obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé."
Caesar
obr
obr počet přístupů: 2915820 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39761 příspěvků, 5830 autorů a 393159 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Loučení se Sluncem ::

 autor Element publikováno: 23.02.2012, 16:11  
 

Možná se při pohledu vzhůru sami sebe ptáme, co vše se v té bezbřehé temnotě skrývá. Hvězdy nad hlavou, světla svítí, tma pohlcuje celý svět a ptám, kde jsme. Zda přijde svítání? Další den, či tahle jeho pekelná část byla definitivní? Dnes jsem naposledy spočinul zrakem na slábnoucích paprscích slunce. O nějakém západu se nedá ani mluvit. Naposledy zazářila jasná koule nad našimi hlavami. A pak ten zářivý kotouč navždy zašel. Zčista jasna zrudl, poté ztmavl a uhasl. Poslední zářivý pohled na jeho povrch, naposled rozbolavělé oči při pohledu do té životadárné krásy a pak tma…

Dnes žádné hvězdy nevyšly. Opět, jako už několikátý den, hledím vzhůru a doufám, že to celé byl pouhý sen a po něm se opět probudím. Jenže pokaždé usínám ve stejném světě beze světla. Jen tma je kolem nás. Oslepl celý svět. Oslepla příroda, oslepli živočichové i rostliny. Kolik života nám zbývá, než i svíce vyhasne? Než se poslední vlákno přetrhne?

Když jsem naposledy viděl člověka, přál jsem si odejít a být sám. Teď jsem sám i ve společnosti mnoha. Nevidím, kdo je kolem mne, nevím, jak jsou daleko. Netuším, kudy kráčíme, ani co je před námi. Všude jen visí ta černota. Neprostupná a rozčilující, v níž slabý výkřik rezonuje do rozednění. Hvězdy jsou v civilu. Září jako nikdy předtím, jen naše Slunce vyhaslo. Pouze slabý šedý skomírající pohyb na obloze prozrazuje jeho polohu kdesi tam nahoře.
Žádné světlo, žádný stín. Co jsme proti té nicotě? Když nás v jediném okamžiku může pohltit, k čemu nám je, kam jsme došli? Co jsme se svou civilizací? Nač nám jsou technické vymoženosti v nočním dni, odříznuti od života tápajíce v temnotě.

Poprvé jsem jej viděl v dětství, při pohledu do něj mne rozbolely oči. Dnes se na něj dívat nemohu a pláču. Jen své slzy nevidím. Ani svou tvář. Co prozrazuje můj pláč? Snad vzlykot, co je všude kolem. Šest miliard plačících. A to jsou pouze lidé. Dnes, kdy je ve dne tma, vlci i psi jsou jedno. Vyjí všichni, bez rozdílu rasy se dožadují světla.

Začíná být zima. Klepeme kosu. Zahřát se je nemožné, nemáme čím. Třeli bychom se o sebe, kdybychom se ve tmě našli. Ale narážíme do stromů, budov, padáme, tak je lepší nechodit, pouze stát na místě a čekat až dnešek přejde a zítřek nenastane. Je to jisté. Takhle vypadá konec. Žádné peklo, žádné plameny, žádné bomby...prostě konec...v tichosti odejdeme, jako jiní před námi. Kdo přijde po nás, nás nezajímá, beztak pokračování nepřijde hned, pokud vůbec.

Zanechali bychom vzkaz, kdybychom mohli, kdybychom něco takového stihli. Jenže konec přišel bez ohlášení. Žádné varování, nic usvědčujícího. Jen tma, ticho a náhle pláč a zmatek. Co bychom řekli? Máme se obhajovat? Tvrdit, že litujeme svých rozhodnutí? Či své nečinnosti? Netřeba slov, nikdo nenaslouchá. Ani mé srdce. Slyším jeho slábnoucí rytmus…buch buch, buch buch, buch….buch buch… buch…buch…….buch…..stále slaběji, neslyšitelně. Konec se nachyluje...je mi zima. Jen jednou bych chtěl opět vidět západ slunce, rozloučit se s ním…příteli, odcházím s tebou, měl jsem tě rád…


 celkové hodnocení autora: 89.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Siggi 24.02.2012, 13:15:33 Odpovědět 
   Slunce opravdu nezanikne tak, jak tady popisujes, ale je to zajimavy text. Akorat za par dni uz by tady byla takova zima, ze by to nic neprezilo.
 Šíma 23.02.2012, 16:10:05 Odpovědět 
   Zdravím.

Netvrdím, že nemá text svou atmosféru. Loučení se Sluncem (i nadpis hovoří za vše). Může Slunce jen tak "vyhasnout"? Netuším, vědci tvrdí, že nejprve nabobtná, zničí půlku Slunční soustavy a pak se promění v bílého trpaslíka, nebo černou díru (prý). Zbytek planet, které nesežehne a neroztaví (doslova nerozplyne do prostoru) nejspíš "uteče někam do Vesmíru". Příběh je zamyšlením nad tím, co by bylo, kdyby se stalo to a to. Může jít i o určitou metaforu (zpodobnění zmaru a konce prostřednictvím "vyhasnutí Slunce"). Musel jsem si text přečíst natřikrát. Aniž bych Ti zasahoval do stylu, zdálo se mi (alespoň při prvním a druhém přečtení), že po obsahové stránce a stránce stylistické v textu ještě něco chybí, aby čtenář pochopil, která bije. Víceméně jsem trochu tápal, ale může jít o to, že nejsme napojeni na tutéž "vlnu". Uvidíme, jak zareagují další čtenáři, čím více názorů tím lépe. Sám jsi nejsem na sto procent jistý, jak se mám k textu postavit. Snad Slunce nikdy nevyhasne, alespoň co lidstvo bude lidstvem... Hezký den a psaní zdar.

P.S. Jen tři tečky - byť jde o určitou promlku v onom: "buch buch". Pak je v textu přetečkováno a může to "tahat za oči"...
 ze dne 23.02.2012, 16:10:41  
   Šíma: Poezie v próze?! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Proste jsem
(27.2.2021, 20:22)
Týnuš
(8.2.2021, 18:37)
Sivanah
(7.2.2021, 21:40)
black dragon
(2.2.2021, 14:52)
obr
obr obr obr
obr
Katastrofální l...
markus
Pomsta je sladk...
Mejla
Liliana
Claudie
obr
obr obr obr
obr

Slzy lásky
maja52
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr