obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Múzy přejí těm, kteří je prohánějí po lesích, lukách a kopcích. Ne těm, co na ně čekají se založenýma rukama."
Gandalf
obr
obr počet přístupů: 2915664 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39763 příspěvků, 5802 autorů a 392290 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Skryté výhody metanolu ::

 autor Intuista publikováno: 30.11.2012, 20:31  
Fiktivní příběh
 

Věděl jsem, že musím Alana zabít. Cítil jsem to od okamžiku, co k nám nastoupil. Ještě jsem nepoznal intenzivnější nutkání. Mistr si ho oblíbil. A po něm všichni ostatní. Uměl se rychle orientovat, pronikal do podstaty problémů stejně snadno, jako si získával známosti ve všech patrech. I v těch nejvyšších. Jeho chapadla se rozprostřela po celém podniku, rázem ho bylo všude plno. Pil jsem ho v ranní kávě a přikusoval k odpolední svačince. Dost tvrdý chleba pro mě - ostříleného pardála.

Hned zkraje na mě zkusil ten svůj kamarádšoft. Nepřistoupil jsem na to. Mě si jen tak někdo nekoupí. Jsem nepodplatitelný, vážení. Jsem…, ale co vám to budu povídat, vám!

Dělám v tomhle podniku od samého počátku. Ještě mi nestačil zaschnout inkoust na výučním listu a já šel odpracovat svou první směnu. A jaký já byl pracant. Všichni si mě pochvalovali, i děvčata mi nadbíhala. Mařka z kantýny, Běta z účtárny, jak já bych mohl vyprávět. Ale nechci. Teď je tady on. „Delon“. Takhle mu přezdívají holky z kanclu.

Ale já mu chtěl dát šanci, ne že ne. Umím se zachovat jako grand, když chci. Jednou o přestávce jsem mu přátelsky poklepal na rameno a navrhl příměří, spravedlivé rozdělení teritoria – on ať si klidně nechá ženy od prvého patra nahoru, mně stačí přízemí. Jenom se potutelně usmál. Omluvil se, že spěchá, že to probereme příště. Moc dobře jsem to chápal: hraje si na osobnost a nahazuje falešné dekorum – tuhle hru umím taky! Jenže jsem charakter a tím pádem si na nic nehraju. Na rozdíl od něj. Rozpoznám skrytý výsměch na druhé straně. Mě nikdo neoklame. Mě ne!

A pak se to rozběhlo. Prý jsem šílený. Šířilo se to podnikem jako lavina. Bylo mi jasné, kdo tuhle fámu vypustil. Tady už se nedalo na nic čekat. Pro nás dva tady není místo. Moje fabrika, můj Žďas! Jeden musí z kola ven.

Moc dobře jsem věděl, kdo u nás ve Žďáru pančuje alkohol. Přestože aféra s metanolem začala nabírat obrátky, neudal jsem ho. Tady jasně vidíte, jaký jsem charakter! Koupil jsem od dotyčného jednu láhev. Celý se chvěl, když mi ji prodával. Ale mě se bát nemusí. Taky jsem mu to do očí řekl, ale jenom na mě nechápavě zíral. Jako na blázna. Bylo to jasné – ty cancy o mém šílenství se donesly až k němu. Nejvyšší čas zakročit! Vyříznout ten zhoubný nádor, jehož metastáze vystřeluje do okolního světa náš spanilý Alan!

O polední pauze jsem v sekretáři vyměnil láhev. Vodku za vodku, ale pančovanou! I správnou etiketou jsem ji opatřil. Všichni byli na obědě, nikdo mě neviděl. Na konci směny jsem přišel za Alanem a navrhl mu tykání. Byl jsem poslední na dílně, s kým si dosud netykal. „Pojďme si na to přiťuknout!“ vyzval jsem ho a on mi to sežral. Měl jsem v úmyslu připít si jenom zčásti, podržet doušek v ústech, odkráčet na záchod, a tam jej vyplivnout.

Naše štamprle o sebe cinkly, když se zničehonic objevila Dita, jedna z asistentek z vyššího patra. Právě byla vyhlášena prohibice na tvrdý alkohol a ona nám to přišla oznámit.

„Nebuď zbabělec!“ popouzel jsem ho.

„Nařízení jsou od toho, aby se dodržovala, a když to říká náš pan ministr…“ usmál se na Ditu a postavil panáka na stůl.

Odkráčel jsem s plnou pusou k záchodu.

„Kam jdeš, tak se hned neurážej!“ volal na mě.

„Kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou.“ a „Když se něco sere, tak se sere všechno.“ – tyhle dvě věty říká náš dílenský mistr hodně často a má pravdu! Ale hlavně: kdyby byl Alan opravdová osobnost, ministr neministr, dal by si toho panáka se mnou, prohibice neprohibice. Beztak neměl čisté svědomí, když tak důsledně vyslyšel hlas vzdálené autority.

V nemocnici jsem si poležel čtrnáct dní, pak mě pustili. Mám prý štěstí, že jsem si jenom ´líznul´, vyšší dávka by byla smrtelná. Na chvíli jsem neviděl, ale teď už se mi zase vrací zrak. Když to po sobě čtu, neshledávám zde žádnou pravopisnou chybu, ba ani překlep. A to je určitě dobře. Hrozně nerad dělám hrubky, to mi prosím věřte!

Jedna věc mě ale pálí hodně. Alan už určitě tuší. On ví. A já musím zítra do práce. K soustruhu. A ten umí být ostrý jako břit.

Dnes ráno jsem se při holení říznul…


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 7 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 15 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 mylencz 01.12.2012, 13:21:44 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: mylencz ze dne 30.11.2012, 23:00:31

   Připouštím, že nejde o hrubky.
Tam, kde bych ve 4.pádě volila delší tvar, jen používáš kratší. Trochu mě to tahalo za očko, možná jsem si lokla taky :-)... s omluvou Len.
 ze dne 01.12.2012, 13:33:04  
   Intuista: To se neomlouvej...;o))) Já se ptal, protože jsem to fakt chtěl vědět!....s tím taháním za očko máš pravdu, takže příště zase budu o něco chytřejší......(i bez loku...;o)
 Jarda 01.12.2012, 7:07:37 Odpovědět 
   Hezky se to četlo, jako i předchozí tvá díla. Zajímavý nápad na detekrivku.
 ze dne 01.12.2012, 13:33:17  
   Intuista: Díky!!
 mylencz 30.11.2012, 23:00:31 Odpovědět 
   Když tak nerad děláš hrubky, dovoluji si upozornit, že zájmeno JÁ má v různých pádech více podob, než pouze MĚ.
Ale třeba je to jen důsledek té dočasné slepoty ;-).
Příběh je fajn, dnes nehodnotím a malé, bezvýznamné plus máš u mne na příště :-).
 Šíma 30.11.2012, 20:31:15 Odpovědět 
   Zdravím.

Dva kohouti se zřejmě na jednom "smetišti" nikdy nesnesou. Ano, náš hrdina dělal vše proto, aby svého odpůrce a soka smetl z povrchu zemského. Ovšem, padla kosa na kámen a on byl lapen svou vlastní pastí. Stal se methanol jeho vlastní zkázou, nebo jej využil i ke svému prospěchu (mezi námi, kdo by se rád vědomě otrávil, také jsem se musel zadumat nad tím, zdali stačí pobyt tohoto pančovaného alkoholu v ústech - bez polknutí - aby se člověk tímto sajrajtem přiotrávil, nejsem doktor ani chemik, netuším). Jedno je jisté, byť je hrdina čistě fiktivní a žije ve Tvém čistě fiktivním světě, bude se muset vrátit do práce a pokoušet se dál žít vedle člověka, který je stejně dobrý (ne-li lepší) než on. Škoda, že příběh v tomto momentu (bodě) končí a čtenáři se nedozví, jak budou osudy "druhého muže v podniku" pokračovat. Na práce šotků (tiskařských šotků Překlepníčků) jsem nenarazil. Buďto je text prostý chyb (čili bez chyb), nebo mám na nose "růžové brýle"! ;-) Přeji hezký večer a mnoho zdaru v další tvorbě.

P.S. Motiv hrdinova jednání známe, jen závěr malinko "vyšuměl do ztracena" (chybí mi tu určité rozhřešení, nebo závěr, který by celý příběh hezky a třeba i povedeně "orámoval"). Ale kdo ví?
 ze dne 01.12.2012, 13:37:19  
   Intuista: Ahoj Šímo! Díky za hodnocení! S tím metanolem v ústech budeš mít určitě pravdu, na druhou stranu jsem měl pocit (a možná mylný), že z textu automaticky vyplývá...jak se vyžvejknout...že si čtenář může domyslet, že se "ještě něco přihodilo, cestou na záchod", jelikož "když se něco s..., tak se s... všechno"....ale třebas je to tak skryté, že to ani nikomu nedojde.... Proto je asi důležité vědět, jak to působí "objektivně"....na ostatní......pač "subjektivně" jsem se domníval........viz....jak už píšu..... Ale Děkan!..;o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti V: ...
Lukaskon
Osud prostých o...
D. V. S.
Nedostižná - 23...
Anne Leyyd
obr
obr obr obr
obr

Staří muži (part 4)
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr