obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Teorie lásky je božská, její praxe ďábelská."
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
obr
obr počet přístupů: 2915317 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39434 příspěvků, 5735 autorů a 389989 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Chaos nebo uspořádaný život? ::

 autor Misha01 publikováno: 09.05.2012, 11:52  
Možná je příspěvek trošku chaotický, ale zajímá mě názor jiných lidí, popř. i nápady, jak ho obohatit :-)
 

Co zvolit? A lze vůbec něco zvolit? Dá se tohle vůbec ovlivnit? Nebo je to prostě osud?

První bych se zastavila u tzv. spořádaných lidí. Uspořádané rodiny. Vše podle jakýchsi nepsaných pravidel. Manžel, manželka, 2 děti, nejlíp páreček, stálá práce, byt či dům, auto, letní dovolená u moře, zimní dovolená na horách. Prostě taková normální rodinka, jak to stát, nebo naše společnost, požaduje. Život podle jakýchsi pravidel. Závidím jim to, tedy alespoň svému kamarádovi jsem to kdysi záviděla. Jakto, že si to lidi umí tak hezky zařídit? Já moc spořádaně žít neumím. Vlastně ty lidi obdivuju. Nicméně, je to uvnitř opravdu takové, jaké to vypadá navenek? Co když to není úplně tak ideální a jen to tak vypadá? Co když je lepší chaos…

„Závidím Ti Tvůj uspořádaný život“ říkávala jsem často kámošovi.
„Není to tak růžový jak si myslíš“ odpověděl téměř vždy.
Odpověď ženatého muže, který se už doma nudí. Potřebuje rozptýlení. Potřebuje změnu. Má sice strach, že na to manželka přijde, ale nemůže si pomoct. Tak nevím. Uspořádaný život, a k tomu patřící podvody a nevěry… nebo chaos, ale poctivej.

Můj život je jeden velký chaos. Kam vítr, tam plášť. Nejdřív armáda, pak majitelka hospody, pak zase armáda, pak majitelka Night Clubu, pak stavebnictví. Tady jsem prozatím zakotvila. A to nepočítám přivýdělky jako byl herbalife, finanční poradce, realitní makléřka apod.,které mě zaujali tak možná ze začátku. Prostě od každého kousek. Ale každý ten „kousek“ mi něco dal. S každým tím kouskem jsem o poznání dál. Víc zkušeností, víc zážitků, víc známých, víc všeho. Postupem času jaksi začínám nabývat dojmu, že můj život je o cosi bohatší. Je zajímavější. Pořád se něco děje. A to nepočítám to věčné stěhování. Zatím jsem nejdýl vydržela v jednom bytě 4 roky, jinak se každé 2 až 3 roky stěhuju.
„Ty si kup maringotku“ reaguje dlouholetá kamarádka, když jsem jí oznámila, že se stěhuju. Zase.
„Nemusíš se věčně stěhovat a když Tě to přestane bavit na jednom místě, tak si prostě přejedeš jinam“ pokračuje.
Nechápu, že ji to ještě překvapuje. Ví přece, že nevydržím dlouho na jednom místě.

Chaoticky se pohybuji z místa A na místo B, aniž bych věděla, co v tom Béčku budu vlastně dělat. Bude mě to tam bavit? Bude mě to místo samotné zajímat? A proč se tím směrem vlastně ubírám. Nic z toho netuším a nikdy jsem to neřešila. V místě A už ale být nemůžu. Mám pocit, že tady už všechno znám. Chci dál. Existují další místa. Třeba C nebo D, E... Tam chci taky. Co když je tam něco lepšího? Chci tam být. Chci to místo poznat a nejlíp hned. Zdá se, že jsem spokojená se svým chaotickým životem. Je nádherný a plný překážek. Např. doma neustále stoupám na hračky mého psa. Haha. Vlastně ted už ne, neboť se můj maltézáček přestěhoval do pokoje k mojí sestře, se kterou bydlím. Vidíte? A pak že je pes věrnej. Prdlajs. No, to byla jen vsuvka o překážkách. Ale dál k mému chaotickému životu. Co třeba dovolené. Zážitky z dámských jízd jsou nezapomenutelné. Třeba vloni jsme se se ségrou pohádaly tak, že jsme se spolem pak 2 týdny nebavily. A proč? Kvůli vaně. Přely jsme se o to, jestli moje vana v bývalým bytě byla větší, než ta, kterou máme nyní v pronájmu. No a protože jsme obě palice dubové, tak je to někdy opravdu zajímavé. Obě totiž musíme mít svoji pravdu. Ale jinak to umíme i rozjet a to naplno. Nikdo se nikoho neptá, jestli může to či ono, nikdo nikomu nezahýbá, nikdo se nehádá o to, kdo půjde s košem a nikomu nevadí moje všudeseválející hadry. Nesnáším totiž skládání oblečení do skříně. Prostě svoboda.
Ale i svoboda má svá úskalí. Třeba v noci mi občas bývá smutno. Nicméně i tohle se dá řešit. Ale jak? Už vím. Koupím si plyšového medvídka. Ten aspoň neodporuje a můžu mu říct absolutně všechno. Musí být alespoň jeden metr velký a taky musí mít dlouhé ruce. Jako opice. Nebo že bych si koupila raději opici? Mám mít v posteli medvěda, nebo opici. Vždyť je to fuk a na barvě až tak nezáleží. Hnědý medvěd, nebo černá opice. Rasista nejsem, tak koupím co bude zrovna k mání. Hlavně musí mít ty dlouhé ruce. Na objímání.

A na co jsem přišla? Volím chaos a svobodu. Má totiž cosi do sebe.

Sakra a kdy je vlastně ten správný čas pro tzv. uspořádaný život?


 celkové hodnocení autora: 90.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 09.05.2012, 11:50:53 Odpovědět 
   Zdravím.

Textík je vlastně takovým zamyšlením (úvahou) nad tím, zda je lepší uspořádaný "a bezpečnější" život, nebo život neuspořádaný "a o to více dobrodružnější". Nejspíš na to musí být povaha (čili nátura). Co poradit? Netuším. Záleží na každém z nás, co mu vyhovuje a "sedne" (jak se říká). Někdo má rád "usedlejší zázemí", jiný se otočí a už jej cosi pohání dál (vpřed do neznáma).

Text je směsicí myšlenek a názorů na danou věc. Celek je orámován oním "kočovným způsobem života". Nemá hrdinka (nebo snad i autorka) kočovnou krev (jako nomádi, cikáni, nebo jiní příslušníci národů, kteří se neustále stěhují z místa na místo)? Dílko je to čtivé, přestože vypadá malinko neupraveně a chaoticky (jako neuspořádaný vír myšlenek v hlavě). Dává na výběr ze dvou možností... Nepřináší žádné rozhřešení, jen nezodpovězené otázky. Buďto ani sama autorka dané odpovědi nezná, nebo chce po čtenářích, aby jí s odpověďmi pomohli. A nebo tu nejde o onen způsob života, ale o to, jak to co nejlépe a přiléhavěji popsat, aniž by se v tom kdokoli ztrácel! Uvidíme... ;-)

Hezký den a psaní zdar.

P.S. Pozor na chybějící interpunkci, ona uvozená mluva - řeč - se sice jako přímá řeč doslova netváří, ale nějaké znaménko na konci by každé větě v uvozovkách slušelo. (To už nechám na Tobě jako autorce). Pozor také na chybějící mezery v textu (ono jich tam zase tolik není). Čtenář si všimne, oko není knoflík a každá maličkost pak zbytečně ubírá na kráse našemu textu...
 ze dne 09.05.2012, 19:14:14  
   Misha01: Díky za komentář. Hrdinka a vlastně i autorka má trochu kočovný život, ale není ani nomád, cikán a ani nic podobného...prostě normální česká holka. Co se týká otázky...tak trochu to nechávám na čtenáři samotném. Buď si odpoví sám, anebo mi může odpověď napsat. Ráda si přečtu názor jiných lidiček. Jinak text je trošku chaotický a neuspořádaný, prostě jsem nebyla schopná s ním hnout. Myslím, že je stejně chaotický jako jeho autorka :-) Ještě jednou díky za komentík.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)
Wiktoria
(7.10.2019, 15:00)
obr
obr obr obr
obr
Vzpomínky pod p...
Bajaja
..na moji manže...
dufka
Arn Dresko VII....
jindra
obr
obr obr obr
obr

Klavír 1921
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr