obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Důvěra a láska musí chodit pospolu."
B. Němcová
obr
obr počet přístupů: 2915785 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39720 příspěvků, 5825 autorů a 392944 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Nécromancita Part 1 ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Nécromancita
 autor Fajgencí publikováno: 17.10.2012, 20:59  
Ráda bych znala váš názor na moji povídku a zda má moje povídka naději, abych v ní pokračovala dál. Za chyby se omlouvám, psala jsem to v rychlosti z knihovny.
 

NA lavičce u jedné z cestiček Olšanských hřbitovů seděla dívka. Mohlo jí být kolemn dvaceti, byla oblečena v dlouhé, černé, úpletové šaty s dlouhými rukávy, na nohou měla patnáctidírkové steelky a kolem krku se jí houpal velký keltský kříž na dlouhém, stříbrném řetězu. Dlouhé, tmavé vlasy zakrývaly její profil, když se skláněla nad knihou, kterou měla položenou na klíně. Její ocelově šedé oči pečlivě sledovaly každé slovo na stránce knihy, kterou četla.

Podle vzhledu by se dalo soudit, že se jedná o členku gothické subkultury, pravdou však bylo, že Zuzana, jak se dívka jmenovala, gothička vůbec nebyla. Jen se jí líbilo nosit takovéhle oblečení a hřbitov byl pro ni místem, kde si dokázala opravdu odpočinout.

Zuzana hřbitovy navštěvovala ráda již jako dítě, ráda se dívala na staré náhrobky porostlé břečťanem a býlím, sledovala řady uren v kolumbáríích a představovala si, kdo a jací lidé zde pohřbení asi byli.
Její rodiče nechápali, proč je Zuzana taková, proč není jako ostatní děti, chodí na hřbitovy a nosí jen pochmurnou černou a snažili se ji od toho všemi možnými, ne zrovna příjemnými způsoby odradit, ale jejich snaha způsobila, že Zuzana ve svých šestnácti letech, kdy začala navštěvovat střední školu odešla od rodičů k babičce a po její smrti bydlela v jejím bytě, který zdědila do svého vlastnictví.
Ropdiče se jí snažili přivést k rozumu, ale marně. Zuzana zůstala neoblomná a tak jejich pouto pomalu uvadalo, až se propadlo docela.

Zuzana tím pádem zůstala na světě sama, její rodiče se jí zřekli, sourozenci se o ni nezajímali a přátel moc neměla. Upřímně o to ani nestála, odjakživa byla spíše samotářka. A navíc, většina jejích známých holdovala povrchním zábavám, bujarým alkoholovým večírkům a podobným hloupostem a ještě si připadali děsivě úžasní a cool, když vyprávěli o svých propařených nocích. Zuzana tuto zábavu neuznávala a hluboce s ní opovrhovala, raději se věnovala umění, malovala obrazy, fotila přírodu, četla knihy a zajímala se o duchovno.
Díky dědictví po babičce se nemusela o nic starat, ale ona i přesto pracovala, jinak by podle svých slov umřela nudou.
Pracovala na částečný úvazek v jednom zapadlém starožitnictví v jedné rovněž zapadlé uličce staré Prahy. Starožitnictví vedl starý, bělovlasý pán, mohlo mu být kolem sedmdesáti. Jmenoval se Josef a měl dva vnuky, Pavla a Filipa, kteří mu v obchodě občas vypomáhali.

Pavel, starší z obou bratrů byl typický frajírek, který byl přesvědčený, že mu patří celý svět a chodíval do starožitnictví hlavně proto, aby tam oxidoval, rýpal hloupými řečmi do Zuzany a do Filipa a hlavně tahal peníze ze svého dědečka, pana Josefa. Jeho bratr Filip byl jeho úplný opak, byl spíše tichý a víceméně flegmatik. Zuzana Pavla jako jediného člověka upřímně nenáviděla a obdivovala Filipa, jak top s ním může vydržet. Sama by pavla častokrát nejraději přetáhla bronzovým pohrabáčem z konce 19. století, nebo po něm hodila sošku Venuše u mramoru z období baroka.

(to be continue)


 celkové hodnocení autora: 67.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 7 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 17.10.2012, 20:57:59 Odpovědět 
   Zdravím.

Při pročtení perexu mne napadlo, proč publikovat nedokončené povídky, které bude autor(ka) dopisovat až po ohlasu na publikovanou část? (Ano, tuším tak psalo několik velkých a zavedených atutorů na webu - King? a další. Když se čtenářům textík líbil, poslal další pokračování, ale jménem autora si nejsem jistý.) Zpět ke Tvému textu... Takže není dopsaný? Psát své práce v knihovně (kdy je autor velmi omezen časem) není to pravé ořechové, ovšem pokud není doma k dispozici internet (nebo alespoň počítač)... Prošel jsem si i Tvé předchozí texty a určitý posun k lepšímu v tomto případě vidět je, přestože nějaké ty chybky (nejspíš nebyl čas je opravit) zde nalézt jde (a to se čtenář ani nemusí snažit, praští jej rovnou přes oči či přes čumák). Co říct o obsahu a samotném zpracování? Klasický začátek, který toho moc nepoví (viz seznámení s hrdinkou a jejím zázemím). Ale abych nekřivdil, líbil se mi úvod i některé další "pasáže" tohoto poměrně krátkého začátku Tvého nového příběhu (na pokračování). Těžko hodnotit, uvidíme, jak si dívčina dál povede. Z mé strany prozatím něco kolem dvojky, text mohl být delší, ale pokud jsi neměla prostor ke psaní (viz výše) není se čemu divit. Pokračovat? Nepokračovat? Zvědavci napíší zcela jistě: pokračovat (proč ne?). Na ohlasy si musíš počkat, jeden názor nestačí! ;-) Psaní zdar a hezký večer přeji.

P.S. Pozor na překlepy (v rychlosti jeden vytvoří pěkné slovní patvary a podobně), šotkové pak mají rej! :o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Na hlídce
Jarovid
Hvězdy v plamen...
Jan Kozák
Slečna Smutek 1...
Petronela Patricellí
obr
obr obr obr
obr

Ave!
Anne Rowan
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr