obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když chce osud někoho zničit, udělá z něho hlupáka."
Publilius Syrus
obr
obr počet přístupů: 2915777 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39711 příspěvků, 5825 autorů a 392904 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Falling For You [Part1] ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor Dem. publikováno: 12.04.2012, 16:13  
Jde o smyšlený příběh a je to na více dějství.Předem se omlouvám za překlepy ve slovech aj.Jsem začátečník, ale povídek jsem napsala už hodně.Na svém blogu jich mám daleko více, ale rozhodla jsem se podělit o Falling For You.
 

Bylo to typické odpoledne.Byla jsem s nejlepším kamarádem venku a potloukali jsme se v parku, jako každý den.
"Louisi Tomlinsone! Dej mě hned dolů!" křičela jsem na něj.
Louis se ušklíbnul a točil mě ještě víc.Začala jsem kopat nohama a křičet.
"Stop! Začínám mít opravdu závratě" smála jsem se a i on se smál, ale stejně se nezastavil.
"Řekni, že mě miluješ!" řekl a stále mě točil.
"Ne!" křičela jsem.
"Pak teda nezastavím!"
"Vážně, STOP! Budu za minutu zvracet!" varovala jsem ho, ale je to tvrdohlavý idiot.
"Stačí říct, že mě miluješ" pořád to chtěl slyšet.
"Dobře, dobře miluju tě!" konečně přestal a dal mě dolů.Pořád se smál a dost nahlas.
Dostala jsem závrať.Začala se mi točit hlava a padla jsem na Louise.Podívali jsme se na sebe a vybouchli smíchy.

Pomalu jsme došli k lavičce a posadili se.
"Páni Kate, kolik vážíš?" zeptal se žertem.Vydechla jsem a předstírala, že se hněvám.
Také jsem ho praštila.Pevně jsem stiskla svou ruku a plesk.
"Au! Dělám si legraci, jen legraci.Jsi vážně hubená a krásná" usmál se a já také.
"Promiňtě, slečno" slyšela jsem mužský hlas za mnou.Otočila jsem se a zahlédla muže ve středním věku, jak na mě zírá.
"Ten kluk vás nějak obtěžuje, že jste ho praštila?" zeptal se a koukl na Louise.
Louis se zasmál a já rychle zavrtěla hlavou, že ne.
Ten člověk prostě přikývl a odešel.Jakmile byl z dohledu, Louis vstal.
"Není to jeho problém, co se stará!" zamumlal si pro sebe.
"Lou, on se snažil být jen milý" podotkla jsem.
"Milý? Pch! Určitě tě chtěl odtáhnout a někde znási.."
"Přestaň!" přerušila jsem ho a začala se smát.
Louis ukázal na své bicepsy a řekl "Koukni jak jsou velké.Nandal bych mu!"
"Samozřejmě, že jsou velké" zvedla jsem oči a zasmála se.
Louis mi nabídl ruku.Čapla jsem jí a on mě vytáhl ze sedu.
Nastala zvláštní a velmi nevhodná chvíle.Jen jsme tam stáli, dívali se na sebe a usmívali.
Najednou Louis udělal něco, co jsem nečekala.
Pomalu se naklonil a políbil mě.Jeho měkké rty se spojily s mýmy.Byl dobrý to musím přiznat, ale bylo to špatně.Bylo to jako, kdybych líbala svého bratra!
Polibek jsem mu oplatila.Téměř, ale nechtěla jsem a raději jsem se hned odtáhla.
"Louisi, ne!" zašeptala jsem tiše.Zavřel oči a povzdechl si.
"Kate, prosím, dej mi šanci.Prosím tě, jen.." odtáhla jsem se od něj úplně.Nesnesla jsem ten jeho výraz ve tváři a raději se k němu otočila zády.
"Prosím?" zašeptal a už stál zase přede mnou.Opatrně přesunul svou ruku na mojí tvář.
"Podívej se Lou, nechci riskovat to, co máme, naše přátelství je úžasný.Prostě jedno z miliónu a nechci ho zničit" neobtěžoval se argumentů a jen se podíval dolů na své boty.
Jeho oči byly plné smutku a zklamání.

To bolelo.Bolelo vidět ho takle.´Zlomila jsem mu srdce?´ ptala jsem se sama sebe.
Ani jsem mu nějak nelhala.Pravda prostě je, že k Louisovi necítím nic.Žádné city.Pro mě to byl vždy jen nejlepší přítel a tím taky zůstane.To on ve mě věří, tráví se mnou čas, vždy mi fandí, je jako můj bratr, ale pro něj jsem asi něco víc.
"Je mi to opravdu líto" řekla jsem.
"To je v pořádku, rozumím" zamumlal.
Jasně, že nerozuměl.Stáli jsme tam několik vteřin a ani jeden z nás nepromluvil.Louis se podíval na oblohu a já jsem sledovala jeho pohled.
Na neby byly děšťové mraky.
"Pojďmě domů než začne pršet" řekl.Prostě jsem jen přikývla a šli jsme.
Louis bydlí asi 5 minut cesty ode mě.Šli jsme domů v naprostém tichu.Nenáviděla jsem to ticho, obvykle byl dost hlasitý vždy se smál a rozesmíval mě..ale dnes ne.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 4.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 25 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Ekyelka 12.04.2012, 16:11:19 Odpovědět 
   Zdravím.

Popravdě jsem hodně dlouho přemýšlela, jak tenhle komentář napsat. Pouštět hrůzu a prskat jak velice nenaložená kočka, protože v dnešní době online kontrol a sdílení dokumentů s gramaticky zdatnějšími kamarády neznalost základních pravidel neomlouvá? Nebo text opět vrátit k dalším korekturám?
Ona si to totiž většina autorů neuvědomuje, ale svou přísností se jim snažím jen pomoci - stránky Saspi jsou veřejně přístupné a každý text je jen vizitkou autora. Texty plné hrubek tím pádem moc pozitivních bodů nenasbírají, spíš pak slýchávám, proč takové "hrůzy" vůbec pouštíme ven. Takže ne, nedělám to pro vlastní obveselení, ale protože peprnou poznámku a s ní spojené upozornění si zapamatujete rychleji a lépe, než obvyklé vypisování chyb (kteréžto ani nepraktikuji, nejsem červená vlnovka).

Tenhle text má několik markantních vad. Tou první, vizuálně nejhorší, je interpunkce a tvoje benevolentní nakládání se znaménky.
- za tečkou se VŽDYCKY nechává mezera! Otevři si kteroukoliv knihu, noviny nebo jiné tištěné médium - už jsi někde viděla, že by text byl takhle natlačený? ak proč to máš takhle napsané ty? I typografická pravidla se musejí dodržovat.
- čárky odcestovaly na dovolenou? Nejen ze souvětí (a to takových, která by správně napsal žák 5. třídy ZŠ), ale i z přímé řeči - tohle si musíš akutně nastudovat. Pravidla pravopisu, Stručná mluvnice češtiny, dokonce i internetové příručky mají přehledně zpracované vzory a pravidla. Psaní není o "hození" nápadu na papír. Psaní je o zpracování nápadu.
- TROJTEČKA!!! Proto se tomu znaménku říká TROJtečka, protože tam je co? TŘI TEČKY! Ne dvě, ne čtyři. Děláš si v tom zbytečně guláš a text pak působí jako odfláknuté cosi z blogu. Takhle prosím ne - publikování na literárním serveru je nejen o psaní, ale také o onom publikování: jednou zveřejněný text už nejde editovat, takže příště prosím skutečně velmi pečlivé korektury. A pro jistotu trojité, když dvojitá nepomohla.

Velký problém č.2: vynechávání slov a nelogické věty.
"neobtěžoval se argumentů" - jak si tuhle větu vyložit? Text v daných momentech vypadá, jako bys ho chtěla mít co nejrychleji napsaný, a tak jsi psala přímo o překot i za cenu, že sem tam prostě vypustíš slovo, nebo je věta postavená na hlavu.
Zkus po sobě texty číst nahlas. Pořádně nahlas, žádné mrmlání pod nosem, ale jasným, přednáškovým hlasem. Najednou zjistíš, kde všude jsi zapomněla čárky, jak nelogicky ti zní ta která věta, že ti tam chybí celé věty v popisech.
Ze začátku to pomáhá hodně autorům, protože si neuvědomujete jedno pravidlo: čtenář vám do hlavy nevidí. Vy text vnímáte jako úžasný příběh plný emocí, ale víš, co vidím já? Jakýsi kus písmenek, který je neohraničený, neukotvený v denním čase, bez popisů, bez jakéhokoliv místa. Notnou chvíli mi také trvalo, než mi došlo, že Luis drží Kate v náruči a točí se s ní kolem své osy - původně jsem přemýšlela, jestli ji má na kolotoči, na houpačce nebo kde. A pokud si čtenář klade takové otázky, je něco s textem zatraceně v nepořádku.
Samotný nástin komplikací a směřování příběhu (ono nimrání se ve vztazích, prostě růžová knihovna pro náctileté) nemá zatím smysl komentovat. Těch pár odstavců je jen nástřel, nic víc. Navíc slovo, které uvádíš v perexu - dějství - je termín pro část divadelní hry. V textu literárním je to prostě jen část, díl, kapitola (i když ultrakrátká). Zaměňování termínů je oblíbený rys blogerů (stejně jako opovrhování faktem, že literatura má vlastní termíny, jen je blogeři neznají) a nepůsobí dvakrát lichotivě.

Poslední poznámka: proč anglický název? Proč anglická jména? Jaké je opodstatnění použití cizího jazyka v českém textu, autorský záměr? "Lépe to zní" je argument hodně kulhající, navíc jako autor bys mohla projevit více fantazie a využít slovní zásobu českého jazyka.
Tyhle anglofonní názvy českých textů vnímám jako projev nezralosti a velice nízkého sebevědomí autora, který doufá, že anglickým názvem si vylepší svůj text. Proč? Vždyť jsi autor! Buď na to hrdá, piš česky a používej české názvy. Občas je zatraceně těžké na trefný název přijít, sama se s tím potýkám u osmi povídek z deseti, ale vždy se nakonec nějaký název najde.

Celkově to není dobré. Vypsané lapsy dávají v kostce základ, se kterým je třeba dále pracovat - především se pořádně rozepiš. Tvé postavy se pohybují ve vákuu, do něhož občas pronikne nějaký předmět nebo kus reality, ale číst to je nuda. Pročti si pár povídek třeba tady na Saspi - od Sakory, Šímy, čuka, obaleče, zkrátka od kohokoliv z déle působících autorů. Jejich texty jsou živé, pohlcující, mají tvar a vypovídají o skutečnosti (i když fiktivní), rozhodně ale nejsou ploché a bez pevné země pod nohama. Tohle totiž tvému textu také chybí.
Abych nebyla jen za zlou, text není ani vyloženě špatné. Ovládáš shodu podmětu s přísudkem (což je rys, který se u spousty povídek z blogů nepěstuje, jak jsem si s bolestí všimla), větší hrubky neděláš, text neskáče jak urvaná koza, ale lineárně se sune vpřed. Chce to prostě jen dál psát, učit se.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Loučení se Slun...
Element
O tom, co mělo ...
Gabriela Green
Osud
Sonic
obr
obr obr obr
obr

[nevybr?no]
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr