrazů ale ...
Hodně to ruší nepříliš dobré rýmování využívající "ání, ají, í - í - í" působí to lacině. Mělo by to být rýmované je potřeba dát pozor na rytmus. Celkový dojem by jinak byl moc hezký.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
Pejsek
GEORGE
Cela mocných
Turmangelika
POTWORA
Danny Jé
obr
obr obr obr
obr

Povídka
florinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr