obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915483 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39720 příspěvků, 5761 autorů a 391366 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Muži ::

 autor Masožravka publikováno: 01.06.2011, 1:04  
Tato úvaha by nemohla být napsaná bez použití odborné literatury literatury (např.: z článku "Evoluce lidských pohlavních chromozomů, vymizí lidský chromozom Y?" od Eduarda Kejnovského z vědeckého časopisu "Vesmír"(vesmír 84, červen 2005) a mé učebnice z biologie
záměrem úvahy je její nadlehčení, neboť jejím hlavním udělem je pobavit čtenáře.
Ve vztahu dvou lidí je velmi důležité, aby byla využita metoda kompromisu a tolerance, upřímnost a důvěra!
Pod textem je malinký slovník pro toho, kdo nemá jasno.
 

Muži

Sledujeme-li muže a jejich chování pouze povrchně, bez dalšího povšimnutí detailů, mohou se nám zdát jejich funkce a užitečnost, jež zastupují, poněkud nezřetelné. Je ovšem třeba zahledět se na jisté detaily, jež prozrazují další podstatné důkazy o tom, že není vše tak, jak se zdá být. Spoustu žen by zhodnotilo schopnosti mužů, jako velmi nedostačující a jejich užitek by byl poté jistě přehlídnut. Proto se pojďme společně zahledět do toho nejniternějšího nitra mužského pokolení, jež se zdá být také jedním z největších bohatství.

Přehlédneme li tedy, jak již bylo řečeno, na pohled viditelné často uváděné odlišnosti mužů a žen, můžeme se zaměřit na oko neviditelné detaily. Co je tedy tou okem neviditelnou předností, co muži mají a ženy ne? Co doposud vždy bylo a je velkou chloubou, výhodou mužů a „limitujícím prvkem“ pro existenci lidské populace? Pro odhalení bude třeba skutečně přesného zraku, na který bohužel ten náš lidský nepostačí. Přizveme tedy na pomoc mikroskop a zeptáme se znovu.

Při pohledu na lidský karyotyp pomocí mikroskopu spatříme mezi dvaadvaceti páry autozomů jeden pár pohlavních chromozomů. Ženy mají dva chromozomy X a muži mají jeden chromozom X a jeden Y. A právě tento mužský pohlavní chromozom Y, nejmenší ze všech lidských chromozomů, je tím, čím se muži od žen zásadně liší. Je to něco, co ženy nemají a nikdy mít ani nebudou. Tento chromozom Y, jenž v evoluční historii připadl na bedra mužům, udává také zodpovědnost, zdali se při oplodnění v ženě začne z embrya vyvíjet dcera (♀) nebo syn (♂). Muži jsou tedy nejen užiteční, ale historie jim také přidělila na jejich bedra i velmi zásadní zodpovědnost, jež určuje a rozhoduje o daném pohlaví! Pokud tedy máte, milé dámy, nějaké zvláštní nároky na pohlaví svých potomků, obracejte se s touto záležitostí na muže, respektive na jejich spermie. Neboť záleží na tom, zdali bude rychlejší mužská spermie, která nese chromozom X nebo ta, která nese chromozom Y (vajíčka ukrytá ve vaječníku žen mají vždy jen chromozom X). Zároveň musím také upozornit některé muže, aby se nesnažili na nás ženy svalovat vinu, že kvůli nám se jim narodila už třetí dcera a oni by rádi alespoň jednoho jediného syna. Pánové, promluvte si se svými spermiemi! Velmi důležité je (zvláště pro urovnání myšlenek v ženské hlavě) že podobně jako ženská krása je nedílnou součástí ženy, jež muži umí ocenit, tak i spermie nesoucí chromozom Y jsou nedílnou součástí muže, jež by měli umět ocenit ženy. Dokonce ani spermabanky by nikdy neexistovali, kdyby nebylo mužů, tudíž žena, která využila tohoto způsobu oplodnění, se nezbavila žádných genetických pout ze strany mužů.

Pokud by tento zásadní detail, který mužům přiděluje jejich úlohu a tak je zároveň činí užitečnými, přeci jen nestačil, obraťme se ještě k dalšímu dokládajícímu detailu, proč bychom si mužů měli vážit? Vědci se shodují, že chromozom Y se u savců v průběhu evoluce postupně vytrácí (degeneruje) a jednou by mohl zcela vymizet, což by zároveň znamenalo i vymizení mužského pokolení a následně i ženského pokolení, pokud by ovšem nebyli schopny odhalit tajemství partenogeneze (vývoje z vajíčka, které nebylo oplozeno samčí pohlavní buňkou) anebo by došlo k jinému evolučnímu kroku, jenž by umožnil existenci lidské populace i nadále bez mužů. V tuto chvíli, kdy prozatím ženy toto tajemství partenogeneze nenalezly, se obě pohlaví stávají svým způsobem existenčně závislí na tom druhém.

Důkazy, proč bychom si my, ženy, měli vážit mužů, se jistě neodrážejí pouze od genetiky. Například jistá oddanost a náklonnost z jejich strany k nám, kdy je zamilovaný muž schopný udělat pro svou ženu cokoliv, co je v jeho silách, mi často připadá přehlížená nebo nedoceňovaná. Vynecháme takových drobností, že úspěšně a reálně provedená oprava věšáku trvá někdy 10 až 15 let, neboť k tomu má muž jistě nějaký závažný důvod. Nejspíš je třeba plán zcela do detailu promyslet a při kombinaci s okolními věcmi (jako je například vynášení koše, venčení psa, mytí nádobí a pravidelného chození do práce…) je doba dokončení náročné opravy věšáku prodloužena.

Muži jsou, nebo by alespoň měli být, ženám ochránci, což ovšem neznamená, že jediná hýčkaná stvoření na Zemi jsou ženy, neboť tato úvaha v jistých detailech podává důkazy, proč by si ženy měli vážit mužů a též si je hýčkat. Nebuďme tedy slepé a nepřehlížejme tyto byť drobné, ale podstatné detaily.


malinký slovníček:
chromozom - to, kde je uložena DNA (jakýsi nositel genů)

lidský karyotyp - počet chromozomů u člověka (23 párů chromozomů)

autozomy - nepohlavní chromozomy vyskytující se v párech v somatických (tělních) buňkách (autozomy jsou stejné u obou pohlaví)

evoluce - procesu změn dědičných vlastností mezi organismy, díky níž také vznikají nové druhy organimů

spermie a vajíčko - pohlavní buňky, které nesou pohlavní chromozomy (X a Y)


 celkové hodnocení autora: 70.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 9 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Libor Machan 30.01.2012, 12:41:01 Odpovědět 
   ..proč bychom si měly vážit mužů... Všech? Nebo některých? Kterých tedy? Všichni jsou stejní že. Popření individuality je výhodné zejména při reklamních praktikách, ale takto uvažovat mimo byznys?
 Masožravka 01.06.2011, 21:38:31 Odpovědět 
   Krucinál, musím se už naučit odpovídat na ty vzkazy přes ty zelené okýnka. Takhle je to jako bych nic neodpověděla
 ze dne 08.06.2011, 13:32:24  
   Masožravka: Já jsem na to přišla hned, ale nemůžu si na to zvyknout. Pořád mě to nutí dělat to opačně.
 ze dne 02.06.2011, 1:12:14  
   Šíma: Ano, malý notýsek s tužkou hnedle za časem po pravé straně dotyčného komentáře! (mrk) Nakonec jsi na to stejně přišla! ;-)
 Masožravka 01.06.2011, 21:35:48 Odpovědět 
   Líbila se mi rada našeho pana učitele ze střední školy pro nás slečny:
Prý se máme vzdát představy, že muž na něco přijde sám, bez toho,abychom mu to řekli :-D.
Co jsem tak registrovala, tak tomu tak většinou je.
Děkuju za komentování a známku. Nicméně měla být spíše opakem výkřiku emancipované ženy (Každá chytrá žena si jistě uvědomuje,že minimálně kvůli té genetice a oplodnění toho muže vždycky bude potřebovat).
Tuhle úvahu jsem vlastně psala jednomu spisovateli na jeho úvahu na téma "chlap", takže je to spíš odpověď z ženské strany muži. Každopádně budu ráda za jakoukoli odezvu od muže či ženy, který napíše třeba další úvahu.
 čuk 01.06.2011, 7:35:58 Odpovědět 
   Text je úsměvný, místy poutavý, ovšem psychiku muže postihuje jen okrajově. Dají se u mužů ty testy na X a Y provádět? Pak by mohli muži nosit na klopě odznáčky s X nebo Y ( nebo procenticky vyjádřena směs X a Y a či procentická pravděpodobnost určení pohlaví dítěte). Pak by přibylo serióznější kriterium pro ženský výběr muže. Mnohá kriteria v ženách se projevující jsou prostě bláznivá .)
 ze dne 01.06.2011, 21:46:41  
   Masožravka: Ano dají, ale zatím se to využívá jen pro prokázání pohlaví u mrtvol, kdy se díky odběru DNA dá zjistit podle pohlavních chromozomů, jestli byl nebožtík muž či žena.
Pro mě by byla možná podstatnější rychlost mužských spermií než procentuální zastoupení chromozomů X a Y.
O tom vím jen to,že čím severněji žijící muž, tím rychlejší spermie by měl údajně mít.
 Šíma 01.06.2011, 1:04:01 Odpovědět 
   Zdravím.

Ano, úsměvná úvaha, takřka až v ironické rovině (odborně laděná, nebo se tak alespoň tvářící). K čemu jsou muži dobří? Jako ozdoby ženy? Nebo jako věšák na oblečení? (nemám na mysli věšák uvedený v textu) Občas poklidí, vynesou smetí, že ano? ;-) Ale teď vážně... Skoro bych řekl, že jde o výkřik nějaké té velmi "emancipované ženy" (K čemu je nám muž, když si vystačíme samy?) Naštěstí se toto zamyšlení poměrně vyrovnaně zabývá nejen oním "proti", ale i "pro" (viz existence mužů). Všiml jsem si i nějakého překlepu (např.: Přehlédneme li - schází pomlčka před "li"). Není úvaha svým způsobem "nedokončená", nebo... Nemohla být rozvedená více (třeba i z pohledu mužů)? Jsem muž, proto mé námitky nemusí být "opodstatněné"! ;-) Dobrá Dvojka snad neurazí!
 ze dne 01.06.2011, 21:36:56  
   Masožravka: Líbila se mi rada našeho pana učitele ze střední školy pro nás slečny:
Prý se máme vzdát představy, že muž na něco přijde sám, bez toho,abychom mu to řekli :-D.
Co jsem tak registrovala, tak tomu tak většinou je.
Děkuju za komentování a známku. Nicméně měla být spíše opakem výkřiku emancipované ženy (Každá chytrá žena si jistě uvědomuje,že minimálně kvůli té genetice a oplodnění toho muže vždycky bude potřebovat).
Tuhle úvahu jsem vlastně psala jednomu spisovateli na jeho úvahu na téma "chlap", takže je to spíš odpověď z ženské strany muži. Každopádně budu ráda za jakoukoli odezvu od muže či ženy, který napíše třeba další úvahu.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
GibonFafaust
(11.3.2020, 22:57)
Filip
(7.3.2020, 20:07)
obr
obr obr obr
obr
Istrie - Štvaná...
Trenz
Intermezzo - 9....
Shanti
Prídide na čere...
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Co je vám po tom?
Repulsion
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr