obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když chce osud někoho zničit, udělá z něho hlupáka."
Publilius Syrus
obr
obr počet přístupů: 2915490 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39731 příspěvků, 5764 autorů a 391411 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Místo, které mě děsí a zároveň přitahuje ::

 autor Akt Emil publikováno: 12.08.2012, 11:33  
Jedná se o líčení. Popis vejminku naší babičky.
 

Jakmile se v pochmurný podvečer rozhodnete udělat dlouho zvažovaný krok kupředu, váš první úkol rázem bude vyšplhat větrem, deštěm a hlavně časem rozkousané dřevěné schody. Každý váš krok je doprovázen strachem z rozlomení roztřepeného dubového prkna. Jedinou jistotou vám poskytuje nově namontované zábradlí, na které můžete opatrně přestěhovat většinu tělesné váhy.
Touha poznání nakonec překoná strach z nečekaného pádu a vy stojíte před masívními bukovými dveřmi. Skoro se zdá, že na nich za tu dobu ulpěla smítka mechů a lišejníků a dveře jsou jimi zcela porostlé. Ve skutečnosti to ale je jen stářím popraskaná zelená barva, která se šklebí svými protáhlými vráskami. Zvednete rzí pokroucenou kovovou kličku. Je stoletým hlídačem této neznámé pevnosti a z toho nesmírného znudění už by si přála roztavit se v peci a sloužit jako vidlička, nebo třeba nůžky. Opatrně ji zvednete a opřete se do dveří. Přivítají vás smutným zavrzáním a tím vás vpustí do té utajované divočiny minulosti.
Zdejší obyvatelé nemají nouzi o světlo. Dostatečným množstvím oken se sem permanentně vtírá kvalitní světelné vlnění, a jak poskakuje z předmětu na předmět, otevře vám podívanou, jakou jste viděli jen z filmů. Zavěšeny na skříni tančí krajkované šaty s hnědým sakem, které se desítky oběžných dob rozhoupávalo k výzvě na parket, až ho prožrali moli. Zasklená polička, poškrábaná drápky času, před vámi celým svým tělem brání pozlacené hrnečky. Snažíte se otevřít jí křídla, ale ona se nechce pustit. Je stydlivá, uzavřená, zamknutá. Bojí se vpustit do svého nitra cizí ruku. Snad je klíč někde poblíž, snad se rozpadl v prach a rozpustil se v zemi. Svou chůzí jste rozdmýchali polévku z vyschlé kůže a rozsypaných tabákových lístků. Ze zdi sjíždějí dřevěné lyže, opět prostřílené kulkami zapomnění, anebo spíše prohlodané dotěrnými lýkožrouty.
Netrvalo to dlouho, snad jen několik set let, a už to tu začíná houstnout. Vaše oči jsou stále línější. Siluety starých kostýmů a drobné popěvky zarezlých pantů vám lehce naznačují, že už je čas jít. Přece se nebudete bát… Jste už velcí! Od denního světla vyšisované a pomalované polštáře jakoby teď byly tím nejsvětlejším v celé té světlé tmě. Lákají vás, chtějí vás obalit minulostí, spolknout celé tělo jako tvrdou žvýkačku a vyzvracet až příštího rána. Jdete rovně, zpět ke dveřím porostlým mechem. Z druhé strany jsou nyní polité dehtem, poznáváte je ale dobře.
Nasadíte kličku, opatrně sejdete po schodech plačících pod vašimi botami a odcházíte domů, staháni pravdou vašich prarodičů.


 celkové hodnocení autora: 70.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 6 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 12.08.2012, 11:32:00 Odpovědět 
   Zdravím.

Pěkný text plný detailů, čtenář má možnost být na onom místě spolu s autorem. Jen mne trochu děsí určité "vystřízlivění" na konci tohoto textu. Touha po neznámu a dobrodružství se vytrácí, zdá se, že ona historie má řádně silný "dech" a donutí pozorovatele vyklidit pole. Nedoléhá na dotyčného právě onen čas? Prožité okamžiky, které se již nikdy nevrátí v podobě (třeba i) bolestných vzpomínek? Ale kdo ví? Hezký den a psaní zdar.

P.S. Napadlo mne při opakovaném pročítání, že mi tam chybělo více obrazů a popisů (jakoby mi nestačilo to, cos nám čtenářům jako autor předložil), ale pokud šlo jen o určité nahlédnutí, není se čemu divit! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
endlessness
(3.4.2020, 01:58)
Elis66
(1.4.2020, 21:52)
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
obr
obr obr obr
obr
Cesta
Atana
Šachové zastave...
Džordž J.S.
První případ Da...
Bob Cileček
obr
obr obr obr
obr

Ty jsi ten déšť
lucinda
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr