obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Svolného osud vede, vzpurného vleče."
Seneca
obr
obr počet přístupů: 2915698 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5810 autorů a 392510 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Má vlast :o) ::

Příspěvek je součásti workshopu: Má vlast!
 autor amazonit publikováno: 20.11.2006, 10:48  
Pokus o delší souvislý text, jakožto i pokus o trochu humoru, ale chtěla jsem se zúčastnit:o))
 

Školní zvonek se rozkašlal na celé kolo, nejprve chrčivě, pak se chvíli svíjel v divoké agonii podobné podivnému sípání, až ztratil hlas docela. Obsah chodeb se, po vzoru fyzikální poučky pana Browna , snažil neustálým neuspořádaným pohybem dostat do místností určených k nalévání vědomostí do pečlivě uzavřených hlav osazenstva.
Částice se usadily. Do třídy vpochodovala unylá tvář, trůnící na podivně poskakujícím těle, zastavila se před černou deskou a bílou křídou na ni bez mrknutí oka, jemuž v tom bránily nepřirozeně ztuhlé řasy, napsala —Má vlast— částice pochopily, že se jedná o téma pololetní slohové práce a začaly tedy slohovat.…

Adéla si pečlivě poznamenala název zadání do sešitu. Barevně ho podtrhla a tužku sevřela mezi zuby. Přemýšlela, ale jelikož to dělala jen velmi zřídka, námahou se jí zkrabatilo čelo a chrup se obtiskl do nebohého tužkového korpusu víc, než měla v úmyslu...překousla ho vejpůl.
Hlavou jí zazurčely první tony symfonické básně, nebo to byla opera?, od Smetany a ona přemýšlela kolikaprocentní byl - tedy ne Smetana, i když tohle je taky zajímavé téma-bude to muset probrat s holkama, ale smetanový krém, co měla na svačinu. Kolik procent tuku obsahoval a jak dlouho bude muset poskakovat a mučit tělo, než všechny ty kalorie spálí.

Zatímco se Adéla nořila do zběsilých úvah o dosažení maximální dokonalosti své tělesné schránky, Lojza, ze třetí lavice u okna , si do sešitu ledabyle poznamenal - Má Vlasta a v duchu otáčel stránkami časopisů s lechtivou tématikou. V očích mu jiskřilo, jeho fotografická paměť mu dopřávala opravdové hody a jemu se z toho orosilo čelo, pomalým pohybem ruky setřel ty krůpěje a opět se zadíval na bílý list papíru.
Zamrkal, hledal v mozkových závitech něco, co by se dalo použít, ale jediné, co ho napadlo bylo: Vlasta hodně chlastá, ale tuhle myšlenku zavrhnul a nešťastně se díval na černou tabuli, než se mu na ní, jako na promítacím plátně, opět zhmotnily stránky Playboye…

Franta, jehož otec vlastnil hospodu, ucítil na jazyku chuť pěnivého zlatavého moku. To jediné se mu vybavilo pod těmi dvěma slovy- má vlast - a slastně zamručel.
Romana sedící vedle něj, po něm šlehla zlostným pohledem, vyrušil ji! Sakra, kde jen to skončila? Tužka jí tancovala po papíře ve snaze dosáhnout rychlosti ubíhajících myšlenek, ve snaze zachytit aspoň útržek té geniality, která zůstane i nadála nedoceněna, protože vše ztroskotá na lenosti pravé ruky a na řádcích se objeví jen cosi jako: naše vlast je krásná, má mnoho lesů, luk, řek, jezer i rybníků, ty jsou převážně na jihu, kde se rozkládá i horský útvar-Šumava. Držela se pouze zeměpisných faktů. Znechuceně odfrkla, tohle jí jedničku nevynese.

V první lavici se Marcela pokoušela odstranit smutek za nehty. Tohle je její vlast. Černá hlína, zničené ruce, větrem ošlehaná tvář. Nenávidí svou vlast a jednoznačně vede venkov a farma. Jistě, kam jen oko dohlédne se rozkládají šíré rodné lány, vzbuzující u básníků romantickou náladu, protože oni, ti pisálkové, nemusejí ty lány okopávat, hnojit, sklízet, hubit na nich škůdce….brr. Co jen má napsat? Jak musí chodit do hlubokých hvozdů na dříví, jak minule zabloudila a probrečela dlouhé hodiny, které byly vyplněny klopýtáním mezi pichlavým ostružiním. Ale našla houby, to je fakt, hodně hub, strašně moc hub. Donesla je domů ve svetru, který si pro tento účel svlékla a použila místo košíku, čekala zaslouženou pochvalu, ale přišlo pár facek. Svetr byl pokrytý slizem klouzků, což se mamince vůbec nelíbilo. Život je krutý a nespravedlivý. Jo a ty houby byly povětšinou červivé, čehož si při sběru skrz slzy nevšimla.

To brýlatý hošík v poslední lavici věděl, co a jak psát. Začal vytvářet něco na způsob diplomové práce o příchodu praotce Čecha, pokračoval přes knížete Kroka, jeho 3 dcery, k doložitelným historickým pramenům v podobě prvních českých knížat.
Trochu se zastavil u kněžny Drahomíry. To ale byla bestie, pomyslel si a nemohl potlačit představu matky, která nese totéž jméno a je této krvelačné ženštině povahově dost podobná. Ovládl se a pokračoval dál, chtěl se dobrat až k dnešní politické situaci a věděl, že musí být velmi rychlý, pečlivý a uvážlivý, aby vše stihnul, jak si předsevzal a ani si nevšiml Barborky, která na něj házela zamilovaný kukuč, pro ni byl on tou její vlastí…….

Nyní je asi řada na mně. Co napíšu o mé (své) vlasti? Nic...byla, je a bude, kam se jen podívám- všude, kolem mě i ve mně, je ta moje země. Jistě uznáte, že mé vidění vlasti je neoriginální, stejně jako ty, na první pohled, bezduché ,,klišé" veršíčky, ale možná o to niternější. Posouzení ale nechám čistě na vás.


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 24 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 44 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 202 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 m2m 07.08.2008, 16:04:19 Odpovědět 
   Trošku víc práce mi dalo pročítání komentářů. Teda...
No, divím, se že nikdo nevytáhl, že pomlčky jsou oddělené z obou stran mezerou (neb místy nebyly), ale na druhou stranu zavání to horkou jehlou. Nebo se pletu? Protože jindy takovéhle chybky neděláš.

Ale už je to dlouho, prý jsem tu byl na skok 2.6.2007 a divím se, proč jsem komentář nenapsal už tehdy. Asi proto, že bych se bál říct, že to na mě působilo trochu hrr a trochu účelově, trochu vesele a trochu téměř pastelově.

(Jinak, ta Drahomíra byla pěkná sviňucha!)

No ale zase tomu nemůžu upřít nápad, na tohle WS si tak trochu pamatuju, no, je to takové to "Teď mám psát o tomhle. Ale vlastně nechci. Tak o čem asi píšou ti ostatní?" - udělal jsem to několikrát v gymnazijní lavici.


A bla bla bla, blábolím tu dál, tak se jen rozmyslím, jestli přivřu oko anebo ne, jestli polezu své kolegyni redaktorce tam kamsi dozadu anebo ne.

Asi jo.
(tady si představ velkého vysmátého smajlíka)
 ze dne 07.08.2008, 16:54:19  
   amazonit: no, asi to nikdo nevytáhl, protože v té době byla trochu jiná měřítka, tedy přijde mi to tak, známkování mírnější, byla menší konkurence a tak...ale je jasné, že to wska je to trochu horkou jehlou, možná nažhavenou...
Drahomíra byla potvora, ale nalijme si čistého vína, kde by byla Ludmila nebýt jí, asi by nebyla svatá, sešla by věkem a to se nesvatořečí:o))

moc díky za návštěvu
 amazonit 09.12.2007, 20:08:14 Odpovědět 
   jsem poctěna tvou návštěvou, jsi pilný čtenář a nejsi skoupý na komentář:o))
díky
 Šíma 09.12.2007, 19:59:04 Odpovědět 
   Začínám se tu ztrácet, abych řekl pravdu, již dávno netuším, co jsem u kterého autora četl a co ne! Od Tebe jsem tohle ještě neviděl... ;-)

Jak začít? Dílko je to veskrze vtipné! Na mnoha místech jsem se chlapal (měl jsem co dělat, aby to nebylo jen pod vousy). Zvonek to schytal, stejně jako tužka, či dítka píšící o naší vlasti! Konec je moc hrr (uspěchaný?), nějak mi nesedí k obsahu celého dílka...

No, pokud jsi řadila sama sebe (jako dalšího účastníka slohové práce?)... Ať chci dumat, jak chci, nic nevydumám... Sama sebe jsi odbyla, nakonec, co nám po tom, že? :-DDD

Dobré to bylo, ale nenapsal jsem to už? Tak nic! ;-)
 ZITULE 24.06.2007, 8:49:04 Odpovědět 
   Moc hezka povidka, precetla jsem ji jednim dechem, je jen skoda ze byla tak kratka.Zitule
 ze dne 24.06.2007, 16:56:25  
   amazonit: díky moc,
kdyby byla delší, nešla by číst jedním dechem:o))
 Naurowen 08.05.2007, 12:45:30 Odpovědět 
   Vážně hodně podařené, nejvíc se mi asi líbilo - Má Vlasta.:o) To se ti vážně podařilo a mě to přinutilo uvažovat, jestli moji spolužáci nad slohovkou opravdu tak zuřivě přemýšlejí, nebo jen mají taky tak dobrou fotografickou paměť jako "tvůj" Lojza.:o) Skvěle napsané, za jedna.;o)
 Danda 08.05.2007, 12:06:29 Odpovědět 
   Čas na okomentování krásného příspěvku si vždycky najdu. A jinak doufám, že nevadí, že jsem ti v těch komentářích začala tykat:)
 Danda 08.05.2007, 11:32:23 Odpovědět 
   Zajímavé, vlastně by mě někdy zajímalo, co se prohání mým spolužákům v hlavě, když přemýšlí nad svou slohovou prací. Je někdy zábava je pozorovat, jak se jim kouří z hlav nebo hypnotizují neexistující věc na zdi:D Jinak na tvé práci mě nejvíc oslovil první odstavec. Ten byl zpracován opravdu dokonale:)
 ze dne 08.05.2007, 11:59:30  
   amazonit: zase nezbývá než ti moc poděkovat za čas věnovaný tomuhle ,,výtvoru":o))
 Helam 19.04.2007, 15:46:05 Odpovědět 
   Vtipné.
 ze dne 19.04.2007, 17:11:04  
   amazonit: díky
 Mathew 02.04.2007, 22:38:51 Odpovědět 
   Fórek se Smetanou mi trochu rozoral jinak pěkně upravený záhonek(na můj vkus moc prvoplán), ale celkově zajímavě pojaté, stylisticky dobře zvládnuté, nenudné(!), jak se to u podobných témat může často stát. A prostě vydřené.

Má vlast - má slast. =o)))
 ze dne 03.04.2007, 5:20:33  
   amazonit: děkuju, děkuju:o))zvlášť, když v proze nejsem kovaná:o))
 sirraell 08.03.2007, 12:02:33 Odpovědět 
   Nechodilas ty nahodou nekdy do skoly? ;o) Mne se to libi, je to originalni, funny a velmi realne (mam podobne zkusenosti). Ja myslim, ze by ses mela pokouset o delsi dilka casteji. Za 1 :o)
 ze dne 09.03.2007, 4:57:32  
   amazonit: náhodou chodila:o))
díky
 JAB 06.03.2007, 17:00:47 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Jarin ze dne 03.02.2007, 18:53:17

   přijemné počtení. Jen ten konec bych vypustil, odvátí to čtenáře od příběhu."1-"
 Jarin 03.02.2007, 18:53:17 Odpovědět 
   Humor byla opravdu jen špetička, v textu nic co by zvlášť zaujalo a závěr je velmi rozpačitý, ten by podle mě chtěl předělat.
 stevenson 21.01.2007, 9:21:01 Odpovědět 
   Jiste zajimavy namet a i ruzne pohledy na nej.
jen mi tam NECO schazi..ne moc. A treba i ten oposledni odstavec.. neni cely i sam dost "klise" ??
 leafe 30.12.2006, 2:04:45 Odpovědět 
   Vtipné a moc zajímavé čtení. Libilo se mi to.
 ze dne 30.12.2006, 5:10:00  
   amazonit: děkuju:o)
 Nancy Lottinger 28.11.2006, 18:05:08 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Montrealer ze dne 28.11.2006, 18:01:42

   Možná by tam opravdu být nemusely, to je pravda, ale taky se mi to líbí :-)
 Montrealer 28.11.2006, 18:01:42 Odpovědět 
   Závěr trochu kulhá, poslední dvě věty by tam nemusely být... ale stejně dávám za 1. Líbilo se.
 ze dne 28.11.2006, 19:05:46  
   amazonit: díky..i za to přivření oka:o)
 Nancy Lottinger 28.11.2006, 13:45:12 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Nancy Lottinger ze dne 28.11.2006, 12:52:24

   Nejdůležitější je, že si se úplně neusmažila :-)
 Nancy Lottinger 28.11.2006, 12:52:24 Odpovědět 
   Tohle je prostě souvislý text a obsahuje všechno, co dílko obsahovat má. A rozhodně je to originální a... hodně reálný pohled na věc. Fakt se mi to mooc líbí :-)
 ze dne 28.11.2006, 12:57:52  
   amazonit: děkuju, jsem se snažila:o)) i když jsem se u toho i trochu smažila:o))
 Maura 26.11.2006, 12:52:13 Odpovědět 
   Ano, pěkné. 1
 Luciena 23.11.2006, 18:10:07 Odpovědět 
   To je variací na téma :-) A všechno hezky pohromadě. Má to v sobě vtip. Líbí se mi.
 ze dne 23.11.2006, 19:22:00  
   amazonit: děkuju:o))chvála vždycky potěší:o))
 duddits 22.11.2006, 23:20:00 Odpovědět 
   Líííbíííí… Není to jen takové obyčejné okecávání plné slov, která jsou k podobnému zadání předurčena. Jestli je tohle pokus, tak jsem zvědavý, jak vypadají tvoje na jistotu psaná dílka ;-)
 ze dne 23.11.2006, 21:39:21  
   duddits: Slyšel jsem o tom... ale stejně si nemůžu pomoct :-)
 ze dne 23.11.2006, 19:23:24  
   amazonit: díky, a víš, že kdo je zvědavý, bude brzo starý?:o))
 Tracy 21.11.2006, 19:27:27 Odpovědět 
   Krasne a vtipne :-) Mozna uz by se tu mohla zavest ta jednicka s hvezdickou, takhle bohuzel jen za 1 :-)
 ze dne 23.11.2006, 19:22:39  
   amazonit: známky by snad ani nemusely být, stačí, že se to líbí a jsou lidičky, kteří mi to napíšou:o))
 Vlaďka 21.11.2006, 15:40:40 Odpovědět 
   Pohled více očí...moc pěkné. Za jedna :o)
 ze dne 21.11.2006, 16:59:34  
   amazonit: víc očí víc vidí:o)) teda pokud nemají 9 dioptrií jako ty moje:o))díky
 Kaunaz Isa 21.11.2006, 8:27:00 Odpovědět 
   Velmi zajímavě pojato. Musím uznat, že tohle jsem teda nečekal.
Místo zbytečného řečnění na téma "Má vlast" se dočítáme, že pro každého to znamená něco jiného. Jistě, realita je trošku jiná než verše básníků a spisovatelů.
Příjemně překvapen, posílám jedničku.
A svého smajlíka
(o=
 Annún 20.11.2006, 21:16:26 Odpovědět 
   Je to hezký úsměvný a pěkně výstižný kousek ze školní třidy. Mě se to fakt líbí.
 ze dne 21.11.2006, 5:42:07  
   amazonit: díky:o))
 panvicka 20.11.2006, 20:17:47 Odpovědět 
   ne ne ne :D teda je to moc hezký :) ale ja pred chvili neco podobného poslala.. do prcic :D ale neopisovala jsem, cestny :D Sakra mám si nejdrív precíst to co uz vyslo nez zacnu psát. Promin (1)
 ze dne 20.11.2006, 20:26:21  
   amazonit: to neřeš..stejný to být nemůže:o))a nikoho by ani nenapadlo, že bys opisovala, všichni víme, že máš nápadů nepřeberně a že jsi šikula , která je umí i skvěla převést do písemné podoby..
jo a moc díky za hodnocení:o))
 Eifelovka 20.11.2006, 10:53:11 Odpovědět 
   Moc hezkej pokus. Líbílo se mi.
 ze dne 20.11.2006, 16:14:17  
   amazonit: normálně nepíšu víc než tak 10řádků, co se tvářej, že se rýmujou, takže za tohle líbení moc děkuju:o))
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Pár podvodů
PavelKastl
Rytíř a královn...
Wheelies Devotee
Proč básníme?
Eman Fal
obr
obr obr obr
obr

Vlak bez kolejí
Jan Urban
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr