obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915622 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5791 autorů a 392129 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Podivný příběh. Kap 5, Kuči- kuči, rok 1775-6 ::

 redaktor čuk publikováno: 21.03.2012, 12:35  
Kapitola spojuje děje v roce 1775 s ději v roce následujícím. Tím i motiv Hradu, Zinie, Budoucňanů a Schima (který přijíždí v závěru kapitoly). Kapitola začíná poté, co Budoucňané z roku 1775 odletěli. Kuči-Kuči je postava přiřčená autorovi jako jeho karikatura. Objevují se nové podivnosti, ale i zárodky jejich vysvětlení.
 

.
Tehdy, jednoho dne roku 1775, muž z budoucna odešel od korábu připraveného k odletu, aniž cokoli kapitánu Rubianovi řekl. Šel do Temného lesa. Skryt v houštině mýtiny pozoroval odlet jejich lodě.

Pak se vnitřním zrakem podíval sám na sebe. Věděl sám dobře, jak vypadá. Vysoký hromotluk s udělanými svaly a kulatým obličejem. Po půl roce už to to nevěděl. Když se za úplňku vypravil k jezeru a shlédl na jeho hladinu, viděl jen mlhavou skvrnu, která měnila svůj tvar a barvu, tak podobná vzorům na vojenských maskáčích. Tehdy si uvědomil, kým byl. Druhým zástupcem kapitána s inteligentním mozkem. Netušil, co si má o sobě myslet. Vyslal mu tehdy kapitán telepatický příkaz: zůstaň tady a vykonávej dozor? Nad kým? A nad čím? Nebo buď pokusným králíkem vystaveným nezvyklým drsným podmínkám? Nebyl schopen o tom uvažovat, pociťoval to jen instinktem, který mu neodebrala kouzla, která se děla v Temném lese. Tehdy se jmenoval…Jak jen se tehdy jmenoval? Teď si říkal Kuči-Kuči a musel si několikrát za den opakovat ta slova, aby je nezapomněl.

Síly, které vyvřely z hlubin země, jako důsledek přeměn, jejichž příčiny nebyly ani v roce 2091 známy, nebo které přilétly z Kosmu, aby obšťastňovaly právě tento Bohem zapomenutý kraj, tyhle síly měly nepředvídaný a nepředvídatelný, stále se měnící účinek. Naštěstí se zdálo, že jejich působení slábne.

Snad jen chaloupka blízko hradu byla jich ušetřena. Jenže: kdo ví?
Každý den nakukoval okénkem do chaloupky a pozoroval Zinii. Nebo lehával na okraji lesa a sledoval, jak mladá žena pracuje na zahrádce. Její písničky se mu velice líbily. Nemá si chuděra s kým promluvit. Nebyl si však jist, zda by byl schopen ze sebe vydat hlásky, natož pak slova. Zato v Temném lese byl pánem zvuků, když chtěl, sám vydával ten nejhlasitější.

Temný les byl v roce 1775 lesem děsivým. Příliš se změnil za ten první půlrok kolisajících účinků magnetických, elektrických, esoterických nebo kdovíjakých sil.
Čím děsil? Kdo se nedržel pěšiny, táhnoucí se odkudsi zdaleka k hradu, ten zabloudil, uškrcen smyčkou cest nebo rozsápán přízraky.

Že Kuči-Kuči přežil ? Snad to byl dar, který získal jako náhradu za to, že mu byla vzata identita. Kuči-Kučimu nebezpečí nehrozila, musel být však stále ve střehu a spát přivázán jen na nejvyšších vrcholcích stromů. S dravými ptáky létajícími nad jeho hlavou se však záhy spřátelil. Anebo musel sebrat veškerou sílu a změnit se v neviditelný a nehmatný oblak. Hustým lesem se pohyboval jistě v každé své podobě. Zvykl si, že stromy jsou schopny se přemísťovat a nastavovat mu nohu, les byl však každý den jiný. Naopak divoká zvěř unavená lovem dlouhé hodiny setrvávala v vzpřímené poloze, bez jediného hnutí. Aby náhle bleskurychle vyrazila s vyceněnými tesáky. Na Kuči- Kučiho si však obludy nikdy nepřišly.
Sám se divil, jak je dovede odradit. Snad by byly schopny ho i poslouchat? Ještě nezkoušel jim poručit. Nejmocnější páni lesa a vyslanci lesních duchů, od nejněžnějších až po krutě vraždící ho ještě nevzali na vědomi. Snad byl pro ně příliš nicotný, nebo se skrytě připravovali na odvetný úder.

Kuči-Kuči si nebyl jist, co z toho co vidí, je skutečnost nebo co je jen obraz nakresleny zduřelou nebo pochroumanou fantazií. Zda se mu nějaký zloduch nevloudil do snů. Zda se nenadýchal omamných výparů neznámého původu.
Kuči-Kuči se leccos užitečného naučil. Dovedl odlišovat prudce jedovaté rostliny od těch jedlých, kterými se živil. Nenechal se obloudit nabízejícími se pestrobarevnými květy, rostoucími za hradbou stromů na skrytých mýtinách.
Občas cítíval v sobě úžasnou sílu a nevídané schopnosti, dobré nebo zlé, sám nevěděl. Tento pocit však velmi rychle mizel, chvíle jejího delšího projevu ještě nenastala. A tak na dně jeho nedefinované bytosti dřímala touha a očekávání.

Ano, hrad. Ještě se tam nevypravil. Vždyť i Zinia, která snad hradní útroby znala z dřívějška, se tam také neodvážila. Třeba podobné změny, které nastaly v lese, se v jiné podobě objevily i tam, snad mnohonásobně nebezpečnější a děsivější. Třeba jednou v příhodný okamžik se s nimi utká.
Nutnost ostražité existence zabránila Kuči-Kučimu, aby se nudil. Řeklo by se: existence zvláštním způsobem blahobytná, bez zátěže myšlenek. Dosud mnohé v něm bylo spící. A neprobuzené.

Až na ten večer, kdy byl v Temném lese již téměř rok, kdy se na pěšině objevil jezdec, sesedl s koně a zaklepal na dveře chaloupky. Kuči-Kuči ho zaregistroval se stupňujícícm se vzrušením přemístil se k okénku chaloupky. Připraven zmobilizovat všechnu svou energii a dlouhou houžvovitou rukou, tolik nepodobnou lidské, rozbít sklo a srazit toho, kdo by chtěl Zinii ublížit.

Zinia odložila dítě, které kojila, vzala do ruky dlouhý nůž, skryla ho za zády a ostražitě přistoupila ke dveřím.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 14 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 21 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 malý emo 14.08.2012, 23:03:41 Odpovědět 
   Jsi mistrný vypravěč, čuku.
 ze dne 15.08.2012, 7:57:26  
   čuk: a ty mistrná lichotnice a herečka
 Apolenka 14.08.2012, 13:42:38 Odpovědět 
   Je to dobrééé... a jsem ráda, že další pokračování je na světě.
 ze dne 14.08.2012, 14:44:58  
   čuk: Díky. Potěšilo to slovo s třemi ééé. Na světě už je jedenáctá kapitola, zde na saspi.
 salvator 24.03.2012, 0:29:45 Odpovědět 
   Čekal jsem rozjezd, ale tenhle je popravdě ještě lepší.
Lákavě líbivé, těším se na další střípek.
 ze dne 14.08.2012, 14:42:42  
   čuk: Děkuji za přečtení. Problémy nastanou, až se budu snažit všechny jevy vysvětlit.
 Adelaida 23.03.2012, 23:43:19 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Adelaida ze dne 23.03.2012, 14:09:47

   čuk: Jak s tím souvisí Karel?
Padla zmínka o opratích. Ani z opozice vědec se bez lidských aspektů pro dobré scifi neobejde. Karel... To bylo kdysi jméno jednoho tažného koně. Vydržel hodně. Přeji úspěchy v načatém rozjezdu k románu.
 ze dne 14.08.2012, 14:48:25  
   čuk: Já fakt nevím, jak s čím souvisí Karel.
 Adelaida 23.03.2012, 14:09:47 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Adelaida ze dne 23.03.2012, 13:58:10

   čuk:
Romantická Aini byla nevědecká (blbá ?), tož: vijo Karle!
:o)
 ze dne 23.03.2012, 19:26:40  
   čuk: Nevím, co chceš tímto komentem říci. Nenapsal jsem, že je Aini nevědecká, notabene, abych napsal blbá. Zajímaly jí lidské aspekty, z hlediska srdce a ženy. Z opozice vědec znamená, že jsem hledal technická sci-fi řešení. Jak s tím souvisí Karel?
 Adelaida 23.03.2012, 13:58:10 Odpovědět 
   Hm, hmm – třikrát dobrý
Nápad, jména postav a místo a čas děje, i ten závěr, dítě zcela jistě zazáří. Bravo!
Jen tak dál.
 ze dne 23.03.2012, 14:02:57  
   čuk: Díky za koment. Dítě bohužel nezazáří, neboť jsem po romantické Aini převzal opratě románu já, z opozice k ní vědec.
 Šíma 21.03.2012, 18:37:32 Odpovědět 
   Zdravím, čuku! Pěkné. Čtivý text, zajímavá směska žánrů... Jsem zvědav na pokračování. Snad nejsem příliš uchylný, když napíšu, že mě ona dívčina (žena) s velkým nožem zajímá, zcela jistě jej má na svou obranu. Z lesa okolo hradu může přijít cokoliv, snad to neodnese Schim a Zinie jej nepřipíchne ke zdi jako mouchu. Těším se na pokračování... ;-)
 ze dne 21.03.2012, 23:42:45  
   čuk: Díky za přečtení a příznivý komntář. Schim přece musí být kladný hrdina a Zinie taky není žádné ořezávátko.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
Mezinárodní den...
Delfin
Poslední sbohem
Saskie Enkeli
Piková Dáma (2....
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr

Dračí stezka (11.kapitola)
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr