obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Důvěra a láska musí chodit pospolu."
B. Němcová
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Jiná láska, ÚVOD - Amanda ::

 autor Calwen publikováno: 10.08.2011, 13:35  
Příběh vypráví o dvou naprosto odlišných dívkách - Emily a Amandě.
Emily je navenek sebejistá dívka, která svými drzými poznámkami a ne příliš zodpovědným přístupem dává zabrat nejen své tetě, u které je v péči po smrti rodičů, ale celému svému okolí. Odmítá se komukoli otevřít a ukázat svou pravou a velmi citlivou tvář do té doby, než ji cestu v životě zkříží nenápadná a samotářská dívka jménem Amanda, pocházející z velmi bohatých poměrů. Z počátku nikoho nenapadne, že by si tyto dvě naprosto rozdílné dívky mohly padnout do oka. Nicméně časem spojí dívky pouto pravého přátelství...a kdo ví, jestli jen u přátelství zůstane.

Části příběhu zde uvidíte dvakrát, jak z pohledu Emily - které zde bude vkládat uživatelka BaRu, tak z pohledu Amandy - které bude vkládat uživatelka Calwen.
Jde o cílenou spolupráci.

Na závěr musím upozornit, že se příběh dotýká homosexuální tématiky, pokud s tím máte problém, je jediné řešení - a to nečíst si ho :)
 

Jiná láskaÚvodRáno nebylo ničím zvláštní. Jako každý den bylo provoněné levandulí, kterou ukrývala v bavlněném pytlíčku pod polštářem. Roztáhla závěsy, které až do této chvíle zabraňovaly slunečním paprskům prosvětlit pokoj. Teprve teď, když se do pokoje líně vlévalo zlatavé světlo, všiml by si pomyslný pozorovatel mohutného černého zvířete ležícího na čtvercové podušce v rohu pokoje. Zvíře zvědavě zvedlo hlavu a zastříhalo špičatýma ušima.

Z francouzského okna byl nádherný pohled na zahradu. Očima pomalu, s podvědomou rozvahou, sklouzávala z vysokých starých jabloní, které kdosi zasadil příliš blízko u sebe, a které teď svoje větve proplétaly jedna do druhé, až po pečlivě upravené záhony červených a bílých růží, které se táhly až k cihlové zdi, kterou byla zahrada obehnána. Otevřela prosklené dveře a vstoupila na balkon. Zhluboka se nadechla vzduchu vonícím po směsi růží, vřesu a oregana. Nic nemohlo narušit její každodenní rozjímání, ani fakt, že dávno měla být na cestě do školy.Záhy si uvědomila, že dnes vstala později, že si květinových vůní užívala až příliš dlouho. Nekonečně dlouhý čas ji zabrala příprava do školy a i když snídani ji uchystala kuchařka, jejíž jméno není v našem příběhu důležité, čas to nezastavilo. Jeden z dalších pozdních příchodů se neomylně blížil. „Není zdravé uspěchat snídani, slečno,“ podotkla mírně obtloustlá žena s delšími vlasy, které teď byly nemilosrdně uvrhnuty ve vězení tmavomodré síťky a upřela na Mandy svoje maličká očka. Mandy sebrala pytlíček se svačinou a vyběhla před dům. Stačila ještě pohladit obrovského černého dobrmana, který postával u dveří a lítostivě ji pozoroval. Neměl pondělky, kdy ho jeho panička vždy brzo ráno opouštěla, rád.Naskytl se ji pohled na jejich starý dům, obklopený velikánskou zahradou, kterou svírala cihlová zeď obrostlá psím vínem. Vypadalo jako obrovské vlny, které přepadaly a valily se na druhou stranu zdi, kde vedl úzký chodníček, který už byl zčásti také pokrytý zeleným kobercem. Takhle se Mandy zamýšlela často a nebylo divu, že se často zapomínala za různých místech jako byla zahrada, les, náměstí uprostřed města. Jediné místo, kterému se vyhýbala a usilovně se ho snažila přehlížet, byla školní budova.Velkými, částečně zchátralými vraty, vešla do vestibulu, který se větvil do různých tříd. Prošla kolem školníka, který si cosi nesrozumitelného brumlal. Ve chvíli, kdy zaregistroval Mandy, se přátelsky pousmál a pozdravil ji. Byl to pravděpodobně jediný člověk tady ve škole (vyjma učitelů), který nestál o to ji zesměšnit.

„Dobré ráno,“ špitla a pospíchala dlouhou chodbou. Mezi každými dveřmi stály vysoké očíslované skříňky. Ta její byla umístěna neomylně až na konci dlouhé řady. To byla ale jen jedna ze schválností, které ji osud den co den přichystával. Kladl je Mandy přes cestu a smál se za rohem, když zakopla.Povzdechla si, rychle otevřela skříňku a sebrala všechny potřebné učebnice. Otočila se a pospíchala do třídy. Myšlenky směřovaly jen k jednomu – už zase jde pozdě, už zase budu čelit pokárání učitelky a pár výsměšným pohledům. Zavrtěla hlavou a snažila ze sebe to nepříjemné pohnutí mysli setřást. Zastavila se před dveřmi a připadala si jako myš, která se rozhodla být baletkou a pořádat představení uvnitř kočičí tlamy. Rozhodně sem nepatřila. S trhnutím otevřela dveře a jen zběžně přelétla očima spolužáky. Všechno vypadalo tak, jako dřív a přece jen bylo něco špatně.

„Amando… Zase jdeš pozdě?“

Červenala. Znala ten pocit až příliš dobře. Nejdříve se na její tváři objevila dvě červená kolečka, jako když přijdete z třeskuté zimy do pokoje, kde v krbu plápolá oheň a zahřívá místnost příjemným rodinným teplem. A vy rozmrzáte. Následně se červeň rozlila po celé její tváři. Po pár němých minutách se ze svého přemítání vrátila zpátky do reality. Teď čelila přímému pohledu učitelky, který byl pln očekávání a dalším výsměšným pohledům svých spolužáků, kteří si tu a tam něco pošpitali.

„Já… omlouvám se,“ zakoktala a nezapomněla dodat jedu ze svých obvyklých frází „už se to nebude opakovat.“ Alespoň pro dnešní den ne.Její lavice stála jako úplně poslední v rohu místnosti u okna. A konečně poslední věcí, kterou dnes Amanda potřebovala, bylo zjištění, že nejen její lavici, ale i její vlastní místo u okna s nádherným výhledem na malé náměstí, kde dopoledne posedávaly postarší dámy a sveřepě ignorovaly ceduli NEKMTE HOLUBI a Mandy je během vyučování tak ráda pozorovala, obývá nezvaný host. Děvče se světle kaštanovými vlasy. Došla až k lavici a byla pevně rozhodnutá ji vystrnadit.Nikdo nestál o to sedět zrovna s Amandou. Většinu času mlčela a cosi čmárala do svých bloků. Byla přehnaně úzkostlivá a milovala pořádek (kdykoliv si vyndala své knihy a sešity, urovnala si je do pravidelných komínků, které MUSELY být v přímém zákrytu s rohem lavice, Mandy nikdy nikomu nebyla schopna vysvětlit proč). Když ji vyvolali učitelé, zmohla se jen na pár holých vět, prokládané častým „ehm“ a „prostě“.„U okna ale… sedím já.“ Ze všech svých sil se snažila, aby tato věta zněla nekompromisně a co nejsilněji a - co bylo nejdůležitější – aby v ní vyzněla určitá hrozba.

„Tvůj problém, nemáš chodit pozdě,“ mrkla na ni neznámá. Mandy několik vteřin strnule zírala na její vlasy. Už ji neviděla do obličeje. Dívka se hned po téhle nesmlouvavé odpovědi otočila a kochala se výhledem, který patřil Mandy. Krev se ji vařila zlostí, nad takovou drzostí, ale moc dobře věděla, že ji nedokáže oponovat.

Mandy se zhluboka nadechla. Knoflíček na její blůzce se napjal, smutně zasténal a znovu se povolil. Pomalu usedla na druhou židli, která většinou patřila její tašce. Tu měla teď položenou na zemi. Co nejopatrněji z ní vybrala knihy, které bude tuhle hodinu potřebovat, a položila je na desku. Bohužel zákon přitažlivosti a rozložení váhy působil neúprosně, a tak se s hlasitým žuchnutím sesunula celá hromádka zpátky k zemi. Mandy to nekomentovala, nepřekvapilo to ani ji ani její spolužáky. Zdálo se, že všichni zvuk dopadu papírových desek na dlažbu očekávali a až teď se atmosféra ve třídě uvolnila. Jediná, kterou tenhle výjev událostí zajímal, byla nová spolusedící, jejíž udivený pohled Mandy zahlédla koutkem oka, když, tentokrát už opatrněji, srovnala knihy v rohu lavice. I jí po chvíli pohled na Amandu, která se během pár vteřin zabrala do čmárání po jednom z čistých papírů, omrzel.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Ekyelka 10.08.2011, 13:17:53 Odpovědět 
   Zdravím a vítej.

Projekty spolupráce dvou a více autorů mívají různá úskalí, zároveň však poskytují dostatek prostoru pro experimentování, o jakém se samostatně píšícím autorům může nechat jen zdát. Je však potřeba skutečně spolupracovat - nejen kvůli příběhu a charakteru postav, ale také během korektur. Vícero očí lépe vidí, protože každý vnímá text jinak, a která hrubka unikne jednomu, tu najde jiný čtenář/korektor. A ano, tady jsem na pár zbytečných chyb narazila.
Styl je ještě nevyzrálý. Narážela jsem na obvyklé chyby začínajících autorů, ať už se jednalo o nešikovně poskládané věty v popisech, případně jejich ne zrovna plynulé vedení, nebo o jiné věci (střídání podmětu s předmětem, opakování slov, nadužívání zájmen a využívání pouze některých spojek atd.) Chce to více číst a během čtení si všímat, jak jsou příběhy vedené, jakým způsobem ten který autor pracuje s textem - co všechno se s ním dá dělat a jaký to má účinek na vyprávění.
K samotnému ději je ještě zbytečné cokoliv dodávat, začátek málokdy prozradí víc než pár detailů o některé z hlavních postav. Dávala bych si ale v budoucnu pozor na to, co všechno do textu nacpu. Pokud daná informace skutečně není pro příběh důležitá (viz kuchařkou připravená svačina, resp. fakt, že ji připravila kuchařka), je zbytečné se o ní jakkoliv zmiňovat. Chce to postupně hledat a nacházet rovnováhu mezi touhou rozepsat se, nacpat do příběhu všechny ty "potřebné" detaily, a udržet text čtivým.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Vánoce a Nový r...
Tonyend
Já se jich nebo...
Thaddeus Colman
Neocortext53
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr