obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je jen jediné štěstí v životě: milovat a být milován."
George Sandová
obr
obr počet přístupů: 2915780 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5825 autorů a 392922 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Dveře-volný tok myšlenek na téma dveře ::

 autor Pearlstejn publikováno: 01.10.2011, 22:53  
Fejetonek, popisek, zamyšlení...asociace, který mě napadl při delším pozorování dveří.
 

Dveře
Dveře. Kus nábytku. Vyroben z různých materiálů, plnící ovšem, aspoň z počátku, stejnou funkci. Výplň prostoru ve zdi sloužící k průchodu z místnosti A do místnosti B nebo do místnosti C, v krajních případech i do místnosti WC. Umožňuje vstup do domu. Pro některé lidi vstup k novému začátku. Ovšem jen v tom případě, že do třídy, která se nachází za těmito Dveřmi a kde probíhají maturitní zkoušky, vstupuje pouze ten jedinec, jenž použil své Dveře do mozku, aby touto cestou nasoukal veškeré informace uložené v povinných a za poslední léta nastřádaných sešitech, knihách a poznámkových blocích, které potom jiným otvorem v hlavě, taktéž i tento můžeme nazvat Dveřmi, reprodukoval před polospící komisí.
Když už jsem zmínil začátek, asi bych měl vzpomenout, že za některými Dveřmi bývá i konec. Konec prohlídky nevšední výstavy obrazů, připomínajících spíše rozverné dovádění dětí předškolního věku, které se rozhodly pozlobit své rodiče tím, že svými nevinnými prstíky pomatlou sněhově bílou zeď náhodně nalezenou barvou v tatínkově garáži. Za stejnými dveřmi nás může také čekat konec lásky, která ovšem mohla být i životní. Ovšem nebýt jejího pronikavého hlasu, přecházejícího až v lodní sirénu zámořského parníku oznamující:´´jestli projdeš těmi Dveřmi, tak už se nevracej!´´
Ale zpátky ke Dveřím věštícím veselejší konce. Jedny takové Dveře pozorujeme několik hodin uprostřed kanceláře osvětlené několika mžourajícími zářivkami, jejichž datum výroby se shoduje s datem, kdy se z věrných členů Komunistické strany stali neohrožení revolucionáři a členové Občanského Fóra. Uprostřed kanceláře, která je provoněna tělesným parfémem několika kolegů, zaplněna bezmeznou touhou nic neměnit a hlavně nezkazit. A přesně v této místnosti se všechny zraky, upírající se na ručičky hodin, které sevřou ten nejkrásnější úhel ze všech úhlů, rozjasní do nevídaného jasu a majitelé těchto očí rozkmitají své nohy do nevídaných frekvencí, aby právě oni byli první, jenž sáhnou po Dveřích znamenajících volnost a blížící se návštěvu gastronomického zařízení nevalné pověsti.
Dveře. Běžná výbava každé domácnosti opatřená zvláštním kouskem kovu, kterému se obecně říká klika. Klika je totiž nedílnou součástí většiny dveří. Umožňuje nám ty dveře otevřít, aniž bychom museli použít násilí…ale o klice a jiném názvu pro štěstěnu snad až někdy příště. Zaslechl jsem totiž, že mi někdo klepe na Dveře!


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 9 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Vladimír Dyk 02.10.2011, 9:20:24 Odpovědět 
   Ahoj,

zajímavé uchopení tématu. Nápad je to dobrý, a myšlenka v textu také.
Možná je to jen můj osobní pohled, ale mně se to dost špatně četlo. Ztrácel jsem se v textu. Zbytečně složitá slovní spojení a málo "šťávy".
Ale, jak jsem psal, je to jen můj názor, který nemění nic na tom, že se budu těšit na další Tvé dílko...
Směle dál, a pro dnešek dávám za 2.
 Šíma 01.10.2011, 22:53:09 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Ano, pod tímto slůvkem (dveře) si můžeme představit kde co, ať už část zařízení bytu (přímo v materiální podobě), nebo pomyslný předěl v lidském životě. Mohou být i kusem nábytku, souhlasím. Ale obraťme list... Samotné zpracování je takové "nemastné a neslané". Chybí mu hloubka, větší zapálení pro věc, cokoliv, co by tento poměrně krátký text vystřelilo alespoň o "třídu výše" (v hodnocení textů). Nepopírám, vše je takto možno interpretovat (jak to bylo popsáno), ale to vše jsme mohli už kdekoliv jinde slyšet. Chce to přejít ze "všeobecnosti" k "určitému a zcela originálnímu způsobu", jak tyto "Dveře" popsat a jak vysvětlit jejich účel i samotnou existenci. Netvrdím, že se mi tento text nelíbil, ale měl jsem pocit, jako bych jedl nedosolenou a nedokořeněnou polévku... (občas se hledají slova velmi těžko a mnohdy by nejraději člověk za sebou bouchl dveřmi - pro vlastní neschopnost vymáčknout se - myslím sebe). Takže, ještě by to chtělo textík dopilovat - tedy více "rozvést" onen pohled na danou věc, přidat špetku ironie, nadsázky a humoru, třeba i sebezpytování (tedy neházet flintu ani pero, popřípadě klávesnici počítače, do žita či jiných obilovin). Na druhé straně si text na nic nehraje a je takový, jaký je, ve své "holé" kráse a existenci...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Řada domů
Leeter
Posel smrti VI:...
Lukaskon
Nepatřit nikam ...
Crow
obr
obr obr obr
obr

Zeď - druhá část
Charlotte vL
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr