obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915695 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39810 příspěvků, 5809 autorů a 392491 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: BABIČKA A JEJÍ ŠÍLENÉ NÁPADY ::

 autor aliemmka publikováno: 10.06.2011, 16:06  
Jak si vnučka stěžuje na babičku a její ŠÍLENÉ NÁPADY....Když budete číst další pokračování, zjistíte jestli jsou opravdu tak šílené...
 

Bylo léto, hrozný pařák. Byla jsem proto radši schovaná v kuchyni, našeho starého domku, která byla nejchladnější místností v domě. Babička byla ke mně otočená zády a intenzivně se pohybovala po kuchyni a snažila se vytvořit zmrzlinu z domácího ovoce a smetany, kterou dostala darem od naší sousedky paní Klostkové. Už to byl zázrak, že si něco od cizího člověka, který bydlí v její blízkosti vzala, protože babička trpěla hroznou chorobou, nelehko léčitelnou, lozící na nervy a vážným důvodem k pomluvám a překvapivým pohledům- Podezřívavost. Kvůli té své „chorobě“ přestala chodit do místních konzumů a obchodů a začala se každému vyhýbat, snažila se být nenápadná. Ale jak už jsem jí to snad stopadesátkrát říkala, tím svým chováním spíš pohledy a klepy přitahuje, než aby na ní někdo zapomněl.
V obci tedy už nenavštěvuje žádnou veřejnou budovu, takže nakupovat vždy jezdíme do města vzdáleného aspoň 5 kilometrů od našeho, úřední věci se snaží babička vyřizovat od paní Klostkové, která, jak mi babička několikrát říkávala, je prověřená jejími psychologickými testy (pár večerů s lahví Becherovky), které nenápadně pomocí obyčejných obecných otázek prováděla a po mnoha a mnoha letech (po pár večerech), prý zjistila, že je už prý čistá od vnějších vlivů. Sice nechápu co znamená to už ani to očištění od vnějších vlivů, ale jsem ráda, že aspoň jedna osoba v obci ji nepovažuje za blázna, ovšem já jim to za zlé tedy rozhodně nemám. Když mi tedy bylo od babičky řečeno, že do města taky nesmím a že učit se budu jezdit do školy ve vedlejším městě, že by mi to nějak vadilo to ne. Byla jsem ráda, že do města posílá když už, tak paní Klostkovou a že mě díky tomu ušetřila palčivých a nepříjemných pohledů zabodávaných mi do těla a protivných otázek na podivné chování mé babičky.
Do obchodů nám paní Klostková ale nechodí. Vše co se dá, pěstujeme doma a to doma, myslím doslova. Normální lidé neponechávají sousedům zahradu jen z toho důvodu, že prý tam staré čarodějnice vařili jedové lektvary a že by se tam prý stejně nic nechytilo a že si prý nechce nic s čarodějnicemi ani se zlými mocnosti tam odtamtud (ukáže prstem směrem k podlaze), ani nenormální lidé by se zahrady nevzdali, ale babička ano. Co tedy nepotřebují stálý přísun slunečního záření přímo z přírody, pěstujeme na okenních parapetech či přímo doma na chodbě a co se bez něho neobejde, jsem byla nucena odnést na střechu (je totiž bohužel plochá) a starat se o ně, jelikož klouby jí tolik neslouží aby lezla na žebříky a balancovala na střeše ( která opakuji je plochá, babi!), ale to je jen výmluva za to, že i střechu považuje jako promenádové molo.
Ještě že se mi s nápadem, který by měl s plachou nevýraznou povahou paní Klostkové určitě za důsledek to, že by kývla na myšlenku babičky, aby nechala svůj balkon zbourat, protože je to prý něco jako zahrada a malé molo dohromady svěřila a vítězně jsem jí jej vymluvila s argumentem, že mi sice máme takovou „výhodu“ že máme rovnou střechu, kde můžeme rostliny pěstovat, ale paní Klostková takovou přednost nemá a ten balkon ji poslouží jako drobná kompenzace za naší ploskou střechu. No a babička, jelikož jako hodná a starostlivá sousedka se s jejím vnuknutím paní Klostkové po jejím dlouhém uvážení tedy nakonec nesvěřila.


 celkové hodnocení autora: 86.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 10.06.2011, 16:05:23 Odpovědět 
   Zdravím.

Netuším, zda se snažíš ve čtenářích vzbudit dojem, že je babička vyprávěčky skutečně čarodějkou (či jen kouzelnou babičkou). Každý z nás je jedinečný a každý se chová jinak, mnohdy se naše chování může zdát pro druhé podivným, či nenormálním, stejně tak babiččiny "rituály" a její chování vůči jejímu okolí (nejen staří lidé mají své "myšky"). Text je víceméně popisný, ale nečte se špatně. Snad časem přibudou také nějaké dialogy (i přímá řeč vedená "ve správném duchu" může oživit text). Ale to jen na okraj, tolik Ti do psaní mluvit nemůžu...

Po technické stránce... Pozor na mezery navíc (například v závorkách) či naopak mezery chybějící (třeba i v Perexu), nebo chybějící čárky v souvětích či nadbytek interpunkce (čtyři tečky).

Najde se ještě pár maličkostí: chybek v psaní ni/ní (na ni), stylistika (prostřednictvím paní Klostkové, viz od paní Klostkové), či shody podmětu s přísudkem (staré čarodějnice vařilY), apod.

Pokud máš problémy s hledáním chyb ve vlastním textu (kdo je nemá), pomůže například betareader, nebo pročtení textu s odstupem času, kdy pomina ona "radost" z jeho dokončení (viz ony růžové brýle). Text by mohl být ještě dopilován (stylisticky, tu a tam zní věty trochu "kostrbatě"), myslel jsem také na odstavce (aby nebyl textík jen v jednom jednolitém bloku).

Koukal jsem na Tvůj profil a na "Tvůj věk" není text zase tak špatný, ale pšt! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
obr
obr obr obr
obr
Zahrado
Centurio
Posel smrti IV:...
Lukaskon
Chapter II. WIL...
The Shade
obr
obr obr obr
obr

TILDA a její příběh, část druh...
Tilda
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr