obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"To, co vychází ze srdce, nebývá nikdy směšné."
F. Caballero
obr
obr počet přístupů: 2915785 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39720 příspěvků, 5825 autorů a 392944 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Utopení pod vodou ::

 autor Dívka za zrcadlem publikováno: 30.12.2012, 21:51  
Asi dva roky stará povídka, ke které mám ale zvláštní vztah, vždcky mi připomene mou největší lásku a zároveň noční můru - vodu.
 

Utopení. Utopení pod vodou. Duše těch, kteří zmizeli ve vodách a zanechali tam své tělo i svou mysl a zatímco jejich tělesná schránka se pomalu rozkládá, jejich duše žije dál, živena nenávistí a strachem. Navěky uvězněni v místě, kde zemřeli. Navěky uvězněni ve vodě, která byla jejich největším nepřítelem a noční můrou v jednom. Navěky utopeni pod vodou, kráčejí v temných stínech po mořském dně a nemohou nalézt klid. A já je vidím, cítím jejich přítomnost, slyším jejich hlasy, jak si šeptají.
Vždycky jsem milovala vodu, její přítomnost mě uklidňovala a vzrušovala. Ten pocit, když jsem vklouzla do jemných vln a nechala se unášet proudem a chladná voda mi omývala moje tělo… bylo to nenahraditelné. Ani ve snu by mě nenapadlo bát se vody, bát se, že mě vlny pohltí a už nikdy nevrátí zpět mi, přišlo absurdní. Vždyť přeci je voda tak klidná. Tak mírumilovná. Tak nevinná.
Oni mi ale šeptali něco jiného. Nenávidí vodu. Nenávidí mě, protože jsem se jí nebála tak jako oni. Ale zároveň touží, abych zůstala s nimi, i když mi to nikdy neřekli, slyšela jsem je, jak si o tom šeptají. A já s nimi byla ráda, ve vodě, plavala jsem vedle nich, vznášela jsem se v modré chladné mořské vodě a poslouchala jejich nářky. Nikdy mě nenapadlo, že by mohli být špatní. Že bych se jich měla bát. Když jsem je pod vodou objevila poprvé, byla jsem ještě malá. Důvěřivá a hlavně naivní. A oni byly tak milí, i když trochu zvláštní. Bytosti pod vodou, říkali si Utopení. A teď o tolik let později jsem na ně zapomněla. A oni se mi připomněli.
--------------------------------------------------------------------------
Voda je zlá. Voda je lstivá. Voda musí být zničena. Ona, je voda. Ona je s vodou spjata. Ona musí být zničena. Zabijeme Ji a pak bude zničena i voda. Pomstíme se za svou smrt. A ona už přichází. Dlouho jsme ji neviděli. Dříve jsme ji mněli rádi, o ano, ale ona bránila vodu, ona bránila zlou. A proto musí být zničena.

--------------------------------------------------------------------------
Vidím je. Slyším je. Cítím je. Jejich přítomnost, jak se kolem mě pomalu plíží, neviditelní pro ty, kteří o nich nevědí. Matně se mi vybavují moje dětská léta, která jsem strávila pod vodou, kde jsem plavala kolem těch rozverných stínů. Jak jsem mohla zapomenout?
Je půlnoc. Měsíc vytváří na vodní hladině krásné, stříbřité otisky. Ráda plavu v noci. Hladina a temná obloha se spojí a vytváří krásnou harmonii přírody, připadám si, jako bych létala, vznáším se ve vodě a mávám rukama jako nějaký pták. Je to krásné. Moc krásné na to, aby to byla pravda, říkám si někdy. Ale tohle není sen, vím to.
Voda je poddajná. Voda je čistá. Voda je hodná. Voda mi dodává svobodu. Voda je můj život. Já jsem vodou a voda je mnou. Když plavu, cítím její přítomnost. Když plavu, cítím jakési spojení. Když plavu, už to nejsem jen já jako člověk, ale jsem součástí vody.
Zpočátku se ke mně bojí přiblížit. Stojí opodál a pozorují mě, šeptají si a dívají se na mě těma prázdnýma očima, pozorují mě a jako lev pozoruje gazelu. Cítím jejich touhu přiblížit se, ale zatím nemají dost odvahy. Vždy, když k nim plavu, vzdálí se a zůstanou po nich jen bublinky vznášející se vzhůru. Dochází mi vzduch. Plavu se nadechnout a pak zase vklouzává pod vodu. Vidím je, jsou blíž, ale stále ne dost blízko. Cítím, že jejich myšlenky se měnily, už nejsou tak přívětivé a klidné a také už nejsou ustrašené. Ne, jejich myšlenky jsou temné jako voda, ve které plavu. Jsou temné jako oni sami, jsou plné nenávisti. Nenávisti ke mně. Nenávisti k vodě. Něco mě ale nutí, stále je pokoušet, stále se k nim přibližovat, stále je sledovat.
A oni to vědí, vědí, že se jich nebojím. Jejich nenávist je ovládá, zatímco moje mysl je čistá. Ale už se blíží, už se odhodlali. Pomalu, krůček po krůčku. Dochází mi vzduch. Musím se nadechnout. Rychle vyplavu na hladinu a zase se ponořím. Jsou blízko, vidím detaily jejich tváří, vidím záhyby jejich kůže, jak se vlní ve vodě, když se ke mně blíží. Jejich tváře jsou krásné a strašidelné zároveň. Oči jsou prázdné a raději se do nich nedívám.
Najednou cítím, jak mě někdo chytá za nohu. Pak za ruku. A za druhou nohu, teď už se mě jejich studené slizké ruce dotýkají úplně všude. Drží mě a nepouští. Snažím se vytrhnout, ale už je pozdě. Cítím tlak na plicích. Chci se nadechnout, ale nemůžu se dostat nad hladinu. Vzduch je tak blízko a přitom tak vzdálený.
Jejich tváře už nejsou tak krásné. Už nejsou vystrašené. Je v nich jen zloba a nenávist. Strach je pryč, nyní ho vystřídal chtíč, touha po pomstě. Chtějí mě a já jsem je jim nabídla na zlatém podnose. Toužím po vzduchu. Je to šílenství. Voda, jež mi vždy byla tou největší přítelkyní, tou nejbližší, mě teď zahubí, její činy, protože já za ně musím pykat, i když nevím proč. I když jsem nic neudělala.
--------------------------------------------------------------------------
Už je naše, držíme ji v pasti, ještě se zmítá, ale již brzy přestane. Již brzy přestane vzdorovat. A pak, pak její tělo klesne na dno a její tvář, tak krásná a čistá bude zdobit naše síně. Bude naší ozdobou, bude naší atrakcí, bude naší otrokyní a královnou. My ji pohlídáme, my ji ochráníme a my ji budeme poslouchat a vládnout jí zároveň.

--------------------------------------------------------------------------

Je to stále horší a horší. Potřebuju se nadechnout. Cítím, jak mě opouští síly. Už se neškubu tak silně, pomalu to vzdávám. Nechci, ale už nemám sílu. Poslední pokus se vytrhnout. Poslední pokus se zachránit. Teď vím, že to byla chyba. Teď vím, že riskovat se nevyplácí. Jsem o tolik moudřejší než předtím, ale tady v hlubinách je mé prozření zbytečné. Už je moc pozdě. Past sklapla, dílo je dokonáno.
Blíží se konec a je děsivý. Umírat pomalu je hrozné. Umírat rychle nelze, vždy to trvá dlouho. Přijde mi to jako dny, jako roky. Ztrácím se a nechávám Je, aby mne odvedli na dno. Konec je sotva pár kroků ode mne. Blíží se pomalu a já chci, aby už byl tady. Chci, aby to skončilo.
Nyní už chápu jejich nenávist, už chápu jejich zlobu. Cítím to samé, cítím nenávist a strach, cítím se jako oni. Utopená. Je jich tu spoustu. Tady na konci cesty, na konci všechno, na mořském dně. Všichni jsou stejní, utopení tak jako já. Vítají mne a zároveň vím, že mne nenávidí. Litují mne, nenávidí sebe. Jsou zmatení a znova vystrašení. I já jsem zmatená a vystrašená. Utopená pod vodou, mezi takovými jako já a přitom na věky sama. Už nikdy se nepodívám nad hladinu. Už nikdy nepocítím na kůži paprsky slunce. Nic, jen pár kuželů světla, které dosáhnou až pod hladinu, jen ty mi budou připomínat, jaké to byla tam nahoře.


 celkové hodnocení autora: 90.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 30.12.2012, 21:51:25 Odpovědět 
   Zdravím.

Příběh takřka až baladický - s hororovým nádechem. Voda. Na jedné straně život dává na druhé bere. Zde přebírá funkci "živé bytosti", ve které žijí duše těch, kteří se v ní utopili. Jaké viny může voda cítit? Vždyť je jen tekutinou. Ve Tvém zcela fantaskním světě však je i něčím více, stává se královstvím Utopených. Děj (i samotná zápletka) je jednoduchý. Osud naší hrdinky je zpečetěn díky lásce k vodě a zvědavosti (určitě i naivnosti). Napadl mne Vodník (v této básní hlavní hrdinka také podlehla kouzlu vody a hlavně vodníka). Zde jej není potřeba, duše "zatracených lidí" si vystačí samy. Dalo by se s oním "vábením" a "váháním" ještě více zapracovat? Dodat více atmosféry a rozdílu: mezi světem tam nahoře a dole (nad a pod vodní hladinou), včetně neschopnosti smířit se s osudem a věčným uvězněním tam dole (v té mokré prázdnotě). Bez naděje a rozhřešení. Zajímavý námět, ne zcela uchopený a dotažený (ještě by se snad i z něj dalo něco "vyždímat"). Na Tvůj věk (vím, že není slušné se dívek a žen ptát na věk) není tento text zase tak špatný! Snad potěší dobrá dvojka. Přeji hezký den a psaní zdar.

P.S. Co od svého textu očekáváš? Odpovědi na nevyřčené otázky? Snahu vyděsit a přivést své čtenáře do svého vlastního světa, kde si nebude ničím jistý? Na druhé straně se mi "líbí" pohled z obou stran (nejen co se týče naší hrdinky, ale i těch bytostí). Jen trochu "více přitlačit na pilu" a více si pohrát s textem. Mi se to mluví, že jo? Ať se daří.
 ze dne 30.12.2012, 22:11:44  
   Šíma: Ještě maličkost, musel jsem se vrátit (říkal jsem si: "Nesmíš na to zapomenout!"). Zapomněl jsem. Takže...

-- Dříve jsme ji mněli rádi, o ano, ale ona bránila vodu, ona bránila zlou. -- měli
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Výstřižek z den...
Verity von Leatri
Blahoslavení ca...
Centurio
Obrat
pedvo
obr
obr obr obr
obr

Ave!
Anne Rowan
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr