obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád."
Elbert Hubbard
obr
obr počet přístupů: 2915317 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39434 příspěvků, 5735 autorů a 389989 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Dům, který navštívila smrt ::

 autor Delfin publikováno: 12.01.2013, 17:25  
[Ukázka]: Když se po několika dlouhých minutách sama doploužila do horního patra byla zoufalstvím bez sebe. Doktoři se skláněli nad bezvládným tělem starého muže.
 

Byl chladný ponurý večer. Kočky nepřeskakovaly ploty, psi neštěkali, ptáci nezpívali. Vítr si nepohrával s větvemi. Bylo naprosté bezvětří. Snad jen pouliční lampy slabě osvětlovaly chodník. To bylo tak všechno. S trochou nadsázky by se dalo říct, že to byl den vhodný k umírání.
A byla to pravda. Strhl se poprask. Ulici pohltila záře nepříjemných modrých světel, doprovázená pištivým zvukem sanitní houkačky. Vůz zastavil u jednoho z domů.
Vystoupila z něj žená a spěšně zamířila ke zvonku. Zvonek zařičel. Z domu se začala belhat žena o berlích. Byla mladá, ale vypadala velmi strhaně. Pravděpodobně byla v invalidním důchodu, protože vidět tak mladého člověka v takovémhle stavu je naprosto nezvyklé. Odevzdaný pohled, rozcuchané nakrátko ostříhané vlasy, slzy stékající po vrásčité tváři. To všechno nasvědčovalo tomu, že došlo k neštěstí.
Otevřela doktorům dveře. Došlo k velmi stručnému a krátkému rozhovoru. Žena se snažila doktorům něco vysvětlit, ale přes prudké návaly pláče prostě nemohla. Nakonec jen pokynula rukou a ukázala na druhé patro jejího domu.
Doktoři vběhli do domu a energickým krokem začali stoupat po točitém schodišti do druhého poschodí. Žena za nimi.
Když se po několika dlouhých minutách sama doploužila do horního patra byla zoufalstvím bez sebe. Doktoři se skláněli nad bezvládným tělem starého muže.
Bylo pozdě. Doktoři soucitně, zároveň však bezmocně pohlédli na ženu. Jejich práce skončila eště dřív, než začala. Sepsali tedy potřebné dokumenty a se ženou se rozloučili. Zanechali dům prázdný a ženu v něm osamělou.
Ulice byla opět v klidu. Snad jen tma byla ještě hrozivější, než předtím. Mrtvé ticho prorazil zvuk motoru projíždějícího auta, které zastavilo opět před domem neštěstí. Z auta se začali soukat dva velcí muži, oba oděni do černého. Vešli do dveří bez jakýchkoliv slov a mlčky začali nakládat zesnulého muže na nosítka. Pak s ním odkráčeli zpátky ke svému autu. Žena jim byla v patách - chtěla se s mužem naposledy rozloučit.
Žena hleděla za odjíždějící pohřební dodávkou. Nemohla uvěřit, že se to vůbec stalo, ale věděla, že s tím nejde nic udělat. Tak tam stála a toužebně visela pohledem na dodávce, ve které ležel muž, kterého jí nikdo nevrátí.


 celkové hodnocení autora: 90.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 9 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 12.01.2013, 17:25:09 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Takže ochutnávka? Dobře... Celý textík mi připomíná spíše více jako určitý "dokumentární film" nežli "film celovečerní" (popisuješ povícero co se stalo a co kdo dělal, než abys šel více do hloubky, vystavěl hutnější atmosféru a trochu svého čtenáře zasadil do příběhu).

Jenže, jak už bylo řečeno, jde jen o ukázku, která se snaží hned na začátku vykreslit nějaký ten "obraz" (situaci), stejně tak se pokouší na konci celý text jakžtakž orámovat (přestože mi konec vyznívá malinko pateticky - jakoby hrající prvoplánově na city čtenářů). Děj je prostý a přímočarý. Určitě by si šlo ještě i pohrát se stylistikou. Povídání je spíše popisné, bez dialogů. Jen jedna linka řítící se vpřed.

Na chybky jsem nenarazil (nic, co by mne plesklo do tváře), na skrytou práci šotků bych si musel "posvítit" několikerým přečtením. Ono, podle mne jde spíše o pokus, nebo takové to uvedení (toho či onoho) autorského stylu... Něco ve smyslu: bude se líbit?

Není to vyloženě špatný text, chce to však více péče a mazlení se (s textem). Jako když má člověk v ruce neopracovaný diamant a pomalu (a jistě) z něj dělá jedinečný šperk (jenže, chce to hodně píle a cvyku - stejně tak sečtělosti a vypsanosti). Mezi námi, stále je se co učit, takže tak...

Dohromady jsem Ti toho nejspíš mnoho neřekl (zdali správně volíš slova a kladeš je za sebe, aby text nikde nedrhl - víceméně se Ti to daří, hlubší zápletka by nezaškodila, ale pokud jde opravdu jen o takovou ochutnávku, těžko se vybírá ta správná pasáž - doporučuji hotový text publikovat po částech a uvidí se).

Textík bych hodnotil jako takový polotovar - polívku, která ještě nebyla patřičně dochucena - hladový se nerozmyslí, fajnšmekr by hledal sůl a rozličné koření!

Hezký večer přeji a psaní zdar. Prostě: ať se daří.

P.S. Doporučuji hodně číst (nejen pro slovní zásobu), ale abys věděl, jak pracují s textem druzí a také stále pokoušet své múzy (bez práce nejsou koláče). Však to sám znáš...
 ze dne 12.01.2013, 19:51:38  
   Delfin: Díky moc :-) Něco takového jsem potřeboval. Ano, byla to spíš taková krátká záležitost a pokus - jsem na gymplu (v prváku) a rozhoduji se, co budu dělat, tak se zkusím stylizovat do češtiny :-) díky moc :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)
Wiktoria
(7.10.2019, 15:00)
obr
obr obr obr
obr
Vzpomínky pod p...
Bajaja
..na moji manže...
dufka
Arn Dresko VII....
jindra
obr
obr obr obr
obr

Klavír 1921
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr