obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel všech - přítel nikoho."
Aristoteles
obr
obr počet přístupů: 2915550 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39823 příspěvků, 5773 autorů a 391824 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Ve sluji „zlého“ draka ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Pohádkové fantasmagorie
 autor Vlaďka publikováno: 13.11.2006, 8:47  
Další z Pohádkových fantasmagorií...myslíte, že toho draka baví, žrát pořád princezny? :o)))
 


To už je zase třináctého? No, páni. Tenhle den fakt nemám rád. Ještě víc než povodně. Je to moje noční můra. Celý měsíc si v poklidu lovím zajíce a jeleny, ale jak padne třináctého (a to nemusí být ani pátek), vím, že v podvečer dorazí delegace s úklonami až do pasu, před sebou budou tlačit nějakou vyděšenou princeznu nebo alespoň pannu z prostého rodu, ze zadu to budou davy venkovanů jistit vidlema a já mám dělat zlou obludu.

Je to strašná tradice. Zavedl ji praprapraděda Dráp Tříhlavák von Prachovské Gebürge. Z nějakého rozmaru si vymyslel (asi měl pocit, že už v království nemá ten respekt), že mu jako oběť musí přivést každý měsíc jednu pannu, jinak vypálí celé království. Tak za prvé – na co pannu, když jí má jenom na jídlo?
A za druhé – věřte mi, že správně do hněda osmahnutá srna, alá Halle Berry, chutná daleko líp. Navíc, co všechny ty sponky, kostice, druky a knoflíčky z jejich garderoby dělají v zubech za paseku, to si nedovedete představit. Před časem jsem si na jedné sichrhajcce vylomil patnáctku vpravo dole ve třetí řadě prostřední hlavy a když teď chrlím oheň, jde to dost bokem. Posledně jsem místo jelena zapálil svou východní hlavu.

Taky že na to všechno prapředek Dráp - dej mu Sopka věčný oheň - dojel. Jednou totiž místo princezny přišel Bajaja a bylo po ptákách (vlastně po hlavách). Dráp to měl za sebou, ale tradice přetrvala.

Ze začátku jsem se je opravdu poctivě snažil žrát. Ale měl jsem po nich takové zažívací potíže, že nepomáhal ani vagón sody. A když mi ta poslední, asi stokilová, (nějaká dcera kulaka, už měla dobrých čtyřicet a pořád panna) tak rozdráždila žlučník, že jsem se dva dny svíjel v bolestech, řekl jsem si: „A dost! Stačí.“

Skončil jsem s pannami a začal s pročišťovací dietou. ( Třikrát denně jeden keř černého bezu, zapít středně velkým rybníkem a opakovat až do výlovu. Správná dávka vody mi nastartuje metabolismus, ale nesmí se to přehnat. Jinak vyhasnu a na znovunastartování potřebuju energii tří blesků.) Do týdne mi bylo dobře, vyčistila se mi pleť, je teď opět nádherně leskle zelená a vyhodil jsem všechen cholagol na žlučník. Jenže nastal problém, kam teď s děvčaty. Tak jsem si je začal shromažďovat v jeskyni. Do mého osmdesát šest plus jedna s třiceti osmi kilometry podzemních chodeb se bohatě vejdou.

Hned ta první, Olinka, dcera místního kronikáře, mi ze samého vděku začla vést domácnost, když pochopila, že ji nesežeru. Roztřídila všechny nashromážděné poklady podle typu kovu, drahokamů, hodnoty (umělecké, historické, tržní, odhadní…), důležitosti předchozích majitelů a polohy v hromadě. Původně dělala i test pravosti zlata lučavkou královskou, ale když takhle rozpustila zlatý Trojský poklad a posmrtnou masku krále Agamemnona, kterou Schliemann hledal a vykopával roky (naštěstí se už nedozvěděl, že ji tenhle král nemohl nikdy nosit, neb se narodil až pár set let po její výrobě), došlo jí, že takhle dělat úklid nelze. Spousta lidí si taky myslí, že na Karlštejně nebo ve Svatovítské katedrále jsou pravé korunovační klenoty. Naivové. Naše rodina je dědí už tři sta roků.

S pobavením už dvacet let sleduji pachtění nějakého zoufalého zlatokopa Mužíka, který hledá ve Štěchovicích zlatý poklad po Němcích. Baví mě sledovat tu jeho urputnost. V okruhu padesáti kilometrů poddoloval celou oblast, lidi se tam ztrácejí na procházkách a po letech se najde už jen kostra v nějaké nedostupné propadlině. Dal do toho všechny své prachy a proč? Ty bedny jsou už půl století u mě. Nechápu, po čem tak prahne, když to jsou vesměs samé papíry. Často s nimi zatápím.

Proslavená ztracená Ruská Zlatá komnata je už drahně let moje ložnice a mám i originál Padlé Madony s velkými balónky od Von Klompfa. (René z kavárny s poručíkem Gruberem nechali nadělat tolik kopií, že úplně ztratili přehled, který obraz je ten pravý.)

Když Olinka utřídila poklady, posbírala kosti svých předchůdkyň a postavila jim vkusnou kostnici. Vytváří z nich moc hezké lustry. Každý večer se tam chodí modlit a děkuje, že z toho vyvázla. Pak hrajeme pexeso, masíruje mi všechny tři hlavy a oškrabuje přerostlé šupiny ze zad.

Všechno bylo skvělé, až do třináctého.

Když jsem viděl, že tentokrát sehnali princeznu, tušil jsem problémy. A taky že přišly. Nataša III. řečená Příšerná, chtěla všechno dirigovat. Pochopil jsem hned večer, že se jí zbavili velmi rádi, protože výjimečně nevyhrožovali, že příště si už seženou nějakého bijce. Olinka ji od rána do večera posluhovala a obskakovala a jednoho krásného dne to bouchlo. Pohádaly se kvůli kartotečnímu systému pokladů. Nataša tvrdila, že zásadně a nikdy nemůžou do stejné kategorie pokladů patřit věci od Van Gogha a Dostojevského. Že sice ten první skočil jako idiot v blázinci, ale že Idiot s velkým „I“ je něco úplně jiného. ( Tak nevím, jestli tím velkým „I“ nemyslela nějakou prasárnu.)

Olinka dělá kance zásadně se šípkovou, Nataša ho vyžaduje se zelím. Olinka leští zlato jelenicí, Nataša propaguje cilit. Olinka je pro bombarďáky, Nataša pro tanga. A tak dále a tak pořád dokola. Mám po klidu, do všech hlav jako by mi bouchali hřebíky a jenom si zacpávám uši ( Zkuste si zacpávat najednou šest uší, když na to máte jenom dvě křídla a dvě přední nohy. Ty zadní a ocas potřebuji na stání, kvůli rovnováze.)

A jak se blíží třináctého, nemůžu hrůzou už ani spát. Třetí babu tady už nesnesu. Vůbec nechápu, jak někdo může propagovat mnohoženství. Ne, už zase ječí!
Co jsem komu udělal?! A do toho další delegace, třetí siréna… Už se blíží…je tu a ty dvě řvou a řvou…!!!

Chlamst! První… Chlamst! Druhá… Chlamst! Třetí!…

A je to. Máte to holky za sebou. Ten klid, ten svatý klid. On ten praděd měl pravdu. Nikdy nepohrdejte moudrostí kmetů, má něco do sebe. Tradice se musí ctít.


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 19 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 35 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 90 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 inept 21.05.2008, 10:33:44 Odpovědět 
   Toto je opravdu povedené.Zvlášť dej mu sopka věčný oheň mě pobavila.Fakt pěkné.
 ze dne 21.05.2008, 14:09:24  
   Vlaďka: Díky. Pokud by tě zajímaly další tyhle pohádkové ptákoviny a ilustrace k nim, tak jsou na http://aglaja.blog.cz v sekci "Když zatéká do perníku" a "Kresby". Ještě jednou díky a měj se :o)
 Alyssa 23.08.2007, 15:46:35 Odpovědět 
   Taky mám ráda pohádky z jiného úhlu, onehdy jsem sem (na SASPI) taky jednu nahrála. Tahle má šťávu, obzvlášť se mě líbil ten kousek "Navíc, co všechny ty sponky, kostice, druky a knoflíčky z jejich garderoby dělají v zubech za paseku, to si nedovedete představit. Před časem jsem si na jedné sichrhajcce vylomil patnáctku vpravo dole ve třetí řadě prostřední hlavy a když teď chrlím oheň, jde to dost bokem. Posledně jsem místo jelena zapálil svou východní hlavu." Bezva! :o)
 sirraell 23.08.2007, 15:31:02 Odpovědět 
   Ja jsem fandila drakovi uz od mala, tak jsem rada, ze ted muzu rict: "Mela jsem pravdu!"...
 ze dne 21.05.2008, 14:10:06  
   Vlaďka: ANo, to rozhodně měla :o))
 Šíma 26.06.2007, 20:26:11 Odpovědět 
   Drakovi se nedivim! Jak se říká, kam čert nemůže, strčí ženskou a ten ohnivák jich tam měl požehnaně! Chvály je tady dost, takže nebudu nic psát a na kritizování nemám náladu. Olinka se mi líbila, ale to tu už někdo říkal! Co bych tu kritizoval? Na překlepy se nedívám, ty ze zásady přehlížím, protože je sám dělám... :-) Za jedna! Teď nevím, jestli je škoda, že draci vymřeli, jo až na toho tvého! :-) Ještě že nejsem panna! A Bajaja taky nejsem... Takže jsem na draka!
 ze dne 27.06.2007, 8:32:55  
   Vlaďka: Díky za komentář. Překlepy už jsou odstraněny a povídka je i trochu rozšířena a opatřena ilustrací neb finalizuju knížku těchhle fantasmagorií. Tady už to neopravím, páč to nejde zpětně editovat.
 Aenica 04.04.2007, 16:00:27 Odpovědět 
   Jen tak namátkou jsem se probírala ve starších dílech a objevila tohle. Inu: smekám! Jsem ráda, že jsem narazila na dílo plné osobitého humoru, okořeněné lehkou pratchettovštinou a míchané s moderním náhledem na svět. Když se tak dívám na tvůj profil, zjišťuji spoustu podobností a to mě přivedlo k doporučení na knihu Východ Modrého mésíce od Simona Greena. Je to vlastně hodně podobné tvému dílu, neboť se v něm zhrzený princ vydá zkolit draka (hodně podobného tvému). Takže když se ti do ruky dostane tento titul, rozhodně bych na tvém místě neváhala ;)
 ze dne 04.04.2007, 16:03:01  
   Vlaďka: Díky Katko, uložím si do paměti. Jinak těchhle Pohádkových Fantasmagorií tady najdeš patnáct. Většina z nich je ale už dopracovaná. Tady to ale změnit nejde, takže jsou tu původní verze. Díky :o))
 Kondrakar 09.02.2007, 0:00:56 Odpovědět 
   Paráda. docela jsem se toho pobavil. konec byl skvělej.jen škoda Olinky. tu si měl nechat.
za 1
 ze dne 12.02.2007, 8:12:05  
   Vlaďka: Pod tlakem i draci ledaskdy jednají nelogicky :o)
 leafe 04.01.2007, 16:32:53 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: leafe ze dne 04.01.2007, 16:32:07

   Dnesk sem těch jedniček dal opravdu hodně.
 leafe 04.01.2007, 16:32:07 Odpovědět 
   Týjo já dávám samé jedničky, ale tahle by měla být s hvězdičkou, potože je to okouzlující pohádka řekl bych i dobrá parodie a ty já mám moc rád. Božské dílo :)
 ze dne 05.01.2007, 15:21:47  
   Vlaďka: Děkuji:o)))
 Mera im Arem 30.12.2006, 20:36:11 Odpovědět 
   Chudák drak. Já sice tehdy fandila Bajajovi, ale po tomhle budu navždy na straně draků:-D Jen tak na okraj: ta komnata v Rusku byla Jantarová, ne?
 ze dne 31.12.2006, 14:13:11  
   Vlaďka: No to by mohlo být, Jantarová...
 Petr.6.Suchy 25.11.2006, 13:33:39 Odpovědět 
   Jooo tak tohle je prefektní povedená pohádka, až budu mít děti, budu jim to číst :-)
 Nancy Lottinger 24.11.2006, 11:13:34 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Nancy Lottinger ze dne 24.11.2006, 10:57:21

   Některá tvá dílka se mi opravdu moc líbí, ale občas sem tam něco vrzne. Tuto je prostě dokonalá pohádka :-)
 Nancy Lottinger 24.11.2006, 10:57:21 Odpovědět 
   Fakt mám ráda pohádky a tuta se ti opravdu povedla, Zasmála jsem se a až do poslední chvíle jsem nevěděla, jak to teda dopadne :o)
 ze dne 24.11.2006, 11:01:04  
   Vlaďka: Díky, to mě těší :o)
 Anquetil 15.11.2006, 7:46:44 Odpovědět 
   :o))) Jen jako kuriozitu dávám k lepšímu, že teplému Jägerovu prádlu, jégrovkám, anýbrž bombarďákům, se u nás lidově říká též "podlisračky" a nemá to hanlivý význam, ačkoliv to tak zní...
 ze dne 15.11.2006, 8:37:52  
   Vlaďka: Zajímavý název, ale Olinka tomu říkala bombarďáky, čili majtky :o)))
 Yfča 14.11.2006, 11:39:07 Odpovědět 
   :o))
 Albireo 13.11.2006, 18:41:22 Odpovědět 
   Výborné! Cillit mě dostal málem do kolenou.
 ze dne 14.11.2006, 8:17:59  
   Vlaďka: Díky, Albi . To potěší :o)
 Annún 13.11.2006, 17:03:33 Odpovědět 
   Svělý, takhle jsem se už dlouho nezasmála. Moc hezká povídka. dávám jedena.
 ze dne 14.11.2006, 8:19:22  
   Vlaďka: Díky, Annún :o)
 Hogvana 13.11.2006, 13:42:33 Odpovědět 
   abych řekla pravdu, tak už jsem od tebe četla lepší věci, ale je tu hodně hezkých momentů a některý docela trefný, ftipný :-)
 ze dne 13.11.2006, 14:26:30  
   Vlaďka: A já se tak snažila...:o) Díky, Hogi:o)
 Eifelovka 13.11.2006, 13:07:50 Odpovědět 
   Výborný! I když někteří tady humorný texty považujou za "primitivní srandičky", mně se tyhle ptákoviny moc líbí. :-))
 ze dne 13.11.2006, 13:29:23  
   Vlaďka: Díky :o) Klidně budu psát primitivní srandičky. Mě těší, když se lidi smějou :o)
 amazonit 13.11.2006, 12:05:08 Odpovědět 
   nevím, co napsat,abych se pořád neopakovala ve chvále..tak snad, že mě zvrhle zaujala ta kostnice:o)) i když jsem si ji představila trochu jinak..asi tak, že nejedna podváděná žena by klidně vystavěla kostnici z kostí spolusdělnic svého manžela
 ze dne 13.11.2006, 12:19:05  
   Vlaďka: Ona Olinka měla vzek, že ty její předchůdkyně byly prostě ...k sežrání. Takže motiv podobný :o)))
 Luciena 13.11.2006, 8:47:06 Odpovědět 
   Psát takhle vtipně, na to už člověk musí mít talent... Do samého konce jsem si nemohla být vůbec jistá, jak to s tím drakem dopadne :-) Je v tom spousta výborných momentů...Nasmála jsem se jako vždy :-)))
 ze dne 13.11.2006, 8:56:19  
   Vlaďka: Většinou si také nebývám jistá, jak to dopadne :o))) Nápady přicházejí až v psacím procesu. Někdy mám začátek, pak mě napadle konec a pak tvořím střed. Děkuji za komentář i hodnocení :o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Tragédie instit...
markus
2.Kapitola-rýma
Karolína K.
Jak se asi cítí...
Domčuška@liasPoppy
obr
obr obr obr
obr

Nadějná budoucnost naší iluze
Tlapka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr