obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2915546 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5772 autorů a 391781 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Assassins Creed ::

 autor No name publikováno: 16.02.2012, 12:00  
Něco ze světa Assassins Creed. Doufám že jsem se od minula zlepšil.
 

Atair zvedl hlavu. V okruhu patnácti metrů neviděl nikoho ozbrojeného. Seskočil ze střechy a dopadl na ušlapanou hlínu. Před ním byla protáhlá ulice plná lidí, kteří se doslova mačkali na sebe. Altair vykročil, směrem do davu. Zbystřil, když zpozoroval těžce ozbrojeného muže, jak vkračuje do uličky zleva. „Přehlédl jsem ho?“, pomyslis si Altair a sklopil oči. Okamžitě zareagoval a přidal do kroku. Zabočil doprava. Byl v užší uličce a pokračoval přímo dopředu. Opět zahnul za roh a zastavil se. Věděl že zbudil pozornost. Nyní byl pro změnu na liduprázdném místě. Pohlédl směrem z uličky a viděl muže prodírajícího se davem lidí. Altair se nadechl, čekal na příležitost. Podíval se ještě jednou, tentokrát už měl muž tasený meč, vypadal nervózně, jak Altair vypozoroval z rozpoložení těla. Byl přihrbený a vypadal napjatě. Altair lehkým a tichým krokem vykročil. Nyní stál čelem k muži. Ten se na něj díval, celý ustrašený. V Altairovi něco zablesklo. Ten muž vypadal tak ustaraně… Altair se rozběhl, vyskočil na koš s prádlem stojící na kraji uličky a chytl se trámu, který visel nad mužem. Vyskočil, a obratně se chytil rámu střechy. Přidal do běhu a rozběhl se pryč. Muž si oddechl.

„S touhle prací už sakra musím skončit“, řekl a strhl si křižácký symbol z krku.


Altair se rozběhl. Přeskakoval nerovnosti střechy a rychle běžel vpřed. Uviděl před sebou dvoumetrovou mezeru mezi domy. Mohutným skokem ji s lehkostí překonal. Tiše dopadl a rozběhl se dál. Nikde neviděl stráže. Přemýšlel co se právě stalo. Dal milost křižákovi? Trochu zpomalil,

„Vždyť jsem Assassín sakra“, pomyslel si. Zvedl hlavu a asi třicet metrů od něj uviděl stojícího lučištníka. Pak už viděl jen šíp, který mu prosvištěl kolem hlavy. Altair se okamžitě rozběhl.

„Sakra copak jsem ho přehlédl?“

S úžasnou rychlostí běžel směrem k lučištníkovi. Blížil se, lučištník naposledy natáhl. Altairovi z ruky vyklouzla čepel. Ocel se zablýskla na slunci a skončila v lučištníkově hrudi. Seběhlo se to všechno tak rychle. Altair se podíval na své břicho. Z boku mu trčel zabodnutý šíp. Altair ho zlomil a bolestně vzdychl. Ohlédl se a uviděl asi tucet stráží jak vylézá po žebříku za ním. Okamžitě se rozběhl dál. Hbitě přeskakoval mezi střechami téměř v pravidelných intervalech. Ohlédl se a zjistil že akrobatický běh strážím zrovna neprospívá. Jeden idiot očividně nedoskočil… Altair skočil a zachytil se rámu střechy. Spustil se a těsně nad zemí se chytl okeního rámu. Skočil na tvrdou zem. Rozběhl se ulicí, nehledě na procházející lidi, kteří mu ustrašeně uskakovali z cesty. Zaostřil, a uviděl v uličce před sebou pět mužů, každý držící meč. Přidal do kroku, odrazil se od bedny stojící vedle stánku s ovocem, a mohutným skokem překonal zátaras. Stráže se otočily a ti lehčí běželi ne o moc pomaleji než Altair. Najednou mu ale cestu odřízla vysoká stěna. Zastavil se a tasil meč. Nebylo mu vidět do tváře. Stráže se postavily proti němu ve slušné přesile. Altair tasil meč. V boku cítil bodavou bolest.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 m2m 16.02.2012, 11:59:36 Odpovědět 
   Zdravím.

Sice jsem nečetl Tvůj předcházející text, ale i tak Ti můžu říct, že je pořád co zlepšovat.
A sice jsem taky tak trochu vypadl z redaktorský formy, ale i tak tu pro Tebe mám pár postřehů, třeba se Ti budou hodit.1) Primárně si dávej pozor na chyby obecně. Není nad to, když při čtení ruší nějaká zbytečná chyba. Ať už se jedná o překlepy nebo opravdové hrubice.

× přímá řeč - viz http://galaktis.cz/clanek/rec-prima-a-neprima/
- přímou řeč dávej na nový řádek, když se mění mluvčí, nebo se obecně mluvčí poprvé projevuje

× plynulost textu ovlivňují odstavce - první a poslední odstavec by podle mě snesly rozdělení na dva kratší, obzvlášť, když se jedná o akční pasáž.


2) To, co dělá autora autorem, je jeho vlastní styl. Vyzrálého autora poznáš podle jeho způsobu nakládání se slovy. Čili je neopakuje, dává si pozor na to, co píše, a pracuje s formováním jazyka. Není nad to, když se dvakrát během deseti vteřin čtenář dozví, že Altair tasil meč. Pozor na to. Čti si text po sobě, pokud možno nahlas, a přemýšlej, jestli informace, které čtenáři sděluješ, jsi už nesdělil, anebo je sdělit jinak. Třeba tak, že se stanou vlastní součástí textu a nebudou vyčnívat. (Zbytečně moc vyčnívat.)

3) Samotná logika textu. Beru, že v AC je hráč vlastně za super hrdinu, který zvládne dělat parkour v těžkém brnění a s pláštěm a tak vůbec, v reálným životě by to asi vypadalo jinak. Altair je v Tvém podání úžasným hrdinou, protože skáče, vyskakuje a šermuje, a to dokonce i s šípem v břiše.
Další logický zádrhel je s tím vlastním zátarasem. Proč stojí tam, když dál za ním je očividně slepá ulička? Altair ty muže nějak přeskočí a pak... doběhne do slepý uličky? Buď někde cestou zabočil (což se musí zmínit), nebo prostě a jednoduše mu stráže zatarasili cestu do slepé uličky (což je zoufale nelogické). Nebo snad ne?


4) A samozřejmě námět. Je fajn, že se vlastně učíš psát na světě, který znáš a který Ti byl nějak představen. Vznikla spousta fanfikcí na různé příběhy, jak knižní, tak filmové, tak i samozřejmě herní. I tady na Saspi je takových příběhů celá řada.
Přesto by asi nebylo na škodu třeba zkusit udělat něco svého.
A stačilo by jen trochu upravit čas, místo, jméno hrdiny, třeba ho hodit do Čech nebo do Paříže nebo kamkoliv, vymanit se z toho světa AC a zkusit najít vlastní cestu. Z vlastní zkušenosti vím, že mě fanfikce brzy přestala bavit, spíš mě bavilo tvořit si vlastního hrdinu a jet s ním podle mých představ :)

Ale to je jen takovej můj dojem, to není žádná pravda pravdoucí svatosvatá :)Závěrem asi jen řeknu, že víceméně je mi jedno, odkud kdo bere inspiraci a kde se odehrávají jeho příběhy a jestli jsou originální nebo ne. Takže v tomhle problém u mě nehledej.
Mně osobně zajímá, jestli umíš pracovat se slovy, jestli si dokážeš s nimi hrát, umíš tvořit prostor i čas a vyprávět v něm příběh. A to, pokud smím, si myslím, že ještě musíš krapet zlepšit. Ten text potřebuje vypilovat, zbavit zbytečností a přitom umístit slova tak, že tu atmosféru i Altairovy dovednosti třeba vytáhnou.
Recept na to ale nemám, to se prostě musí zkoušet a hledat a já věřím, že příště budeš o kus lepší. Když si text necháš uležet (minimálně den po dopsání na něj vůbec nesahej, nečti, a pak si ho přečti - pokud možno nahlas), určitě objevíš řadu věcí, které bys změnil.

A všechno ostatní přijde časem, je potřeba jen zkoušet, psát a hlavně ČÍST.
 ze dne 16.02.2012, 20:46:30  
   m2m: Možná bych mohl jen dodat, že na redaktorský známce pramálo záleží. Nepočítá se do žádnýho celkovýho hodnocení, a tudíž ji dávám jen proto, že musím. Nevyjadřuje žádnou hodnotu, jakou bych textu přisoudil.
Ale bohužel jsem ji dát musel, tak padla po ententýky na dva a půl :)
 ze dne 16.02.2012, 17:26:35  
   No name : Díky za ohodnocení. Máš pravdu asi ve všem, všechno jsem pochopil, takže se pro příště zlepším.
Díky za ohodnocení, budu se snažit pilovat lepší :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Ufo-porno
Velter
UMĚLECKÁ DEGENE...
ECHO PARAZIT
Růža pro Bacha
Bajaja
obr
obr obr obr
obr

Co skýtá
Jiří Ondra JL"
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr