obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2916010 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39817 příspěvků, 5843 autorů a 393388 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Text písně Dcera nebo syn ::

 autor Miroslav Zdanovec publikováno: 20.07.2012, 6:57  
Píseň z divadelní hry "Kancelář", jíž jsem napsal a která by měla být zinscenována letos v prosinci u nás v Milavčích místním spolkem Jiřího Bittnera. Již nyní lze píseň nalézt na You Tube, zhudebněnou skupinou RELAXIS, u níž jsem textařem.
 

Dcera nebo syn

Snad ani neznám tě já, když večer zhasínám.

Má pýcha umírá, nic víc už nevnímám.

Ve lži žít a přitom pravdu mít,

minulost má tu se mnou být.

Úspěch je blíž, než může se zdát,

jsem prázdný jak spíž, proč za sny se hnát!


Ref. Kancelář! Tam i ticho šelestí.

Kancelář! To místo neštěstí!

Nemůžu! Být tím, kým jsem chtěl.

Dcero má, i já jsem oněměl!


Život je jen tvůj, tak nepřipouštěj krachy.

Ty to překonáš, tak vůbec žádný strachy.

Jsou záhadný, jak telefonu PIN,

Budou osud můj, dcera nebo syn!Ref. Kancelář! Tam i ticho šelestí.

Kancelář! To místo neštěstí!

Nemůžu! Být tím, kým jsem chtěl.

Synu můj, i já jsem oněměl!


Neměl jsi šancí moc, plány překazit se daří,

tvá matka opilá, v temnotách se moří.

Nejsi můj syn, dceru jen mám,

Už neznám tě víc, lásku jen jí dám!2x Ref. Kancelář! Tam i ticho šelestí.

Kancelář! To místo neštěstí!

Nemůžu! Být tím, kým jsem chtěl.

Dcero má, i já jsem oněměl!


 celkové hodnocení autora: 64.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 16 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 18 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 J.U. Ray 23.07.2012, 22:01:00 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: J.U. Ray ze dne 21.07.2012, 19:42:35

   Prosím, jen se ptej.
V současnosti ne, působil jsem asi rok a půl u skupiny Segment, která se teď "proslavila" díky poslednímu Česko-Slovensko má talent. Spolupráce už byla tak nějak ukončena, a na ty texty nejsem nijak zvlášť hrdý (ukázky: http://bandzone.cz/segment). Jinak jsem nepsal (kromě několika drobků) nic, a všechno je do šuplíku, nebo spíš na publikaci bez hudby.
Tvé texty jsem už někde zahlédnul - tušímže tady, protože z Moravy do Domažlic je to trochu dálka. Nezdálo se mi to jako první, a počítám ani jako poslední text. Tak ať se píše dál!
Video z letního kina jsem si našel už dříve, a právě proto jsem psal, že elektricky mne to bavilo míň jak akusticky. Jinak bych to přece nemohl napsat.
I já děkuju za pozornost, a přeju hezký den!
 J.U. Ray 21.07.2012, 19:42:35 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: J.U. Ray ze dne 20.07.2012, 11:26:51

   Takže, začnu od konce. Na jednu stranu se musím omluvit, že jsem Tě "nařknul" z textu do hudby - tos mne opravdu převezl, a uznávám, že jsem to nerozpoznal.
Na druhou stranu mne udivuje, že píšeš sám od sebe takové zmaty jako "Snad ani neznám tě já". Pokud tak mluvíš, nemám nic proti, a omlouvám se ještě i za tohle. Tipuju ale, že mluvíš normálně, tedy "Snad tě ani neznám" nebo když už "Já tě snad ani neznám", ale ne takhle šroubovaně. Cítím z toho buď snahu za každou cenu vytvořit atmosféru vyšší poezie, nebo jsi měl v hlavě nějakou melodii, do které to zapadalo. Pořád ale tvrdím, že je to šroubované.
K hudbě - sice to není hudební server, ale právě hudební zpracování Ti pomohlo k mému hodnocení. Jinak by to bylo nemilosrdně za čtyři. Mám za to, že správná píseň stojí na třech nohách - textu, který je o něčem, hudbě, která ten text melodicky posouvá dál, a aranži s interpretací, která dává písni finální tvář. Sebelepší text může být zabit mizernou interpretací, a naopak sebegeniálnější hudbu může ničit zlý text. Tady se mi zdálo, že je všechno tak vyrovnané, a tak na dva mínus. Kromě toho - u akustického dema nebylo napsáno, že je to demo, a jestli můžu přes Tebe klukům vzkázat, tak ať to vypilují a nahrají akusticky. Elektricky mi to přijde jako nuda. Ale zase, věc názoru.

Pak ještě poslední poznámka - opravdu nejsem tak zoufalý, abych procházel Saspi a rozdával publikujícím autorům špatné známky, abych si pohladil nulové ego. Myslel jsem to takhle: z mého pohledu je ta inkriminovaná pasáž nepřirozená a hraje si na něco, co není. Z Tvého pohledu je vše v pořádku. Kdo má pravdu, nechť rozsoudí čtenáři. Nikde není napsané, že má díla jsou horší než Tvá. Jsou jiná, protože každý máme dozajista jiné myšlení. Tobě se zase nemusejí líbit ta moje. Jsou kvůli tomu horší? ;)

Snad jsem všechno objasnil, a konečně jsme se pochopili! Přeju hezký zbytek dne!
 ze dne 23.07.2012, 12:46:56  
   Miroslav Zdanovec: Díky všem za kladné i záporné komentáře. (I když ty záporné převyšují) jen jsem se tě chtěl ještě zeptat J.U. Ray. Tytaké někde působíš jako textař, nebo píšeš (jak se říká) "do šuplíku"? Toto rozhodně není můj poslední text, co jsem napsal. Podílel jsem se na více textech. Jen ještě doplním k hudbě. Písničku v plném znění najdeš také na you toube pod názvem "Letní kino Domažlice - Kancelář". Díky za pozornost.
 mylencz 20.07.2012, 12:19:22 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: J.U. Ray ze dne 20.07.2012, 11:26:51

   Vidíš, mne vůbec nenapadlo pokládat text za psaný na hudbu, už jen díky těm vyškrtlým slovům-taktům. Pokud je psaný na hudbu, tedy ručkou nepříliš zkušenou. Miroslave (a nemusíš se zas tolik omlouvat ;-) ), upřesni nám to prosím, to je zajímavé :-).
Interpretaci (hlasy, vícehlasy a podání) nehodnotím vůbec. Jednak nejsem muzikant, jednak si nemyslím, že by za to byl zodpovědný textař a tudíž tento rozbor patřil na literární stránky (ale chápu, že se JuRay do celkového dojmu položil komplexně :-) ).
 ze dne 20.07.2012, 12:46:18  
   Miroslav Zdanovec: Tak nejprve jsem napsal text, který byl následně zhudebněn.
 J.U. Ray 20.07.2012, 11:26:51 Odpovědět 
   První věc, za kterou bych vraždil ještě před otevřením básně, je název. Nazvat nějakou věc "Text písně Bolavá noha" je naprostá zhovadilost. Dovedeš si představit, že by takhle uváděli Relaxis tuhle píseň? Podle mne patří to o textu do perexu, kde to mimochodem vysvětluješ poměrně srozumitelně. Takže název zbytečně - odpusť mi prosím výraz - zprasený.

Tolik slov, a ani jsem se nedostal k textu samému. Přiznám se, že jsem jej nečetl před poslechem písně, ale až současně s ním, takže jsem si nevytvořil žádná předběžná očekávání. První, co mne při poslechu napadlo, že to zní jako Lucie. Zpěvákův hlas mi přijde podobný Davidu Kollerovi, ale místy jakoby postrádal jeho jistotu. Kolegyní mylenecz vzpomínaný úderný refrén by mohl být také ještě jistější a údernější (teď myslím interpretací - napsaný je dost úderně), kromě toho mám pocit, že vícehlasy byly dělané "na první dobrou" a zejména hluboký hlas v "Kancelář!" není úplně v pořádku. Možná mám jenom hluch...
K textu samotnému - pro mne je to lepší zábavový text. Když budu na "bigbítu", jak se u nás říká, a po sérii rychlých věcí přijde něco podobného a budu jej trávit s nějakou pěknou slečnou v náručí, je to dobrý text. Na poslech doma večer ne, pokud nebudu fanoušek. Je poznat, že je text psaný na hudbu, protože místy je krásně šroubovaný - neříkej, že věci jako "Snad ani neznám tě já" Tě napadají samy od sebe.
Kdybych hodnotil básnivě, tak je to za čtyři. Nic nového nepřináší, a rýmy stylu "mám/dám" nebo "mít/být" také nejsou zárukou kvality. Taky se mi zdá text trochu zmatený, možná proto, že je až příliš svázán s hrou. Porovnám-li to s texty naší zábavovky a odmažu subjektivitu, je to o malý chlup lepší, takže místo tři dávám dva mínus. A taky přeju hezký den!
 ze dne 20.07.2012, 12:56:18  
   Miroslav Zdanovec: Moc dobře nerozumím tomu, proč věci jako " Snad ani neznám tě já," by mě nemohly napadat sami od sebe. Pochopil jsem ten komentář tak, jako že nikdo jiný nemůže být "trošku dobrý" jako třeba ty.
 ze dne 20.07.2012, 12:52:39  
   Miroslav Zdanovec: název jsem asi nevychytal. Ruku na srdce ono při zadávání textu tty řádky ve formuláři nejsou moc přehledné. Chtělo by to vylepšit. :-) Jinak píseň kterou posloucháte, samozřejmě, že je to demoverze nahraná ve zkušebně kapely, kdyby jste pátraly více, na you tube je i video z letního kina již komplet zhudebněno, ale tenhle server je o psaní, ne o hudbě. :-) Díky všem za komentáře i známky.
 mylencz 20.07.2012, 10:40:57 Odpovědět 
   Půjčím si Šímovu větu, neboť i "mé druhé já myslelo na klišátka" :-), a bylo zvědavé, jak si text rozumí s muzikou. Docela ano. Charismatický zpěvák s takovým "oplodňovákem" je pro každého textaře požehnáním, protože "utáhne" vcelku cokoliv :-).
Chválím úderný refrén. Sem-tam vyměněné či přidané slůvko ve slokách je v pohodě až na změnu sloky poslední:

Neměl jsi šancí moc, plány překazit se daří,
kde vynechaná slůvka "se daří" úplně změní smysl celého verše. Daří se tedy plány překazit, nebo na to nebylo dost šancí? U divadelní hry by to zas tak úplně jedno být nemělo... (jediný kladný dopad celé transakce je v tom, že jsme přišli o příšerný rým daří/maří).

Kdybych hodnotila, dala bych básnivě i textařsky 2. Prima refrén, prima zpěvák, chvalitebná práce.
 ze dne 20.07.2012, 11:07:46  
   Miroslav Zdanovec: mylencz : za tu poslední sloku se omlouvám, ano ty vynechaná slova "plány překazit se daří" to má tak být, jak je to v té písni. Úplně koukám, jak se mi to tam připletlo, ale text písně byl vždy publikován a zpíván jen v té kratší podobě bez toho rýmu. Jak je možné, že se mi to tam objevilo. Omluva z mé strany. Má chyba, když jsem si toho před publikací nevšiml, neboť ten rým jsme se zpěvákem vyškrtli už na začátku. Má omluva a popel na hlavě, neboť to i trochu kazí výsledný publikační dojem. Díky za pochopení a všem za komentáře.
 čuk 20.07.2012, 6:56:07 Odpovědět 
   Písňový text bývá údernější, bez kudrlinek, hudba ho dotváří a o slovech se často neuvažuje (není čas), jsou brána tak jak jsou. Důležitý je kontext s celou hrou.
V tomto textu jako ona Kancelář tvořila klec, vysávala hrdinu, bránila mu setkat se s realitou rodiny, pak ta odtažitost a váhání dané v názvu. Celkový pocit nejistoty a neúspěchu. Zpívaný text vede k podvědomé empatii, snad i pobouří a budí vzdor- ale velice mírně.
 ze dne 20.07.2012, 11:15:06  
   Miroslav Zdanovec: ukázku z divadelní hry také můžete nalézt na mém profilu, ale jelikož za tu dobu scénář prošel dosti velkou změnou, tak moc neodpovídá současnosti.
 ze dne 20.07.2012, 11:12:01  
   Miroslav Zdanovec: Čuk: Tak pokud mi napíšete emailovou adresu, text divadelní hry bych vám i eventuelně mohl dát k přečtení. Jen musím předem upozornit, že uvedení této hry je v plánu u nás v Milavčích na Domažlicku v prosinci 2012. Dříve hra jinde nesmí být z autorova přání realizována.
 ze dne 20.07.2012, 10:39:33  
   čuk: Sama hra Kancelář by mě zajímala, neboť provozuji amatérské divadlo soubor Amceth při divadle Dialog, a text bych si rád přečetl.
 ze dne 20.07.2012, 10:37:31  
   čuk: Neutrální. Není špatný. Neb se nepovažuji za arbitra, který známkuje a lepí nálepky. Jako báseň je průměrná, našla by se zjednodušení a třeba i líbivost a sugestivnost, ale hudba z textu udělá zcela nový útvar a text s hudbou se jinak posuzuje: píseň by mohla být dobrá. Ale já tedy nejsem znalec a má slova nejsou slovo boží, spíš je chápej jako osobní dojem, glosy nutné proto, aby text mohl být publikován.
 ze dne 20.07.2012, 8:33:44  
   Miroslav Zdanovec: Díky Čuk. Určitě zajímavý komentář. Ale tak nějak... je to vlastně kladný komentář či záporný? :-D
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti II:...
MademoiselleNoir777
Sloupový sál
Julia de Sena
Infúze na zážit...
Majrenka
obr
obr obr obr
obr

[nevybr?no]
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr