obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mnohem lepší je žít bez štěstí než bez lásky."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915689 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5808 autorů a 392460 komentářů :: on-line: 4 ::
obr

:: Dva životy - Kapitola osmá ::

 autor Trenz publikováno: 29.01.2012, 21:06  
 

Kapitola osmá

9. října 2010

Ze soboty na neděli Tess vůbec nespala. Když přestala brečet, vstala a přecházela po pokoji, aby nakonec zasednula k počítači a napsala Emmě. Vylíčila jí poslední události a čekala na její odpověď. Netrvalo dlouho a Emma jí odepsala: Víš, že bych ti nejraději poradila, aby sis sbalila kufry a ihned odjela, protože si stále myslím, že tě s tím chlapem žádné štěstí nečeká, ale svědomí by mi to nedovolilo. Vím, že ho stále miluješ, ani se to nesnaž popírat, a zdá se mi, že je to tvá druhá šance. Než mu začneš znova věřit, měla bys chtít vědět, jestli nemá nějaká další tajemství. Pokud tě opravdu miluje, jak tvrdí, bude k tobě upřímný. Ostatně. Jaká další hrozná tajemství by mohl mít, když už víš, že má dceru? Budu na tebe myslet a dej mi vědět, jak se to vyvíjí. Hodně štěstí, Tessie.
Tess dočetla, vypnula notebook a vstala. Podívala se na digitální hodiny. Právě se posunuly o minutu a nyní ukazovaly 6:55. Pomaloučku se rozednívalo. Paní Gibbs bude jistě už vzhůru. Měla by ji jít pozdravit. Dá si kávu a vyrazí do města.

Paní Gibbs vstala v obvyklý čas, což bylo pět minut před šestou. Poslechla si ranní zprávy a uvařila kávu. Posadila se na židli, vzala si svůj oblíbený meruňkový croissant a přemýšlela nad tím, co jí Alexander včera řekl. Když Tess sdělil, že má dceru a že za ní jezdil, když si ona myslela, že jezdil za milenkami, musel jí šokovat. Dokázala si představit, co teď Tess cítí. Kdyby si to vyjasnili už před třemi lety, ani jeden z nich by nemusel trpět rozchodem. Dopisovala si s Tessinou tetou dost dlouho na to, aby si udělala představu, čím si Tess prošla. A očima viděla, co po rozchodu zažíval Alexander.
Z počátku se obávala, že to dopadne stejně jako po rozvodu s jeho první ženou, kdy se zatvrdil a ženy se v jeho posteli neohřály déle než jednu noc. Ani Julie si s ním nevěděla rady. Až jednou dostala spásný nápad. Listovala svým oblíbeným časopisem Art a zaujala ji autorka jedné recenze. Na internetu si o ní zjistila podrobnější informace a shledala, že mají s Alexandrem podobné zájmy. Oba rádi běhali a měli zálibu v koních. Oba se zajímali o literaturu a často chodili do divadla nebo kina. Nebo to aspoň Alexander dělával, než se dal na život zvrhlíka a Julie věřila svému šestému smyslu, který jí napovídal, že Teresa Hawthorne bude pro něj ta pravá. A jak se zdálo, nemýlila se. Sice si ji Alexander přivedl hned první noc, ale Tess už neodešla. Stal se z nich pár a Alexander se změnil zpět v muže, kterého znaly.
Byli spolu šťastní, dokud Alexander neřekl o Tess Michelle, která se už od rozvedu snažila dát své rodiče zase dohromady. Od té doby Michelle sabotovala všechna setkání, ke kterým mělo dojít, dokud to Alexander nevzdal. Ve čtrnácti měla první sex a začala fetovat. Udělala prakticky cokoliv, aby svého tátu dostala od jeho nové přítelkyně. Došlo to tak daleko, že vyhrožovala, že se zabije, pokud ji neopustí a nevrátí se k mámě. Alexander navrhoval, aby ji Karen vzala k psycholožce, ale ta zlatokopka o tom nechtěla ani slyšet. Říkala, že tohle je u dospívajících běžné chování. Nechtěla vidět, jak se jí výchova jejich dcery vymkla z rukou. Připustila si své selhání až ve chvíli, kdy se Michelle předávkovala a skončila v nemocnici, odkud byla po stabilizování převezena na odvykací kůru pro mladistvé, kde strávila celý rok, než se mohla vrátit k normálnímu životu.
Změnila se. Začala chodit do školy, měla dobré známky a našla si kamarády, kteří jí pomáhali kráčet po cestě bez drog. Co se s ní viděla naposledy, říkala jí, že si dokonce našla přítele. Litovala i toho, že se vměšovala do vztahu svého otce s tou ženou. Co se mohlo pokazit, že znova klesla na dno?
Do kuchyně vstoupila Teresa a vytrhla tak Maggie z přemýšlení.
„Dobré ráno, paní Gibbs,“ pozdravila ji Tess.
„Vypadáte, že jste v noci oka nezamhouřila,“ poznamenala paní Gibbs, dívajíc se na její kruhy pod očima.
„Hodně jsem přemýšlela.“
„Kávu?“
„Jistě, děkuju,“ Tess se posadila a sledovala, jak jí paní Gibbs nalévá šálek voňavé kávy a pokládá ho před ni.
„Chcete si o tom promluvit?“ otázala se jí Maggie, když se posadila naproti ní. Tess si promnula oči a upila kávy, doufaje, že jí kofein vlije do žil životodárnou sílu.
„Je Alexander doma?“
„Ne. Odjel za Michelle do nemocnice. Uprostřed noci mu volali, že se pokusila spáchat sebevraždu,“ byla taková úleva říkat Tess konečně pravdu.
„A je v pořádku?“ optala se Tess starostlivě.
„Sestra přišla včas. Alexander volal, že ji dnes převezou na psychiatrii.“
„Proč mi o ní neřekl dřív? Mohla jsem tam teď být s ním. Společně bychom to zvládli.“
„Bál se, že ho opustíte.“
„Copak budím dojem, že jsem povrchní?“
„Strach dokáže oklamat srdce i rozum zároveň,“ pronesla Maggie, tváříc se při tom velice moudře. Tess to vyvolalo úsměv na tváři.
„Julie mě tady ve skutečnosti nechtěla kvůli článku, že ne?“ položila Tess otázku, která jí vířila v hlavě již delší dobu. Stačil jí výraz ve tváři paní Gibbs, aby odpověď znala dřív, než ji Maggie vyslovila: „Ne, drahoušku, nechtěla.“
„Jsem tu, protože chce mě a Alexandra dát dohromady, mám pravdu?“
„Ano,“ odpověděla paní Gibbs popravdě. Žádné další skrývání pravdy. Čekala, jestli se Tess rozzlobí, ale ta si jen povzdechla.
„Co mám teď s Alexandrem dělat?“
Paní Gibbs se usmála.
„Budu znít staromódně, ale co vám říká vaše srdce?“
„Že ho miluju.“
„Co vám říká rozum?“
„Že si mám sbalit kufry a odjet.“
„Minule jste poslechla rozum a oba jste byli nešťastní. Co kdybyste pro tentokrát poslechla srdce?“
„Bojím se.“
„O kolik krásných chvil jsme se připravili jen kvůli strachu? Nedovolte mu, aby vás ovládal. Postavte se mu. Dlužíte to Alexandrovi, ale hlavně to dlužíte sama sobě. Máte příležitost být šťastná. Nezpackejte to.“
Tess se zasmála.
„Udělám, co bude v mých silách, když mě v tom Alex nenechá.“
„Nenechá, tím jsem si jistá.“
Tess se zvedla od stolu.
„Děkuju za kávu a za rozhovor. Hodně jste mi pomohla.“
„Za málo. Hlavně, když budete s Alexandřem šťastní.“
Tess odešla s tím, že musí do města a tudíž se nasnídá tam, a Maggie vstala, umyla hrnečky a pustila se do přípravy oběda.

Alexander stál u lůžka a díval se na bledou tvář své dcery. Zápěstí měla obvázané a než přišel i připoutané k posteli, aby nevyvedla žádnou další hloupost. Michelle v noci rozbila skleničku a podřezala si žíly. Naštěstí sestra slyšela ránu a rychle přiběhla. Neuměl si představit, že by ji ztratil. Velmi ji miloval. Nikdy neměl Karen dovolit, aby ji vychovávala. Měl o ni u soudu bojovat. Jistě by vyhrál. Mohl jí poskytnout materiální zajištění i lásku a Maggie by mu jistě pomohla s výchovou. Jenže před devíti lety byl příliš zatrpklý Kareninou zradou, než aby myslel na důsledky.
Poznali se na charitativním plese, když mu bylo šestnáct. Ona byla o pět let starší a velmi se o něj zajímala. Zasvětila ho do tajů milování a rozkoše. Chtěl si ji vzít, ale jeho otec řekl, že to dovolí jen tehdy, když předtím sepíšou předmanželskou smlouvu. To Alexander odmítl. Miloval Karen tak moc, že její postraní úmysly neviděl nebo nechtěl vidět. V osmnácti se s ní oženil a zanedlouho poté přišla Michelle na svět. I když byl Alexander mladý, dokázal se o ni postarat. Dokonce i více než Karen, která trávila všechen čas nakupováním nebo posezením s kamarádkami nad dobrým vínem. Navíc mu Maggie se vším pomáhala. Ukazovala mu, jak má dítě držet, nakrmit, přebalit a další spoustu věcí, které by bez laskavé pomoci hospodyně nezvládl.
Když oslavil dvacet čtyři let, jeho otce postihla mozková mrtvice a už se neprobral. Matka se upila k smrti. Smrt rodičů ho paradoxně usmířila s Julií, s kterou se přestal stýkat, když v šestnácti odešla na internát do Francie. Karen se zlepšení jejich vztahu ani trochu nezamlouvalo a tehdy Alexander poprvé viděl, jaká Karen skutečně je. V rozvodu mu zabránila pouze skutečnost, že by dostala polovinu majetku. Proto čekal do Juliiných jednadvacetin, které jejich otec stanovil jako věk, kdy jim bude svěřen majetek rodiny Harewoodů, a poté podal žádost o rozvod. Karen mu při té příležitosti oznámila, že ho nikdy nemilovala a že se s ním hned po svatbě nerozvedla jenom proto, že to slíbila jeho otci, s kterým strávila několik vášnivých nocí a aby to dokázala, přehrála mu videozáznam, na kterém si Karen a jeho otec užívali radovánek. Zbytek lásky, který k ní Alexander choval, se vytratil a jeho srdce zatvrdlo, aby se vyhnul další bolesti. Tak tomu bylo, dokud se neseznámil s Tess.
Michelle se na posteli pohnula a Alex ji hned vzal za ruku.
„Jsem tu s tebou, Michelle,“ řekl a stiskl její ruku, aby svá slova potvrdil.
„Nechci, abys tu byl. Nechci tady být já,“ zamumlala nešťastně a snažila se vyvléct svou ruku z jeho dlaně.
„Co se stalo, Michelle? Co tě tak rozrušilo, že ses vrátila k drogám?“ ptal se Alexander. Musel to vědět.
„On mě opustil, tati. Patrick mě opustil. Nechal mě, protože se dozvěděl, že jsem dřív fetovala. Svět pro mě skončil. Chci umřít,“ rozbrečela se.
Alexander si v duchu povzdechl. První láska a první rozchod byly vždycky tak dramatické.
Věděl, že může udělat jediné. Objal ji a kolébal ji tam a zpátky, konejšivě ji hladíc po vlasech, dokud se neutišila a neusnula vyčerpáním. Alexander ji opatrně položil zpět do polštáře a vstal. Za sklem spatřil stát Karen. Své jindy bohatě načesané hnědé vlasy měla zplihlé a pod tmavě hnědýma očima váčky, jak se špatně vyspala. I ona měla o Michelle strach.
Vyšel z místnosti a zavřel dveře.
„Co tady děláš?!“ Alexandrův hlas byl nepřátelský.
„Je mi to líto, Alexandře. Nevěděla jsem, že je to tak vážné,“ odpověděla mu Karen a její hlas zněl kajícně. Alexandra to neuklidnilo. Naopak ho to ještě víc rozzuřilo a on v sobě musel dusit zlost, aby ji neseřval přímo na místě.
„Tys věděla, že se s ní Patrick rozešel?“
„Samozřejmě, že věděla. Jsem její matka.“
„Ale nic sis z toho nedělala.“
„Řekla jsem, že byl jen jedna rybka v oceánu. Že to přebolí. Co víc jsem měla udělat?“
„Objalas ji? Řeklas jí, že je ti to líto?“
„Je to jen kluk, Alexi. Nedělej z toho vědu.“
„Její první kluk, Karen.“
„Páni. Nevěděl jsem, že si tak citlivý k problémům náctiletých,“ pronesla kousavě Karen a Alex měl chuť ji praštit. Odolal.
„Proč nejdeš domů a neuděláš si manikúru nebo něco s těmi vlasy? Vypadají strašně,“ vrátil jí smeč Alex.
„Jdu. A ty si tady hraj dál na vzorného tatíčka!“ odsekla mu a odkráčela pryč. Alexander se unaveně posadil na židli.

Nedělní ráno Phillipa Rhodese začalo probuzením zaviněným vytrvalým vyzváněním jeho mobilního telefonu. Poslepu ho nahmatal a přijal hovor. Bylo to z nemocnice. Urgentně ho tam potřebovali. Jednalo se o operaci malého dítěte a neurochirurg, který měl službu, náhle onemocněl a nemohl tedy operovat. Phillip souhlasil, že přijede. A to doufal, že si užije ještě jeden den volna před jeho oficiálním nástupem.
Operace trvala tři hodiny a Phillip udělal vše, co bylo v jeho silách. Když to oznámil rodině, šel se projít, aby si vyčistil hlavu. Dělal to po každé operaci, ať už byla jakkoliv náročná. Mířil přes oddělení psychiatrie, na kterém byli pacienti hospitalizováni po pokusu o sebevraždu a následně převáženi na psychiatrii s hezkým parkem a pravidelnými skupinovými i individuálními terapiemi. Na poslední chvíli uhnul ženě, která se řítila chodbou.
Jak šel, uviděl před sebou na židli sedět Alexandra Harewooda. Podíval se do pokoje a na posteli spatřil spát mladou dívku s krátkými hnědými vlasy. I ze vzdálenosti za sklem byla vidět vzájemná podoba mezi ní a Alexandrem. Přesto se zeptal: „To je vaše dcera?“
Alexander vzhlédl a spatřil Phillipa. Napřed si pomyslel, že mu odsekne, že mu do toho nic není, ale když na něm spatřil doktorský plášť, rozhodl se nevyvolávat zbytečný konflikt.
„Ano, je.“
„Jak se jmenuje?“
„Michelle.“
„Co se jí stalo?“
„Chyba ve výchově,“ přiznal Alex krutou pravdu.
„Vaší nebo vaší ex? Pokud tedy ta žena, která mě málem porazila, byla vaše bývalá choť.“
„Choť je pro ni příliš hezké slovo,“ zamručel Alex.
„Vím, že mi do toho nic není,…“ Alex si pomyslel, že skutečně ne, avšak nechal Phillipa pokračovat: „… ale myslím, že by se vaší dceři hodila pomoc od někoho, kdo zažil to, co ona.“
Alex se na něj zmateně podíval.
„Co máte na mysli?“
„Tady v nemocnici se povídá, že vy a slečna Hawthorne jste měli víc než jen románek a vy jste ji zlomil srdce.“
Alexander se rozhodl ignorovat informaci, že nemocnice je jedna velká drbárna a na místo toho se zeptal: „A jak můžete vědět, že má Michelle zlomené srdce?“
„Jsem lékař.“
„Ale ne psycholog ani psychiatr,“ nedal se Alexander snadno přesvědčit.
„Vlastně bych ani nemusel být lékař, abych věděl, že podřezané žíly signalizují, že se stalo něco závažného a v jejím mladém věku není příliš důvodů k sebevraždě, byť mají mladí tendence vše zveličovat. Opustil ji přítel, že ano?“
„Ano,“ potvrdil mu Alexander jeho domněnku, i když mu do toho opravdu nic nebylo.
„Nechci vám radit, ale možná byste mohl požádat Teresu o laskavost.“
„Mám obavy, že zrovna teď o žádnou laskavost žádat nemohu.“
„Abych byl upřímný, Teresu moc neznám. Vlastně jsme se potkali jen dvakrát a znám jen její články, ale myslím, že i kdyby vás nenáviděla, což se nepochybně k mé smůle neděje, pokusí se vaší dceři pomoct. Jen jí požádejte,“ poté odešel, zanechávaje Alexe jeho myšlenkám.

Tess zaparkovala na parkovišti u obchodního domu a hned zamířila do kavárny, kde si koupila kávu a jahodovou plundru. Když se najedla, vydala se nakupovat. Nejprve prošla krámy s oblečením. Koupila si krajkové spodní prádlo, nové přiléhavé modré rifle, zelenou košili s bílými čtverečky a dlouhé vínové šaty s rozparkem ke kolenům na firemní večírek. V obuvi si vybrala boty na úzkém podpatku a psaníčko v barvě šatů. Od obuvi přešla do bižuterie, kde si nakoupila náušnice a náhrdelník ladící k šatům a posléze celý nákup nacpala do kufru a rozhodla se, že navštíví tu, kvůli které přijela do Eastbourne. Rozhodla se jet za Julií a udělat ten rozhovor u ní doma. Ačkoliv jí Julie namlouvala, že je mimo města, Tess tomu nevěřila. Ne od doby, co jí paní Gibbs řekla o tom, že její opětovné setkání s Alexem, má na svědomí ona.

Julie poslala děti ven, aby si hrály na zahradě v okamžiku, kdy jí volala Maggie a řekla, že Tess ví, z jakého důvodu je v Alexandrově domě. Taky říkala, že nevypadala rozzlobeně, ale i tak chtěla mít Julie jistotu, že děti nebudou svědky hádky, ke které by mohlo dojít. Nemohla by Tess vinit, kdyby na ni měla zlost. Přece jen na ni ušila pěknou boudu.
Zazvonil zvonek a Julie šla otevřít. Za dveřmi stála Tess. Julie si pomyslela, že je dobré znamení, že z jejích očí nesrší blesky.
„Pojď dál,“ pozvala ji a zavřela za ní dveře, když vešla.
„Vidím, že už ses uzdravila,“ bylo první, co Tess pronesla s kousavým podtónem.
„Já vím. Zasloužím si to. Neměla jsem lhát. Ale připusť, že to byl jediný způsob, jak tě dostat do Alexova doma.“
„Pořád mám chuť se sebrat a odjet. Vrátit se do Londýna.“
„On tě miluje, Tess. Cožpak to nevidíš?“
„Je dost těžké to vidět, když mě nechal myslet si, že mě podvádí!“ odsekla Tess Julii. Na jednu stranu se Tess ulevilo, že jí Alex řekl, že ji stále miluje a že ji nikdy nepodváděl, ale navštěvoval svou dceru, ale na druhou stranou ji štvalo, že jí to Alex celá léta tajil. Mohli si ušetřit bolest ve svých srdcích. Nemusela se pokoušet si oči vyplakat.
Julie chápala, proč se Tess hněvá. Sama by to vnímala stejně, kdyby jí Charles provedl něco podobného.
„Poslouchej mě, Tess. Chápu, že jsi naštvaná. Máš na to plné právo, ale když už to konečně víš, nemyslíš, že bys mohla dát Alexovi druhou šanci? Vám oběma? Oba jste si vytrpěli své a oba si to zasloužíte. Ano, Alex se choval jako idiot, když ti o Michelle neřekl a já a Maggie jsme se neměly nechat od něj ukecat, abychom ti o ní neříkaly, ale teď se to všichni snažíme napravit. Dej mu šanci. Dej šanci i sobě, Tess.“
Teresa si povzdechla. Každý ji přesvědčoval, aby to s Alexem ještě jednou zkusila. A ona sama to chtěla zkusit. Dát jim oběma druhou šanci. Nový začátek. Když od Julie odcházela, uvědomila si, že s ní neudělala ten rozhovor, avšak již se nechtěla vracet. Měla teď jiné plány.

U večeře Tess Alexandrovi oznámila, že by si s ním chtěla promluvit na jejich oblíbeném místě v osm hodin. Alexander dorazil na pláž pět minut před osmou a Tess už tam stála. Vítr jí cuchal její krátké vlasy a ona vzhlížela ke hvězdám, jako by v nich četla. Šel potichu, aby ji nevylekal, ale ona už o jeho přítomnosti věděla. Zahlédla ho přicházet koutkem oka. Podívala se na něj a usmála se. Poprvé od chvíle, kdy se znovu setkali, se na něj usmála. Měl to brát jako dobré znamení? Po tom, co se stalo s Michelle a rozhovoru se svou bejvalkou by už konečně potřeboval nějaké dobré znamení. Dobrou zprávu.
„Paní Gibbs mi řekla, co se stalo Michelle. Co si udělala. Víš proč?“ Tess se rozhodla, že to vezme z jiného soudku, než začne mluvit, o čem plánovala. Pomůže jí to utřídit myšlenky.
„Opustil jí přítel.“
„To ho musela hodně milovat.“
„Byl její první láska a má ex nebyla schopná to pochopit. Vůbec to tak nemuselo dopadnout.“
Tess udělala krok směrem k němu.
„To je mi líto, Alexi.“
Alex se jí podíval do očí a Tess se silněji rozbušilo srdce a cítila šimrání v žaludku.
„Nový začátek,“ pomyslela si Tess, „Možná si ho opravdu zasloužíme.“
Vzala ho za ruce a Alex se sklonil a políbil ji. Když se z toho Tess zatočila hlava, věděla, že je do něj znova beznadějně zamilovaná a jen doufala, že on cítí to samé. Nechtěla si ani představit, co by dělala, kdyby o něj přišla. V tu chvíli dostala nápad.
„Promluvím s Michelle,“ zamumlala mu u rtů.
„Cože?“ Alex omámený polibkem zpozorněl po těchto slovech. Narovnal se a pustil Tessiny ruce. Tess chápala jeho reakci, a proto mu klidně zopakovala: „Promluvím s Michelle.“
„Nejsem si jistý, jestli je to dobrý nápad.“
„Je to ten nejlepší nápad, Alexi. Představ mě jako svou kamarádku s podobnou zkušeností. Věř mi trochu, Alexi.“
Alex váhal. Co když Michelle bude na Tess nepříjemná a Tess od něj uteče. Vzápětí si za to vynadal. Kvůli podobnému myšlení o ni přišel prvně. Vzpomněl si na slova Phillipa Rhodese, když doporučoval, aby Tess s Michelle promluvila. Možná to nebyl až tak špatný nápad. Musí se naučit věřit, že Tess není z cukru a zvládne i případné krupobití, které by se jí mohlo snést na hlavu v okamžiku, kdy Michelle zjistí pravdu.
„Zítra tě za ní vezmu, souhlasíš?“
Tess přikývla.
„To zní dobře.“
Otřásla se.
„Je ti zima?“ zeptal se jí starostlivě Alex.
„Trochu.“
„Pojď, vrátíme se a dáme si horký grog.“
Usmála se na něj.
„To se mi líbí.“
Pak ho vzala za ruku a společně se vrátili do domu.


 celkové hodnocení autora: 93.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 29.01.2012, 21:06:03 Odpovědět 
   Zdravím.

Po pravdě není tento žánr příliš mým šálkem kávy, ale co naplat? Netvrdím, že je příběh napsaný stylem (či formou) jaký můžeme vidět u zamilovaných románů (či "telenovel"), kde hrají intriky hlavní roli, chraň bůh!!! Trochu jsem se do čtení musel nutit, ovšem zde bude chybka nejspíš na mé straně. Co se týče technické stránky věci, výrazných nedostatků jsem si nevšiml. Děj se příliš neposunul, zato se čtenáři mohou dozvědět více informací o životě hlavních hrdinů, popřípadě jejich osudech. Držím palec v dalším psaní. Mezi námi, to je tak, když se chlap dá do čtení textů nejen pro ženy a dívky! ;-))) Pardon! Snad jsem neurazil!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
Burik
(12.10.2020, 18:11)
obr
obr obr obr
obr
Čas není III
Centurio
Rozhovor s přát...
papuchalek
Kostka osudu 2....
Vestymon(a)
obr
obr obr obr
obr

Silvestr
Dědek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr