obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915545 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5772 autorů a 391780 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Úvaha o (nad) nesmrtelností chrousta ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Takové malé zamyšlení...
 redaktor Šíma publikováno: 01.06.2011, 17:29  
Za případné překlepy mohou nejen šotci, ale i chrousti, kteří jsou velmi neradi, když se o nich píše. Proč? Chtějí zůstat stále na okraji zájmu ze strany lidí. Nakonec, co je lidem vůbec po tom, jak žijí a v co věří? Či čím se zabývají? A přiznejme si to otevřeně, jde naprosto o účelovou úvahu, kterou jsem slepil po přečtení několika jiných úvah na SASPI (snad dopadne má úvaha lépe)...
 

      Ono se řekne: Chroust. Ano, přiznejme si, jde o poměrně nevzhledného brouka, který se může některým lidem zdát přímo ošklivým (nehledě na možnou štítivou – až odmítavou - reakci ze strany člověka). Představte si, jak si vykračuje po vaší ruce – od dlaně k rameni – a v duchu si říká: Kam jsem to zase vlezl? Jaký vztah můžeme k onomu brouku nabýt? Co pro nás může znamenat? Čím pro nás může být? Vždyť jde jen o obyčejného zástupce hmyzí říše. Ovšem nenechme se mýlit, i ten nejposlednější tvor může být nejen pro člověka důležitým (například už jen z toho důvodu, aby se o něm mohly vést řeči).

      Chroust obecný (latinsky: Melolontha melolontha) je asi tři centimetry dlouhý, hnědě zbarvený brouk, který létá zejména za tmy (vlastními silami a nepotřebuje k letu drahé stroje a letecký benzín). Možná nemá rád sluneční světlo, možná se na tento svět už také nerad dívá a onen temný příkrov činí jeho životní prostředí snesitelnějším. Vždyť nechybělo málo a byl by takřka vyhuben. Kým? No přeci člověkem, pro chrousta naprosto nezajímavým a bezvýznamným tvorem, který chodí po dvou nohách a může se nad ním tyčit jako Eifelova věž či Empire State Building.

      Ale vraťme se zpět ke chroustovi, zaslouží si to, ačkoliv v minulosti napáchal lidem značné škody (zejména v zemědělství), protože nepohrdne jak obilovinami, tak listím stromů. Nejvíce neplechy působí jeho děti, které požírají kořínky rostlin (i zemědělských plodin), jež následně usychají. Ano, děti dovedou být pěknými rošťáky a s narůstajícím počtem jeho potomků se zvyšují i škody napáchané na okolí – mnohdy přímo exponencionálně. Koho by nenaštvala zvadlá zahrádka, či stromy ožrané až na kost? Pardon, až na pahyly větví. Chroust má tu smůlu, že je všežravcem (stejně jako my lidé). A nepohrdne ničím, co mu zachutná, či co musí spořádat z nouze. Ovšem, řekněme si to narovinu, není nad vegetariánský způsob života. A chrost o tom ví patrně své...

      Jak vzniklo vůbec ono "rčení": Úvaha o nesmrtelnosti chrousta - či popřípadě - Úvaha nad nesmrtelnosti chrousta? Vždyť je tento tvor poměrně nezajímavý, nemá svou kulturu, vědu, náboženství, ani rozsáhlou historii. Nic po něm nezůstane, nestaví si domy, továrny, ani obchody. Nepotřebuje kina či divadla. Náboženství a politika jsou pro něj zcela nezajímavými pojmy. Chroust nepíše romány, básně, či nemaluje obrazy a nesochá své podobizny z kamene. Nemusí postavit dům, zplodit syna a zasadit strom a nepřemýšlí, kam dát děti na studia, až odrostou. Chrousta věda ani kultura, či vlastní historie nezajímá, ale nenechte se mýlit, je docela možné, že má svůj zvláštní a zcela osobitý svět. Jen my lidé jej nedokážeme pochopit. Prostě jen žije svůj chroustí život a řídí se pudy, které mu dala do vínku matka Příroda.

      Když jsme u potravy, také chroust se stal "oblíbenou pochoutkou" - jednou z mnoha kulinářských „specialit“ v našem jídelníčku. Těm, kterým se právě zvedá žaludek musím řící, že se i tento brouk (či jeho larvy) dostal na jídelní lístek. Ano, také chrousta lze jíst. Například ve formě polévek (vývarů, opravdu existuje česká či francouzská chroustí polévka). Chroust se dá spořádat například i máčený v cukrové polevě, či jako ozdoba na palačinky (po desetiminutovém vaření v citrónové šťávě). Mnozí zastánci přírody si určitě povzdechnou: "Jak k tomu jen ten chroust přijde?" Jak bychom si dopadli my samotní, kdybychom se ocitli na jeho "talíři"?

      Proto až někdy na sklonku jara uslyšíte kolem oken podivný vrčivý zvuk a uvidíte u okna poletovat chrousta, jak zvědavě nahlíží do vašeho příbytku, nechte jej žít. Možná se dal i on na spisovatelskou dráhu, aby svému druhu podal zprávu (či zamyšlení) nad významem existence lidí a jejich případnou nesmrtelností či přínosem pro samotného chrousta! Není ironií osudu, že se tvorové tak bezvýznamní (ať už jde o člověka, nebo chrousta), zamýšlejí nad svou případnou nesmrtelností, přestože jsou oba zástupci svého druhu smrtelní a podléhají běhu času? Jaké plány má samotný vesmír s oním broukem? Jde snad o výstřelek jakéhosi vyššího vědění? Když jsou na světě mouchy a jiná havěť, proč ne chroust? A proto se občas nad ním zamýšlíme, přestože naše úvahy jsou – ano, přiznejme si to – naprosto o ničem! Také vás to napadlo? Možná by nebylo od věci napsat úvahu o tom, co si chroust myslí o sexu a výchově dětí. Popřípadě, jak je to s jeho skutečnou nesmrtelností...

      Co říci na závěr? Mnohé bylo řečeno a mnohé ještě bude. Kdo si myslí, že člověk zde vyslovil své poslední slovo, ten se může ošklivě mýlit. Proč? Protože se náš chroust ještě nevyjádřil. A cokoliv bylo o něm napsáno, je jen směsicí našich domněnek a dohadů. Ale to je zase jiná úvaha, nebo jiný příběh. Nemyslíte?


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 6 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 15 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 33 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 2:26:48 Odpovědět 
   28. 07. 2014

Chroust je mi úplně volný, proč bych se nad ním měl zamýšlet, když mám spoustu svých vlastních problémů? Nechávám jej žít a on mě taky.
 ze dne 01.08.2014, 13:16:36  
   Šíma: Když se nad tímto textem zamýšlím, třeba měla celá úvaha svým čtenářům (i autorovi) napovědět, že některé úvahy jsou o ničem a proč se nad nimi vůbec zamýšlet, když stejně nic nezměníme! ;-)

Ale díky za zastavení a komentář. Nám je to fuk, chroustovi je to fuk. Život je příliš krátký, abychom se zamýšleli nad prkotinami. Tak a teď mi to došlo...

Hezký den.
 Kondrakar 15.09.2011, 17:09:26 Odpovědět 
   Zdravím,

zajímavá úvaha. Jaký má význam chroust pro člověka a člověk pro chrousta? Myslím, žes to vysvětlil docela obstojně.
 ze dne 15.09.2011, 20:19:48  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík! Snad jsem to neřekl jako politici - plno slov a jeden netuší, o čem to vlastně mluvili! ;-))) Jsem rád, že se líbilo!
 Pelion 04.06.2011, 7:56:37 Odpovědět 
   Zdarec!
Z pohledu chrousta nic nového, z pohledu člověka důvod k zamyšlení. Nad čím? No, snad nad samotnou existencí a možná i nad věcmi mezi nebem a zemí, kdo ví?
Často pro samou zahleděnost do sebe samých nevnímáme ty druhé. Tvá úvaha se mi líbila. Díky.
Pelion
 ze dne 21.06.2011, 12:53:17  
   Šíma: Opožděně (ale přeci jen) vkládám odpověď na Tvůj komentář pod mým textem: Děkuji, jsem rád, že se líbilo a třeba i přimělo k zamyšlení! Tak... ;-)
 Dědek 04.06.2011, 0:12:29 Odpovědět 
   Než se chroust vyjádří, tak zatím dávám jedničku.
 ze dne 04.06.2011, 1:21:04  
   Šíma: Děkuji! ;-)
 čuk 02.06.2011, 18:45:21 Odpovědět 
   Inteligentně a vtipně napsáno. I filosofie obsažena (Aplikovaná teorie paralelních světů). Nikdy nevíme, co je k čemu dobré. Jistěže se zalíbí i ochráncům přírody, i když...všechno má své klady a zápory. Hezké. Trochu váhání, přeměňující se v mírnou upovídanost k tématu patří. Pobavil jsem se i zamyslel.
 ze dne 02.06.2011, 19:27:15  
   Šíma: Díky, čuku, jsem rád, že se líbilo! ;-) Uff!
 chris ONNE 02.06.2011, 18:12:47 Odpovědět 
   Ahoj šímo!

Tak jsem to nevydržel a vrhl jsem se na tvé dílko. Jen tě musím hned ze začátku upozornit, že patolog zrovna nemá jeden ze svých šťastnějších dnů. Neustále troubí do svých kapesníčků, kejchá jako o závod a to nejhorší, má nonstop ucpané dírky – nosní dírky. Takže je malinko podráždění a tudíž, ber ho s rezervou…

1) Eifelova věž - Eiffelova

2) pahyly větví – pahýly

3) A chrost o tom – chroust

4) musím řící, že – říci

5) ve forměpolévek – formě polévek


Příběh. No, z ostudy kabát to nebude, ale… Osobně si myslím, že máš na víc, Šímo. Rozhodně netvrdím, že je to odfláknutý textík! Ne ne. Jsou v něm zajímavé obraty, šímoviny a i humorné pasáže na nás tu a tam mrknout, jenže, četl jsem a moc dobře vím, že dokážeš textík mnohem lépe vybrousit a vyšperkovat.
Vypíchnu dvě slabší místa, které se nachází v jednom odstavci; konkrétně odstavec čtvrtý:
a) … nestaví si domy, továrny, ani obchody … Nemusí postavit dům, zplodit syna… – dle mého názoru zbytečně opakuješ ty „domy“. V prvním případě bys je mohl vynechat a nic by se nestalo.

b) přečti si, prosím, celý ten odstavec. „Jak vzniklo vůbec ono "rčení"?“ tys nakousl tuhletu zajímavou myšlenku, ale pak ses začal věnovat (možná až moc do hloubky) tomu, že chrousti nemají kulturu, dějiny, … a mám takový pocit /tak na mě ten text působí/, žes na to jaksi ke konci zapomněl a už ses k tomu nevrátil – i v tom smyslu, že to nikdo netuší. Možná to má, nejspíš, vyplývat mezi řádky, ale asi jsem krapánek natvrdlý… o.O

No, na tvé poměry se mi to jeví jako takový průměr. Neurazí, ale ani neoslní. Prostě, nemá to tu správnou šímovskou jiskru, na kterou si již tví čtenáři, včetně mé maličkosti, již zvykli.

Hezký den a ať múzy slouží nadále!

Chris
 ze dne 02.06.2011, 19:29:22  
   Šíma: Díky, Chrisi, za kritiku. Že by šíma svou laťku zase jednou nepřeskočil, ale podlezl! ;-) Šotci řádí vesele dál, ano, je svatá pravda, že se chybky hledají nejlépe v cizích textech... ;-)
 salvator 01.06.2011, 22:18:52 Odpovědět 
   Nazdar milý Šímo.

Obdivuji tvoji přebohatou fantazii a řekl bych, že jsi se nechal inspirovat skutečně velice zajímavě.
Do těchto míst se pouští jen málokdo. A ty se toho nebojíš. Naopak.
Ačkoliv by se mohlo namítnout, že tento směr úvahy zní přinejmenším podivně, vždyť pokud si vzpomínám, tohoto rčení se používalo a možná ještě používá, pro něco, co snad ani nemá smysl začínat.
Já si to nikdy nemyslel.
Věřím, že chroust, ale i jiní malí či velcí tvorové, kteří budou teď zajisté nárokovat svůj díl i k jejich vlastní nesmrtelnosti, mají podobné základní, a nejen je, pocity, jako máme my, lidé, jako jsou pocity chladu, štěstí, pohybu světa, hladu, žízně, strachu i pocitu bezpečí, klidu i touhy...
Mnohé ještě bude vyřčeno, neboť jsi jen zakrojil do koláče většího, než by byl jeden sám schopen spořádat.
Je toho mnoho a mnohé.
Bez takových jako, by byl svět chudší, to je můj osobní názor.
I chroust tu má svoje místo. Bez něj se možná lidé obejdou, ale on bez nás konečně také.
Hodně dalších šťastných zamyšlení, Šímo.
Salvator.
 ze dne 02.06.2011, 1:14:03  
   Šíma: Díky, vážím si Tvého komentáře! Uvidíme, zda budou další čtenáři reagovat podobně, nebo si na mně "zgustnou"! ;-)
 Šíma 01.06.2011, 20:20:42 Odpovědět 
   Nejspíš si ušiju z ostudy kabát a mám obavy, zda jsem nepřestřelil a neuděl z textu "fejeton" či nějaký hybrid... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
DUŠA DÁVA TELU
Adam Javorka
Hvozd
Tilda
„ALE JÁ TO CHCI...
Delfin
obr
obr obr obr
obr

Sedmihlavá kráva
Amarantine
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr