obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Sen je sůl bez chleba."
Ramón Gómez de la Serna
obr
obr počet přístupů: 2915541 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5772 autorů a 391736 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Soumrak nebo sen ::

 autor Nikki publikováno: 05.11.2012, 15:08  
Za posledních pár dnů mi jdou z pera pro mě zajímavé slova, verše, rýmy... A potřebuji se o to podělit se světem :) Jsem zvědavá, na koho a jak to zapůsobí. Nikki
 

Andělské ticho,
obloha bez hvězd,
záhadná mlha,
a v srdci touha.

Ta touha po lásce,
po muži, příteli,
jenž nechce mě nechat spát,
jiskru života ve mě zapáli.

Slyš tlukot srdcé mého,
odpověz na mé volání,
co nebylo může být,
jenom se tomu nebránit.

Svíčka už dohořívá,
mé srdce hoří dál,
tou touhou po vášni,
cos kdysi mi dopřával.

Soumrak padá na má víčka,
zavřít je dnes nechci,
jen s Tebou a vedle Tebe,
dokážu milovat i sama sebe...


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 13 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 33 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Lord Mordvig 11.11.2012, 17:12:20 Odpovědět 
   slovenka? :D pak s radostí piš po slovensky...

jež a jenž si plete i můj kamarád, který je čech/němec jak poleno :D

a jiný kamarád podotýkal, že to schéma asi nebylo naschvál, měl tedy pravdu... :D hlavně tam máš spíše asonance (v podstatě rým, ale ne tak přesné a úderné) - jestli to z tebe tak padá, tak smekám
 sumus 11.11.2012, 10:20:07 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: sumus ze dne 05.11.2012, 21:09:27

   Jo - tomu rozumím, já se tím taky neživím a asi nikdo tady.
 Lord Mordvig 06.11.2012, 9:44:06 Odpovědět 
   kageró nikki nebo sarašina nikki? :D nevermind...

nicméně, napadlo mne, díky vlastním zkušenostem ze dvou stran barikády a díky novinovému článku, že s kritickými komentáři je to zamotané. totiž, máš li před sebou báseň, která není příliš dobrá, tak nevíš co máš dělat - jestli ji sepsout, opatrně podat povzbuzení k další tvorbě, nebo prostě nějak nestranně zhodnotit a doufat že se autor nesloží (navíc je tu riziko toho, že kritik prostě nepochopil, byl nedovzdělán atp.). co se týče článku - v novinách byl jeden o literárních serverech a tam říkali, že se na nich mnohdy najde kritika která by složila i zavedeného autora...

ale maličkosti stranou, komentáře můžou mít různou fci, od glosy přes pochvalníček a básnický ponk až k vyřizovači účtů. já jdu pro ponk -

první - jenž/jež, jenž je tvar pro m. rod - proto potřebuješ pro touhu "jež". rytmus povětšinou docela ujde, ale jsou tam nepříjemná klopýtnutí(právě ty dva verše od jenž). srdcÉ je předpokládám překlep, jestli chceš psát v dialektu, piš v něm kompletně prosím.

obsah je vskutku trochu propraný. více snad ani nebudu vyjadřovat.

rýmové schéma - abcc abcb abcb... abcc - tady jsem překvapen, tohle je fajn.

další úvažka se týká toho, že to co píšeš nemusí být nutně tak písečné, jak je naznačeno - tvým okolníkům by se to mohlo třeba zamlouvat, musíš však brát v potaz, že jsi tu hodnocena lidmi (básníky dokonce), kteří již četli tisíce básní, z toho desítky až stovky právě tady - a právě tady nejednu báseň tohoto střihu - tedy personalizované vyznání, ve kterém očividně něco chybí (a vsaď se, že svého času taky taková psali) - obsah, forma, inovace nebo všechny tři najednou, a tedy je těžké k tomu přistoupit s otevřenou hlavou.

další věc... osobně nevím, jak bych na obdržení takové básně reagoval, protože v případě, že by má milovaná byla horší básnířkou než já, tak bych asi měl tendence ji "doučovat" a v opačném případě bych byl zdeptaný (tedy ano, jsem patriarchální šovinista a milostné básně tlačím k mužům :P)

předposlední bod - v básni je přítomná gradace, ale zrovna tady je trochu nežádoucí, totiž, poslední dva řádky mají tolik patosu, že ušpinily i ten zbytek.

verdikt: formálně relativně zručně řešená báseň, obsah však klopýtá, téma je ohrané a proto, svou zřejmostí a podbízivostí vazlomné, protože to zkusí každý a nabije si na něm obličej - asi je to svým způsobem "gauntlet" pro mladé básníky :D.

// pro nějaký zajímavý input a příklad netradičních milostných básní doporučuji G. Apollinaira - pro tento případ by byla vhodná monografie vydaná klubem přátel poesie
 ze dne 11.11.2012, 2:28:17  
   Nikki: Lorde, díky za koment.

K negativní kritice asi jen tolik, že mě nemůžeš nijak zvlášť "odradit". Píšu, protože to mám ráda a toto je první dílko, se kterým jsem vyšla na světlo světa, vždy jsem to dělala jen pro sebe, ale v momentální situaci jsem se chtěla podělit, raději "cizím", než aby to šlo osobě, která mě k tomu inspirovala. Doufám, že jsem tím tuto básnickou společnost neurazila :) Ale člověk nějak začít musí...

Co se týče gramatiky jenž/jež, tak tady se opravdu omlouvám, ale jsem Slovenka a občas mi něco z toho uteče, o to víc, když tyto gramatické jevy nemáme.. Stejně jako u slov mě/mně (nebo mne?). Neskutečně se to plete, nevěřil bys! (a "srdcé" byl překlep, nevím, jak se mi povedl)

Jsem ráda, že alespoň něco překvapilo :) I když popravdě jsem vůbec neřešila rýmy, psala jsem, co jsem měla v sobě, a byť to z odborného hlediska není ideál, pro mne to bylo opravdu dobré, vyřešilo mi to vnitřní problém, a v tomto vidím smysl poezie já.

Ale s odstupem času souhlas - je to mnohokrát promleté téma, neobratné, nic moc zajímavé, alespoň pro nezainteresovaného člověka.

Proto dík a možná opět někdy!
Nikki
 čuk 06.11.2012, 8:09:21 Odpovědět 
   Osobní vyznání, které zní upřímně a pochopitelně druhému, v poezii vyhlíží jako neobratné, využívající klíšátek, nesnažící se o hlubší pohled. Tak trochu jako z Červené knihovny.
 ze dne 11.11.2012, 2:13:37  
   Nikki: Ahoj Čuk, z Červené knihovny? No to by to mohlo vypadat i jinak :) Ale díky za názor! ;-)
 sumus 05.11.2012, 21:09:27 Odpovědět 
   Nebudu toho moc psát - Nancy to napsala dost zevrobně. Já bych jen doporučoval jako úplný základ definovat si, co je to poezie. Podle mne - a nedělám si na to patent - je poezie způsob odhalování nezjevných aspektů ve všedních věcech a dějích (viz Z. Kopřiva). Sympatické je, že neusiluješ o rýmy za každou cenu, dokonce vůbec. Poezie totiž nemá rým jako hlavní atribut. Tohle je sice upřímné vyznání touhy, ale ve skutečnosti prozaické, jan nasekané do řádků. Nemá cenu známkovat prvotinu - až si najdeš svou cestu. Držím ti pěstičky v rukavicích číslo 15
 ze dne 11.11.2012, 2:12:32  
   Nikki: Sumusi, děkuji, jsem ráda, že jsi mi napsal a i jsem ráda, že prvotinu nehodnotíš, jak jsem psala v komentářích níže, tak jsem opravdu potřebovala ze sebe něco dostat - samotné se mi to povedlo, že výsledek není ideál, o tom vím, ale nějak člověk začít musí...

Psaní je pro mě něco jako kreslení - nejde mi to na jedničku, ale dělám to proto, že je to pro mě relax, způsob ventilování pocitů a celkově si u toho odpočinu :)

Tak díky a zas někdy!
 Zdeněk Kopřiva 05.11.2012, 18:54:42 Odpovědět 
   Nikki, v Tvé básni mi chybí větší hra se slovy a lepším vykreslením básnického obrazu. Vždyť báseň je malba a básník je malířem slov. Do každého obrazu vkládá básník svou duši a Ducha a to báseň často oživuje. Báseň musí dýchat, žít, zmocnit se čtenáře, aby s ní prožil její příběh anebo s ní splynul. A tato báseň, i když její námětem je láska, touha, vášeň, je strašně chladná a nic neříkající. Chybí mi tu jiskra, život a opravdovost.
 ze dne 11.11.2012, 2:09:02  
   Nikki: Ahoj Zdeňku, děkuji za komentář, pokud ta báseň na Tebe působí chladně, tak jsem svým způsobem ráda, protože se stejným pocitem jsem ji psala :) Mrkni na komentář u Nancy, tam jsem toho popsala víc, ale nechci se opakovat :) Tak ještě jednou díky! :)
 Nancy Lottinger 05.11.2012, 15:08:10 Odpovědět 
   Milá Nikki, vítám tě na saspi!

Na úvod bych ti ráda napsala, že redaktorskou známku (známku poroty), kterou ti uděluju, je čistě orientační, na tvé celkové hodnocení nemá vliv (to až čtenářské známky) a na rozdíl od ostatních ji udělit musím. Mnohem důležitější je to, co ti zdečtenáři zanechají v komentářích, ze kterých si můžeš něco odnést pro svou další tvorbu (nebo také samozřejmě nemusíš...). Je zde zvykem na zanechané komentáře odpovídat, dalo by se říct, že je to taková zpětná vazba toho, že o komentáře stojíš a že tě zajímají názory ostatních na tvé dílko (odpovědět se dá přes kliknutí na malý čtvereček v pravém horním rohu každého komentáře).

Teď k samotné básni. Těžko soudit, kolik ti je (je dobré mít věk uveden na profilu, čtenáři si tak mohou udělat obrázek o spojení tvorby s tebou, je rozdíl, pokud něco napíše 40 letý člověk, jiné bude dílko 13letého. Při hodnocení se k tomu pak přihlíží.).

Téma básně je mnohými omílané, stále dokola, proto je těžké v takových básních přijít s něčím novým, netradičním, originálním. Tvoje báseň se bohužel skládá většinou z klišátek (andělé, hvězdy, láska, přátelství, jiskry, svíčky, vášeň, víčka,... je toho přehrše). Navíc na malém prostoru jsou chyby (mě místo mně, překlep - zapálit). Rytmus zadrhává. Co se nedá vytknout, je pospolitost, báseň tematicky drží a rozvíjí se.

Nevím, jak dlouho píšeš, a pokud už jsi něco dříve napsala, jestlis to dala někomu číst. Každopádně určitě zkoušej psát dál, zkus si po sobě básně číst nahlas, tím mnohdy vychytáš rytmus, také ale doporučuju hodně číst, ať už básně zde na saspi, tak nějaké známé autory-básníky.

Přeju hodně zdaru ve psaní a těšíme se na tvůj další příspěvek.
 ze dne 11.11.2012, 2:07:37  
   Nikki: Ahoj Nancy, děkuji za přivítání i komentář. Věk si doplním - je mi 24, nenapadlo mi to, předsi jen jsem tady jaksi nová :)

Vážím si negativní kritiky, píšu, ale málo, a spíš jen pro sebe, ale zrovna s tímto jsem se potřebovala "vyventilovat" jaksi i navenek, tak děkuji za trpělivost :)

Verše, rýmy, pravidla poezie... No ok, vím, že jsou, ale pro mne jsou básničky něčím jako útěkem, něčím, co mi pomáhá vypustit ze sebe své city aniž bych je musela pojmenovávat. Vím, že téma i slovní obraty jsou již promlené, nechci se určitě omlouvat, ale je to něco, co mi udělalo radost a najít saspi bylo opravdu výborné!

Takže ještě jednou DÍKY! :)
 ze dne 05.11.2012, 15:08:29  
   Nancy Lottinger: P.S. Omlouvám se za délku komentáře.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
FABIEL - Anděl ...
Danny Jé
Odi et amo 5
Mon
Preludium
Vermillion
obr
obr obr obr
obr

Nekropotence38
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr