obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Polibek je krásný vynález přírody, jak zastavit řeč, když už jsou slova zbytečná."
Ingrid Bergmanová
obr
obr počet přístupů: 2915586 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39867 příspěvků, 5778 autorů a 392002 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Tma budoucnosti (1) - Prolog ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Tma budoucnosti
 autor Mike123 publikováno: 30.10.2012, 14:38  
Začal jsem psát Sci-fi román, jsem začátečník, a mým snem je být spisovatel, dofám že se vám bude dílo líbit..
 

Jack pomalu otevírá oči, „kde to sakra jsem?“ myslí si pro sebe. Leží na zádech a hledí do bílého stropu, pokouší se zvednout, ale marně „Tak takhle to vypadá? Takhle vypadá smrt?“ pokračuje ve svých myšlenkách. Snaží se vzpomenout co se stalo, proč je tady, ale nevidí nic než prázdnotu. Otevírají se dveře, slyší kroky, tak dvou až tří osob troufá si říct, po chvíli kroky ustanou, a nad Jacka se nakloní mladá vyzáblá žena. „Je při vědomí!“ říká jemným avšak důrazným hlasem a vzápětí dodává „Všechny životní funkce se zdají být v pořádku.“ „Dejte mu další dávku, ať ještě odpočívá.“ pronese silným mužským hlasem, někdo v místnosti.

*****

Po pár dnech se Jack opět probouzí, tentokrát ovšem v jiné, mnohem větší místnosti. „Nehýbejte se, jmenuji se doktor Adams, provedeme vyšetření, zda tělo správně spolupracuje s elektronickými implantáty v mozku. Musíte zůstat v absolutním klidu.“ „Kde to sakra jsem?“ ptá se Jack chraplavým hlasem, „Nacházíte se CESC, centru pro výzkum elektronických implantátů a čipů, zlepšujících vlastnosti organických tvorů, na planetě Saedron.“ odpovídá rázně Adams. „A jak jsem se sem kurva dostal?“ ptá se znova Jack, na tuto otázku se už odpovědi nedočká, jelikož cítí, jak mu někdo píchá injekci do levé paže a pomalu usíná.

*****

Po těžkém dni se Adams ve své kanceláři převlékl z bílého pláště do civilního oblečení, zamknul pomocí elektronického zámku na kartu a vyrazil směrem k východu, prošel kolem recepce, už mířil k hlavnímu východu, když ho zastavila Sarrah „Tak co jak je na tom?“ „Kdo?“ ptá se překvapeně Adams „No přece…“ „Jack?“ doplňuje Adams „Ano Jack..“ přikývne Sarrah a se zvědavým pohledem čeká co z Adamse vypadne „No výsledky naznačují že mozek implantáty přijal velice dobře.“ Sarrah se rozzáří oči „Takže bude zase v pohodě?“ vyhrkne s nadějí v hlase „Ano, je jen otázkou času než se zcela zotaví.“ „Děkuji Vám Adamsi, děkuji za všechno.“ řekne s úsměvem Sarrah a odchází. Adams může konečně vyrazit na cestu ke svému vznášedlu a odletět domů.

*****

Adams se usadil do svého pohodlného gauče a začal sepisovat zprávu ohledně stavu pacienta 0415 Jacka: „2. 2. 2815 CESC převzala pacienta po klinické smrti, diagnóza zněla: smrt zapříčiněná mimo jiné rozsáhlým poškozením mozku, 3. 2. 2815 byly 0415 zavedeny mozkové implantáty na obnovu základní funkčnosti mozku, po této operaci byl pacient uměle udržován při životě necelé dva týdny, 16. 2. 2815 se pacient poprvé probral z komatu, vyšetření naznačovala, že mozek přijal implantáty velice dobře, 20. 2. 2815 proběhlo finální vyšetření, kdy se ukázalo, že mozek je již schopen pracovat a naplno využívat funkci implantátů“ Adams zavřel zprávu, chvíli jen tak seděl a přemýšlel, v ruce držel skleničku se zbytkem Seadronského nápoje, vyráběného z květů leandria, napadaly ho různé myšlenky, ohledně těch zpráv které nedávno unikly na veřejnost, ohledně toho jak to vůbec bude dál, cítil jak na něj leze únava, tak se odebral ke spánku na svou starou pohovku v rohu místnosti.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Kondrakar 01.11.2012, 20:59:49 Odpovědět 
   Zdravím,

je to taková nic neříkající ochutnávka, jak už prology bývají, i když tohle je i na prolog hodně krátké.

Chyby rozebírat nebudu, to už udělal chemik.
Názor na to mám takový různorodý, takže se zdržím hodnocení. Počkám si na pokračování.

Jinak dodám: držím palec v dalším psaní, hodně nápadů, vytrvalosti a trpělivosti v psaní, jelikož někdy to je běh na dlouhou vzdálenost. A přízeň múz.
 Máquè (Vrabčák) 30.10.2012, 21:40:06 Odpovědět 
   zase a zase ta kritika....:)
mě se to celkem i líbilo
 ze dne 31.10.2012, 0:59:17  
   m2m: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kritika


Věz jedno: Žádný z redaktorů nechce žádného z autorů takříkajíc zabít. Chceme vždy jen to nejlepší, totiž ve chvíli, kdy se autor rozhodne například se zúčastnit nějaké literární soutěže, že bude mít šanci se dobře umístit, neboť jeho dílo bude čtivé a čtené.
Ať chceš nebo ne, v literatuře hraje pravopis stále důležitou roli, ne-li tu nejdůležitější. Nikdo ti nevydá knihu s chybou v každém slově.
A co hůř, nikdo tě nikdy nevezme do zaměstnání, pokud se budeš například prezentovat "žyvotopysem" nebo pravopisnými chybami v "průvodním dopyse".
Sama to brzy poznáš při maturitní slohovce.

A tak dál.


Souhlasit nemusíš, jen si uvědom, že tuto "práci" děláme zadarmo ve volném čase a zabíjení autorů nějakou "kritikou" tak, jak ji chápeš ty, opravdu není naším posláním a rozhodně chutí trávit tak svůj volný čas.

Měj se hezky.
 m2m 30.10.2012, 14:37:51 Odpovědět 
   Ahoj Mišo,

vítám Tě na Saspi a hned takhle zprvu se Ti omluvím za trochu delší komentář. Věz, že redaktorská známka, kterou vidíš, je naprosto nedůležitá a do hodnocení autora se nepočítá, nicméně udělit nějakou musím, tak funguje zdejší systém. Neber si ji osobně, je to známka spíš orientační a "baj vočko" než jakože známka školní.


Sám říkáš, že začínáš a tvým snem je psaním se třebas i živit.
Tak dovol, abych tě upozornil na několik veledůležitých chyb, kterých se musíš vyvarovat, jinak ti žádný nakladatel ani text nevezme k posouzení.


1) Přímá řeč.
Než abych se rozepisoval, jak se psát má a nemá, tady máš docela šikovnej odkaz, kde si to všechno povinně nastuduj.
http://www.latrine.cz/pravidla-psani-prime-reci
Zároveň důležitá věc: Každý nový mluvčí má svoji přímou řeč na novém řádku. Všimni si toho v každém románu.

2) Čárky. Veskrze platí jednoduchá poučka - pokud ve větě napočítáš víc jak jedno sloveso, jedná se o souvětí a čárka se někde musí vyskytovat (nebo být nahrazena spojkou "a"). Opatrně však při počítání, např. infinitivy se k něčemu pojí (a tudíž nejsou přísudky samy o sobě), nebo například "a" nevyžaduje čárku (až na výjimky).
Ukážu Ti jeden příklad:
Otevírají se dveře, slyší kroky, tak dvou až tří osob troufá si říct, po chvíli kroky ustanou, a nad Jacka se nakloní mladá vyzáblá žena.
= Otevírají se dveře, slyší kroky tak dvou až tří osob, troufne si říct, po chvíli (však) kroky ustanou a nad Jackem se skloní mladá štíhlá žena.
Tak bych osobně napsal toto souvětí já.


3) Souvětí. Přílišně dlouhá souvětí je - jako všechno - dávkovat s mírou. Pokud je odstavec tvořen jedním souvětím, máš vysokou pravděpodobnost, že se v něm nejen čtenář ale i ty jako autor ztratíte. A pak uděláš zbytečné chyby.
Co se příběhu týče, je to opravdu kratičký útržek z něčeho, co by se dalo nazvat úvodem, takže asi nemám možnost příběh nějak hodnotit, zatím se zdá býti víceméně klasickou variací na biotechnologické sci-fi, v němž hlavní hrdina využívá jakési implantáty. Sám jsem se o podobné texty pokoušel a pokouším nesčetněkrát, takže mi prozatím nevadí, že je to opravdu víceméně klasická variace. Však to hlavní přijde určitě později.

Možná takhle závěrem při našem prvním setkání bych doporučil zpomalit a nad při psaní nad textem přemýšlet. Pokládej sám sobě otázky typu: "Jak vypadá ta místnost, v níž leží? Jak vypadá ta žena, která Adamse zastaví? Jak bych rychle v jedné větě dokázal popsat, jak vypadá Jack nebo pokoj, v němž Adams pročítá zprávu?"
A tak dál.

Zkus to na příštím díle a uvidím víc, jakej potenciál se v Tobě skrývá a co od Tebe můžu čekat.
Jsou to možná pro někoho nedůležité věci, ale vždycky jsem zastával teorii, že
"příběh není tak důležitý, důležité je prostředí, v němž se odehrává". Příběh totiž vždy shrneš do pár věc, ale to živoucí prostředí a uvěřitelný svět okolo z něj dělá to, co čtenáře přitahuje zpočátku nejvíc.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Vliv okamžiku
Marie Bernadeta
Slepá ulička
Doll
Devotus - 1. Dí...
Miro Sparkus
obr
obr obr obr
obr

Válka Krve
Isdanil
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr