obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"I velká láska je jen malou náhradou za první lásku."
Joseph Addison
obr
obr počet přístupů: 2915540 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39802 příspěvků, 5772 autorů a 391725 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Peklo na Zemi ::

 autor Gothaj publikováno: 22.06.2012, 18:53  
 

PEKLO NA ZEMI
Můj čas se neúprosně blíží. Kolega dokončuje řeč, srdce mi buší stále rychleji a hlasitěji. Někde zdálky zaslechnu své jméno. Na výzvu vstávám a mířím k řečnickému pultu. Vypadám hrozně, kruhy pod očima, bílý jako smrt. Bezesná noc urve s gustem vše, co ji právem náleží. Nohy jako z olova mě příliš neposlouchají, soustředím se abych neupadl. Z podlahy mne sbírá sekretářka ředitele. Za cokoli, co by jen vzdáleně připomínalo slupku od banánu, škodolibě pohozenou na parket, bych se v tu chvíli nezdráhal zabíjet.
Můj pozdrav, přepasírovaný skrz ztuhlé rty, se ztrácí ve skřípotu židlí a šeru zasedačky. Zrazuje mne technika - záchranu hledám ve svých poznámkách. Jde to velmi obtížně, stránky jsou zpřeházené, z podlahy mi je pomáhá sbírat sekretářka ředitele. Nic není ztraceno, dal jsi se na vojnu tak sakra bojuj!
Odzbrojující úsměv! Jistě. Tajná zbraň, ukrytá v rukávu sáčka, kterou jsem hotov použít jen v tom nejhorším případě. Diamante, úporně vybroušený před zrcadlem v předsíni, běž a učiň této tragédii přítrž. Někdo vyprskl smíchy. Katastrofický scénář dnešního dne, který mi tolik nedal spát, se začíná nemilosrdně naplňovat. Bod po bodu; dokonalé zhmotnění mých nejtemnějších představ. Třesou se mi kolena, záděry na rukou rozškrábány do krve. Těžko se mi dýchá, topím se ve vlastním potu, dlouhé mlčení prokládám hlasitým odkašláváním. Neposedná písmenka roztříštěných myšlenek naháním po vymetených pláních kůry mozkové do slov jak ovčácké psisko. Ty pak slepuji do vět ve snaze uchopit neuchopitelné a podělit se o něj s osazenstvem; také již značně nervózním.
Dobrá tedy. Dost bylo hrdinských skutků, dost bylo ostudy. Rozechvělou rukou vybírám namátkou list s poznámkami a začínám je monotónním hlasem předříkávat, na artikulování a podobný vylomeniny mám akorát tak pomyšlení. Je mi to vlastně jedno, slyším jen tepot na spáncích a hučení v hlavě. Mžitky před očima mi brání dokončit dílo zkázy. Těkám pohledem po místnosti hledaje nouzový východ.
Akademik, v první řadě u dveří, polyká šunkový chlebíček, znechuceně kroutí hlavou a odchází. Jako na povel se všichni zvedají ze židlí a tupé stádo následuje svého vůdce. Ohlušující bouchnutí dveří se nese prázdnou místností nekonečně dlouho. Ze stropu se uvolnil kus omítky a dopadl vedle banánové slupky, škodolibě pohozené na podlaze.


 celkové hodnocení autora: 96.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 12 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Gothaj 22.06.2012, 23:37:47 Odpovědět 
   díky za koment, ta neotasenost hran a přidušený styl vyprávění k tomu bohužel sedí jak prdel na kastrolu, má to myslím dokonce i nějakou psychiatrickou diagnozu:)
 Šíma 22.06.2012, 18:52:40 Odpovědět 
   Zdravím.

Pro hrdinu byla jeho prezentace jistě "peklem na zemi". Nejspíš má tato momentka ukázat svým čtenářům, že bezhlavé honění se za čímkoliv není to pravé ořechové. Výraznější atmosféra by textu prospěla. Textík malinko "těžkopádný", ovšem, nejspíš se tak cítil i náš hrdina, který by v tuto chvíli nejraději zemřel... Chybí mi tam výraznější orámování. Ona banánová slupka je pointou napsanou Osudem. Na literární jednohubku (i přes prskání mého druhého já) to není špatné. Hezký den a psaní zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
CESTA DO YORKU
Danny Jé
Snahy blázna
Miro Sparkus
Světe
..x
obr
obr obr obr
obr

Anděl a ty
Janette
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr