obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Polibek je krásný vynález přírody, jak zastavit řeč, když už jsou slova zbytečná."
Ingrid Bergmanová
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39807 příspěvků, 5772 autorů a 391761 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Budování hradu 10 ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: nejen fejetony
 autor wanuny publikováno: 12.01.2012, 23:49  
Hospodář je tajuplný a rád překvapuje. Tušila jsem sice, že se bude dít něco velkého, když jsem celé odpoledne přemisťovala lešení z hospodářovy garáže na hrad, ale na mé všetečné otázky měl obligátní odpověď: „Nevím“ nebo „Mně je to jedno“ nebo „Zítra taky můžu být mrtvý“, takže jsem v práci nahlásila, že si možná vemu dovolenou, neboť jsem nic nevěděla a už vůbec jsem netušila, co se bude dělat, jak dlouho to potrvá a co to obnáší.
 

V neděli večer mi oznámil jen tak mezi řečí, že zítra se dělají žlaby. Samozřejmě, že jsem měla v práci problémy, když jsem nedošla a poslala jakéhosi mejla, že stavím a tak nebudu… hoooodně jsem musela žehlit, abych neměla průšvih, ale byly žlaby – v pondělí jedna půlka, v úterý druhá; já mezitím dělala nákupčího, provozního, přidavače, kuchařku, uklízeče a investora – jo, ještě jsem stihla vyvázat rajský a zlikvidovat zbylé dva slimáky.

Po výrobě žlabů a oplechování části střechy dal hospodář klempířovi volno a jal se vykopávat v chodníku odvod vody od okapů do kanálu (ten dle původního majitele tam už byl připravený, ale ať jsme kopali, jak jsme kopali, na žádnou rouru jsme nenarazili); byla to samá opuka – obdivuji vitalitu svého hospodáře – zatímco já už jsem několik týdnů mrtvá, on září životností – neskutečné!

Když došel k ucpanému kanálu, začal nadávat; v tu ránu jsem hopla do autika a jala se okupovat magistrát svojí přítomností. Vyběhla jsem ta dvě patra jako srnka, poté jsem u patřičného referenta zkolabovala na židli a sípavým hlasem jsem zašeptala, že potřebuju kanál.

Ne, sličný čtyřicátník nevolal ochranku, nechal mne vydechnout a pak se mi představil – ale to neměl dělat, neb když vím, jak se jmenuje, tak mu otrávím zbytek pracovního života, dokud nebudu mít kanál. Nu, myslím, že se mě lekl – v tučňákových „slušivých“ montérkách mu tam vlítne baba bez identity (obličej jsem nechala doma v krabici se šminky a to, co jsem měla na hlavě, se vlasům snad jen podobalo), zkolabuje mu na židli a nežádá vodu, alébržto kanál; určitě se lekl, páč kanálníci přišli hned druhý den, kanál vykutali a dali nový; a teď jsem potřebovala toho „krtka“, který by tu rouru pročistil. Ale ticho vůkol – jo a to jsem ještě večer stáhla z foťáku dokumentaci o povodni z posledního deště a milému referentovi, jehož e-mail jsem si našla na netu, jsem zahltila poštovní schránku katastrofickými obrázky; taky jsem si našla na něj kontakt a volám, kde je ten krtek – krtek je objednán, pravil referent, dal mi telefon na krtka a vzal si dovolenou.

Druhý den mi krtek oznámil, že roura je zborcená – to ale referent ještě neví, neb má dovolenou – a tak mu hodlám jemně otrávit pondělí – chlapec nebyl totiž bdělý a vzal si dovolené pouze jeden den.

Než jsem toto vše oběhla a stavěla se doma pro oběd, můj elektrikář si spletl trubku a bušil do té nepravé a tím vyhodil elektriku v celém „Chánově“; aby to zažehnal, osobně dojel pro výjezdovku a ten výjezd zaplatil ze mzdy, co jsem mu ráno opatrně odpočítala – takže snad ještě doplácel.

Dnes mi přišli namontovat kulaté okno; ale včera jsme dostali nápad změřit všechny průchody a zjistili jsme, že dvoumetrové kulaté okno nikudy neprojde – jediná šance byla ho tahat zvenčí – no celou noc jsem se převalovala starostmi a odpočinek žádný; ráno, sotva jsem odemkla hrad, už tu byli; změřili jsme okno, změřili jsme průchody – nic moc – okno převládalo; prošlo prvními dveřmi, prošlo druhými dveřmi, zastavilo se o schodiště. Co teď? Nadhled nízký, schody se točily. Šlo o milimetry. Pobortily jsme zásuvnou manžetu, odkutali jsme dřevěný nadhled a to okno jsme do toho podkroví vyloženě protlačili – ale je tam – a je nádherný (kuk na fotky) – pokud je na fotkách rozmazaný komín – to je tím, že hrad tím komínem vrtěl radostí.

Dnes měl hospodář volno, neb potřeboval cosi zajistit, taky si uvařit a (si myslím) i trochu si odpočinout – maká tam jak galejník; ale na zejtra se nahlásil do počtu strávníků, tak to zase bude odsejpat – on je jak tankodrom – prý se bude stavět lešení na začištění kulatého okna a zároveň pro klempíře – budeme dávat žlaby na věž – tam nikdy nebyly a pršelo do domu – takže hrad bude mít hlavní žlaby a žlábky vedlejší - no paráda…

A jak tam ti řemeslníci různě chodí a koukají na ten můj hrad, tak najednou z nich vypadne: „Paní, ale to je krásný dům, to jste udělala dobrý kup“ a mně se tetelí srdíčko…
Miluji svůj hrad – a už jsem jím obetkaná…


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 7 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 12.01.2012, 23:48:19 Odpovědět 
   Člověka potěší, když vidí, že si někdo buduje hrad a že se maká. Inu, jsi ženská do nepohody, plná vtipu a s pozitivním myšlením - stejně taková je i tvá próza. Líbila se, safriš, kdy už bude exkurze hradem?
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Zvláštní dívka ...
Petra Karasová
Zaslouží si naš...
Rory
Para Tu
Bucifal
obr
obr obr obr
obr

Kosmické hlasy I.
Jáchym Vostřický
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr