obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je jen jediné štěstí v životě: milovat a být milován."
George Sandová
obr
obr počet přístupů: 2915486 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5762 autorů a 391374 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Rozprava o opravě a úpravě a zprávě o popravě ::

 autor dufka publikováno: 02.07.2012, 23:36  
 

Jsem vytrvalým a nesmiřitelným odpůrcem trestu smrti. Těch důvodů je mnoho a jsou převážně rozumné. Pochybnosti ovšem mám v případě sociopatů jako Ládin & Brejvik a spol. apod.
Dovedu si ale představit, že trestní zákon trest smrti připouští avšak vynesený rozsudek smí vykonat poškozená, zpravidla pozůstalá osoba blízká, a nikdo jiný. Starý zákon ve mně praví, že za sprostou vraždu následná legální a legitimní vražda je přijatelná směna. Jde spíše o princip.Technologie a technika úpravy poměrů mezi odsouzeným a příbuznými či jinak blízkými osobami .je méně důležitá, ale není bez významu. Nenalezne-li žádná z oprávněných osob sílu a odvahu popravu provést, potom se rozsudek mění ze zákona v doživotní trest bez možnosti propuštění a spokojení budou všichni. A debaty o trestu smrti odpadnou. Možná by byl poměr takových nevyžádaných technických milostí k počtu udělených trestů smrti pro život a svědomí zúčastněných ještě příznivější než za Masaryka. Každý stý z odsouzených k trestu smrti byl popraven. Pravicová hrůzovláda. A ti smutní dostali od prezidenta dopis, v němž na smrt jdoucímu vysvětloval. Zjemnělým způsobem se vyjádřil o tlaku veřejného mínění. Čímž, domnívám se, myslel krvelačnou lůzu, která ve všech údobích dějin zaplňovala náměstí a dvory, aby se bavila. A kradla. V Anglii před pár stoletími kapesní krádež znamenala šibenici. Největší žně sklízeli kapsáři o veselých popravách. Třeba když se věc podařila až napotřetí. A když to byl kolega. Vzdávali tím čest prací vpletenému v kolo.Takový mocný byl odstrašující účinek. A ještě k tomu i trhání jazyka, velmi delikátní napichování na kůl a jiné přitažlivé podivnosti A furt se kradlo a vraždilo a znásilňovalo. Od věků tomu tak bylo a bude tomu tak až navěky. Já si představuji vraha upoutaného na lůžko v poloze svislé. S rukama široce rozpaženýma a upoutanýma. Bez hřebů..Trnová koruna jen na přání. Namísto poslední večeře. Tři metry od něj stojan s puškou. Střelec stojí za zbraní. Je povinen po stanovenou dobu patřit do tváře a očí zločince. Teprve potom smí zmáčknout spoušť. Ve společnosti zabitého musí setrvat další hodinu To vše se odehrává v běžné popravčí místnosti určené pro pokusy s jedem z injekcí. A za sklem publikum. Ať je nějaká sranda. Jistěže také mstitel musí být nějak omezen v pohybu. Kdyby šlo o úchyla a chtěl si to nějak zpestřit. Třeba kopáním do mrtvoly. V každém případě by vše jistili stráže. Jo a trefit se može kam chce. Náboj jeden.


 celkové hodnocení autora: 92.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 7 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 02.07.2012, 23:36:09 Odpovědět 
   Zdravím.

Vlastní úvaha nad účelem trestu smrti. Ano, kdo má právo zabít člověka? Kdysi platilo pořekadlo: oko za oko, zub za zub. Pokud někdo zabil a nebylo to v sebeobraně (či za vlast - jak je možné, že války omlouvají tolik vraždění a utrpení - i nevinných obětí, ne všichni jsou vojáky), měl by dotyčný za své činy patřičně pykat. Co je lepší? Doživotí nebo smrt? Kdo ví. Spravedlnost je slepá a prý neexistuje (vlastně jen ta jedna - smrt, jednou tam musí všichni). Ze začátku čtivě podaný text se promění v hromadu nedostatků (nejspíš zbytečně přehlédnutých chyb - text pak vypadá odbytě a stačilo tak málo, jen si jej několikrát přečíst), ať už jde o interpunkci, mezery, či shodu podmětu s přísudkem (dneska už se potřetí opakuji). Text je vizitkou autora a čtenáři se vždy k dobrým textům vracejí (tedy nejen stylisticky zvládnutým, ale i gramaticky apod.). Hezký večer a psaní zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
GibonFafaust
(11.3.2020, 22:57)
obr
obr obr obr
obr
České řeky
D. V. S.
Jsi láska, jsi ...
J.K
Miracle II
Tekato
obr
obr obr obr
obr

Sprostý koktající piáno
guru
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr