obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915697 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39812 příspěvků, 5810 autorů a 392506 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Úvaha- Absolutní dobro ::

 autor Gustik publikováno: 19.07.2011, 14:29  
 

Úvodem si položme otázku: Co je absolutní dobro? Ví to vůbec někdo na světě? Existuje vůbec? Není to jen prázdné slovo? Vždyť pokaždé když něco uděláte, ať už dobře, nebo ne, téměř vždy je na vašem činu něco špatně. Když se přejíte, můžete se domnívat, že po dobrém jídle vám logicky bude absolutně dobře, ale žel bohu vás žaludek brzy přesvědčí o opaku…

Bohužel je tomu tak, žádná kniha nemá jednu stranu, stejně tak život a vše k němu patřící mají dvě stránky, a sice překvapivě; dobrou a špatnou. Jak by ten svět byl krásný, kdyby vše mělo jen světlé stránky.

Jaderná energie by nesloužila k výrobě zbraní, ale pouze k výrobě elektřiny, ve válce by lidé neumírali, nýbrž… Ne! To je hloupost! Svět jako takový utvářejí vždy jeho nejmocnější obyvatelé, a to jsme teď my, lidé. Máme, co jsme během staletí vytvořili; fungující a navenek báječnou společnost, ve které vládne prosperita, klid, a chtělo by se též říct absolutní dobro, ale bohužel, i v navenek zdravém stromě jsou červi a sebechutněji vypadající jablko může být kyselé.

Můžete mít dokonalou zemi, v níž je vše v pořádku, to však trvá jen, dokud se neobjeví někdo, kdo dokáže daný řád obrátit vzhůru nohama. Co si budeme nalhávat, nikdy nevíte, kdy se nějaký chorý jedinec chopí moci a v zájmu právě onoho „absolutního dobra“ vykoná odporná zvěrstva. Není to zase tak dávno, kdy se jistý nám všem velmi dobře známý kníratý vůdce dopustil jednoho z nejkrvavějších zločinů v dějinách. Bohužel, každé slovo, každá myšlenka se dá zneužít, je jedno, jak byla původně míněna. Mezi námi jsou stále tací, kteří doposud stejně jako nevybuchlé sopky čekají na svou příležitost. Člověk má zkrátka schopnost z něčeho, původně určeného pro dobro ostatních, učinit tu nejhorší zbraň. A co my ostatní?

Málokdo si uvědomí, že to co má, může také ztratit. Pro mě absolutní dobro zná snad jen Medvídek Pú ve své pohádkové knize, a andělé v ráji, a pokud tam nahoře je, jsou tam i lidé, a tam kde jsou lidé, je bohužel i zlo. Nikdo není svatý.


 celkové hodnocení autora: 84.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 11 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 19.07.2011, 14:26:36 Odpovědět 
   Zdravím.

Úvaha je vedená (zdá se) v čistě "filosofické rovině". Těžko říci, zda se najde někdo, kdo by mohl říci, že ví, co znamená onen pojem "absolutního dobra". Stejně by se tak dalo polemizovat nad pojmem "absolutní pravdy"! Dobro i zlo (či pravda a lež), vždy jde o dvě strany jedné mince. Je dobro skutečně dobrem a zlo zlem? Co když je pravda jiná? Nezáleží také na úhlu pohledu? Pravdou je, že pod pojmem "absolutního dobra" (v rámci uvažování a postojů toho či onoho člověka či skupiny lidí) bylo spácháno mnoho křivd a bezpráví. Ovšem, pokud se ohlédneme jen v běžném životě, jak bychom poznali co je dobré, kdybychom nezakusili také onu druhou stranu mince? Musíme znát oba protipóly, abychom je mohli od sebe rozlišit: dobro i zlo. Mnohá náboženství operují s těmito pojmy a přikládají jím až nadpozemskou funkci (viz souboj dobra a zla v přirovnání boje Boha se Satanem). Všechno, co se točí okolo lidí a jejich myslí (či vnímání okolního světa), lze zneužit a využít k vlastnímu prospěchu. Nezbývá nám, než se nad tímto problémem zamýšlet, či apelovat na určité nekalé skutečnosti, které se vyskytují v našem světě a které prostřednictvím svých smyslů vnímáme a svými postoji, charakterem či způsobem myšlení zpracováváme... Ufff... Nejspíš jsem se také zamyslel a odbočil od pravého důvodu napsání tohoto komentáře (jak moc dobrý, nebo špatný je, to musí posoudit jiní, včetně autora této úvahy).

Ale zpět k textu...

- cokoliv uděláme, může být dobré či špatné, nebo se to bude pohybovat (ve smyslu hodnocení nás samotných, nebo našeho okolí) někde mezi dvěma body "absolutní dobro" a "absolutní zlo" (nic není jen černé a bílé, vždy je to nějakým způsobem černobílé - našedlé) - proč by pak mělo být vše co uděláme jen špatné?

- vysvětlení "dobra" a "zla" je malinko matoucí (žádná stránka - věci - nemá jen jednu stranu - ne kniha) ;-)

- jednotlivé příklady "přiřazení k dobru či zlu" - myšleno díky onomu úhlu pohledu na danou věc (ať už jde o zneužití různých objevů, například atomové energie, posouzení "kvality" naší (lidské) společnosti, či zamyšlení nad skutečností, že každé jablko má svého červa) se mi jeví poněkud chaotické a vybrané čistě náhodně, není to ono - napadá mě jedno slůvko: koktejl.

- příklad "vůdce" (určitě je jím myšlen Adolf Hitler) mohl být pojat lépe a přiléhavěji (takto působí dost zmateně), přestože každý jen trochu historie znalý jedinec ví, co ve jménu dobra pro "třetí říši" udělal (i tady šlo o jeho způsob nazírání na danou věc a jeho osobitý úhel pohledu na "dobro a zlo"),

- zmínka o Medvídkovi Pú mne takřka rozesmála (v rámci vážných témat, která zde byla probírána), ano, možná jen v pohádka lze ono absolutní dobro aplikovat, ovšem ani zde si jeden nemůže být jistý...

Celkově se mi zdá tato úvaha dost rozháraná, bez nějaké "myšlenkové kostry". Mám z textu dojem, jako by šlo o dort, který spolu pekli Pejsek s Kočičkou a aby byl "dobrý", dali tam jen samé "dobré" věci, výsledkem byl dort, který nebyl k jídlu (tedy nemíním tím fakt, že by byla Tvá úvaha k nečtení), ale také může jít o pěkný příklad toho, jak se "dobro" či jeho pojetí a zamyšlení nad ním může obrátit v pravý opak... Mé druhé já tvrdí, že se tato úvaha (i přes veškerou snahu) příliš nepovedla. (ovšem i zde záleží na úhlu pohledu, do jaké míry). Potom si má jeden vybrat!

Uvidíme, co řeknou další čtenáři...
 ze dne 19.07.2011, 14:33:53  
   Šíma: P.S. Napadla mne ještě jedna věc, hodně záleží na věku autora, který se nad danou skutečností zamýšlí. Osobně si myslím, že je vcelku dobře, že se Ti podobné otázky honí myslí... Nech to uzrát a nech se také svést létem! Prázdniny lákají a mysl ať se trápí v dešťové dny... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Horím
Kvé
Post Funus II.
Peter Madness
Růža pro Bacha
Bajaja
obr
obr obr obr
obr

Poslouchám ticho myšlenek...
dita k.
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr