obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Hlad a láska určují veškeré lidské dějiny."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39807 příspěvků, 5772 autorů a 391761 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Kamarád k dopisování ::

 autor Panano Nymni publikováno: 22.06.2012, 19:06  
Odesílatel: Ruzova.Planetka.V.Backurkach007@netmail.sp
Příjemce: UchylnyNicitelPlanet@netmail.sp
 

Ahoj,
nebo mám snad napsat „Letu zdar!“? :-D Nečekal jsem, že někdo odpoví na můj dopis a už vůbec ne, že to bude obří galaktický křižník. Myslel jsem, že vy kluci máte na práci jiné věci, než si dopisovat s počítači, jako jsem já. Takže jsi mi udělal obrovskou radost, až se mi skoro přehřívá jádro!
Píšeš, že bys mě chtěl lépe poznat. A já přemýšlím, co všechno o sobě můžu vlastně říct. Jsem obyčejný C.M.P., vyrobený před 57 revizními obdobími. Standardní model. Starám se o malou planetku třídy „Z“. Jsem uložený hodně hluboko v podzemí v žulovém podloží, pod nejvyšší horou planety. To je docela chytré, protože jednak můžu čerpat energii ze zemského jádra a taky, obklopen pevnou žulou, jsem velice dobře chráněný.
Nedávno jsem si projížděl nějaké simulace a nechci se chlubit, ale kromě přímého zásahu štěpným torpédem „Zefron“ bych měl asi přežít všechno, co máš na palubě – tak pozor na mě :-D.
Moc mě nenapadá, co bych ještě mohl napsat dál, takže ti asi prostě popíšu svůj den. Ráno naskočím ve 4:00 místního rovníkového času. Jako první provedu scan sám sebe. Znáš to, chyby, viry, mechanická poškození, musím být v perfektním stavu, než se pustím do práce.
Nejdřív provedu analýzu ovzduší. Mám stanice na mnoha místech planety, které odeberou a zanalyzují vzorky. Pokud je problém, musí se ovzduší pročistit. Stejně tak voda. Moji lidičkové by asi nebyli moc rádi, kdybych je nechal pít toxickou vodu a dýchat špinavý vzduch.
To mi obvykle zabere velkou část dopoledne. I když je moje planetka malá, tak jsou tu lidé nepředstavitelná čuňata. Občas mám chuť je nějak klepnout přes prsty, aby si uvědomili, co se dělá, a co ne. Samozřejmě nejsem zlý, ani pomstychtivý, ale přemýšlet nad tím můžu, ne? Alespoň jim nad hlavy poslat pěknou bouřku by navíc ani nemuselo nikomu ublížit.
Zbytek dopoledne vyplním bioscanem. Aktualizuji data, kolik čeho vlastně na mé planetě žije. Všechno samozřejmě ukládám a pravidelně zálohuji. Zatím všechno jen z povzdálí sleduji, ale myslím si, že brzy budu muset nějak začít řešit problém přelidnění. Ještě jsem se úplně nerozhodl, jestli půjdu cestou přírodních katastrof (záplavy, zemětřesení a tak) nebo spíš řízená sterilizace části populace. Obě řešení mají svá pro i proti a já se ani do jednoho moc nehrnu.
Samozřejmě od tebe nechci poradit, jasně, v tomhle se asi nevyznáš, jen trochu přemýšlím nahlas. Rozhodně nechci nechat věci dojít tak daleko, jako na jedné planetě, o které jsem slyšel. Jejich C.M.P. byl líný lempl. Měli kyselé deště, tání ledovců a tak. No ale mimo jiné, nechal dojít lidskou populaci až k číslu 7 000 000 000. A to podotýkám, že byla planeta veliká jako ta moje! Blbec! Jak si asi představoval, že se na ní mohou všichni uživit? Nakonec to musel celé vyřešit jaderný holocaust, všichni bojovali o potraviny a vodu. Ještě k tomu toxickou, protože on se ani neuráčil ji vyčistit! Tohle bych nikdy nenechal dopustit. To už vážně radši ty sterilizace a katastrofy.
Po bioscanu asi tak do dvou hodin odpoledne zkoumám oblohu, jestli se ke mně neblíží nějaká hrozba. Jako meteority nebo tak. Je jich tu hodně, každou chvíli je nějaký na kolizním kurzu. Nemám moc silnou výzbroj, tobě bych asi tak poškrábal lak, ale na tohle to stačí. Obvykle je jen nárazem odkloním z kolizní dráhy. Ono nemá význam je ničit, úlomky by byly snad ještě nebezpečnější, než ten celý veliký kámen.
Jednou za měsíc musím i projet databázi sopečné aktivity. Nechci, aby nějaká veliká sopka vybouchla v hustě osídlené oblasti. Obvykle jde tlak zmírnit a odvést lávu někam, kde nenadělá tolik škody – třeba pod mořskou hladinu. Je to docela těžká práce, ale dělám to rád. I když bych nemusel. Občas to tu moc rozmazluji.
Večer mám volno, nebo řeším nárazové problémy, prostě co se obvykle neděje, ale teď se to stalo. Nebo projíždím různá data – pohyby litosférických desek, rychlost obíhání, jestli se nemění sklon zemské osy, jak říkám, všechno. V tuhle chvíli mám taky čas sám na sebe. Provádím druhý denní scan, nerad se vypínám, když jsem zaneřáděný po celém dni práce.
A taky je to tahle chvíle, kdy píšu svoje dopisy. Dlouho jsem si psal s jedním, mně podobným C.M.P.. Ale pak se taky seznámil s vesmírným křižníkem, nafoukl se jako bublina a přestal mi odepisovat. Jakoby prostě zmizel. Asi už mu nejsem dost dobrý. Jsme si jistý, že teď vyvalí bulvy – jestli mi tedy dovolíš ukázat mu dopis od tebe. Jsem si jistý, že lhal, že mu odepsal nějaký hloupý satelit, a on z toho hned udělal křižník :-D.
Ještě ses ptal, kde vlastně ležím. Posílám ti souřadnice. Copak, plánuješ se stavit na návštěvu? :-D Myslím, že je to tu na tebe moc nudný kout vesmíru. Ale zase odsud nádherný výhled na Mléčnou dráhu. Občas večer, před tím, než se uložím do režimu spánku, jen sleduji noční oblohu a přemýšlím, jaké by to bylo být taky vesmírnou lodí a ne jen obyčejnou planetou.
Myslíš, že bys byl tak hodný a poslal mi nějaká data ze svých cest? Tedy pokud to samozřejmě není tajné. Hrozně rád bych je viděl. A taky mě zajímá, tvůj obyčejný den. Nějak si nedokážu představit, co všechno má na práci centrální mozek křižníku. Musí to všechno být tak strašně vzrušující!
Budu se moc těšit na tvůj další dopis
Ahoj
Centrální Mozek Planety


 celkové hodnocení autora: 93.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 11 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 22.06.2012, 19:05:00 Odpovědět 
   Zdravím.

Už Perex napovídá (viz adresa odesílatele a příjemce), že to celé vypadá na pěkný průšvih (ono lze nejspíš čekat od centrálního počítače ničitele světů cokoliv). Nejsem zastáncem smajlíků v běžném povídkovém textu, ovšem, zde přivřu oči, protože jde o dopis (osobní dopis) jednoho počítače druhému, tak proč ne? ;-) Výraznějších nedostatků jsem si nevšiml. Nápad je to zajímavý, někdo věří na matku Přírodu, jiný na centrální počítač. Bůh ví, co je vůbec Vesmír a jak vznikl... Mohla být tento textík ještě vypečenější? Kdo bude číst mezi řádky, jistě přijde na kde co... Přeji hezký den a psaní zdar.
 ze dne 23.06.2012, 11:14:51  
   Panano Nymni: Ahoj,
díky za zveřejnění. Jo já vím, že do normálního textu smajlíci nepatří. Ale myslím, že sem se vážně hodily. Protože jsem potřeboval trochu povzbudit dojem o tom, jak je ten počítač vlastně hloupý a naivní.
Je vzorem byla tak 14ti letá dívka.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
O něčem snívám....
Lucy Oven
Motýlci
Cita
Tvá jasmínová v...
Eliota
obr
obr obr obr
obr

Kosmické hlasy I.
Jáchym Vostřický
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr