obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slunce tak neupřímně tvoří klam dokonalého světa."
NelaS
obr
obr počet přístupů: 2915733 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39654 příspěvků, 5807 autorů a 392676 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Výtka ::

Příspěvek je součásti workshopu: Prase
 autor Tonyend publikováno: 10.08.2011, 12:41  
 

Každý rok 1.listopadu zvedám hlavu vzhůru k obloze. Nemá se stát nic zvláštního pro jiné. Já vyhlížím své oblíbené černé ptáky, jejich přílet z dalekého Severu, a nejsem si vůbec jist, zda jsou to vrány či havrani, ale pravidelně se vracejí k prvnímu listopadu na naši zahrádku. Zvěstují příchod zimy.

Mám rád všechny ptáky, kteří se hlásí o své místo kousek ode mne. Na okně mají ptačí krmítko. Ti drobní zpěváčci tam nachází semínka po celý rok. V létě prozpěvují v korunách stromů a keřích pod okny. Od radosti? Z vděku? Jen tak. Jedna sýkorka má tolik odvahy, že slétne na parapetku u kuchyňského okna. Poskakuje a nakukuje dovnitř. Sedím za stolem a díváme se na sebe. Frrrrk! A už vlétla dovnitř. Sedá si na hrnec na kamnech. Něco zašvitoří a frrrk! Je venku. Jo, rozumnět tak ptačí řeči! Na zahrádce mají krmítko na plotu.

A ti velcí nádherní černí ptáci? Jsou to havrani? Nebo vrány? Je mi to jedno. Dostanou ode mne někdy i kousky uvařeného masa. Ne, že bych jim vyvařoval! Zbytky. Dostanou zbytky od oběda. Sežerou, co najdou. Chleba, ořechy, jablka. Hlad je potvora. Tak proč by měli odmítnout pár kousků dobrého masa? A tak je krmím a oni se s povděkem stále vrací na toto místo. Čekají, co jim tam přinesu dobrého. Jakmile bouchnou dveře ode dvora, vzlétnou a usedají na stromy a plot. Když se ujistí, že jsem to já, začnou krákat. Kráááá...Krááá! To je on. To bude dobrý.

Jednou se do mne pustila sousedka.

Co blázním, proč je krmím, vždyť přenášejí tu ptačí chřipku! A plašila je, leč marně. Hlad ptáků je silnější než její přání! Bylo to až směšné, z mé i její strany. Jasně, krmím je i letos a krmit budu stále. A ptačí chřipkou nikdo v domě nikdy neonemocněl.


Loni řádila chřipka prasečí. Já bych klidně dal do korýtka i divokému prasátku, proč ne ? Jaké argumenty bych si musel asi vyslechnout k čuníkovi ?

No a potkal jsem ji, jak kupuje v Masně maso. Jasně, že z prasátka. Řízečky budou mít, koukám,vepřové z krkovičky i kýty.

Vida, to se již prasečí chřipky nebojí!


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.4 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 10 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 34 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Siggi 17.08.2011, 16:16:31 Odpovědět 
   Mně se to líbilo. Přemýšlím velice podobným způsobem a také obdivuji okolí a život v něm. Tedy pokud se nejedná zrovna o ten lidský. Chodím večer pozorovat zvěř a v zimě se dívám, kam až je ochotna zajít do lidského světa. Nebo je to stále její svět?
 Radmila Kalousková 17.08.2011, 7:23:08 Odpovědět 
   Ahoj,
no upřímně myslím, že kolem tématu "prase" to opravdu jenom letělo. Působí to na mě trošku depresivně, ale to samozřejmě není na škodu. A také bych ubrala těch zdrobnělinek. Ale i tak se mi to četlo dobře.
RK
 Kitty 13.08.2011, 13:28:36 Odpovědět 
   V prvních třech odstavcích se mně moc líbí ta navozená posmutnělá dušičková atmosféra - hladoví ptáčci, krmítko, havrani. Ale pak jsem si začala říkat: No jo, ale kde je to prase? A ono se nakonec objevilo, i když jen nepřímo v řeči sousedky a pak v jejím nákupu :-)
 salvator 12.08.2011, 22:47:15 Odpovědět 
   Málo prasete, taky prase. I já si občas rekvizity jen tak zlehka přihodím, když jsou už předem dané a já mám zrovna v hlavě něco dočista jiného.
Dobrá úvaha, řekl bych. Jednoduše životní.
 javavia 12.08.2011, 21:14:14 Odpovědět 
   Možná bych si trochu ještě pohrála s myšlenkou o prasečí chřipce, třeba v krátkém rozhovoru se sousedkou v tom obchodě...
Jinak je to humorné a ze života...
 Viktor 12.08.2011, 15:11:29 Odpovědět 
   všechny ty zbytečné zdrobněliny á la prasátka, korýtka , řízečky text značně infantilizují - nechápu proč jsou použity...

jinak je text dobrý, ale chybí mu větší svižnost

na úvahu je to rozvleklé a na povídku , tomu chybí lepší poita

Viktor "Čistič" Beznoh


PS: jsou to havrani
 kulkul 12.08.2011, 12:57:19 Odpovědět 
   Tohle je transparentní minipovídečka ukazující sice přirozený, ale chybný sklon odůvodnit si své jednání a myšlení a obrnit se proti možným námitkám. Literárně jaksi "dohrát" reálnou situaci, v níž jsme si nebyli jisti, ve svůj prospěch. Jako terapie je to sporné, neboť s nepřítelem je třeba se čestně utkat, prosadit se - a znepokojení zmizí. Literárně je to pak špatně, protože postava vyjde černobílá, nenese vlastní život, ale naši nechuť. Téměř každý amatérský autor bývá takto snadno mylně "inspirován".
Jinak sloh a slova vůbec nejsou špatné.
 čuk 11.08.2011, 16:03:02 Odpovědět 
   Vtipná glosa (nebo fejetonek?), spíš přírodní postřehy a satira na sousedku. Čekal jsem odvazovější a propracovanější zakončení, ale jako miniaturka dobré.
 Šíma 10.08.2011, 23:32:56 Odpovědět 
   Zdravím. O prasátku je v povídce zmínka jen okrajově (až na samotném konci textu), jinak (i přes ukecaný úvod) se nečetlo zle. (Bacha na nadbytečné a chybějící mezery v textu.) Zadání spíše nesplněno, ovšem... takový vepřový řízek bych si také dal! ;-)
 Ariadne 10.08.2011, 12:56:58 Odpovědět 
   příliš dlouhý úvod vzhledem k délce povídky... zejména odstavec dvě je rozvláčný a možná i navíc... pointu bych zpracovala jinak, takto je to moc polopatistické a v podstatě to není pointa, jen nadbytečná věta na závěr....
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
Piková královna...
checkean
MY A MY
Sidonius
Prašivá posádka...
Kyako
obr
obr obr obr
obr

Ježeček
Lara
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr