obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Dobré dílo poslouží jako potrava pro duši, špatné i jako podložka nohy stolu."
Pavel Sečkář
obr
obr počet přístupů: 2915372 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39507 příspěvků, 5743 autorů a 390398 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Domov ::

 autor Tekato publikováno: 30.07.2011, 12:16  
Vím že to je slabé, je to moje třetí básnička. Chci psát víc a víc, stejně tak víc a víc upravovat abych se zlepšil. Díky za pozitivní i negativní reakce.
 

Tělo na tělo,
slovo za slovem,
a proto lásku,
nazývám domovem.

Tělo na tělo,
dva lidé jedním jsou,
stvořit domov se jim zachtělo,
ač neví že slabé základy ho nesou.

Slovo za slovem,
dvě duše jednou jsou,
nazývám to domovem,
byť hrad to je,
oblaka ho nesou,
tisícery pokoje,
dvě srdce jedním jsou.

A proto lásku,
nazývám domovem.


 celkové hodnocení autora: 50.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 26 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 kulkul 31.07.2011, 12:24:13 Odpovědět 
   Nápad je dobrý, jen vyjádření slabší. Tělo na tělo, slovo za slovem - A PROTO (?) lásku ... to "a proto" je moc divné. "Proto" dáváme mezi věty, když druhá vyplývá z první. To se tady ale vůbec nestalo. To A PROTO visí úplně ve vzduchu, čtenář přestal chápat a básnička skončila. Tyhle významy slov je třeba promýšlet a upravovat, ladit, aby byly dobře.
 čuk 30.07.2011, 22:11:23 Odpovědět 
   Pracuješ s velmi obecnými pojmy (láska. domov, srdce, duše): Spojuješ je konstatováním, ani náznak proč, ani náznak básnivosti.Tělo na tělo je pro mne zcela nevhodný výraz (tak to bývá v nějaké davu.) Dvě sloky se tím zabýváš, abys zjistil, že je to nejisté. Pak tvrdíš: dvě duše= dvě srdce. A závěr láska= domov.To se konstatuje v úvodu i závěru. To "proto" je kategorické, bez zdůvodnění. Láska přece není domovem S tím hradem je to taky trochu zmatené. Třeba ty: tisícery pokoje. Báseň je trhaná, rozháraná. Lze se dopíditi smyslu, i o tom hradu, ovšem až prokutáváním se. Celá báseň je proklamací ředěna použitím refrénů, který nemá dostatečnou sílu. Zkus si to dát do prózy, říci vlastními slovy a pak to metaforizovat, báseň stavět. Takhle je to nepřesvědčivé až naivní. Chceš asi říci: Domov vyžaduje lásku duší. Ale i kdybys tohle rozložil do obrazů, musí být ty obrazy nové a krásné, protože obsah je neobjevný.
 Šíma 30.07.2011, 12:10:24 Odpovědět 
   Zdravím.

Neomlouvej se, pokud máš snahu a motivaci, není nic ztraceno! ;-) Jen piš dál, uvidíš, že po čase bude Tvá poezie ještě lepší, obraznější a přiléhavější, prostě se do ní čtenáři více položí! Nikdo učený z nebe nespadl. Jednou mi někdo řekl, že má vlastní poezie vypadá jako postřelené prase na dvorku (mám na mysli rýmy a rytmus v mých básních). Nu což, vzal jsem si z toho ponaučení a stále se pokouším básnit (občas se i mé poetické múzy probudí). Proto neházej brk či klávesnici do žita a prostě piš dál a také čti. I v poezii je důležitá slovní zásoba, práce s verši a rýmy. Přestože jsem více na prózu i poezie má pro mne své osobité kouzlo, byť je mnohem komplikovanější díky svému kratšímu rozsahu, dělení rýmů ve verších (na volné či vázané, apod.) či samotných básní do určitých směrů a "typů" (podle použité formy). Nikdo neřekl, že psát je jednoduché! Uff, tolik slov pro povzbuzení...

Vraťme se však k samotné básni... Ne nadarmo se říká, že bereme domov jako místo, kde se cítíme nejlépe (ať už jde o určitou stavbu: paneláček, domeček, chatu, či cokoliv jiného, nebo své srdce, které může být domovem společné lásky, pozor však na vzdušné hrady a zámky, ty jsou horší, než dům postavený na písku, zbortí se raz dva). Docela hezky jsi popsal onen dům pro svou lásku. Dumám nad tím, zda by nebylo lepší, kdybys báseň zkrátil a udělal menší vítr ve verších a rýmech, aby byla báseň kompaktnější. Ovšem, mnohdy se těžko něco vyjadřuje jen v několika verších, či strofách (autor potřebuje větší rozlet). Schází mi tu i více poetičnosti (obraznosti) - co cítí Tvé srdce, když myslíš na to místo? Když myslíš na ni? Musí to být terno! ;-) Kvalitu básně trochu sráží ono opakování slůvek a slovních obratů. Nemusíš nic vysvětlovat, napiš, co cítíš a vidíš svým vnitřním zrakem, jo mnohdy je to těžké... Rytmus také mírně pokulhává, stejně tak i verše (mnohdy napsané jen pro formu). Chce to, aby ses nebál více rozepsat (použít větší slovní zásobu). Nejsou na Tebe Tvé múzy příliš náročné? Měly by přibrzdit a jít na to od lesa. Buďto přitvrď na větší bohatosti slovních obratů, nebo uber na rozsahu básně, aby vymizelo ono opakování a báseň nabyla čtivější formy. Mé druhé já mě pobízí k tomu, abych napsal, že tato báseň tak tragicky nedopadla. A že příště to bude určitě lepší. Čti, čti, čti, čeština je bohatý jazyk (tak obrazný a hezky znějící) a neboj se popustit uzdu své fantazie...

P.S. No, uvidíme, třeba se další čtenáři vyjádří lépe, trefněji a věcněji (viz rozsah mého komentáře)... Držím palec! ;-)
 ze dne 30.07.2011, 14:30:14  
   Tekato: Moc děkuju za názor, pokusím se zlepšit :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Livinginthedream
(7.12.2019, 22:31)
Antonio
(25.11.2019, 23:53)
Albína Alba
(25.11.2019, 01:02)
Amy
(23.11.2019, 22:43)
obr
obr obr obr
obr
S ní, nebo sám
Stanislav Klín
Ve znamení kord...
Zirvith Snicket
Nesmrtelná mile...
Disturbed angel
obr
obr obr obr
obr

Proč padá listí... ?
Popelka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr