obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2915782 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5825 autorů a 392925 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Jak Beruška ztratila své tečky ::

 autor Celestýnka publikováno: 04.05.2011, 9:38  
Dneska jsme dostali zpátky všechny slohovky, které jsme na gymplu psali. Pár z nich mě pobavilo, tak je sem dám. Tohle je první. Pohádka. Řekla bych, že hodně infantilní. Docela jsem se zasmála, když jsem četla, co jsem dokázala stvořit :)
 

Uprostřed nádherně rozkvetlé louky stál malinký domeček s kulatými okénky a komínem. A v tom domečku bydlelo slunéčko sedmitečné, kterému všichni říkali Beruška. Jednoho dne se ráno Beruška probudila, vstala z postýlky a začala si před zrcadlem protahovat krovky. A jak se tak prohlížela, zjistila, že jí zmizelo jejích krásných sedm teček, na které byla moc pyšná. Beruška se moc vyděsila: cože se to stalo? Ostatní slunéčka se jí budou smát, že nemá ani jednu tečku. A tak začala prohledávat celý svůj domeček, ale nikde své tečky nemohla najít.

Vyběhla ven a začala je hledat tam. „Kampak se ti ztratily tečky, Beruško?“ zeptala se kopretina, která rostla na louce před domečkem. „No to já právě nevím! Večer jsem tečky měla a ráno tam nebyly. Někam mi zmizely.“ odpověděla smutně Beruška. „Běž se zeptat slunečnice, ta je vysoká a vidí všechno. Možná ví, kde je hledat.“ Beruška se bez rozloučení a poděkování rozeběhla za slunečnicí. „Slunečnice, slunečnice, pověz mi, nevíš, kam se mi poděly moje tečky? Večer jsem je ještě měla a teď už je na krovkách nemám.“ „No to nevím, Beruško. Ale zkus se zeptat sluníčka. To je celý den na obloze a vidí všechno.“ Beruška tentokrát poděkovala a spěchala za sluníčkem, aby jí poradilo. Vyletěla na nejvyšší strom, který na louce vyrostl a volala na sluníčko: „Sluníčko, sluníčko, pověz mi, nevíš, kam se mi poděly moje tečky?“ „To víš, že vím, kde je máš. Samo jsem ti je vzalo. Zlobila jsi, Beruško. Včera jsem tě pozorovalo z oblohy, jak se směješ žížalce Jůlince, že neumí létat a ona je z toho ještě pořád smutná. To se nedělá, víš? Ty tečky ti vrátím, ale žížalce Jůlince se omluvíš. A už nikdy se nebudeš nikomu smát, když něco neumí. Slibuješ?“ „Ano, slibuji, už to nikdy neudělám. Vrátíš mi prosím moje tečky? Pěkně prosím.“ Sluníčko natáhlo své paprsky a vrátilo Berušce jejích sedm krásných teček. Beruška byla šťastná, že má své tečky zpátky a že je zase slunéčkem sedmitečným. Omluvila se žížalce a poučila se. Už se nikomu nesmála kvůli tomu, že něco neuměl.


 celkové hodnocení autora: 86.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 18 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Das 04.05.2011, 9:36:59 Odpovědět 
   Věru jsem trochu v rozpacích, co s tím. Je to infantilní, to je pravda, ale to je u pohádek jaksi věc žánru. Má to všechno, co to mít má a základní forma byla naplněna. Přidávám pár tipů, jak dílko vylepšit.

Rozhodně by to chtělo členit do více odstavců. Určitě by tomu prospěla větší jazyková bohatost třeba "mít tečky" se objevuje mnohokrát, bez nějaké zásadnější variace. Dál by se určitě hodilo, kdybychom se dozvěděli pár detailů, aby byla podpořena vizuální představa - pár slovy přiblížit hledání, popsat jak vypadají krovky bez teček...

Ve finále bych pak uvítal více lidského přístupu k dialogům Sluníčko vs. Slunéčko... Beruška tam nemá prostor pro reakci - nezarazilo ji to, nezklamalo, nepokusila se vysvětlit svoji verzi, ani se nestyděla a nemlčela.

Poučení je hodně večerníčkové... Věta typu "Omluvila se žížalce a poučila se." jsou nesmyslem, neboť "poučit se" v sobě nenese samostatný význam, resp. nepředstavuje činnost.
 ze dne 04.05.2011, 11:22:53  
   Celestýnka: Děkuji za rychlou publikaci.
Když jsem to psala, měli jsme stanovenou délku a omezený čas. Jak říkám, je to slohovka. A když jsem to sem přepisovala, už jsem byla líná s tím něco dělat.
Jinak děkuji za tipy, zkusím s tím něco udělat a uvidíme, co ze mě vyleze příště :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Istrie - Posled...
Trenz
Následnice
Kiqi
Dny P
Majkayela Downeyová
obr
obr obr obr
obr

3.kapitola
Mon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr