obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska klade odpor jakémukoliv osudu."
Miguel de Cervantes y Saavedra
obr
obr počet přístupů: 2915585 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39865 příspěvků, 5778 autorů a 391996 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Flash ::

 autor Jakub Telc publikováno: 02.10.2011, 20:03  
Občasně psané filosoficko sebestředné něco.
 

2292011

Dlouho jsem si na to nevzpomenul. Byla to silvestrovská oslava, přesný rok už nevím. Nás šest natěsnaných v jedné prostorné místnosti a popíjelo se. Vlastně to bylo téměř naposled, co jsem s Ní mluvil a byl nablízku, život dvou studentů, dvou zcela nesouvisejících životů, byť na jedné škole není lehký a ani propojený.

Bylo to ve věku, kdy se společenské hry hrají pro zábavu, ale až poté co večer pokročí. Ani tak jsem je nikdy neměl rád. Čas zareagovat. Utvořil jsem s Ní trochu nervózně, byť nervozita byla potlačena pár. Zvláštní je, že po těch několika letech si vzpomenu je na to, jak se naše nohy potkaly. Celý večer už si nepamatuju.

Pokaždé když byla příležitost, snažil jsem s k Ní být pozorný. Nadprůměrní lidé vyžadují nadprůměrné věci.

FLASH
30092011

Nebyl to den jako každý jiný. Ten den totiž stál za hovno a ten předtím taky. Ona měla narozeniny, já ji chtěl pogratulovat. „A proč jsi to neudělal?“ Nemohl jsem. Vnitřně jsem nechtěl. Chtěl jsem v jídelně vstát a popřát Ji vše nejlepší, ale nemohl jsem. S vnitřním pokořením jsem ji tak napsal prostřednictvím facebooku, čímž jsem před sám sebou klesl ještě hloub. „Ty jsi idiot.“

Už dlouho jsem říkal, že až ji popřeju, třeba mě pozve na svou oslavu narozenin. Ale neudělal jsem to a ona taky ne. Ale pozvala Jeho – to mi ani tak nevadilo, naopak přišla úleva. Třeba spolu začnou chodit. A pak, pak, si uvědomím tu osvobozující svobodu, vědomí, že ji nemůžu mít.

I ona mi s tím pomohla větou komentující přání pro ni. Musím je najít, abych mohl citovat: taky se pridavam ke gratulaci :-* , všechno nejlepší :-) . „ proč to tu vůbec sakra píšeš? O ničem to nevypovídá.“ To vím taky, ale už je pozdě. Přání zahrnující slova sklep, znova, u Nás, ať nezneužíváme dokáže vytvořit několik vět s různými významy. Ale je jedna mi utkvěla v paměti. „A která to je?“ Která asi…

To byl první den. Druhý byl pro mě na rozdíl od prvního na Hovno s velkým H. Naboural jsem.... "Naboural je ošklivé slovo"... s autem po roce co mám řidičák. „Kdyby sis ty d…. neřekl, že se tam vlezeš!“ Já vím, ale málem jsem se vlezl. Vlastně se ani nic nestalo, nikdo nezraněn, škoda střední. Jediné co nabouralo je moje ego, ale to na to bylo od začátku řízení připravováno. „I tak je ale těžce raněno“ To je. Zavřelo se v pokoji, vzalo si sluchátka a zas píše ty svý uplakanosti.

FLASH
01102011

Publikovat, nepublikovat? Jak publikovat? Nikdy jsem do literatury neviděl a ani nechci. „Až na?“ Až na Theodora M., ten byl fajn. „Ale když jsi četl, nebavil tě.“ Nebavil, ale za to může škola, když něco dělám dobrovolně, tak mě to baví, i když je to třeba psaní blbostí do Wordu.

Publikovat. Ale kde? Vždyť já ani nevím, co do toho googlu mám napsat.

FLASH

„Vidíš, jak ti to jde a už máš první stránku“. Jo, to je skvělé, už jsem se nostalgicky zamiloval, pak odmiloval a nakonec se mi nabouralo ego.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 02.10.2011, 20:02:51 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Po dočtení mi došlo, že jde nejspíš více o fejeton, nebo úvahu (než o povídkový text). Takové to ohlédnutí zpět (flashback). Co všechno jsme udělali špatně a co už ani přes svou nejlepší snahu a vůli nespravíme. Alibismus v lásce neplatí, stejně tak lenost. Jak se říká: "Když ji nesbalím já, sbalí ji někdo jiný.", ovšem pak zůstane "možná" jen onen pocit "úlevy", nebo i něco víc: pocit ztráty a zbytečně promarněná šance. Avšak nikdo nemůže být soudcem i porotou dohromady, protože nikdo není dokonaly a člověk se učí prostřednictvím svých chyb (někdy i těch cizích). Našel jsem i několik chybek, jak gramatických, tak stylistických. Dovolil jsem si je vypsat níže. Psaní zdar a ať se daří.

-- a byl nablízku -- a byl jí nablízku (ono je to každému jasné, že jo, ale i tak mi to tam chybělo)

-- život dvou studentů, dvou zcela nesouvisejících životů -- (pozor na opakování slůvek v souvětích, viz život vs. životů - nevypadá to pěkně, někteří čtenáři jsou na to trochu hákliví)

-- Utvořil jsem s Ní trochu nervózně, byť nervozita byla potlačena pár. -- (poněkud "kostrbaté souvětí")

-- Pokaždé když byla příležitost, snažil jsem s k Ní být pozorný. -- (i toto souvětí by chtělo dopilovat, vrazil bych čárku i za "Pokaždé" + když byla příležitost - dal bych do textu jako vloženou větu) -- Pokaždé, když byla příležitost, jsem se snažil k Ní být pozorný.

-- Musím je najít, abych mohl citovat: taky se pridavam ke gratulaci :-* , všechno nejlepší :-) . „ proč to tu vůbec sakra píšeš? O ničem to nevypovídá.“ -- (menší zmatek v interpunkci, smajlíci v literárním textu moc nepreferuji, ale proti gustu)

-- Naboural jsem.... "Naboural je ošklivé slovo"... s autem po roce co mám řidičák. -- (vrazil bych čárku před "co", viz co mám řidičák)

-- „I tak je ale těžce raněno“ -- (chybí interpunkce na konci "uvozené věty")

-- „Vidíš, jak ti to jde a už máš první stránku“. -- (znaménko patří před uvozovky na konci)

Tož tak... Zbytečné chybky zbytečně hyzdí text!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
On a Ona
Bajaja
Myšlenky
Sofie Magot
Na ceste za sno...
Mon
obr
obr obr obr
obr

Cesta na sever
proklatysnek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr