obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2915260 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39342 příspěvků, 5725 autorů a 389591 komentářů :: on-line: 5 ::
obr

:: Svět plný pavoučího jedu ::

 autor ShNel publikováno: 05.09.2012, 22:59  
Zamyšlení
 

Mám strach. Jistěže, strach má každý z nás, například ze smrti, z bolesti, z rozervaného srdce na cáry a já mám strach ze lži. Z toho jedovatého přádla, z kterého umí jeho majitel uplést velmi silnou pavučinu a když ji náhodou roztrhneš, tak se do ní nezamotá jen pavouk, ale hlavně ty. Je složité ji pak ze sebe všechnu dostat, protože se umí šikovně nalepit. Pavouk je zvyklý a rychle se vyplete, ale ty, ty jsi slabý proti jeho vláknům a tak tě to trápí delší dobu a bolestivěji, než by sis kdy myslel. Samozřejmě jde o hloubku, také o sílu jedu, v neposlední řadě i druh pavouka. Na tom všem záleží délka hojení a někdy to také nejde, což je jedno z rizik společenského života. Jenže my ho stále podstupujeme. Opakovaně býváme šikovným trámem pro základy jejich výtvorů.

Závidím lidem, co se jí nebojí. Chodí světem bez myšlenek na bolest ze lži. Je pro ně snadnější žít s klamnými informacemi. Já si vybrala to druhé. Vyžaduji slyšet vždy pravdu, ať už je sebekrutější. Díky tomu zvládám bojovat a bojuju vážně ráda. Jen je bohužel míň lidí, kteří by mě chápali a tak stále pro mě spřádají „lepší“ svět plný těch milých skutečností, jež není pravda. Nechci to!

Ať už je to malá či velká nepravda, třesu se a nabíhá mi husí kůže už jen při tom pomyšlení. Jak zvládají mluvit s ústy plnými jedu? Vlastně vím i já to umím ovládat. Stojíš, díváš se zpříma do očí a říkáš, čemu sám věříš. Je důležité nejdřív nalhat sám sobě svojí nepravdu. Ano, tady máme zkrácený postup. Stačí to trénovat chvíli. Pár lidem zalhat o úklidu, úkolu nebo schopnostech.

Jako první se nauč mluvit, hned nato lhát. Podle naší společnosti bychom si podle tohohle návodu vedli skvěle. Pak najedou, máme z malých podvodníčků velké podnikatele a tím další problém na stole. Okolí očividně nedělá nic. Jen dodává tomu všemu korunu tím, že doslova vlepí falešné úsměvy na tváře kolemjdoucím. K tomu dodává věty typu: „Tohle je správné řešení všeho.“

Odpovědi na lži jsou jako ony samotné dost chabé. Neuklidil jsi to? Dobrá, uklidíš to jindy. Neumíš deset jazyků? Smůla, jsi vyhozen. Podvedl jsi mě? Prosím, neříkej mi to, pokud se ke mně budeš chovat hezky a jestli jsi byl na různých místech beze mě, tak o tom hlavně nemluv, ať se nebojím toho, cos tam prováděl.

Lid se nebojí lži, protože se bojí pravdy a právě to je smutné. Ztratili svou bojovnost, vůli, odvahu. To vše pro jednoduchou cestu, která se tolik líbí. Vlastně jsem začala být pyšná na svůj strach. Díky němu jsem silnější, než spousta obětí lži. Jen mě mrzí, že říkat pravdu se nedá naučit snadněji.


 celkové hodnocení autora: 76.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 05.09.2012, 22:57:41 Odpovědět 
   Zdravím.

Taková krátká a stručnější úvaha, která nejde do detailů. ;-) Je napsaná čtivou formou. Útočí na lidi a jejich záporné vlastnosti, tedy i neschopnost mluvit pravdu, vědomě lhát a jít tou "snadnější cestou" (bez ohledu na své svědomí). Musím to prásknout na své druhé já, které mi celou dobu říkalo, žes mohla být jako autorka "ukecanější" a mít celek více promyšlený. Ovšem na "zamyšlení jednohubku" to není zase tak špatný text. Ano, pavučiny lží a polopravd jsou rozestřeny všude kolem nás. A my se do nich zaplétáme. Jen kdybych z těch "chlupatých pavouků" neměl tak velký strach (čím větší pavouk, tím větší), přestože jde v tomto případě jen o metaforu. Na chybky (kaňky) jsem nenarazil. Nechám zde alibistickou lepší dvojku a jdu zase o textík dál. Hezký večer a psaní zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Straba
(15.8.2019, 14:44)
Biskup z Bath&Wells
(9.8.2019, 10:09)
Vítězslav Dvořák
(16.7.2019, 08:42)
Adelaide
(13.7.2019, 17:25)
obr
obr obr obr
obr
Dveře do času X...
sevoo
Hlas srdce
Doležal Petr
Prorok
MC_Kejml
obr
obr obr obr
obr

PRÝ NEZAHRAJU ÉČKO
Odváté zrnko popela
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr