obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Osud má dva způsoby jak nás drtit - odmítáním našich přání a jejich plněním."
Henri Fréderic Amiel
obr
obr počet přístupů: 2915693 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5809 autorů a 392469 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Spravedlivá smrt ::

 autor Istarwen publikováno: 20.01.2012, 18:23  
 

Smrt, nenasytná požíračka duší.
Jsme si před ní rovni,
ale bere jen ty nejlepší.
Je součástí života.
Proč nám nevrátí ty,
které milujeme?
Stýská se nám.
Pláčeme pro jejich památku


 celkové hodnocení autora: 89.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 6 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 21 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Borek 28.01.2012, 16:43:28 Odpovědět 
   Ahoj
Těžko o tom psát. Ekyelčin komentář mi příjde hodně tvrdý, Čukův až příliš obroušený. Ale tak to je, každý vnímá text jinak a každý na něj vysloví názor. A teď tedy ten můj. Fakt je, že podle mého názoru to poezie není. Báseň nemusí mít rýmy, to je pravda, ale musí být poetická. Nejblíže je poezii blízká první věta. Druhá a třetí o dost méně. Zbytek se mi zdá být prostým konstatováním, které navíc v souvislostech vyznívá (omlouvám se za tu formulaci) jako konstatování zbytečné. Totiž rozuměj, každý, kdo někoho ztratil, to tak nějak vnímá a bráno touto optikou je to zbytečná informace. A ano, i tuto informaci lze podat neotřelým, zajímavým a poeticky laděným způsobem, ovšem třeba v druhém plánu, a ne tak, že se prvoplánově popíše těmito slovy. Hledej pocity, které tě k tomu konstatování vedly, zkoumej svůj vlastní vztah ke smrti, vytvářej baladické nebo poetické obrazy toho, co vidíš vnitřním zrakem. Jen se vyhni takovýmto přímočarým sdělením, jejichž obsah zavání banálním popisem. Každý z nás se někdy ocitne v osidlech klišé nebo neodpustitelného schematismu, a mnohdy si to ani neuvědomíme, třeba i proto, že pocity, které k napsání takové věci vedly, jsou příliš silné. A proto jsou tu ostatní, kteří nám můžou pomoct svým názorem. Rozhodně, být Tebou, zkusil bych to ještě jednou. Přepiš to a pokus se jít do toho s větším emočním zabarvením. Nepopisuj milionkrát vyřčené fráze (protože podle mne těch posledních pět řádků, to zkrátka fráze jsou, byť pravdivé), ale zkus najít jejich smysl ve vztahu k tématu, ke smrti. Vytvářej nová zvukomalebná sousloví. Vždyť přece "Pláčeme pro jejich památku" se dá vyjádřit tisíci metaforami. Nevzdávej se a znovu do toho:-) Múzám zdar, nikoli zmar.
 čuk 28.01.2012, 14:30:52 Odpovědět 
   Je to osobní vyjádření, přímočaré, pravdivé, fráze to nejsou,. spíš zoufalý výkřik. Hledá-li se novum (což by poezie měla), pak jádro textu vidím v protikladu: název básně Spravedlivá smrt je objektivní charakteristika, ale při subjektivním pocitu týkajícím se nás je v této emoci vždy nespravedlivá.
Z hlediska obvyklého pohledu na poezii to poezie není, ale z hlediska emocí to poezie je, jen v některé skupině, v níž jsou neokrasné osobní texty.
 Siggi 21.01.2012, 20:13:59 Odpovědět 
   Přilákal mne název, co si budeme povídat. Libuji si v morbidní tvorbě. Ale, jak to říct? Náhodný shluk slov a vět nepovažuji za poezii. Vím, že mne příznivci poezie, tedy té současné, co se na netu vyskytuje v hejnech, budou kamenovat, ale nemohu si pomoci. Kdyby to bylo napsané jako zamyšlení, trochu rozvedené, slovně obohacené, tak by to nemuselo být špatné. Ale je to na tobě, co a zda s tím něco uděláš.
 Ekyelka 20.01.2012, 18:22:29 Odpovědět 
   Zdravím.

Marně si kladu otázku: je to poezie, nebo to jsou věty naskládané pod sebe do útvaru, který připomíná báseň? Osobně mám parametry nastavené jinak, což nejspíš bude v místních vodách milujících autorů problém.
Ano, tenhle text mi nic neříká. Suma všeobecných frází, bez špetky osobního vyjádření, které jsou za sebou řazeny bez viditelné vnitřní struktury. Pokud je smrt požíračkou duší, pak já budu požíračkou nadějí: chabý text, šedý průměr bez osobité invence. Nepěstuji styl "snaha se cení" jako tolik místních čtenářů (což mi zřejmě opět vynese dostatek reakcí, vyjadřujících silnou nevoli), a pouze se zeptám: skutečně nemáš na víc? Žádné nápady, jak tu samou myšlenku vyjádřit vlastními slovy?
Když jsem tuhle mluvila s majiteli Perplexu, Dan Jedlička to shrnul lapidárně: ne každý má odvahu hledat vlastní cestu. Já teď dodám: tak si zůstává ve vyjetých kolejích a pohodlně se veze. Což je na někoho, kdo už má jakousi potřebu se vyjadřovat skrze poezii, dost málo.
 ze dne 21.01.2012, 16:45:32  
   Ekyelka: Chápu bolest ze ztráty, znám ji velmi dobře. Co to však má co společného s vnímáním textu, jeho kvalit a formy? Mám snad soucítit s každým autorem, který prožil něco strašného a nacpal to do textu, jen proto, že "se to nosí"? Vždy jsem naplno psala, co si myslím a jak text vnímám - copak autoři (a tedy i vy) tady nepublikujete právě s cílem zjistit, co si o textech myslí čtenáři? Zavděčit se všem - nemožné. Akceptovat jiný názor - to se musí každý naučit sám.
Publikace básně, byť osobní, má ve finále se samotným prožitkem pramálo společného - pocity, vášně i vzpomínky už jsou filtrované a převedené do psané podoby, která má být srozumitelná pro čtenáře. Právě že to je to umění, vyjádřit se slovy, aby to neznělo vyumělkovaně či frázovitě a poskytlo to čtenáři stejný prožitek, s nímž autor text tvořil. Ovšem to už zabředávám do teorie literatury obecně, což nechci. Ono výše napsané, že každý vnímá text jinak, musí stačit.
 ze dne 21.01.2012, 16:35:52  
   Istarwen: Přišla jste někdy o někoho, koho milujete? Pokud ne, tak pak rozumím vaší reakci. Takhle se totiž cítí člověk potom, co mu oznámí smrt blízského... Zmateně. Vyčerpaně. Jediné, co dokáže je pokládat si pouze otázky...
Není to poezie dle zavedených norem. Je to moje poezie :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
obr
obr obr obr
obr
Záloha lásky
kimberly1995
Mundialoví sÓl...
Kartrous
Detektivka I.
Rebejah
obr
obr obr obr
obr

Slečny
Jeroným Večer
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr