obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je paměť, která touží."
Honoré de Balzac
obr
obr počet přístupů: 2915728 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39863 příspěvků, 5817 autorů a 392663 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Lavór ::

 autor sumus publikováno: 21.08.2012, 17:49  
 

Na houby jsem chodil dříve, než do školy. Už od pěti let mne táta brával sebou do lesa, učil mne usuzovat podle typu lesního porostu na pravděpodobnost a možnost výskytu a nalezení různých druhů hub, co jsou houby dobré, co jsou houby jenom jedlé a které houby se nesbírají. Učil mne vynechávat houby, které se sbírají, ale nemají vyvinuté identifikační znaky a díky dodržování jím vštípených zásad jsem dodnes - po více jak padesáti houbařských letech - sám naživu a bez otráveného rodinného příslušníka. Byl jsem sice několikrát otrávený, když jsem z lesa vyšel s prázdným košíkem, stalo se mi to ale naštěstí v životě jen málokdy. Přesto všecko jsem nikdy, nikdy nenašel nějaký superkus, něco trofejního, mimořádného - s jedinou výjimkou.
Osmiletý jsem spolu s třiceti dalšími dětmi ze začouzeného Kladna byl vybrán na ozdravný pobyt na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor: v Kořenově, v slatinných lázních. V srpnu tam rostla spousta borůvek a naše mlsné vedoucí dostaly náramnou chuť na borůvkový koláč. Nebylo nic jednoduššího, než zavést děti do lesa s hrnečky a konvemi. Ve stráni vysoko nad Kořenovem jsme borůvkovali stylem jednu do hrnku, dvě do pusy, přesto však jsme za hodinku a půl nasbírali obě pětilitrové konve a tradá dolů, na oběd!

Jako nejsilnější z dětí jsem nesl jednu z konví, druhou nesla "sestra vedoucí". Pěšinka, která spadala poměrně příkře ze stráně byla porostlá vysokou, po deštích vlhkou a klouzavou travou, rostoucí přes vlhký mech a kameny, které nebezpečí uklouznutí značně zvyšovaly. Přese všechnu opatrnost, aby ani jedna borůvka nevypadla z konve, abych konev nevysypal, jsem najednou seděl na pěšince, ale konev jsem třímal vysoko nad hlavou, plnou a neporušenou! Jenomže jsem nějak nemohl vstát. Vyhledal jsem proto vedle sebe rovné místo, konev jsem na ně postavil a pátral, proč jako nemohu vstát.

Rozhrnuji trávu, kterou jsem měl až pod nos a žasnu, když pod travou probleskne vodní hladina. Jak postupně odstraňuji trávu zjišťuji, že mám mezi nohami nohu hřiba, jehož klobouk byl na okraji vysoko zdvižený vzhůru a sloužil tak k zadržení dešťové vody jako přírodní napajedlo, umyvadlo, lavór... Zajel jsem pod hřib oběma rukama a měl jsem co dělat, abych ho vyprostil z jeho travně-kamenito-mechového lože. Nesl jsem hřib, konev s borůvkami nesl Myšák, jak jsme přezdívali Jirkovi Novákovi pro jeho tenký, dlouhý nos. Nesl jsem hřib jako monstranci v čele průvodu, procesí a všichni se koukali a já se nafukoval.

Byli jsme odevzdat borůvky v kuchyni, v kuchyni zůstal i ten hřib. Našli jsme ho, dosti k nepoznání, pod masem k obědu (neboť jsme měli vepřové na houbách, vlastně jen na jedné houbě, která prý byla zcela zdravá a vážila kilotřicetčtyři). Borůvkový koláč jsme měli druhý den k snídani. Pak už jsme pro běžné denní příhody a činnosti na hřib zapomněli a já si na tuto příhodu vzpomněl až po letech.

Bůh ví, jestli to bylo opravdu takhle... ale jedním jsem si jistý: tou vahou - a to mi stačí k tomu, abych to po pětašedesáti letech "hodil na papír", doufaje, že vám pro potěchu...


 celkové hodnocení autora: 99.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 6 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Adelaida 25.08.2012, 0:05:31 Odpovědět 
   Moc hezká vzpomínka s vypsanou příhodou, která mi zrovna teď připomněla dobu, kdy jsme chodívali na borůvky a lesy byly také plné plodů, jen hříbky praváčky jsme natrefili málokdy. Ale žlutá kuřátka, jak je zval náš táta, bych poznala hned, pokud ještě vůbec rostou.
 ze dne 25.08.2012, 10:30:45  
   sumus: Kuřátka sličná, kuřátka jarmuzová.... nejběžnější - rostou, ale ani jedna nejsou jedlá, nebo spíše nedobrá... a houby - ostatní dobré houby rostou i u nás, jenže moc daleko od sebe (:-D
 maja52 22.08.2012, 2:13:49 Odpovědět 
   Mě povídka potěšila a moc. Ráda chodím na houby a ráda je zpracovávám, hlavně pro děti. Moc hezky jsi to napsal. Ahojky.
 ze dne 25.08.2012, 10:28:21  
   sumus: Díky, Majko
 Šíma 21.08.2012, 17:41:25 Odpovědět 
   Zdravím.

Pěkné. Stejně jako rybář touží ulovit "pořádného macka" (kus ostatním pro závist), tak i houbař touží najít alespoň jedno za život pořádnou houbu, na kterou by ostatní zírali s otevřenými ústy (či hubou). Milé počtení... Hezký den a psaní zdar.
 ze dne 21.08.2012, 23:33:02  
   sumus: Ono je to ošidné: když najdeš 850 g hmotného kozáka, tak je to kapitální houba a zase dvoukilový pstřeŇ NENÍ NIC ZVLÁŠTNÍHO CO DO VÁHY - SPÍŠ ŽE SE MÁLOKDY NAJDE A KDYŽ HO HOUBAŘ NAJDE, TAK SI NEUVĚDOMÍ, ŽE JE TO VEDLE VATOVCE OBROVSKÉHO NEJVĚTŠÍ U NÁCS ROSTOUCÍ JEDLÁ HOUBA... sakra capsLock... děkuji a hezké dny
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
tester42
(28.11.2020, 19:21)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
jameswick11
(28.11.2020, 18:30)
obr
obr obr obr
obr
O deťoch a ľuďo...
aegitalos
SKY WAYDERSOVÁ ...
Danny J
(Revoluční rok)...
Rebekka
obr
obr obr obr
obr

Lakmé
Filip Vávra
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr