obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je paměť, která touží."
Honoré de Balzac
obr
obr počet přístupů: 2915822 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39763 příspěvků, 5830 autorů a 393166 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Podoba ::

 autor Dědek publikováno: 24.09.2011, 19:01  
Budou se mu podobat.
 

Když lidstvo zvládlo mezihvězdné lety, zjistilo ke své smůle, že drtivá většina cizích světů je pro křehkého člověka naprosto nevyhovující, a tak s houževnatostí sobě vlastní započalo realizovat velkolepý plán s názvem TERRAFORMING.

Několik desetiletí byly vynakládány ohromné sumy na úpravy vybraných planet, avšak výsledek byl žalostný a neodpovídal investicím, ani obětem. TERRAFORMING tedy nenápadně zmizel ze stolu a místo něj přišel progresivnější a životaschopnější program přestavby člověka.

Navzdory počáteční nechuti, vzdát se lidského vzhledu a společně s tím i estetických norem, se rychle rozšířil. Pozemšťané zabydlovali všechny planety, dokonale přizpůsobeni místním podmínkám, a přes různost tělesných tvarů, udržovala je rodová paměť v soudržném společenství. Ctili Zemi jako svoji kolébku a nazývali se lidmi, což ovšem platilo jak pro modravé koule s řadou variabilních končetin na Terra 5, tak i pro poletující harpyje na Livrusu a nejinak tomu bylo dokonce i u vodních členovců na Ordu.

Během let vznikl „Svaz pantropických civilizací“ (SPC) a jeho centrem se postupem času stala Aura, kde biologické a genetické laboratoře připravovaly další modifikace k osídlovaní nových světů. Země ztrácela svou pozici stále více. Byla i nadále ctěna, ale realizačně opomíjena, neboť její ekonomický potenciál strádal nedostatkem surovin a obyvatelé vypleněnou matičku houfně opouštěli.

Když SPC slavilo své čtvrté století, byla Země liduprázdná, zatímco ostatní planety prožívaly bouřlivý rozvoj. Každá civilizace si vytvořila osobitou kulturu, a tak Nejvyšší rada rozhodla, že veškeré materiály, připomínající výchozího prapředka, budou zničeny. Nechť žádná bytost Svazu netrpí komplexem ošklivosti či pocitem méněcennosti!
Speciálně vybavená komanda navštívila opuštěnou Zemi a důkladně zlikvidovala vše, co zatím odolávalo podnebí i času. Sochy, obrazy, videozáznamy, nic nemělo připomínat bývalého dvounožce, jehož úsilím vznikla pestrá plejáda bizarních tvorů.

Vystřídaly se další generace. Ústavy jednotlivých planet vedly občas jalové spory, která z civilizací je původnímu vzorku nejblíže, ovšem bez důkazů se nedalo rozhodnout.
Blížilo se slavné výročí – první tisíciletí existence SPC. Jako by tomu sám vesmír chtěl, objevila průzkumná výprava z Karosu planetu, která byla takřka přesným dvojčetem Země. Vhodná planeta, výročí, a tím i zaktivizována rodová paměť způsobily, že najednou všichni pocítili potřebu vrátit původního člověka do vesmíru.

Tímto vznešeným úkolem byl pověřen Centrální genetický ústav na Auře a začalo klopotné shánění střípků vědomostí. Zprávy o cévách, žaludku či jiných orgánech někde unikly zničení nebo byly zapomenuty, byly nyní znovu vyhledávány, aby vědcům poskytly důležité informace. Stále však chyběla jediná, ale podstatná maličkost. Podoba!

Opět vypukly vášnivé spory. Každá civilizace prosazovala podobu sobě nejbližší a pokaždé to druhá strana znemožnila řadou protiargumentů, které zase podlehly dalším, a tak stále dokola. Už se zdálo, že vzhled společného prapředka nebude odhalen, když náhle přišla nečekaná zpráva z Varonu.
Jakýsi antikvář našel knihu, kterou propašoval známý z destrukčního komanda jeho prapradědovi, v níž se zachoval jeden, jediný obrázek člověka. Chyběl tedy kýžený protějšek, ale snad stvořený muž upřesní své estetické cítění. Drobné korekce jako barva očí nebo vlasů pak zajistí dostatečnou pestrost základní skupině lidí.

Blesková raketa, doprovázena bitevními křižníky, přivezla na Auru cenný poklad. Knihu, chráněnou pancéřovou schránkou, střeženou elitní jednotkou galaktické pěchoty a roztřeseným, ale šťastným majitelem, předali Centrálnímu genetickému ústavu za přítomnosti početné smečky pracovníků multivize. Teprve, když byla zajištěna absolutní bezpečnost, vytrucovali si neodbytní zpravodajové krátký šot.

Na všech planetách SPC zasedli k obrazovkám miliardy obyvatel, aby se zatajeným dechem pohlédli do tváře svého pra pra stvořitele.
„Jak je krásný! Oduševnělá tvář, postava! Jsme hrdi na to, že jsme jeho potomci!“ ozývaly se všude obdivné výkřiky, zatímco kamera šla do detailu.
V tu chvíli si Ben Roner, největší znalec prastarého lidského písma, povšiml zašlého nápisu. Když jej zvětšil na svém dokumentátoru, rázně vyskočil a okamžitě se spojil s multivizí.
„Přátelé, právě jsem rozluštil jméno toho tajemného muže. Je zvukomalebné, je krásné!“ zalykal se vzrušením. „Je právě tak fascinující, jako celá jeho podoba.“ Ronerův hlas hřímal, burcoval a vyzýval: „Opakujte se mnou! Model příští lidské civilizace se jmenuje: FRAN ... KEN ... STEIN!“


 celkové hodnocení autora: 99.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 10 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 23 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 49 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Harpyje 29.04.2014, 12:27:17 Odpovědět 
   Kolik máte tváří pane? Každá má svůj půvab a hravost ve vínku. Toto krátké dílko se mi moc líbí a ten závěr vyvolal husí kůži. Jsem vděčný divák i čtenář, zde jste zabrnkal a zcela citelně. Ať se daří jak má, zdravím.
 amazonit 05.10.2011, 7:28:13 Odpovědět 
   Kvituju s velkým povděkem, že už zase píšeš povídky, a snad i nadále budeš psát:-)
 Resmmett 02.10.2011, 1:11:12 Odpovědět 
   to je tedy opravdu ironie :D
 ze dne 03.10.2011, 11:40:35  
   Dědek: Díky za nakouknutí.
 Sidonie Kermack 29.09.2011, 11:23:18 Odpovědět 
   Tobě jde snadno úplně všechno - i sci-fi, a to v humorné podobě, Tobě tak vlastní. Proto se mi to moc líbí. Jestli někdy svá dílka vydáš, pak prosím v TIŠTĚNÉ podobě, ne elektronické, a ráda zakoupím.
 ze dne 03.10.2011, 11:39:55  
   Dědek: Opožděně dekuji za milý komentář.
 Alasea 28.09.2011, 21:19:34 Odpovědět 
   Jeden nikdy neví, co po nás všech nakonec zbude. :-)
 ze dne 29.09.2011, 15:47:12  
   Dědek: Díky, myslím, že nic moc.
 salvator 27.09.2011, 20:16:43 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: salvator ze dne 25.09.2011, 23:28:35

   ...zbývá už tedy jen... lepší málo, než-li nic. I když, uznávám, že na ten počet autorů zde, je to víc než míň...
 Adam Javorka 26.09.2011, 17:23:19 Odpovědět 
   Potešil si ma Milane dobrou prozou a pisem ti 1.Ten zaver je super...
 ze dne 27.09.2011, 10:41:57  
   Dědek: Díky moc, Adame.
 salvator 25.09.2011, 23:28:35 Odpovědět 
   Konečně, ať už Frankenstein, nebo třebas Hurvínek, každopádně to máme spočítané, jestliže dopadneme nějak takhle... a kdo může říct, že ne?!
Ještě že se můžeme ohradit naším obligátním:" Stejně s tím nic nenaděláme, že ano." Tak co.
Bavil jsem se, Dědku. Díky.
 ze dne 27.09.2011, 10:40:58  
   Dědek: Jsem rád, že pobavila. Projel jsem pár povídek, abych viděl počty čtenářů, je to slabota. To snad ani nemá cenu je sem dávat.
 maja52 25.09.2011, 12:38:43 Odpovědět 
   Už podruhé mě to nadchlo. Krásná práce. Ahojky.
 ze dne 27.09.2011, 10:36:28  
   Dědek: Díky moc.
 Pelion 25.09.2011, 4:23:01 Odpovědět 
   Zdravím, pane.

Tvá povídka se mi líbí, neboť má spád, je srozumitelná, bez zbytečných kudrlinek.
Ale... nebyl bych to já - Šíma může potvrdit - abych neměl nějakou připomínku. A to ohledně pointy. Osobně bych více uvítal místo dotyčného Frankensteina třeba... třeba Hurvínka. Nějaká srandovnější postavička by Tvé povídce slušela víc.
Tož tak. Hezké dny plné inspirace přeje Pelion.
 ze dne 25.09.2011, 11:48:00  
   Dědek: Díky za komentík. Tvůj nápad ohledně Hurvínka není špatný, posunul by povídku více do humorné polohy, ale tohle mi, bohužel, nezapálilo.
 Aini 24.09.2011, 21:57:11 Odpovědět 
   Trochu mi to připomnělo průpovídku o jablku, které bylo zvenčí krásné, ale po rozkrojení uvnitř shnilé a červivé. Tady to snad bude právě naopak. Není podoba jako podoba…
:-)
 ze dne 25.09.2011, 11:45:04  
   Dědek: Díky moc za komentík a návštěvu.
 Carolina 24.09.2011, 19:10:49 Odpovědět 
   Ahoj, zajímavý text. Na začátku jsem čekala, že z toho bude nějaký příběh, ovšem ani tato verze textu mi u tebe nezklamala a zaujala.
 ze dne 25.09.2011, 11:44:31  
   Dědek: Díky, jsem rád, že i celkem krátká povídka zaujala.
 m2m 24.09.2011, 19:01:22 Odpovědět 
   Zdravím!

Nesci-fi ve sci-fi kabátku. Tak bych to tak nějak nazval.
Text osobně spíš chápu jako paralelu a metaforu, než jako příběh, obzvlášť, když vezmeme v potaz, že v textu vlastně chybí nějaký příběh. Jedná se tedy spíš o anekdotu s vhledem.

Pokud bych měl hledat chyby, pak určitě v tom, že sci-fi je spíš jen berlička, a v tom, že se jedná o nelogické sci-fi, kde vystupující (zde tedy spíše SPC) jedná s absurditou sobě vlastní.
Nesci-fi je text v tom, že absolutně vynechává onu "vědeckou složku", a tak - opakuji - je text ve své podstatě spíš paralelou, metaforou a anekdotou.

Jak vtipnou, ironickou či sarkastickou, to nechám na čtenářích.
 ze dne 25.09.2011, 11:43:28  
   Dědek: Díky za publikaci. Je dobře, že posouzení necháváš na čtenářích, vždyť pro ně přece píšeme.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Proste jsem
(27.2.2021, 20:22)
Týnuš
(8.2.2021, 18:37)
Sivanah
(7.2.2021, 21:40)
black dragon
(2.2.2021, 14:52)
obr
obr obr obr
obr
Klapalo okénko,...
arnoV
Něco z fleku
jardass
Vítečkovy sněho...
Visla
obr
obr obr obr
obr

KŘEČEK
Úlety
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr